Kamino/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Kamino
Astrografia
Region: Dzika Przestrzeń
Układ: Kamino
Pozycja w układzie: 5
Gwiazda: Kamino
Księżyce:
Współrzędne: S-14
Długość dnia: 27 godzin
Długość roku: 463 dni
Geografia
Typ: Skalista
Średnica: 19 270 km
Atmosfera: Tlenowa
Klimat:
 • Umiarkowany
 • Wilgotny
Grawitacja: Standardowa
Dominujący krajobraz: Oceany
Woda: 100%
Społeczeństwo i inne
Języki:
Ludność: 1 000 000 000
Struktura demograficzna: 100% Kaminoanie
Główne miasta:
Import:
 • Produkty spożywcze
 • Roboty
Eksport:
 • Klony
 • Ryby
 • Broń
 • Sprzęt wojskowy
Przynależność:




Kamino to planeta położona poza Zewnętrzymi Rubieżami galaktyki. Znana była z produkcji klonów na zamówienie. Największym zleceniem Kaminoan było stworzenie setek tysięcy żołnierzy dla Wielkiej Armii Republiki. Planeta znajdowała się mniej więcej 12 parseków na południe od mgławicy Rishi.

Otoczenie i powierzchnia planety

System Kamino to 13 planet orbitujących wokół umierającej gwiazdy. Całą powierzchnię planety pokrywały oceany. Poza tym, Kamino zyskała sobie przydomek "Planety Burz" z powodu ulewnych deszczów, które bardzo często tam występowały. Zmiany klimatyczne wiele lat wcześniej zatopiły wszystkie kontynenty na planecie tak, że 100% ziemi znalazło się pod wodą. Na powierzchni znajdowało się kilka miast zbudowanych na palach wbitych w dno oceanu. Za stolicę planety uważane było miasto Tipoca.

Mieszkańcy

Zobacz główny artykuł: Kaminoanie.

Kaminoanie to wysokie istoty o długich szyjach. Żyli oni w ogromnych, dyskoidalnych miastach, które zostały zbudowane na palach wbitych w dno morskie. Ich duże oczy umożliwiały im widzenie pełnego spektrum kolorów w ultrafiolecie. Jak zaobserwowano mężczyźni rasy Kaminoan mieli niewielkie wypustki z tyłu ich małej głowy. Do przemieszczania się używali zwierząt pływających (przypominających nieco latające gady) znanych jako aiwhy.

Historia

Przez wieki położenie planety Kamino było znane niewielu. Grotostrzałki z Kamino były używane i dość często spotykane w galaktyce, ale niewielu zdawało sobie sprawę skąd pochodzą. Po zniszczeniu akademii na Ossusie w 3996 BBY, wiele artefaktów Jedi zostało przeniesionych do Derem City - miasta na Kamino - dawnej stolicy planety. Dodatkowo wzmianka o Kamino w Archiwach Jedi została usunięta, prawdopodobnie przez Dooku albo Sifo-Dyasa na dziesięć lat przed wybuchem wojen klonów.

Wojny klonów

W roku 32 BBY mistrz Jedi Sifo-Dyas przeczuwając nadchodzącą wojnę zamówił na Kamino armię klonów dla Republiki. Nie poinformował jednak o tym Rady Jedi. Dooku zgładził Sifo-Dyasa i utrzymał powstanie armii klonów w tajemnicy. Wzorem genetycznym zatrudnionym przez Dartha Tyranusa był łowca nagród Jango Fett. Za użyczenie materiału genetycznego, Jango otrzymał pięć milionów kredytów, oraz zażyczył sobie klona, który nie miałby przyspieszonego rozwoju, jak reszta klonów. Fett nazwał klona Boba i wychowywał go jak własnego syna. Klonowanie zaczęto mniej więcej w czasie bitwy o Naboo, a pierwsza partia żołnierzy–klonów gotowa była dziesięć lat później. Oprócz zwykłych żołnierzy, stworzono też grupki specjalnych komandosów, za których szkolenie odpowiadali tak zwani Cuy'val Dar - co w języku mandaloriańskim oznacza "ci których już nie ma". Obi-Wan Kenobi w roku 22 BBY przybył na planetę podążając za tropem zamachu na życie Padmé Amidali. Zadziwiające było to, że położenie planety było wykasowane z Archiwów Jedi.

Później na planetę przybył Yoda aby zabrać stamtąd gotową pierwszą partię klonów. Udał się z nimi na niedaleką planetę Geonosis aby ratować uwięzionych tam Padmé, Anakina i Obi-Wana, rozpoczynając tym samym wojnę. Bitwa o Geonosis została wygrana, co dowiodło skuteczności klonów. Kiedy Separatyści odkryli miejsce wytwarzania klonów zaatakowali Kamino. Pierwsza bitwa o Kamino zakończyła się jednak zwycięstwem Republiki.

Era Imperium

W roku 1 BBY w ośrodku klonowania Timira na Kamino Darth Vader sklonował swego ucznia Stalkillera, lecz jeden z klonów uciekł. W kilka dni później Sojusz Rebeliantów przypuścił atak na planetę. W tym samym czasie klon Galena zmierzył się w pojedynku z Vaderem w Timirze, pokonując go. Mroczny Lord został wzięty w niewolę Rebelii.

Czasy późniejsze

W roku 40 ABY na planetę przybył Boba Fett. W tym okresie, placówka klonująca była już tylko cieniem tego, czym była podczas wojen klonów. Fett spotkał się na planecie z Ministrem Kamino, oraz swoim lekarzem, który stwierdził, że Fett jest umierający. Mogła go wyleczyć Ko Sai, jednak uciekła w czasie wojen klonów. Boba wiedział, że wyniki badań Ko Sai ma Taun We, która na trzy tygodnie przed przylotem Fetta na Kamino, opuściła swój dom. Minister Kamino zaproponował Fettowi, że zapłaci mu milion kredytów za złapanie Kaminoanki, lecz Boba żądał o wiele większej stawki, na którą Kaminoanin nie mógł się zgodzić.

Ciekawostki

 • Camino znaczy po hiszpańsku ścieżka oraz ja idę (czas teraźniejszy). Idę w tym języku oznacza także słowo Ando.
 • Kaminari w języku japońskim oznacza burzę. Istnieje hipoteza, iż od tego słowa pochodzi nazwa planety. Kami no pisane osobno znaczy po japońsku boski.
 • W grze Empire at War: Forces of Corruption ze względu na zalety klonowania jednostki piechoty są praktycznie za darmo.

Źródła

Kamino.