Kashyyyk/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Życie wydaje się prostsze, kiedy coś naprawiasz.

Ten artykuł wymaga dopracowania.


Prosimy, dopracuj go pod względem języka i formy, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji. W tym artykule należy: przeredagować treść.

Kashyyyk
Astrografia
Region: Środkowe Rubieże
Sektor: Mytaranor
Układ: Kashyyyk
Gwiazda: Kashyyyk
Księżyce: 3
Współrzędne: P-9
Długość dnia: 26h
Długość roku: 381 dni
Geografia
Typ: Skalista
Średnica: 12 765 km
Atmosfera: Tlenowa
Klimat: Umiarkowany
Grawitacja: Standardowa
Dominujący krajobraz:
  • Lasy
  • Góry
  • Morza
  • Jeziora
  • Rzeki
Woda: 60%
Społeczeństwo i inne
Języki: Shyriiwook
Rząd: Rada
Ludność: 6 000 000 - 45 000 000
Struktura demograficzna: Wookiee (100%)
Główne miasta:
Import:
  • Przetworzone metale
  • Leki
Eksport:
  • Elektronika
  • Zasoby naturalne
Przynależność:
Kashyyyk to planeta znajdująca się w Środkowych Rubieżach, w sektorze Mytaranor, która była zamieszkana przez inteligentną, humanoidalną rasę Wookieech, którzy żyli w wioskach zbudowanych w i na drzewach. Ogromna część Kashyyyku to lasy gigantycznych kilkukilometrowych drzew o wielopiętrowych ekosystemach, ale znajdowały się tam też równiny, morza i wyspy. Planetę zamieszkiwały takie zwierzęta jak np.: Kinrathy, Katarny czy Tachy.

Historia

W Imperium Rakatan

Tysiące lat przed powstaniem Republiki Galaktycznej, Kashyyyk był częścią Bezkresnego Imperium Rakatan. Gdzieś przy korzeniach drzew znajdowała się ukryta przez nich Gwiezdna Mapa oraz komputer, który znacząco wpłynął na rozwój flory i fauny planety - w tym Wookieech. Władcy Imperium chcieli, aby planetę pokryły tereny rolnicze, a Wookiee stali się ich opiekunami. Zanim jednak terraformacja została zakończona, na wielu planetach Imperium wybuchły powstania, a w dodatku tajemnicza plaga zaczęła dziesiątkować Rakatan. W rezultacie opuścili oni Kashyyyk, a przed ucieczką uszkodzili Gwiezdną Mapę tak, by mściwi niewolnicy nigdy nie odnaleźli swoich ciemiężców. Potężny komputer sterujący rozwojem ekosystemu również uległ uszkodzeniu, co spowodowało niekontrolowany rozwój fauny i flory planety, w wyniku czego powstały między innymi gigantyczne drzewa wroshyr.

Czasy Starej Republiki

Kashyyyk nocą.

Około 4000 BBY w Krainach Cienia, czyli na samym dnie lasu, rozbił się statek byłego Jedi, Joleego Bindo, który zdecydował się tam pozostać. Nieco później Kashyyyk został odkryty przez Korporację Czerka. Planeta ta została skatalogowana jako G5-623. Czerka rozpoczęła operację zamieniania Wookieech w niewolników. Niektórzy przywódcy plemion Wookieech godzili się na to w zamian za broń i naukę języka Basic (wspólnego). W wyniku tego w pełniącej funkcję stolicy wiosce Rwookrrorro dokonano przewrotu, a stary władca został wygnany. Ten stan uległ zmianie wraz z przybyciem Revana, z którego pomocą przegnano handlarzy niewolników i zwrócono tron prawowitej osobie. Niedługo potem Kashyyyk stał się częścią Starej Republiki, choć jego mieszkańcy długo nie potrafili wyzbyć się uprzedzeń względem ludzi. Planeta była również pierwszym miejscem, w którym okazję miał walczyć Darth Bane, nie będąc jeszcze członkiem Bractwa Ciemności. To dzięki jego interwencji Wędrowcy Mroku przetrwali w obliczu partyzanckich ataków Wookieech. Jednak jego zasługi przypisał sobie porucznik Ulabore.

Wojny klonów

Bitwa na Kashyyyku podczas wojen klonów.

W roku 21 BBY o zaufanie króla starali się za równo Separatyści jak i Republika Galaktyczna. Zniecierpliwiony brakiem decyzji ze strony Grakchawwaa, Grievous wysłał na planetę swoje droidy. Podczas ich ataku śmierć poniósł syn króla, przez co ten rozwścieczony wypowiedział im wojnę, przyłączając się tym samym do Republiki. Dwa lata później Kashyyyk stał się miejscem jednej z bitew wojen klonów. Na pomoc Wookiee'em pospieszyła armia Republiki pod wodzą mistrza Jedi Yody. Oddziałami rodzimymi dowodzili natomiast Wookiee: Tarfful, Chewbacca i Salporin. Pomogli oni uciec Yodzie, kiedy w wyniku wydania przez Palpatine'a rozkazu 66 komandor Gree i jego pomocnik obrócili się przeciwko rycerzom.

Czasy Imperium Palpatine'a

Około dwa miesiące po powstaniu Imperium jego siły zbrojne dokonały najazdu na planetę, w odwecie za ukrywanie zbiegłych Jedi. W wyniku bitwy około dwustu tysięcy Wookiech zostały zamienionych w przymusową siłę roboczą. Rok później Darth Vader przybył ze szturmowcami na Kashyyyk. Po zabiciu wielu Wookieech, Vader odnalazł kryjówkę zbuntowanego Jedi Kento Marka. Zabił go, a jego syna zabrał ze sobą na swój okręt i wyszkolił na swojego ucznia.

Gdy Galen Marek przeszedł na ścieżkę Jedi, powrócił na swą ojczystą planetę w poszukiwaniu senator Leii Organy.

Po uratowaniu jej z imperialnej niewoli, powiedziała mu ona, że jeśli rzeczywiście chce pomóc Sojuszowi, musi zniszczyć windę Imperium, transportującą Wookieech poza planetę np. do budowy Gwiazdy Śmierci. Galen wykonał zadanie, a na końcu stoczył pojedynek z Ozzikiem Sturnem - admirałem Imperium, w którym zwyciężył.

Kiedy Sojusz Rebeliantów obalił Imperium, ponownie usunął niewolnictwo. W międzyczasie odwiedził ten świat również Han Solo.

Po upadku Imperium

W roku 9 ABY na Kashyyyku schroniła się księżniczka Leia Organa Solo. Pod opieką Ralrracheena i Salporina przeżyła atak komandosów imperialnych, przypłacony przez drugiego z Wookieech śmiercią. Wiele lat później rozegrało się tu też krótkie starcie z siłami Drugiego Imperium. Podczas wojny z Yuuzhan Vongami na Kashyyyku nie stoczono żadnej bitwy, chociaż popierał Sojusz Galaktyczny. Ani razu nie był atakowany przez Yuuzhan Vongów.

Źródła

Drzewa wroshyr.
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z Wikipedii (zgodnie z licencją CC-BY-SA 3.0). Jej historię i autorów możesz obejrzeć pod tym adresem.