Zapraszamy do udziału w konkursie


Miasto Tipoca

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Miasto Tipoca01.jpg
Miasto Tipoca
Lokalizacja: Kamino
Wykonawca: Kaminoanie
Przynależność: Republika Galaktyczna


Miasto Tipoca znajdowało się pośród mórz Kamino. Wzniesione było na potężnych słupach, które stawiały opór falom i wiatrom. Warunki atmosferyczne jakie panowały na planecie (potężne wiatry i ogromne fale) powodowały, że konstrukcja metropolii musiała mieć odpowiednie kształty i zakrzywienia aby jej mieszkańcy byli bezpieczni.

Charakterystyka miasta

Struktury przypominały dyski ze szpiczastymi wieżami, które umieszczone były na potężnych słupach. Słupy te wyglądały na niestabilne i delikatne jednak były niesamowicie wytrzymałe i chroniły budowle przed nadmiernym działaniem fal. Statyczne wieże pomagały neutralizować uderzenia błyskawic podczas niebezpiecznych elektrycznych burz. Odpowiednie zakrzywione kształty konstrukcji powodowały, że podczas silnych wiatrów, budowle dawały bezpieczeństwo mieszkańcom.

Historia

Kompleks wojskowy.

Kaminoanie gdy budowali pierwsze swoje osady na Kamino, stawiali proste schronienia z plecionki pokrytej gliną, które łatwo odprowadzały wodę podczas sztormowych pór roku. Późniejsze konstrukcje były nowoczesnym poszerzeniem tamtych tradycji. Tipoca był nie tylko stolicą Kamino ale również służył jako siedziba prezesa Rady Ministrów Kamino Lama Su. W sercu miasta umieszczony był kompleks wojskowy, w którym Kaminoanie klonowali. Zapisy wskazywały, że mistrz Jedi Sifo-Dyas zlecił skonstruowanie armii żołnierzy-klonów około dziesięć lat przed wybuchem wojen klonów. Wiedział o tym jeszcze tylko Dooku. Jednak w międzyczasie Dooku stał się uczniem Dartha Sidiousa, którego poinformował o zamiarach Sifo-Dyasa. Na rozkaz Sidiousa, Dooku zabił swojego byłego mistrza i dostarczył klonerom wzorca dla żołnierzy Jango Fetta. Klonerzy byli przekonani, ze cały czas pracują dla Sifo-Dyasa. Rycerz Jedi Obi-Wan Kenobi odkrył armię gdy był zaangażowany w odnalezienie łowcy nagród, który próbował zamordować senator z Naboo Amidalę. Kiedy Kanclerz Palpatine ogłosił stan wyjątkowy (działalność Konfederacji Niezależnych Systemów stawała się coraz groźniejsza dla Republiki), Wielki Mistrz Yoda objął dowodzenie na armią i skierował ją na Geonosis.

Tipoca

Po utworzeniu imperium dwaj kaminoańscy klonerzy rozpoczęli tworzenie nowej armii klonów, dzięki której chcieli pokonać Imperium Galaktyczne. W roku 10 BBY Imperator Palpatine dowiedział się o tym i wysłał tam odział szturmowców pod dowództwem Boby Fetta. Mieli oni za zadanie zniszczyć ośrodki klonowania w Tipoca City. Podczas walk znaczna część infrastruktury została zniszczona. Zakończyła się zwycięstwem Imperium.[1]

Przypisy

Źródła