The Star Wars Holiday Special

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

The Star Wars Holiday Special
Tytuł oryginalny: The Star Wars Holiday Special
Reżyseria:
Scenariusz: Pat Proft
Wystąpili:
Muzyka: John Williams
Data premiery w USA: 17 listopada 1978
Czas trwania: 97 minut
Budżet: $1.000.000
Czas w chronologii: 1 ABY
Poprzedni: Nowa nadzieja
Następny: Imperium kontratakuje


The Star Wars Holiday Special to pierwszy film telewizyjny z uniwersum Gwiezdnych wojen. Zadebiutował 17 listopada 1978 roku, został wyemitowany tylko raz na amerykańskiej stacji CBS.

Streszczenie

Plakaty
Han Solo wita się z rodziną Chewbacci

Niedługo po zniszczeniu Gwiazdy Śmierci baza rebeliantów na czwartym księżycu Yavina, zostaje oblężona przez statki Imperium. Buntownikom udaje się jednak złamać blokadę. Chewbacca chce wrócić na swoją rodzinną planetę, Kashyyyk, by razem z rodziną świętować Dzień Życia - najważniejsze święto Wookieech. Wraz z Hanem Solo uciekają przed niszczycielami Imperium. Na Kashyyyku, znajduje się już cała rodzina, jedynym nieobecnym jest Chewie, który wraz a Hanem wciąż starają się umknąć przed Imperium, które usiłuje opóźniać ich dotarcie na miejsce. Darth Vader wydaje rozkaz rozpoczęcia blokady Kashyyyka i przeszukania domów w celu odnalezienia związku Wookieech z rebeliantami. Po przeszukaniu domu Chewiego kapitan oddziału poleca zostawić dwóch szturmowców. Na planecie ląduje Millennium Falcon. Han pozbywa się obu żołnierzy. Kiedy rodzina Chewbacci jest już w komplecie można rozpocząć świętowanie. Na planetę przybywają również Luke i Leia wraz z droidami C-3PO i R2-D2, całej uroczystości przygląda się duch Bena Kenobiego...

Emisja

The Star Wars Holiday Special został wyemitowany na amerykańskim kanale CBS 17 listopada 1978 roku o godz. 20:00. Był przeplatany licznymi reklamami przedstawiającymi zabawki oparte na Gwiezdnych wojnach. George Lucas jeszcze przed emisją postanowił, że film zostanie wyświetlony tylko raz. Program nigdy nie trafił do dystrybucji, jednakże fani nagrali go na kasetach VHS. Lucas chciał wykupić wszystkie te nagrania, jednak gdy Internet stał się ogólnodostępny, stało się to niemożliwe. W filmie wykorzystano wiele ujęć z Nowej nadziei. Wykadrowano je, po czym umieszczono w sąsiedztwie nowo nakręconych, użyto również sceny które nagrano na potrzeby epizodu IV , ale finalnie nie znalazły się w gotowym filmie. Część scen ukazano w odbiciu lustrzanym.

Luke i R2-D2 naprawiają myśliwiec X-Wing

Celem programu było przypomnienie ludziom o Gwiezdnych wojnach i rozreklamowanie zabawek, by zwiększyć ich sprzedaż w okresie Bożego Narodzenia. Na początku Lucas był bardzo zainteresowany projektem, lecz z powodu ogromnego zaangażowania w Imperium kontratakuje został zmuszony do stworzenia zarysu fabuły i powierzenia swojego projektu podwykonawcy. Jego pomysłem było między innymi ukazanie planety Kashyyyk, oraz walki szturmowców z Wookieemi. Sceny te nigdy nie zostały nakręcone, jednakże pomysł wrócił podczas kręcenia Zemsty Sithów, gdzie przedstawiono walkę mieszkańców Kashyyyka z Separatystami.

Rodzina Chewbacci wraz z przyjaciółmi obchodzą Dzień Życia

Pierwsza wersja scenariusza autorstwa Lenny'ego Rippsa tak bardzo odbiegała od wizji Lucasa, że postanowił wykreślić swoje nazwisko z napisów końcowych. Jako reżysera zatrudniono Davida Acombę. To on wyreżyserował część filmu uznawaną za lepszą, między innymi wpadł na pomysł dodania do programu kreskówki, w której po raz pierwszy poznajemy łowcę nagródBobę Fetta. Poprzez konflikt z innymi pracownikami, na stanowisku reżysera zastąpił go Steve Binder, który kontynuował pracę i wyreżyserował pozostałe fragmenty, czyli prawie cały film.

Na końcu transmisji oprócz reklam zabawek dołączono kinowe zwiastuny Nowej nadziei i Imperium kontratakuje.

Wzmianka o Holiday Special miała pojawić się w dokumencie o produkcji oryginalnej trylogii, Empire of Dreams. Został nakręcony 10 minutowy fragment, który na życzenie Lucasa został później wycięty. Do niedawna jedyną oficjalną informacją ze strony Lucasfilmu, że Holiday Special naprawdę istnieje był fragment wywiadu z Lucasem dołączony do dodatków specjalnych w wersji DVD Ataku klonów. Za George'em widać rolkę filmową z napisem SW: Holiday Special. Jakiś czas temu firma zaczęła przyznawać się do filmu i zaczęły pojawiać się informacje na jego temat na oficjalnej stronie Star Wars.

Aktorzy

Luke Skywalker Mark Hamill
Han Solo Harrison Ford
Leia Organa Carrie Fisher
Chewbacca Peter Mayhew
Darth Vader David Prowse
R2-D2 Kenny Baker
C-3PO Anthony Daniels
Boba Fett Don Francks
Mallatobuck Mickey Morton
Attichitcuk Paul Gate
Lumpawaroo Patty Maloney
Ackmena Bea Arthur
Obi-Wan Kenobi Alec Guinness
Saundan Art Carney

Twórcy

Reżyseria Steve Binder, David Acomba
Scenariusz Pat Proft
Scenografia Garrett Lewis
Dźwięk Ian Fraser
Kostiumy Bob Mackie
Muzyka John Williams

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Stworzenia

Modele droidów

Wydarzenia

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Różne

Ciekawostki

  • Nie istnieje polska wersji językowa filmu. W sieci można znaleźć do niego utworzone przez fanów napisy.
  • Polski nieoficjalny tytuł filmu, zamieszczony w napisach to Gwiezdne wojny: Dzień Życia.
  • Film ten powstał w wyniku umowy Lucasa z wytwórnią FOX. George Lucas, po sukcesie Nowej nadziei w roku 1977, miał zrobić kolejny film wciągu następnego roku; w przeciwnym razie straciłby prawa do marki.
  • W filmie pojawia się animowany przerywnik w formie kreskówki, który nigdy nie został samodzielnie wydany - The Story of the Faithful Wookiee.
  • Harrison Ford, zapytany kiedyś o ten film, powiedział, że nie pamięta by brał udział w czymś takim.
  • Mark Hamill nosił perukę i odpowiednią charakteryzację, by zakryć rany po wypadku, którego doznał na początku 1977 roku.
  • W kilku państwach film The Star Wars Holiday Special miał być wyświetlany w kinach, lecz ten pomysł odrzucono jeszcze przed premierą w USA.
  • W filmie można zauważyć oficera Imperium, który tak naprawdę zginął parę dni/tygodni wcześniej na Gwieździe Śmierci.


Filmy i seriale z uniwersum Gwiezdnych wojen
[Pokaż/Ukryj]