Szturmowiec/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Szturmowcy w Mieście w Chmurach.

Szturmowcy to formacja wojskowa Imperium Galaktycznego odrębna od Armii Imperialnej, działająca przede wszystkim jako oddziały uderzeniowe i pacyfikacyjne i służąca zarówno na powierzchniach planet, jak i na pokładach okrętów kosmicznych. Większość jednostek szturmowców było formacjami piechoty, istniał jednak szereg jednostek specjalizowanych.

Szturmowcy byli znakiem rozpoznawczym Imperium. Mieli za zadanie przerażać wroga - miedzy innymi swą anonimowością i pozornie nieskończonymi ilościami uzupełnień.

Pochodzenie

Formacja szturmowców wywodziła się z oddziałów żołnierzy-klonów Wielkiej Armii Republiki i często kontynuowała ich tradycję, czego przykładem może być 501 Legion.

Początkowo oddziały szturmowców składały się z zaprogramowanych genetycznie na posłuszeństwo wobec dowódców klonów. Kiedy ze względu na przyspieszony proces starzenia się klony zaczęły wymierać, w szeregi szturmowców zaczęto także rekrutować - nierzadko pod przymusem - zwykłych ludzi, poddawanych następnie szkoleniu i gruntownemu praniu mózgu. Szturmowcy byli absolutnie lojalni wobec swojego władcy i jego Nowego Ładu, niemal pozbawieni strachu i całkowicie nieprzekupni. Mieli bez żadnych wątpliwości wykonywać rozkazy dowódców, nie zważając nawet na własne bezpieczeństwo.

Zadania

Podczas działań wojennych używano szturmowców zarówno w celach defensywnych jak i ofensywnych. Byli elitarnymi oddziałami uderzeniowymi mającymi za zadanie przeważać szalę w szturmach i bitwach, z reguły za pomocą gwałtownej szarży, nie zwracając uwagi na ponoszone straty. Do ich głównych zadań należało także działanie jako siły okupacyjne oraz przeprowadzanie pacyfikacji (np. Miasta w Chmurach) i tłumienie buntów ludności.

Hierarchia

Szturmowiec.

Dla rozróżnienia stopnia szturmowcy posiadali pagony:

Specjalizacje

Poza standardowymi szturmowcami do zadań ogólnych, tworzono specjalne oddziały szturmowców przeznaczone do działania w konkretnych warunkach terenowych, lub do pełnienia zadań specjalnych.

Szturmowcy

Ubiór i wyposażenie szturmowca formacji podstawowej.

Uniwersalni szturmowcy byli podstawową formacją szturmowców. Ich ubiór składał się z dwuczęściowego czarnego uniformu ochronnego i osiemnastoczęściowego białego pancerza. Ich hełmy posiadały automatycznie polaryzujące się soczewki i aparaturę komunikacyjną. Źródło zasilania znajdowało się na plecach. Innym ważnym wyposażeniem posiadanym przez każdego szturmowca był pas, do którego przyczepione były różne przydatne urządzenia i narzędzia, jak np. zapasowy komlink, awaryjne ogniwa energetyczne, pojemnik z przydziałem żywności, itp.

Uzbrojenie uniwersalnych szturmowców stanowiły:

Czasami jednak szturmowcy formacji podstawowej posługiwali się cięższymi broniami, takimi jak np. karabinem DLT-19, które mimo mniejszej celności dawały większą siłę strzału i przez to były bardzo przydatne przy walce obronnej.

Zwiadowcy

Ubiór i wyposażenie szturmowca zwiadowcy.

Zwiadowcy byli specjalnym rodzajem szturmowców, który miał za zadanie dokonywać rozpoznania. Byli oni zupełnie inaczej ubrani i wyposażeni, niż standardowi szturmowcy.

Najważniejszą rzeczą był hełm. Posiadał on znacznie większy zakres pola widzenia i antenę sensoryczną ułatwiającą żołnierzowi namierzenie wroga. Kolejnym ważnym elementem był kolor ubioru. Był on przystosowany do terenu, w którym zwiadowca miał operować. Osiemnastoczęściowy pancerz został znacznie odciążony, aby jak najmniej krępował ruchy żołnierza. Identyczny pozostał za to dwuczęściowy czarny uniform ochronny.

Zwiadowcy byli znacznie lżej uzbrojeni i wyposażeni niż standardowi szturmowcy. Ich uzbrojenie to lekki blaster i kilka granatów wstrząsowych. Mieli jednak przy sobie kilka rac, którymi mogli zaalarmować swoich towarzyszy o niebezpieczeństwie.

Zwiadowcy często korzystali ze skuterów 74-Z, które zapewniały im znacznie większą mobilność.

Mimo, że z reguły szturmowcy ci nie mieli za zadanie brania udziału w walce, tylko rekonesans, to wzięli udział w bitwie o Endor.

Pustynni szturmowcy

Ubiór i wyposażenie szturmowca pustynnego.

Pustynni szturmowcy byli specjalną grupą szturmowców przystosowaną do operowania na powierzchniach pustynnych planet, takich jak Tatooine i Geonosis. Oprócz innego sprzętu, od uniwersalnych szturmowców różniło ich to, że przechodzili dodatkowe treningi, aby mogli sobie poradzić w ekstremalnie wysokich temperaturach.

Ich zbroje były zmodyfikowanymi zbrojami uniwersalnych szturmowców. Dwuczęściowy czarny uniform ochronny został specjalnie zmodyfikowany, aby łatwiej oddawał ciepło do otoczenia. Podobnym zmianom poddany został biały pancerz, który pokryto specjalną warstwą odbijającą ciepło. W hełmie szturmowca zainstalowano dodatkowe filtry, chroniące przed piaskiem i pyłem. Do wyposażenia umieszczonego przy pasie dodano pojemnik z wodą i dalekosiężny komlink.

Uzbrojenie zostało poddanym niewielkim modyfikacjom, aby było bardziej odporne na piasek i wysokie temperatury. Często jednak szturmowcy ci stosowali wyrzutnię granatów, czyli uzbrojenie rzadko widziane u standardowych szturmowców.

Często używali lokalnych, oswojonych bestii w celach transportowych.

Śnieżni szturmowcy

Ubiór i wyposażenie szturmowca śnieżnego.

Gdy konieczna była walka na planecie mającej bardzo zimny klimat, takiej jak Hoth, lub w górach do akcji wkraczali śnieżni szturmowcy. Byli to żołnierze specjalnie wyćwiczeni i wyposażeni, aby mogli sobie poradzić w warunkach ekstremalnego zimna.

Biały pancerz pozostał w dużej mierze niezmieniony, ale za to czarny uniform ochronny został wyposażony w dodatkową nieprzepuszczalną warstwę, która miała za zadanie chronić żołnierza przez zimnem i przede wszystkim przed wiatrem. Zupełnie zmieniony został hełm, gdyż jego przednia część została połączona z resztą kombinezonu. Zapobiegało to przedostawaniu się śniegu pomiędzy hełm i resztę ubioru. Dodatkowo, śnieżni szturmowcy oprócz źródła zasilania mieli zamontowany na plecach system ogrzewający. Posiadali również specjalne ogrzewane buty chroniące ich przed odmrożeniami stóp.

Częściowo zostało zmienione wyposażenie szturmowców względem standardu. Do pasa dodanych zostało kilka przedmiotów, takich jak miotacze haków, czekany, flary jonowe i zapasowa amunicja. Broń zaś została lekko zmodyfikowana, aby była odporna na śnieg i zimno.

Jedną ze sławniejszych bitew w jakich wzięli udział śnieżni szturmowcy, była bitwa o Hoth.

Morscy szturmowcy

Ubiór i wyposażenie szturmowca morskiego.

Morscy szturmowcy byli specjalnymi szturmowcami przeznaczonymi do walki w wodzie, głównie na planetach takich jak Kamino, czy Manaan, które były całkowicie lub prawie całkowicie pokryte oceanami.

Zbroje morskich szturmowców powstały poprzez modyfikację zbroi zwiadowców. Posiadali oni podobne hełmy, gdyż w wodzie bardzo potrzebne było zwiększone pole widzenia. U morskich szturmowców, hełm był jednak połączony rurami z butlą tlenową umieszczoną na plecach. Identyczny pozostał natomiast lżejszy pancerz, który był bardzo ważny, gdyż nie utrudniał żołnierzowi ruchów tak bardzo jak standardowy. Innym ważnym elementem były płetwy, które były niezbędne gdy żołnierz chciał się szybciej poruszać. Dwuczęściowy uniform ochronny został jednak zmodyfikowany tak, aby był całkowicie nieprzepuszczalny. Zapewniało to żołnierzowi ochronę w przypadku kontaktu z zanieczyszczoną toksynami wodą.

Morscy szturmowcy posiadali umieszczoną w hełmach antenę sensoryczną, która ułatwiała orientację w mętnej wodzie. Posiadali również identyczne wyposażenie przyczepione do pasa, jak standardowi szturmowcy.

Zupełnie inne było natomiast uzbrojenie. Morscy szturmowcy mieli do dyspozycji miotacze harpunów (które były ich podstawową bronią) i lekki pistolet blasterowy.

Bagienni szturmowcy

Bagienni szturmowcy byli żołnierzami specjalnie przystosowanymi do operowania na powierzchniach bagiennych planet takich jak Yavin 4. Zawdzięczali to jednak nie osprzętowi, jak inni specjalistyczni szturmowcy, gdyż ten niewiele różnił się od tego posiadanego przez zwiadowców, lecz dodatkowemu treningowi. Opierał się on na poznaniu umiejętności takich jak nawigacja na bagnach, posługiwanie się systemami ułatwiającymi oddychanie w zatęchłym i dusznym środowisku oraz przetrwaniu na niebezpiecznych, podmokłych terenach, na których aż roiło się od nieprzyjemnych niespodzianek.

Szturmowcy Zero-G

Szturmowiec Zero-G.

To ciężka piechota używana przez Imperium do działań w przestrzeni kosmicznej. Ich pancerze są uzbrojone niczym małe czołgi. Szturmowcy ci w kosmosie używani są w celach abordażowych, mogą również w ograniczony sposób działać na powierzchni planety dzięki systemom wspomagania, w jakie wyposażone są ich zbroje.

Mroczni Szturmowcy

Zmodyfikowani cybernetycznie żołnierze Republiki, a potem droidy, służące Imperium w celach szturmowych, gdy trzeba było bezlitośnie zlikwidować rebeliantów, a zwykli szturmowcy by sobie nie poradzili. Uzbrojenie mrocznych szturmowców jest zależne od modelu, ale ich cechą charakterystyczną (z wyjątkiem modelu Fazy I) są plecaki odrzutowe.

Szturmowcy Cienia

Elitarna organizacja wywiadowcza przeznaczona do infiltracji i ataków z zaskoczenia. Na ich wyposażenie składała się supernowoczesna zbroja z generatorem pola maskującego, dzięki któremu szturmowiec był zarówno niewidzialny, jak i niewykrywalny przez większość czujników. Byli oni także wyposażeni w szybkostrzelne działka blasterowe, ale ze względu na ich wymagania energetyczne były one sprzężone z generatorem zbroi, co powodowało niemożność pozostawania w ukryciu i jednoczesnego prowadzenia ognia.

Żołnierze EVO

Żołnierze EVO (ang. Environmental Stormtroopers) to elita szturmowców, przeznaczona do działania w ekstremalnych warunkach. Ich zbroje były odporne na większość czynników pogodowych, a także na działanie żrących kwasów, trujących wyziewów i lawy. Żołnierze EVO byli uzbrojeni w wyrzutnie strzałek, które po naładowaniu mogły także paraliżować cel elektrycznością. Przy wyborze tych elitarnych żołnierzy Imperium dokonywało rygorystycznej selekcji i wysyłało na misje tych, którzy wykazali się nieprzejednaną nienawiścią względem wszelkich nieludzi, gdyż byli oni potem posyłani na odległe planety o ekstremalnych warunkach pogodowych, gdzie najczęściej żyły tylko i wyłącznie pewne rasy obcych. Zbroje żołnierzy EVO były także wykorzystywane przez szturmowców cienia i w takim przypadku były wyposażone w generatory maskujące.

Źródła