Biblioteka Ossus

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Logo Biblioteki Ossus.

Biblioteka Ossus to największa internetowa encyklopedia Gwiezdnych wojen w Polsce, oparta na systemie Wiki. Jej oficjalne otwarcie nastąpiło 11 sierpnia 2006 roku. Obecnie posiada 26 398 haseł, których liczba stopniowo wzrasta — pod względem liczby artykułów plasuje się na drugim miejscu wśród samodzielnych i na piątym miejscu wśród wszystkich internetowych encyklopedii Gwiezdnych wojen na świecie.

Biblioteka współpracuje z najpopularniejszymi polskimi stronami internetowymi oraz organizacjami inspirowanymi Gwiezdnymi wojnami. Od 3 lipca 2007 Biblioteka jest uznawana przez inne, siostrzane projekty, w tym Wookieepedię, za główną polską encyklopedię Gwiezdnych wojen. Jednak w przeciwieństwie do większości z nich nie znajduje się na serwerze Fandomu (dawniej: Wikia), lecz na swoim własnym, a więc jest całkowicie niezależna.

Biblioteka Ossus posiada w swoich zbiorach zarówno hasła związane z filmami, jak i dotyczące zagadnień z książek, komiksów, gier oraz innych oficjalnych źródeł. Zarządzana jest przez Strażników, jednak jej zasoby może rozbudowywać i edytować każdy, kto utworzy sobie konto.

Od 19 grudnia 2013 roku w serwisie YouTube funkcjonuje oficjalny kanał Bibliteki Ossus, a od 28 maja 2019 jego anglojęzyczna wersja, znana jako Great Jedi Library.

Historia

Początki

Screen strony głównej Ossusa na kilka dni przed jego oficjalnym otwarciem 11 sierpnia 2006 roku.

Biblioteka Ossus założona została przez porozumienie zawarte z udziałem największych polskich portali poświęconych Gwiezdnym wojnom i prężnie działających organizacji fanowskich na terenie Polski. Jej założycielami byli Bastion Polskich Fanów Star Wars, Imperial City Online i Outlander.

Projekt zrodził się w październiku 2005 w wyniku współpracy grupy fanów z podanych wyżej portali i organizacji. W marcu 2006 uruchomiono wersję testową serwisu. Projekt był początkowo tajny. Założyciele postanowili, że z dniem otwarcia Biblioteka Ossus powinna posiadać już wypracowane zasady oraz mechanizmy dotyczące tego jak pisać hasła, zasady poprawnej pisowni, etc. Oprócz tego wprowadzili do bazy ponad 600 haseł — część z nich została napisana przez założycieli, a część zaadaptowana z encyklopedii na Bastionie. Biblioteka Ossus ruszyła oficjalnie 11 sierpnia 2006, a jej otwarcie miało miejsce na konwencie CorusCon. W wyniku reklamy oraz z powodu faktu, że podstawowe hasła ze świata Star Wars już się w niej znajdowały, zyskała uznanie fanów.

W grudniu 2015 roku powstała grupa Rycerze Ossusa, którą założył Piotr "Yako" Wasiak. Grupa na Facebooku służąca jako strona dyskusyjna, której głównym tematem jest uniwersum Star Wars. Starszym siostrzanym projektem działającym również w tym samym serwisie społecznościowym jest grupa Zapytaj Mistrza Jedi, założonym również przez Piotra Wasiaka oraz redaktorów Ossusa w tym Szymona Bolewickiego, redaktora Bastionu Polskich Fanów Star Wars.

2006

Screen pierwszego hasła na Ossusie (dodanego testowo 18 marca 2006), zrobiony około daty premiery Biblioteki.
  • 11 sierpnia 2006 - oficjalna premiera Biblioteki Ossus na konwencie CorusCon w Warszawie.
  • 13 sierpnia 2006 - zaledwie dwa dni po otwarciu Biblioteki Ossus jeden z Archiwistów zauważył na wczesnej wersji forum, że istnieje także druga SW Wiki w Polsce - Empirepedia. Ostatecznie - po kilku miesiącach dyskusji pomiędzy Archiwistami, a także z udziałem administratorów Empirepedii oraz Wikia.com - zdecydowano, że Biblioteka Ossus pozostanie niezależna i nie połączy się z Empirepedią. Jakiś czas później Empirepedia upadła. Już podczas dyskusji o połączeniu dwóch Wiki rozmawiano o kwestii tłumaczenia artykułów z Wookieepedii - administracja Biblioteki Ossus była temu przeciwna i stosowała to jako jeden z argumentów przeciwko połączeniu z Empirepedią, na której podobne zabiegi stosowano. W późniejszych czasach konsekwentnie kontynuowano politykę nietłumaczenia z Wookieepedii ani z żadnych innych nieoficjalnych stron internetowych o Star Wars.
  • 27 sierpnia 2006 - startuje mini-konkurs na znalezienie zmyślonego hasła w Bibliotece Ossus. Kończy się on 3 września wraz ze znalezieniem przez Archiwistę fan_Star_Wars hasła Wilczy Szaniec.
  • 5 września 2006 - Biblioteka przekracza próg 1000 haseł wraz z utworzeniem artykułu Torosogt.
  • 18 września 2006 - na konwencie Kamino odbywa się prezentacja o Bibliotece Ossus z udziałem kilku osób z Kapituły. Organizatorzy umieścili reklamę Ossusa w informatorze konwentowym.
  • 22 września 2006 - otwarto wewnętrzne forum, zwane Salą Zgromadzeń.
  • 25 września 2006 - rozpoczęła się dyskusja o wprowadzeniu w Bibliotece podziału na ery, aby artykuły były bardziej przejrzyste. Finalne ustalenia dostępne są w szablonie "Era". Jednocześnie w tym samym czasie dyskutowano i pracowano nad kategoriami dla haseł, gdyż wymagał tego szybki przyrost liczby artykułów.
Screen strony głównej około miesiąc po premierze. Wrzesień 2006.
  • 24 października 2006 - do użytku Archiwistów oddano wtyczkę do Firefoksa, dzięki któremu przeszukiwanie Ossusa stało się szybsze i łatwiejsze.
  • 8 listopada 2006 - 1500 hasło w Bibliotece Ossus (Bex).
  • 11 listopada 2006 - większe spotkanie Archiwistów, Strażników i innych fanów w Kantynie na Bastionie.
  • 12 listopada 2006 - uruchomiono testowo czat, który nazwano później Kawiarenką pod wesołym archiwistą. W nocy przeprowadzono zaś niewielki upgrade serwera. 15 listopada czat zostaje oficjalnie uruchomiony.
  • 27 listopada 2006 - Zakon Force Crusaders rozpoczyna współpracę z Biblioteką i jego członkowie, oddelegowani na Ossusa, zaczynają przerzucać hasła do Biblioteki. Duran zostaje przedstawicielem FC w Kapitule.
  • 16 grudnia 2006 - kolejnym przyjacielem Biblioteki stają się Stocznie Sluis Van, czyli polska strona internetowa, zawierająca opisy statków kosmicznych z Gwiezdnych wojen (które również zaczynają stopniowo zasilać bazę danych Ossusa).
  • Pod koniec grudnia Ossus ponownie boryka się z problemami serwerowymi. Ostatnim hasłem w 2006 roku było Pokaz Mocy, a pierwszym w 2007 - Shaelas.

2007

  • 20 stycznia 2007 - administratorzy chwilowo blokują Archiwistom możliwość edytowania haseł ze względu na ataki wandali. Jednocześnie tego samego dnia Biblioteka Ossus przekracza liczbę 2000 haseł (wraz z dodaniem o 12:45 artykułu Alum Frost). Kilka dni później silnik MediaWiki zaktualizowano do wersji 1.9.0. Mniej więcej w tym okresie zablokowano możliwość przenoszenia stron dla Archiwistów.
  • 27 stycznia 2007 - oficjalne uruchomienie Słownika Ossus, bliźniaczego projektu, którego celem jest ujednolicenie tłumaczeń w "oficjalnych" publikacjach ze świata Gwiezdnych wojen, a także pomoc wszelkim ludziom, którzy tłumaczą teksty związane z Gwiezdnymi wojnami z języka angielskiego. Od tego czasu do dnia dzisiejszego stworzono w nim następującą liczbę haseł: 882.
  • 31 stycznia 2007 - rozpoczyna się wśród społeczności głosowanie, mające na celu wybranie 3 Jedi Biblioteki Ossus, czyli zaufanych Archiwistów, którzy dostaliby większe możliwości administracyjne. Kończy się ono 5 lutego wraz z wyborem trzech Archiwistów: Bastiona_3557, Saliego i Sky'a.
  • 12 lutego 2007 - na stronie Biblioteki Ossus zaczęła się przerwa w działaniu, gdyż rozpoczęto przeprowadzkę na nowy serwer. Prace się skomplikowały oraz przedłużyły i w rezultacie Ossus został ponownie otwarty dopiero 27 kwietnia. Jednocześnie silnik MediaWiki został zaktualizowany do wersji 1.9.3. Stworzono nową wersję Sali Zgromadzeń. Rozpoczęły się też trwające przez jakiś czas porządki i naprawy, między innymi z polskimi znakami w tytułach artykułów i grafikami, które nie chciały się wyświetlać. Archiwum strony "Naprawa" pozostawiono w celach historycznych.
  • 3 lipca 2007 - interlinki na Wookieepedii, największej internetowej encyklopedii Gwiezdnych wojen na świecie, zaczynają prowadzić do Biblioteki Ossus (a nie jak wcześniej do Empirepedii, która w tym momencie była już opuszczona).
Ossus miewał też cięższe chwile... Naprawy we wrześniu, październiku i listopadzie 2007. Grupa Archiwistów dostała dodatkowe uprawnienia, aby uporać się z awarią jak najszybciej.
  • 16 września 2007 - zachodzą kolejne zmiany w gremium administracyjnym – Bastion_3557 awansuje na Strażnika, a Peteer na Jedi.
  • Koniec września 2007 - Biblioteka Ossus ponownie przeprowadza się na nowy, dużo stabilniejszy serwer - tym razem home.pl. Tak jak za poprzednim razem, prace znacznie się przedłużają. Przez wiele dni grupa osób - "Fixxer", Yako, Bastion_3557, Sali, Darth_petter, Nimvar, Sky, DantE, NLoriel - mozolnie pracuje nad przywróceniem Ossusa do życia, wgrywając strony, przenosząc je, poprawiając, testując i przeglądając. O wrażeniach koordynatora prac - czyli Yako - oraz Fixxera można przeczytać w dziale "Remont" na Blogu. Ostatecznie encyklopedia zostaje otwarta ponownie dopiero 14 listopada 2007. Poczyniono zmiany – zaprezentowano autorskie oprogramowanie, dające możliwość zmieniania skórek (powstały 3 schematy kolorystyczne Biblioteki do wyboru, które od planet z uniwersum Gwiezdnych wojen nazwano: Coruscant (niebieska), Tatooine (piaskowa) i Naboo (zielona). Zastosowano także nowy system wyświetlania grafik, stosowany dla Web 2.0. Niektóre archiwa napraw Biblioteki - 1 i 2.
  • 21 listopad 2007 - rozpoczęcie I Konkursu Biblioteki Ossus, związanego z Projektem "Filmy".
  • 1 grudnia 2007 - koniec kolejnych wyborów. Sky awansuje na Strażnika, a Shedao na Jedi.
  • 30 grudnia 2007 - oficjalnie rusza Blog Biblioteki Ossus.

2008

  • 9 stycznia 2008 - wyłonienie zwycięzców I Konkursu Ossusa. Okazują się nimi Piett i Ludwik za hasło Luke Skywalker.
  • 25 stycznia 2008 - po wielu przeprowadzonych rozmowach z zagranicznymi administratorami, Star Wars Wiki w języku rosyjskim, włoskim i hiszpańskim uruchamiają interwiki prowadzące do Ossusa.
  • 23 lutego 2008 - 3500 hasłem jest Przepowiednia o pięciu.
  • 10 marca 2008 - startuje II Konkurs Ossusa, tym razem związany ze Słownikiem. Trwa on do końca marca. Zwycięzcy to Peteer, Jaro i Aved.
Reklama Ossusa w jednym z informatorów konwentowych.
  • 27 marca 2008 - Yako prezentuje pierwszy odcinek Screencastu Biblioteki Ossus na Blogu.
  • 1 kwietna 2008 - żart primaaprilisowy (informacja o tym, że Biblioteka zmienia nazwę na Polska Wookieepedia).
  • 12 kwietnia 2008 - drugi odcinek ossusowego Screencastu zostaje opublikowany na Blogu.
  • 31 maja 2008 - Biblioteka Ossus rozpoczyna współpracę z kolejnym serwisem o tematyce Star Wars w Polsce – The Outer Rim. Jedi Nadiru Radena dołącza do grona honorowych członków Kapituły.
  • 1 czerwca 2008 - startuje III Konkurs Ossusa dotyczący rozbudowy haseł związanych z RPG, karciankami (Customizable Card Game i TCG) i grami figurkowymi.
  • 1 lipca 2008 - gruntowny remont strony głównej przeprowadzony przez Yako. Porównaj: stara wersja i nowa wersja.
  • 4 lipca 2008 - administracja Wikipedii - po dłuższej dyskusji z jednym ze Strażników w tzw. Kawiarence - oficjalnie zezwala na dodawanie szablonu "Biblioteka Ossus" do każdego hasła ze świata Gwiezdnych wojen na Wikipedii. Dzięki temu liczba odwiedzających Ossusa znacznie się zwiększyła, kilkoro z nich zarejestrowało nawet swoje konta. Przykładowe hasło z szablonem "BO".
  • 5 lipca 2008 - na konwencie "Avangarda" (4-6 lipca 2008, Warszawa) w sobotę o 12 ma miejsce prelekcja dotycząca Biblioteki Ossus, prowadzona przez Yako. Poza prezentacją Ossusa odbywa się też dyskusja na temat systemów "wymiany wiedzy" zbliżonych swym działaniem do Wikipedii - jakie mają plusy i minusy.
  • 22 lipca 2008 - 4000 hasło w Bibliotece Ossus (Republic 41: The Devaronian Version, Part 2).
  • 1 października 2008 - ogłoszeni zostają zwycięzcy w III konkursie. Pierwsze miejsce zajął Gollum, a drugie - Mr.White.
  • 4 listopada 2008 - powstaje nowy element strony głównej - szablon "Nowowydane". Dzięki niemu Strażnicy Ossusa mają możliwość skutecznego informowania fanów o nowościach wydawniczych ze świata Gwiezdnych wojen na rynku (wliczając w to daty emisji Wojen klonów w Polsce i USA, komiksy Egmontu i książki Amberu).
  • 1 grudnia 2008 - rozpoczyna się kolejny konkurs Ossusa, polegający tym razem na przenoszeniu zasobów strony internetowej Sluis Van (prowadzonej przez NLoriela) do bazy danych Biblioteki. Trwa on do 15 stycznia 2009. Nagrody ufundował założyciel Sluis Van, NLoriel.
  • 26 grudnia 2008 - 4500 hasło (Dan Scott).

2009

  • 5 stycznia 2009 - rozpoczyna się nowe głosowanie w sprawie zmiany rang niektórych Archiwistów.
  • 28 stycznia - trzech Strażników Ossusa rozmawia o Bibliotece Ossus w audycji wrocławskiego UniRadia zwanej "Porą Imperatora".
  • 1 lutego 2009 - zakończenie głosowania w sprawie zmiany rang Archiwistów. Shedao awansuje na Strażnika, a Carth i Jaro - na Jedi.
  • 3 lipca 2009 - w Bibliotece Ossus pojawiło się pięciotysięczne hasło.
  • 26 lipca 2009 - rozpoczyna się trwający do 17 sierpnia V konkurs Biblioteki Ossus, polegający na rozwijaniu zalążków artykułów. Zwycięzcą zostaje Urthona.
  • 19 listopada 2009 - zakończyło się głosowanie nad zmianą rang w Ossusie. Carth awansował na Strażnika, a Mini i Mario na Jedi.
  • 7 grudnia 2009 - rusza szósty konkurs Biblioteki polegający na pisaniu streszczeń książek i komiksów, rozwijaniu zalążków artykułów oraz dodawaniu haseł do Słownika Ossusa. Konkurs kończy się 28 grudnia, a jego zwycięzcą zostaje Ludwik. Dalsze miejsca zajmują Pawoss i JohnyTano.

2010

  • 10 stycznia 2010 - 5500 hasłem jest membrozja.
  • 20 kwietnia 2010 - Biblioteka Ossus osiąga pułap sześciu tysięcy haseł.
  • 18 lipca 2010 - końca dobiega szóste głosowanie nad zmianą rang. Mario awansował na Strażnika Biblioteki, natomiast Ludwik i Melethron zostali Jedi.
  • 4 sierpnia 2010 - już oficjalnie ruszają prace związane z przenosinami Ossusa na nowy, dedykowany serwer, a także testowanie Biblioteki w najnowszej wersji środowiska MediaWiki (1.16).
  • 11 sierpnia 2010 - w czwarte urodziny Biblioteki rusza konkurs na nowe logo strony, które w przyszłości pojawić się ma między innymi na koszulkach.
  • 12 listopada 2010 - zostają ogłoszone wyniki konkursu na nowe logo. Zwyciężczynią zostaje Katarzyna Pawlik.
  • 21 grudnia 2010 - startuje siódmy konkurs Biblioteki Ossus polegający na pisaniu haseł związanych z wyścigami, ścigaczami, miejscami odbywania wyścigów oraz pilotami ścigaczy.
  • 31 grudnia 2010 - w zbiorach Biblioteki Ossus pojawia się siedmiotysięczne hasło.

2011

2012

  • 19 sierpnia 2012 - na portalu Facebook założona została grupa Zapytaj Mistrza Jedi.
  • 4 października 2012 - licznik artykułów Biblioteki dochodzi do liczby dziewięciu tysięcy.

2013

  • 21 października 2013 - zbiory Ossusa osiągają liczbę dziesięciu tysięcy haseł.
  • 19 grudnia 2013 - na YouTube zostaje założony oficjalny kanał Biblioteki Ossus.

2014

  • 5 stycznia 2014 - Ossus zostaje wyłączony w celu aktualizacji. Problemy techniczne i awaria serwera sprawiły, że Ossus był niedostępny do 23 kwietnia.
  • 4 maja 2014 - zostaje ogłoszony kolejny, dziesiąty konkurs Ossusa.
  • 21 maja 2014 - w Bibliotece następują zmiany w rangach, w wyniku czego nie ma aktywnych Jedi.
  • 13 września 2014 - zostaje ogłoszony konkurs koszulkowy

2015

  • 18 stycznia 2015 - baza danych Biblioteki Ossus osiąga liczbę jedenastu tysięcy artykułów.
  • 30 stycznia 2015 - do grona Strażników Biblioteki Ossus zostaje włączony Adakus.
  • 24 grudnia 2015 - na portalu Facebook założona została grupa Rycerze Ossusa.

2016

  • 16 stycznia 2016 - Ossus osiąga liczbę dwunastu tysięcy haseł.
  • 20 stycznia 2016 - na Strażnika zostaje mianowany Totus.
  • 8 lipca 2016 - serwer Biblioteki Ossus ma poważne problemy techniczne, przez co zostaje tymczasowo wyłączony.
  • 15 lipca 2016 - po wyeliminowaniu problemów Biblioteka Ossus ponownie zaczyna działać.
  • 11 sierpnia 2016 - Biblioteka Ossus obchodzi swoje dziesiąte urodziny.
  • 28 sierpnia 2016 - licznik artykułów Biblioteki dochodzi do liczby trzynastu tysięcy haseł.
  • 26 grudnia 2016 - w Bibliotece Ossus licznik haseł dochodzi do liczby czternastu tysięcy.

2017

2019

  • 28 maja 2019 - na YouTube zostaje założony anglojęzyczny kanał Biblioteki Ossus.
  • 8 sierpnia 2019 - Biblioteka Ossus osiąga 20 000 artykułów.

2020

2021

2022

  • 30 kwietnia 2022 - zostaje ogłoszony trzynasty konkurs.
  • 10 czerwca 2022 - baza danych Biblioteki Ossus osiąga liczbę dwudziestu czterech tysięcy artykułów.
  • 9 lipca 2022 - zostaje ogłoszony czternasty konkurs.
  • 11 sierpnia 2022 - pojawiają się poważne problemy techniczne z bazą danych przez co Biblioteka była niedostępna do 19 września. Po powrocie strony konkurs został przedłużony.
  • 10 października 2022 - Darth Plagueis the Wise awansuje na Strażnika Biblioteki Ossus.

2023

Wygląd strony przed aktualizacją.
  • 5 lipca 2023 - rozpoczyna się piętnasty konkurs.
  • 17 lipca 2023 - baza Biblioteki Ossus osiąga liczbę dwudziestu pięciu tysięcy artykułów wraz z utworzeniem hasła Kanoth.
  • 10 września 2023 - rozpoczyna się aktualizacja systemu MediaWiki Biblioteki Ossus z wersji 1.22 do 1.40 i tym samym została wyłączona możliwość edytowania. Na początku października zaprezentowana została nowa wersja strony, która poza nowym layoutem posiadała dodatkowe funkcje, w tym możliwość przełączania strony na tryb ciemny. Choć możliwość edycji została przywrócona, dodatkowe funkcje były dodawane przez jakiś czas.

Pochodzenie nazwy

Wielka Biblioteka Jedi na Ossusie.

Nazwa encyklopedii pochodzi od Wielkiej Biblioteki Jedi, która w świecie Gwiezdnych wojen znajdowała się na planecie Ossus. Posiadała ona niezmierzone zasoby informacji, gromadzone wiekami przez rycerzy Jedi. Po raz pierwszy pojawiła się w serii komiksów Opowieści Jedi, a dokładniej w The Freedon Nadd Uprising.

W społeczności fanów Star Wars na Bibliotekę mówi się często w skrócie "Ossus".

Opis powitalny

Poniżej dostępny jest opis powitalny, który w początkach istnienia Biblioteki Ossus znajdował się na jej stronie głównej, a później na stronie "Biblioteka Ossus:O Bibliotece", obecnie przekształconej w to hasło.

Nieprzebrane zasoby informacji – od skrywających tajemnice zamierzchłych cywilizacji artefaktów, poprzez tajniki konstrukcji śmiercionośnych broni, po życiorysy postaci, które zapisały swój udział w losach Odległej Galaktyki... W zasięgu kliknięcia!

Witamy w wirtualnej przestrzeni Biblioteki Ossus. Jej wrota są otwarte dla każdego - żądnego informacji, jak i chcącego zasilić jej bazę danych swoją wiedzą.

Celem projektu, zrodzonego ze współpracy największych polskich portali internetowych o tematyce Star Wars, jest gromadzenie i uzupełnianie wiadomości z zakresu nieustannie rozrastającego się uniwersum Gwiezdnych wojen. Zasoby biblioteki zawierają dane z wszelkich dziedzin powiązanych z wszechświatem wykreowanym przez Lucasa – zarówno pochodzące ze źródeł oficjalnych, dotyczące jego elementów, jak i na temat twórców owego wszechświata, a także działalności i dokonań fanów.

Zapraszamy zatem do szperania, wynajdowania informacji, a także do pomocy przy Ossusie - wiele jeszcze trzeba zrobić...

Autorką powyższego wstępu jest Anna "FaultFett" Hikiert.

Pierwsze logo Biblioteki Ossus stworzył Archiwista Fett. Składało się ono z holokronu i białego napisu "Biblioteka Ossus" o lekko zaokrąglonym, "starym" kroju czcionki. Po jakimś czasie postanowiono, że logo należy zmienić. Odbyło się głosowanie i wygrała nowa wersja loga, stworzona przez Saliego, która różniła się od starego wyglądem czcionki (kolorem i nowocześniejszym krojem) oraz położeniem samego napisu. Holokron pozostał bez zmian.

Od 11 sierpnia do 1 września 2010 w Bibliotece Ossus trwał konkurs na nowe logo. Wygrała go Katarzyna Pawlik, której projekt stał się aktualnym logo encyklopedii.

Społeczność

Archiwiści

Użytkowników Biblioteki Ossus określa się mianem Archiwistów. Obecnie jest ich około 6576. Archiwiści ze swoją stroną użytkownika znajdują się w tej kategorii.

Strażnicy Biblioteki

Wikipedia to niezły MMORPG dla administracji... Zawsze coś się dzieje.
— Brion Vibber, jeden z głównych deweloperów systemu MediaWiki

Strażnicy Biblioteki Ossus to osoby, których zadaniem jest dbanie o sprawne funkcjonowanie Biblioteki. Część z nich jest członkami Kapituły. Osoby te są aktywnymi uczestnikami projektu, gotowymi służyć pomocą innym użytkownikom.

Ten użytkownik jest Strażnikiem w Bibliotece Ossus.

Strażnicy posiadają kilka uprawnień, które mają im pomóc w utrzymywaniu ładu w Bibliotece Ossus. Mogą m.in. zabezpieczać i odbezpieczać artykuły (dla ochrony przed wandalizmami lub wojnami edycyjnymi), a także banować lub odbanowywać poszczególnych użytkowników.

Aktualni Strażnicy Biblioteki:

Ranga Jedi

Wystąp, Archiwisto. Z prawa Kapituły, z woli Archiwistów, mianuję Cię Rycerzem Jedi Biblioteki.

Ranga Jedi w Bibliotece Ossus to swego rodzaju wyróżnienie dla aktywnych i zaufanych Archiwistów. Są oni wybierani i mianowani przez administrację.

Ten użytkownik jest Jedi w Bibliotece Ossus.

Jedi staje się osobą bardziej zaufaną i jednocześnie niejako znobilitowaną do opieki nad Biblioteką i rozbudowy jej zasobów. Dodatkowe uprawnienia przysługujące Jedi to przenoszenie stron oraz edycja Słownika.

Jedi powinni także w Bibliotece przestrzegać kodeksu Jedi:

  • Nie ma emocji — jest spokój.
  • Nie ma ignorancji — jest wiedza.
  • Nie ma namiętności — jest pogoda ducha.
  • Nie ma chaosu — jest harmonia.

Aktualni Jedi:

Historia rang

Strażnicy i Jedi w stanie spoczynku

Statystyki

Wzmianka o Ossusie w "Komputer Świat Ekspert" z połowy roku 2007.

Linki zewnętrzne