Flota

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych
Ten artykuł wymaga poszerzenia o: stopnie wojskowe we flotach, wyposażenie flot, ważne bitwy.

Flota wojenna Imperium Galaktycznego odziedziczona po Republice.

Flota w rozumieniu ogólnym to grupa statków kosmicznych, podlegających naczelnemu dowódcy. Mogą tworzyć ją zarówno statki wojenne, jak i wszelkie inne (np: kupieckie, czy transportowe). Wszystkie liczące się siły w galaktyce musiały posiadać flotę kosmiczną, która służyła im zwykle do obrony terytoriów przed inwazją, ochrony transportów jedzenia lub broni, a także do ataków.

W marynarce wojennej Imperium Galaktycznego flota była związkiem taktycznym wchodzącym w skład grupy sektora, dzielącym się na grupy układów, a na jej czele stał admirał floty.

Znane floty bojowe w Galaktyce

Flota Republiki Galaktycznej

Zobacz główny artykuł: Flota Republiki Galaktycznej.

Flota Republiki Galaktycznej to organizacja, która broniła przestrzeni Republikańskiej przez wiele tysiącleci. Odegrała istotną rolę w wielu największych wojen w historii galaktyki. Jej naczelnym zwierzchnikiem był Wielki Kanclerz Republiki. Podczas trwania wojen klonów, załogi statków Republiki były złożone wyłącznie z żołnierzy-klonów poza jedną osobą - admirałem.

Flota Separatystów

Zobacz główny artykuł: Flota Separatystów.

Flota Separatystów powstała kilkanaście lat przed rozpoczęciem wojen klonów i stanowiła jedną z głównych sił Konfederacji Niezależnych Systemów. Służyły w niej tylko nieliczne istoty żywe - człon floty Separatystów stanowiły droidy bojowe. Organizacja ta została rozwiązana po zakończeniu Wojen Klonów, przez Imperatora Palpatine'a.

Flota Imperium

Zobacz główny artykuł: Marynarka Imperialna.

Marynarka Imperialna to organizacja odpowiedzialna za flotę wojenną Imperium Galaktycznego. Jej zadaniem było prowadzenie działań wojennych w przestrzeni kosmicznej, a także wspieranie Armii Imperialnej oraz innych służb. Szkolenie załóg i oficerów odbywało się z reguły w Akademii Imperialnej. Jej naczelnym dowódcą był Imperator. Flota Imperium odziedziczyła część uzbrojenia po flocie Republiki.

Flota Sojuszu Rebeliantów

Zobacz główny artykuł: Flota Sojuszu Rebeliantów.

Flota Sojuszu dla Przywrócenia Republiki to flota złożona ze stosunkowo małej ilości statków kosmicznych, podlegających Sojuszowi Rebeliantów. Na statkach tych nie służyło regularne wojsko. Byli to jedynie partyzanci walczący z siłami Imperium.

Flota Nowej Republiki

Zobacz główny artykuł: Flota Nowej Republiki.

Flota Nowej Republiki powstała z przekształcenia Floty Sojuszu Rebeliantów. Jej zadaniem była ochrona wyzwolonych terenów przed ponownym zajęciem przez Imperium.

Źródła


Oddziały wojskowe
[Pokaż/Ukryj]