Pojedynek

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Życie wydaje się prostsze, kiedy coś naprawiasz.

Ten artykuł wymaga dopracowania.


Prosimy, dopracuj go pod względem języka i formy, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji. W tym artykule należy: zredagować pod kątem merytorycznym i technicznym, zweryfikować pod kątem POV.

Pojedynek na Naboo.

Pojedynek (ang. duel) to ważna walka, w której biorący udział są równorzędnymi przeciwnikami, a podczas walki skupiają na sobie uwagę - z tego powodu toczone były one najczęściej w odosobnionych miejscach, gdzie poza walczącymi nie było nikogo więcej (bitwy na arenie na Geonosis nie można zaliczyć do pojedynku z wyżej wymienionych powodów). Pojedynki prowadzone były na miecze świetlne lub z użyciem innej broni białej (np. Jaden Korr kontra Tavion) najczęściej między dwoma przeciwnikami, choć zdarzały się też pojedynki z innymi proporcjami, jak choćby podczas próby aresztowania kanclerza Palpatine'a czy pojedynek na Naboo między Obi-Wanem Kenobim i Qui-Gon Jinnem z jednej strony i Darthem Maulem z drugiej. Pojedynki toczone były w zdecydowanej większości pomiędzy Sithami a Jedi, lecz można do nich zaliczyć również przykładowo walki Durge'a oraz Jango Fetta (z racji wyrównanych szans, a także sposobu przedstawienia), choć ani Durge, ani Jango nie władali Mocą.

Znaczenie pojedynków

Obi-Wan Kenobi i Qui-Gon Jinn vs Darth Maul.

Pojedynki często miały wielkie znaczenie w świecie Gwiezdnych wojen. Najlepszym tego przykładam jest walka Dartha Vadera z Lukiem Skywalkerem w czasie bitwy o Endor. Kolejnym może być pojedynek Revana z Darthem Malakiem, który właściwie zakończył (nie skończył definitywnie, ale miał ogromne znaczenie) wojnę domową Jedi. Większość takich walk kończyła się śmiercią przeciwnika, choć w historii miały miejsce także nawrócenia (Revan kontra Bastila na pokładzie Gwiezdnej Kuźni), remisy z różnych przyczyn, np. z powodu ucieczki (Yoda kontra Dooku), poważnie zranienia przeciwnika (Anakin Skywalker kontra Obi-Wan Kenobi na Mustafar, Anakin Skywalker kontra Asajj Ventress).

Inne pojedynki

Areny gladiatorów

Pojedynki były również toczone na wielu planetach przez gladiatorów, gdzie były uważane za jedną z największych rozrywek. Jedna z najsłynniejszych aren w okresie Starej Republiki była umieszczona na Taris. Początkowo pojedynki toczone były tam na śmierć i życie, później (najprawdopodobniej kilka lat przed 3956 BBY) zostały zakazane i walczono już tylko w polu energetycznym, które w dużym stopniu zmniejszało skuteczność broni białej (zaczęto także używać blasterów ogłuszających). Za czasów walk na śmierć i życie najlepszym gladiatorem był Bendak Starkiller, który po zmianie zasad zrezygnował i ustąpił miejsca Twitchowi. W 3956 BBY na Taris przybył Revan, który wkrótce został ostatnim Mistrzem pojedynków Taris (powierzchnia planety została niedługo potem zniszczona przez flotę Sithów).

Mandalorianie

Pojedynki w kole były jedną z najważniejszych części treningu Mandalorian w czasach Starej Republiki. Walki nie były toczone na śmierć i życie, walczono z użyciem broni białej lub wręcz. Im trudniejszy przeciwnik, tym większy honor zyskiwał zwycięzca po wygranej walce. Nad przebiegiem pojedynku czuwał sierżant. W 3951 BBY na Dxun, czyli w miejscu gdzie Mandalor zaczął odbudowywać organizację Mandalorian, przybyła Wygnana Jedi, która została mistrzem pojedynków, co sprawiło, że Mandalorianie zaczęli ją darzyć dużym szacunkiem. W walce nie mogła jednak używać ani Mocy, ani miecza świetlnego.

Poza światem Gwiezdnych wojen

Pojedynki w filmach

Vader walczy ze swoim synem na w Mieście w Chmurach (Imperium kontratakuje).

Pojedynki są nieodłącznym elementem każdej części sagi. W każdym filmie przedstawiony był przynajmniej jeden pojedynek główny, a w niektórych epizodach miało miejsce więcej takich walk, lecz były one przedstawione w sposób mniej efektowny, aby widz nie miał wątpliwości, która potyczka była najważniejsza.

Epizod I: Mroczne widmo

  • Obi-Wan Kenobi i Qui-Gon Jinn kontra Darth Maul (Naboo)

Epizod II: Atak klonów

  • Anakin Skywalker i Obi-Wan Kenobi kontra Dooku (Geonosis)
  • Yoda kontra Dooku (Geonosis)
  • Obi-Wan Kenobi kontra Jango Fett (Kamino)
  • Mace Windu kontra Jango Fett (Geonosis}

Epizod III: Zemsta Sithów

Obi-Wan Kenobi kontra Anakin Skywalker.

Epizod IV: Nowa nadzieja

Epizod V: Imperium kontratakuje

Epizod VI: Powrót Jedi

Pojedynki w grach

W grach osadzonych w świecie Gwiezdnych wojen pojedynki mają jeszcze większe znaczenie i kładzie się na nie większy nacisk niż w filmach. W każdej z gier w których bohater gracza jest Jedi (czyli np. seria Jedi Knight, seria Knights of the Old Republic) ostatnim elementem gry jest właśnie pojedynek z głównym przeciwnikiem rozgrywki. Można zauważyć również od kilku lat tendencję producentów do zwiększenia uwagi w tego typu grach na walkę mieczem świetlnym. Zauważalne będzie to zwłaszcza gdy porównamy gry Jedi Outcast z Jedi Academy (która jest kontynuacją serii). Wyraźnie widać rozwinięcie walki na miecze świetlne i pojedynki w zestawieniu ze starszą częścią. Również w nowych grach (seria KotOR) da się zauważyć duży nacisk na ten element gry, zwłaszcza w drugiej części, gdzie umożliwiono graczowi wybór formy walki mieczem świetlnym.

Cytaty

Yoda kontra Dooku.

Często podczas pojedynków zdarzało się, że walczący rozmawiali ze sobą, a także używali techniki Dun Möch.

-Powerful you have become, Dooku. The Dark Side I sense in you.

Yoda, Atak klonów

- Obi-Wan...?
- Byłeś Wybrańcem! Przepowiedziano, że zniszczysz Sithów, a nie dołączysz do nich! Miałeś przywrócić równowagę Mocy, a nie zostawić ją w ciemności!
- Nienawidzę cię!
- Byłeś moim bratem, Anakinie. Kochałem cię, ale nie mogłem cię uratować

Anakin Skywalker i Obi-Wan Kenobi, Zemsta Sithów

-You can't win, Darth. If you strike me down, and I shall become more powerful than you can possibly imagine.

Obi-Wan Kenobi, Nowa nadzieja

-Opuszczałem cię jako uczeń, a teraz ja jestem mistrzem.

Darth Vader, Nowa nadzieja

-Now release your anger.

Darth Vader, Imperium kontratakuje

-Join me, together we will rule the galaxy.

Darth Vader, Imperium kontratakuje

- I am your father.
- Nooo!

Darth Vader i Luke Skywalker, Imperium kontratakuje


- If you don't join the dark side... Perhaps do it... she!"

Darth Vader do Luke'a na Gwieźdzdie Śmierci II, Powrót Jedi

Wybrane pojedynki

W nawiasach (jeśli jest) - forma walki mieczem świetlnym, wariant. Jeśli po numerze formy jest pytajnik oznacza to jedną z poniższych możliwości:

  • walczący znał tę formę i jest prawdopodobne, że jej użył, ale nie jest to absolutnie pewne (np. Obi-Wan w walce z Darthem Maulem - Soresu, forma III)
  • nie wiadomo czy walczący znał daną formę, ale jest prawie pewne, że podczas walki używał właśnie jej (np. Sinya w walce z Darthem Maulem - forma VII)

Tak więc pytajnik oznacza, że ta forma prawdopodobnie była używana. Na pewno w żadnym przypadku nie oznacza on wymysłu autora. Jeśli nie ma w ogóle numeru formy, znaczy to, że nie wiadomo jakiej używał walczący w tym pojedynku, lub są pewne domysły, lecz nie są one wystarczająco pewne. Inny powód to występowanie w tabelach osób (np. Durge, Jango Fett), które nie używały w walce miecza świetlnego, ani broni białej i nie można scharakteryzować formy.

Okres Starej Republiki

Data Strona pierwsza Strona druga Miejsce Zakończenie Wydarzenie
5000 BBY Naga Sadow Ludo Kressh Dolina Mrocznych Lordów Naga Sadow ogłoszony Mrocznym Lordem Pojedynek na pogrzebie Marki Ragnosa
3997 BBY Exar Kun Ulic Qel-Droma Koros Major Remis, Kun został ogłoszony Mrocznym Lordem Sithów, a Qel-Droma jego uczniem Druga bitwa o Koros Major
3996 BBY Exar Kun Vodo-Siosk Baas Coruscant śmierć mistrza Baasa Bitwa o Coruscant (3996 BBY)
3996 BBY Cay Qel-Droma Ulic Qel-Droma Ossus śmierć Caya, Ulic "obdarty z Mocy" przez Nomi Sunrider Bitwa o Ossus
3957 BBY Mroczny Lord Sithów Darth Revan Bastila Shan i grupa uderzeniowa Jedi Okręt flagowy Revana Pojedynek przerwany przez zdradę i atak Dartha Malaka, Revan zostaje ranny i pojmany przez Jedi Próba aresztowania Dartha Revana
3956 BBY Revan Mroczna Jedi Juhani (jeden miecz) Dantooine Juhani zostaje pokonana i nawrócona na Jasną Stronę Mocy Próba Revana w trakcie jego szkolenia
3956 BBY Revan Darth Bandon (podwójny miecz) (zależne od gracza) Śmierć Dartha Bandona
3956 BBY Revan
Carth Onasi
Bastila Shan
Darth Malak Leviathan Porwanie Bastili, ucieczka Revana i Carha Ucieczka Revana i towarzyszy z Leviathana
3956 BBY Revan Sith Bastila Shan Lehon Ucieczka Bastili
3956 BBY Revan Sith Bastila Shan Gwiezdna Kuźnia Nawrócenie Bastili na jasną stronę Mocy Bitwa o Rakata Prime
3956 BBY Revan Darth Malak Gwiezdna Kuźnia Śmierć Dartha Malaka, zniszczenie Gwiezdnej Kuźni Bitwa o Rakata Prime
3951 BBY Kreia Darth Sion Harbinger Porażka Kreii, straciła rękę (wtedy też ujawniła się więź mocy między nią a Wygnaną Jedi, następnie uciekła
3951 BBY Meetra Surik Sith Visas Marr Ebon Hawk Porażka Visas, nawrócenie jej na Jasną Stronę Mocy Próba zabójstwa Wygnanej Jedi
3951 BBY Meetra Surik Darth Sion Korriban Ucieczka Wygnanej Jedi Poszukiwanie mistrzyni Lonny Vash przez Wygnaną Jedi
3951 BBY Meetra Surik Atris Telos Porażka Atris, lecz Wygnana Jedi jej nie zabiła Poszukiwanie Kreii przez Wygnaną Jedi
3951 BBY Meetra Surik
Canderous Ordo
Visas Marr
Darth Nihilus Ravager (nad Telos) śmierć Dartha Nihilusa Bitwa o Telos IV
3951 BBY Meetra Surik Darth Traya Akademia Trayus (Malachor V) śmierć Darth Trayi Zniszczenie Malachora V
3653 BBY Darth Angral Orgus Din przed budynkiem Senatu (Coruscant) Angral pokonuje Dina, jednak nie udaje mu się go zabić Splądrowanie Coruscant
3653 BBY Darth Baras Satele Shan Alderaan Rozejm Negocjacje pokojowe na Alderaanie
3653 BBY Darth Malgus Ven Zallow Świątynia Jedi na Coruscant Śmierć Vena Zallowa Splądrowanie CoruscantOkres upadku Republiki i Czystki Jedi

Data Strona pierwsza Strona druga Miejsce Zakończenie Wydarzenie
1000 BBY Darth Bane Fohargh Korriban śmierć Fohargha trening Bane'a
1000 BBY Darth Bane Sirak Korriban zwycięstwo Siraka, kryzys potęgi Bane'a trening Bane'a
1000 BBY Darth Bane Sirak Korriban zwycięstwo Bane'a, Sirak przeżył, acz zginął w walce z Bane'em wkrótce potem trening Bane'a
1000 BBY Darth Bane Kas'im Lehon śmierć Kas'ima, zawalenie się Świątyni Przodków trening Bane'a
1000 BBY Valenthyne Farfalla Kopecz Ruusan śmierć Kopecza Siódma bitwa o Ruusan


990 BBY Darth Bane
Darth Zannah
Valenthyne Farfalla
Raskta Lsu
Worror Dowmat
Johun Othone
Sarro Xaj
Tython śmierć wszystkich Jedi, Bane otruty przez orbaliski traci przytomność Pojedynek na Tythonie
700 BBY Minch Mistrz bpfasshiańskich mrocznych Jedi Zwycięstwo Mincha i śmierć Bpfasshianina Pojedynek na Dagobah
44 BBY Obi-Wan Kenobi Bruck Chun Coruscant (Świątynia Jedi) śmierć Chuna, jednak nie od miecza świetlnego
33 BBY Darth Maul (VII, podwójny miecz) Sinya (VII?; dwie tonfy) Stacja Czarnego Słońca śmierć Sinyai misja "wprowadzenia chaosu" w Czarnym Słońcu zlecona przez Dartha Sidiousa
33 BBY Darth Maul (VII, podwójny miecz) Mighella (wibromiecz) Ralltiir śmierć Mirghelli zamach na Alexi Garyna i Vigów Dartha Maula
32 BBY Darth Maul (VII, podwójny miecz z włączonym jednym ostrzem) Qui-Gon Jinn (IV, jeden miecz) Tatooine Remis, Qui-Gon wycofuje się na statek Pojedynek na Tatooine
32 BBY Darth Maul (VII, podwójny miecz) Qui-Gon Jinn (IV; jeden miecz)
Obi-Wan Kenobi (III?, IV; jeden miecz)
Naboo Zabicie Jinna przez Maula, lecz potem i on zginął - z ręki Obi-Wana Pojedynek na Naboo
30 BBY Quinlan Vos Volfe Karkko
Aayla Secura (wcześniej)
Kiffex Quinlan początkowo walczy z Aaylą, nawraca ją na jasną stronę Mocy, Volfe poraża ją błyskawicą Mocy; śmierć Karkko Próba powstrzymania "odrodzonego" Volfego Karkko przez Jedi
22 BBY Obi-Wan Kenobi (III?, IV?; jeden miecz) Jango Fett(miotacz)
Boba Fett(włączył się do walki, próbując trafić Jedi z działka umieszczonego na statku ojca)
Kamino ucieczka Jango próba aresztowania Mandalorianina przez Jedi
22 BBY Mace Windu (VII; jeden miecz) Jango Fett Geonosis śmierć Jango walka na arenie przed bitwą o Geonosis
22 BBY Darth Tyranus (II; jeden miecz) Obi-Wan Kenobi (III?, IV; jeden miecz) Geonosis Kenobi ranny w ramię i w nogę, sprowokowany Skywalker powraca do walki Bitwa o Geonosis
22 BBY Darth Tyranus (II; jeden miecz) Anakin Skywalker (V, VI; dwa miecze) Geonosis Skywalker traci prawą rękę, przybycie Yody Bitwa o Geonosis
22 BBY Darth Tyranus (II, jeden miecz) Yoda (IV, jeden krótki miecz) Geonosis ucieczka Dooku Pojedynek podczas bitwy o Geonosis
22 BBY Mace Windu (VII; jeden miecz) Sora Bulq (VII; jeden miecz) Ruul Mistrz Windu pokonuje Sorę, ale nie zabija go, tylko ogłusza Mace Windu dowiaduje się o przejściu Bulqa na Ciemną Stronę Mocy
22 BBY Mace Windu (VII; jeden miecz) Asajj Ventress (VII; dwa miecze) Ruul Ventress pokonana, ucieka Negocjacje mistrza Windu z Jedi zakłócone przez Asajj
22 BBY Obi-Wan Kenobi
Jon Antilles
Fay
Knol Ven'nari
Nico Diath
Asajj Ventress
Durge
Queyta śmierć Antillesa, Fay, Ven'nari i Diatha, ucieczka Kenobiego, Ventress i Durge'a z rozpadającego się laboratorium Próba zdobycia antidotum przez Jedi
22 BBY Obi-Wan Kenobi (III; jeden miecz) Durge Muunilinst Durge dwukrotnie pokonany, lecz przeżywa Bitwa o Muunilinst
22 BBY Anakin Skywalker (V; jeden miecz) Asajj Ventress (VII; dwa miecze) Yavin 4 Ventress pokonana spadając w przepaść, lecz przeżywa Pojedynek na Yavinie 4 po bitwie o Muunilinst
22 BBY Grievous Ki-Adi-Mundi
Aayla Secura
Shaak Ti
K'Kruhk
Tarr Seirr
wcześniej także Sha'a Gi
Hypori Tarr Seirr i Sha'a Gi zabici, Aayla Secura, Shaak Ti i Ki-Adi-Mundi uratowani przez oddział specjalny klonów, K'Kruhk ranny, poddaje się hibernacji przez co został uznany przez Grievousa za martwego Bitwa o Hypori
21 BBY Quinlan Vos K'Kruhk Coruscant K'kruhk ciężko ranny, Vos nie zabija go Misja Quinlana zabicia senatora Viento zlecona przez Dooku
20 BBY Obi-Wan Kenobi (III; jeden miecz) Xist (I; bicz świetlny) Trigalis (miasto New Coronet) Xist pokonany, udziela informacji Obi-Wanowi poszukiwanie Asajj Ventress przez Obi-Wana
20 BBY Anakin Skywalker (V; jeden miecz) Durge statek Dramy Korr (nad Maramere) śmierć Durge'a pułapka zastawiona przez Durge'a na Obi-Wana
20 BBY Adi Gallia (V; jeden miecz)
Soon Baytes
Generał Grievous Boz Pity śmierć Galii i Baytesa, chwilę po walce Grievous zgnieciony przez mistrza Windu, przeżywa Bitwa o Boz Pity
20 BBY Anakin Skywalker (V; jeden miecz)
Obi-Wan Kenobi (III; jeden miecz)
Asajj Ventress (VII; dwa miecze) Boz Pity Obi-Wan unika walki, Ventress zastrzelona przez MagnaGwardzistę, ścięta mieczem przez Anakina, jednak przeżywa Bitwa o Boz Pity
20 BBY Mace Windu (VII; jeden miecz) Darth Tyranus (II; jeden miecz) Boz Pity Ucieczka Tyranusa Bitwa o Boz Pity
20 BBY Darth Tyranus (II; jeden miecz) Yoda (IV; jeden miecz) Vjun Ucieczka Tyranusa Misja na Vjun mistrza Yody
20 BBY Obi-Wan Kenobi
Quinlan Vos
Asajj Ventress
Tol Skorr
Titavian IV remis, ucieczka Kenobiego i Vosa
19 BBY Generał Grievous
MagnaGwardziści
Shaak Ti
Roron Corobb
Foul Moudama
Coruscant (nie był to stricte jeden pojedynek, toczony był długo i w różnych miejscach); śmierć Corobba i Moudamy, porwanie Kanclerza Palpatine Bitwa o Coruscant, misja porwania Kanclerza Palpatine
19 BBY Obi-Wan Kenobi (I, III, IV; jeden miecz)
Anakin Skywalker (IV, V; jeden miecz)
Darth Tyranus (II; jeden miecz) Invisible Hand (nad Coruscant) Kenobi nieprzytomny, śmierć Tyranusa misja ratunkowa podczas bitwy o Coruscant
19 BBY Obi-Wan Kenobi (III; jeden miecz) Grievous(cztery miecze) Utapau Smierć Grievousa Bitwa o Utapau
19 BBY Mace Windu (VII; jeden miecz)
Kit Fisto (I; jeden miecz)
Saesee Tiin (V; jeden miecz)
Agen Kolar (IV?, V; jeden miecz)
Darth Sidious (IV?, VII?; jeden miecz)
Anakin Skywalker (później) (V; jeden miecz)
Coruscant Fisto, Tiin, Kolar zabici przez Sidiousa, który został później rozbrojony i pokonany przez mistrza Windu, lecz po zdradzie Anakina Sidious atakuje błyskawicami mocy Mace'a Windu i zabija wyrzucając go przez okno Pojedynek w biurze Wielkiego Kanclerza podczas próby aresztowania Kanclerza Palpatine'a
19 BBY Obi-Wan Kenobi (III; jeden miecz) Darth Vader (Anakin Skywalker) (V; jeden miecz) Mustafar porażka Vadera, ma niemal śmiertelne rany i poparzenia (utrata nóg i rąk), ocalony przez Dartha Sidiousa Pojedynek na Mustafarze
19 BBY Yoda (IV; jeden miecz) Darth Sidious (IV?, VII?; jeden miecz) Coruscant remis, wycofanie się mistrza Yody. Pojedynek w Senacie
19 BBY Darth Vader Roan Shryne Kashyyyk śmierć Shryne Bitwa o Kashyyyk (19 BBY), Czystka Jedi
19 BBY Darth Vader Bol Chatak Murkhana śmierć Chataka Czystka Jedi
19 BBY Darth Vader
(z pomocą szturmowców)
Koffi Arana
Tsui Choi
Roblio Darté
Jastus Farr
Ma'kis'shaalas
Shadday Potkin
Bultar Swan
Sia-Lan Wezz
Kessel śmierć wszystkich Jedi (część zabita przez Dartha Vadera, część przez szturmowców, a Bultar Swan przez Koffi'ego Arana) Konklawe na Kessel
1 BBY Darth Vader Mroczna Kobieta (An'ya Kuro) Cophrigin 5 śmierć Mrocznej Kobiety Czystka Jedi

Okres Rebelii i Imperium Galaktycznego

Data Strona pierwsza Strona druga Miejsce Zakończenie Wydarzenie
0 BBY Darth Vader(V; jeden miecz) Obi-Wan Kenobi(I?, III; jeden miecz) Gwiazda Śmierci (nad szczątkami Alderaan) śmierć Kenobiego Pojedynek na I Gwieździe Śmierci
2 ABY Luke Skywalker
Leia Organa
Darth Vader Mimban remis Misja Luka i księżniczki Leii
3 ABY Luke Skywalker(V; jeden miecz) Darth Vader(V; jeden miecz) Bespin Skywalker traci prawą rękę, uratowany przez załogę Millennium Falcon Pojedynek na Bespinie
4 ABY Luke Skywalker(V; jeden miecz) Darth Vader(V; jeden miecz) Druga Gwiazda Śmierci (nad Endorem) Vader traci prawą rękę, ratuje Luke'a zabijając Imperatora, tuż przed śmiercią przeszedł na jasną stronę Mocy Bitwa o Endor, pojedynek na II Gwieździe Śmierci
4 ABY Luke Skywalker Lumiya Kinooine Lumiya pokonana i uwięziona, później uwolniona przez Dena Sive Pojedynek na Kinooine

Okres Nowej Republiki

Data Strona pierwsza Strona druga Miejsce Zakończenie Wydarzenie
9 ABY Luke Skywalker
Mara Jade
Luuke Skywalker
Joruus C'baoth
Wayland Luuke i C'baoth zabici przez Jade plan C'baotha dotyczący dzieci Leii
11 ABY Kir Kanos Carnor Jax Yinchorr Śmierć Carnora Jaxa Poszukiwania Kira Kanosa przez Carnora Jaxa
11 ABY Luke Skywalker
Corran Horn
Pięć Jensaarai Courkrus Jensaarai pokonane
12 ABY Kyle Katarn Tavion Miasto w Chmurach Katarn pozwala uciec pokonanej Tavion po uzyskaniu od niej informacji o losie Jan Ors Misja w Mieście w Chmurach Kyle'a Katarna
12 ABY Kyle Katarn Desann Prakseum Jedi na Yavinie 4 Śmierć Desanna Bitwa o Prakseum Jedi na Yavinie 4
14 ABY Jaden Korr Alora Baza Echo (Hoth) Alora pokonana, ucieka Misja na Hoth Jadena Korra
14 ABY Jaden Korr Rosh Penin
Vil Kothos
Dasariah Kothos
Vjun śmierć Vila i Dasariaha, Penin uratowany przez Tavion, ucieczka Korra i Katarna Misja na Vjun Jadena Korra
14 ABY Jaden Korr Alora Taspir III śmierć Alory, nawrócenie Rosha Penina na Jasną Stronę Mocy Misja na Taspir III Jadena Korra
14 ABY Jaden Korr Tavion Axmis
Duch Marki Ragnosa (później)
Korriban (Świątynia Marki Ragnosa) śmierć Tavion, pokonanie ducha Marki Ragnosa Bitwa o Korriban (14 ABY)

Okres Nowego Zakonu Jedi

Data Strona pierwsza Strona druga Miejsce Zakończenie Wydarzenie
25 ABY Corran Horn Shedao Shai Ithor śmierć Shedao Shai, Horn ranny Bitwa o Ithor
28 ABY Jaina Solo Tsavong Lah Ebaq IX śmierć Tsavonga Laha Bitwa o Ebaq IX
29 ABY Luke Skywalker (z pomocą Jacena i Jainy) najwyższy lord Shimrra Jamaane Cytadela Shimrry śmierć Shimrry Wyzwolenie Coruscant
29 ABY Jacen Solo Onimi kapsuła ratunkowa Cytadeli Shimrry śmierć Onimiego Wyzwolenie Coruscant
35 ABY Saba Sebatyne Welk (mroczny Jedi) układ Gyuel Welk traci ramię i ucieka, Saba poważnie ranna w wielu miejscach
35 ABY Luke Skywalker Welk Kr śmierć Welka Bitwa o Kr
35 ABY Luke Skywalker Alema Rar Kr ucieczka rannej Alemy Bitwa o Kr
36 ABY Luke Skywalker, Mara Jade i Jacen Solo Lomi Plo gniazdo Gorog Lomi ranna, ucieka. Mara i Jacen ranni.
36 ABY Leia Organa Solo Alema Rar Admirał Ackbar Alema traci lekku, ucieka
36 ABY Luke Skywalker Lomi Plo i Raynar Thul Admirał Ackbar śmierć Lomi Plo, Raynar pochwycony
36 ABY Leia Organa Solo Alema Rar Tenupe Alema poważnie ranna i pozostawiona na planecie Bitwa o Tenupe

Era Dziedzictwa

Data Strona pierwsza Strona druga Miejsce Zakończenie Wydarzenie
40 ABY Jedi Jacen Solo Nelani Dinn asteroida śmierć Dinn, Solo przechodzi na Ciemną Stronę Mocy pod wpływem Lumiyi poszukiwania Brishy Syo przez Jacena
40 ABY Mistrz Jedi Tresina Lobi Lumiya
Alema Rar
Coruscant śmierć Tresiny Lobi Walka Lobi z Alemą Rar i Lumiyą
40 ABY Luke Skywalker
Mara Jade Skywalker
Lumiya
Alema Rar
Roqoo Luke i Mara ranni, ucieczka Lumiyi i Alemy Pułapka na Luke'a i Marę na Roqoo
40 ABY Jacen Solo Mara Jade Skywalker Kavan śmierć Mary, Solo staje się Darthem Cadeusem Pojedynek na Kavanie
40 ABY Jacen Solo Luke Skywalker Anakin Solo Luke ucieka wraz z Benem, Jacen zostaje ciężko ranny i traci miecz świetlny Bitwa o Kashyyyk (40 ABY)
130 ABY Darth Nihl
wielu Sithów
Kol Skywalker
Wolf Sazen
Cade Skywalker
wielu Jedi
Ossus śmierć Kola Skywalkera, utrata ręki przez mistrza Sazena, ucieczka adeptów, zaginięcie Cade'a Skywalkera, upadek Prakseum Jedi na Ossusie Masakra na Ossusie
137 ABY Wolf Sazen
Shado Vao
Rasi Tuum
nieznana Jedi
4 lordów Sithów Daluuj śmierć wszystkich Sithów, Rasiego Tuuma oraz nieznanej Jedi Konklawe na Daluuj
137 ABY Roan Fel Darth Kruhl Bastion Śmierć Dartha Kruhla Próba zabójstwa władcy Nowego Imperium przez Sithów