Sluis Van (strona internetowa)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Ten artykuł dotyczy fanowskiej strony internetowej. Zobacz też: planetę o tej samej nazwie.
Logo Sluis Van

Sluis Van (w skrócie Sluis lub SV; do roku 1998 - MCRC Eagle) to założona w 1997 roku polska strona internetowa poświęcona jednostkom kosmicznym ze świata Gwiezdnych wojen oraz związanej z nimi technice. Prowadzi ją N'Loriel, wspierany w zakresie materiałowym przez licznych regularnych i nieregularnych współpracowników.

Zawartość

Na Sluis Van można znaleźć opisy kilkuset statków kosmicznych ze świata SW - od małych jednostek cywilnych, przez myśliwce i okręty, aż po wielkie bojowe stacje kosmiczne w rodzaju Gwiazdy Śmierci. Nie pominięto również min czy droidów kosmicznych.

Osobne sekcje poświęcone są technice i uzbrojeniu - opisanych jest kilkadziesiąt typów broni, od działek laserowych po uzbrojenie klasy planeta - przestrzeń kosmiczna. Na Sluis można też przeczytać o rozmaitych rodzajach napędu i osłon, a także zapoznać się z artykułami związanymi z techniką kosmiczną oraz zagadnieniami dotyczącymi organizacji floty oraz walki w przestrzeni międzygwiezdnej.

Sluis Van jest również wyposażona w porównywarkę, pozwalającą na zestawienie parametrów technicznych wybranych statków i okrętów, sortowanie jednostek według tych parametrów itp.

Historia

Strona została opublikowana w Internecie 16 maja 1997 roku pod nazwą MCRC Eagle i prezentowała statki kosmiczne w konwencji lotniskowca - muzeum. Po roku nastąpiła gruntowna reorganizacja witryny, połączona ze zmianą nazwy i konwencji - strona stała się znana polskim fanom Gwiezdnych wojen jako stocznie Sluis Van.

Przez kolejne lata istnienia strony stała się ona największym polskim źródłem informacji na temat techniki kosmicznej świata Star Wars, cytowanym i przywoływanym w wielu dyskusjach. SV była jednym ze sponsorów nagród na konkursie podczas warszawskiej kinowej premiery Ataku klonów w kinie Relax. W grudniu 2006 roku Sluis Van nawiązała ścisłą współpracę z Biblioteką Ossus, udostępniając swoje zasoby tekstowe do publikacji na stronach Ossusa.

16 maja 2007 roku, w 10 rocznicę jej istnienia, opublikowana została nowa odsłona strony - z odnowioną grafiką, poszerzoną treścią, oraz hostowana na komercyjnym serwerze.

Zimą 2008 roku Sluis Van została sponsorem nagród w konkursie organizowanym wspólnie z Biblioteką Ossus. Wiosną 2009 dodano do portalu możliwość porównywania statków kosmicznych, ruszył również związany ze stroną blog, z którego aktywność jednak przeniosła się z czasem na fan page w serwisie Facebook.

Ciekawostki

  • Sluis Van jest najstarszą funkcjonującą polską stroną internetową poświęconą Gwiezdnym wojnom.
  • Strona aktualizowana jest z bardzo zmienną częstotliwością - żartobliwym wytłumaczeniem tej nieregularności jest fakt, że cykl życia sluisjan składa się z naprzemiennych etapów aktywności oraz hibernacji.

Linki zewnętrzne