Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Sifo-Dyas/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

SD-HS.jpg
Sifo-Dyas
Data i miejsce śmierci: 32 BBY, Pustynny księżyc Oba Diah
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Ciemnobrązowe
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Profesja: Mistrz Jedi
Sifo-Dyas był mistrzem Jedi i członkiem Najwyższej Rady Jedi w ostatnich dekadach istnienia Starej Republiki, a także bliskim przyjacielem hrabiego Dooku. Był cichą, spokojną i zamkniętą w sobie osobą.

Biografia

Hrabia Dooku nad trumną mistrza Sifo-Dyasa.

Dzięki darowi jasnowidzenia, Sifo-Dyas przewidział nadciągające dla Republiki i Jedi ciężkie czasy, przez co postanowił przygotować Zakon na ich nadejście zamawiając potajemnie na Kamino armię żołnierzy-klonów. Wiedział o tym tylko Dooku. Ten jednak, z czego nie zdawał sobie sprawy Sifo-Dyas, stał się w międzyczasie uczniem Dartha Sidiousa, którego poinformował o działaniach swojego przyjaciela.

Mroczny Lord Sithów postanowił przejąć tworzoną armię i wykorzystać ją do własnych potrzeb - przeciwko Jedi. W tym celu w roku 32 BBY zlecił Dooku - w ramach testu przed uznaniem go za lorda Sithów - zabicie Sifo-Dyasa. Dooku wykonał swoje zadanie, a następnie zadbał o dostarczenie klonerom wzorca dla żołnierzy - Janga Fetta, cały czas utrzymując ich w przekonaniu, że działa z ramienia Sifo-Dyasa i Zakonu.

Ciało Sifo-Dyasa Dooku zamroził w komorze hibernacyjnej, a następnie wykorzystał jego krew do utrzymania przy życiu Qymaena jai Sheelala przed zrekonstruowaniem go w cyborga. Również miecz świetlny mistrza Jedi trafił do rąk Grievousa.

Ciekawostki

  • W pierwszych wersjach scenariusza Ataku klonów, Sifo-Dyas miał się nazywać Sido-Dyas. Ze względu na bliskie położenie liter "d" i "f" na klawiaturze komputera imię mistrza Jedi pojawiło się w pewnym momencie w innej wersji, którą ostatecznie George Lucas zdecydował się zaakceptować.
  • Początkowo Sifo-Dyas miał być jedynie jednym z aliasów Dartha Sidiousa, stworzonym i wykorzystanym w celu zamówienia armii klonów.
  • Mistrz Sifo-Dyas posługiwał się mieczem świetlnym o niebieskim ostrzu.[1]

Przypisy

Źródła