Okręt kosmiczny

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Okręt z czasów galaktycznej wojny domowejFregata typu Nebulon-B.

Okręt kosmiczny (ang. capital ship) to duży, uzbrojony statek kosmiczny o przeznaczeniu bojowym.

Charakterystyka

Okręty kosmiczne były stosowane od najdawniejszych czasów jako potężne machiny wojenne stanowiące trzon każdej gwiezdnej floty. Wyposażano je w najróżniejsze uzbrojenie, od standardowych dział laserowych i turbolaserów po wszelkie bronie eksperymentalne, co zapewniało im znaczną siłę ognia. Ponadto, okręty były z reguły wyposażone w hangary, dzięki którym mogły one przewozić one wiele pojazdów m. in. myśliwców, które mogły rzucać do walki w razie konieczności.

W porównaniu z jednostkami cywilnymi tych samych rozmiarów, okręt posiadał z reguły wyjątkowo liczną załogę: składały się na nią, oprócz standardowego personelu obsługi jednostki, dodatkowa grupa operatorów uzbrojenia i personelu dowódczego, oddziały wojskowe i abordażowe, załogi i obsługa przenoszonych myśliwców i tym podobnych.

Niektóre okręty mogły lądować na powierzchniach planet.

Personel dowódczy

Zwyczajowo dowódca okrętu nazywany jest kapitanem, nawet jeżeli nie posiada tej rangi. Małymi okrętami (np. korwetami) mogą dowodzić oficerowie w stopniu porucznika, podczas gdy większymi jednostkami będzie dowodził komandor lub pełny kapitan.

Prestiżowe pozycje, jak na przykład dowództwo gwiezdnego niszczyciela, mogą obejmować czasem admirałowie niższej rangi (w szczególnych przypadkach do stopnia komodora). Admirałowie z reguły jednak nie dowodzą pojedynczym okrętem - są odpowiedzialni za całe zgrupowanie i jego taktykę, a ich jednostką flagową dowodzi kapitan (zwany czasem kapitanem flagowym).

Klasyfikacja okrętów

Podział okrętów od najdawniejszych czasów sprawiał mnóstwo problemów. Działo się tak z kilku powodów, a głównym był fakt, że producenci często nazywali swe maszyny niezgodnie z ogólnymi założeniami i definicjami. Szczególnie rzecz pod tym względem stała się zagmatwana w okresie tuż przed wojnami klonów, kiedy to przykładowo władze bogatszych sektorów każdy większy okręt w swej flocie nazywały krążownikiem.

Aby uporządkować i ujednolicić nomenklaturę, zaraz po wybuchu wojen klonów dowództwo marynarki Republiki Galaktycznej po burzliwej debacie przyjęło nowy system podziału okrętów. Był on później stosowany przez Imperium Galaktyczne, Nową Republikę i Sojusz Galaktyczny. Według niego, podtypami okrętu są:

Poza światem Gwiezdnych wojen

Nieścisłości

Klasyfikacja, która została przedstawiona, jest oparta na tej zawartej w The Essential Guide to Warfare i stoi w mniejszej lub większej sprzeczności z wieloma innymi sposobami podziału okrętów przedstawionymi we wcześniejszych źródłach. Nie jest ona również pozbawiona pewnych nielogiczności. Przede wszystkim uwzględnia ona Gwiezdne Niszczyciele, lecz wtedy, gdy powstawała, czyli podczas wojen klonów, istniała dopiero tylko jedna maszyna, która pasowała do tej kategorii, czyli gwiezdny niszczyciel typu Venator.

Równie problematyczne jest przypisywanie maszyn o długości większej niż 5 km do nowej grupy pancerników, gdyż pierwszymi maszynami, które spełniały to kryterium wielkości były gwiezdne niszczyciele typu Super, a kilka lat później Sovereign i Eclipse.

Źródła


Oddziały wojskowe
[Pokaż/Ukryj]
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.