Powrót Jedi

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Ten artykuł dotyczy filmu kinowego. Zobacz też: inne produkcje o tym tytule.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Gwiezdne wojny - Część VI:
Powrót Jedi
Tytuł oryginalny: Star Wars: Episode VI Return of the Jedi
Reżyseria: Richard Marquand
Produkcja: Howard G. Kazanjian
Scenariusz:
Wystąpili:
Muzyka: John Williams
Data premiery w USA: 25 maja 1983
Data premiery w Polsce:
 • Luty 1985
 • 18 kwietnia 1997 (edycja specjalna)
Dystrybucja w USA: 20th Century Fox
Czas trwania: 133 minuty
Budżet: $32,500,000
Czas w chronologii: 4 ABY
Poprzedni: Imperium kontratakuje
Następny: Przebudzenie Mocy


Gwiezdne wojny - Część VI: Powrót Jedi (Return of the Jedi) to szósty według chronologii świata, a trzeci w kolejności produkcji film kinowy z uniwersum Gwiezdnych wojen. Obraz zadebiutował 25 maja 1983 roku. W tej części przyjaciele Hana Solo podejmują się próby odbicia go z rąk Hutta Jabby, rozgrywa się ostateczna bitwa pomiędzy siłami Imperium Galaktycznego a Sojuszem Rebeliantów, a także ostatni pojedynek Luke'a Skywalkera z Darthem Vaderem i Imperatorem.

Napisy początkowe

Wersja polska


Gwiezdne wojny
Część VI
Powrót Jedi


Luke Skywalker powrócił
na ojczystą planetę Tatooine,
by podjąć próbę wyrwania
swego przyjaciela Hana Solo
ze szponów groźnego
gangstera Jabby.


Luke nie domyśla się,
że Imperium Galaktyczne
rozpoczęło tajną budowę
nowej stacji bojowej
o sile rażenia większej
niż pierwsza Gwiazda Śmierci.


Ta potężna broń na pewno przyniesie
zagładę garstce rebeliantów
walczących o przywrócenie
wolności w galaktyce....
Wersja angielska


Star Wars
Episode VI
Return of the Jedi


Luke Skywalker has returned
to his home planet of Tatooine
in an attempt to rescure his
friend Han Solo from the
clutches of the vile ganasger
Jabba the Hutt.


Little does Luke know that the
GALACTIC EMPIRE has secretly begun
contruction on a new armored space
station even more powerful than
the first dreaded Death Star.


When completed, tish ultimate
weapon will spell certain doom
for the small band of rebels
truggling to restore freedom
to the galaxy...

Streszczenie

Akcja filmu rozgrywa się 4 lata po Nowej nadziei, pierwszym filmie z cyklu Gwiezdne wojny, w roku 4 ABY.

Darth Vader przybywa na drugą, nieukończoną Gwiazdę Śmierci - stację bojową jeszcze potężniejszą od pierwszej - orbitującą nad lesistym księżycem Endor. Przysłał go tam sam Imperator - niezadowolony z postępu prac nad straszliwą bronią.

Luke negocjuje z Jabbą.

Tymczasem na planecie Tatooine, Luke Skywalker, księżniczka Leia, Lando Calrissian, Chewbacca oraz dwa droidy - R2-D2 i C-3PO - wcielają w życie swój plan uwolnienia Hana Solo z rąk Hutta Jabby. Każdy z nich dostaje się na różne sposoby do pałacu gangstera - wpierw Lando Calrissian, jako najemnik. Następnie dwa androidy, przysłane do pałacu jako prezent od Jedi Skywalkera, potem - Leia przebrana za łowcę nagród i jej "zdobycz", Chewbacca, a na końcu - sam Luke. Nie wszystko idzie zgodnie z planem, gdyż co prawda Leia odmraża z karbonitu Hana Solo, lecz zostaje zdemaskowana przez Jabbę. Skywalker za to stacza pojedynek z ogromnym potworem - rankorem. Gdy go zabija, wraz z Hanem zostaje skazany na śmierć w jamie Carcoon, siedlisku sarlacca. Tam wywiązuje się walka, w wyniku której Jabba ginie z rąk Leii (uduszony łańcuchem, na którym ją trzymał), słynny łowca nagród Boba Fett wpada w paszczę potwora, a cały jacht Jabby eksploduje.

Han, Leia i Chewie lecą ku zbierającej się flocie Sojuszu, lecz Luke postanawia udać się na Dagobah, do mistrza Yody. Zastaje go umierającego. Yodzie udaje się jeszcze potwierdzić Luke'owi jedną rzecz - że Vader rzeczywiście jest jego ojcem. Po śmierci Yody, przygnębionemu Luke'owi ukazuje się duch Obi-Wana Kenobiego. Wyjaśnia, iż to co mu powiedział kilka lat wcześniej na Tatooine - że Vader zabił jego ojca - jest z pewnego punktu widzenia prawdą, bo gdy Anakin Skywalker przeszedł na ciemną stronę Mocy, dobry człowiek jaki w nim był, przestał istnieć. Wyjawia również Luke'owi, że ma siostrę - bliźniaczkę i jest nią Leia. Obi-Wan pod koniec rozmowy przestrzega, by w ostatecznym pojedynku z Imperatorem nie lekceważył jego potęgi. W międzyczasie na Gwiazdę Śmierci przybywa sam Palpatine, aby osobiście dopilnować ostatniej fazy budowy stacji.

Yoda jednoczy się z Mocą.

Na jednym z krążowników Sojuszu Rebeliantów, Mon Mothma i admirał Ackbar prezentują plan ostatecznej bitwy z Imperium - jako, że druga Gwiazda Śmierci jest chroniona polem energetycznym wysyłanym z potężnego nadajnika na Endorze, rebelianci postanawiają wysłać tam grupę szturmową pod przywództwem Hana Solo (do którego dołączyła także Leia, Chewie, droidy i Luke) aby zniszczyć imperialny kompleks. Wtedy też rebelianckie myśliwce będą mogły wlecieć do wnętrza stacji i zniszczyć reaktor, co doprowadzi do wybuchu. Ten atak poprowadzić ma Lando Calrissian, na dodatek z pokładu Millennium Falcon, którego Han użycza mu na potrzeby tej misji.

Gdy Luke, Leia i Han przelatują skradzionym imperialnym wahadłowcem Tydirium blisko Gwiazdy Śmierci i superniszczyciela Executor, Vader wyczuwa na pokładzie Luke'a i prosi swego mistrza, aby pozwolił mu schwytać syna na powierzchni księżyca.

Grupa szturmowa pod dowództwem Solo ląduje na Endorze, gdzie po kilku nieporozumieniach zaczynają współpracować z tubylcami - ludem małych, prymitywnych i owłosionych Ewoków. Luke wyczuwa Vadera na księżycu i postanawia oddać się w jego ręce, wcześniej jednak wyjawiając Lei, iż są spokrewnieni. Wkrótce Mroczny Lord Sithów wraz z synem, bezskutecznie próbującym przeciągnąć go z powrotem na stronę dobra, wyrusza promem na Gwiazdę Śmierci.

Niewiele później przed stacją kosmiczną wyskakuje z nadprzestrzeni cała rebeliancka flota gwiezdna, lecz na chwilę przed atakiem Lando Calrissian domyśla się, że Hanowi nie udało się jeszcze wyłączyć tarczy chroniącej potężną superbroń. Niespodziewanie flota Sojuszu zostaje zaatakowana przez setki myśliwców Imperium, gdyż Imperator przewidział ten ruch Sojuszu i ukrył swą flotę po drugiej stronie księżyca, by teraz zamknąć rebeliancką flotę w pułapce. Tak też zaczęła się słynna bitwa o Endor.

Bitwa o Endor.

Han, Leia i Chewie dostają się do imperialnego bunkra. Przed przejęciem nad nim kontroli powstrzymuje ich legion doskonale wyszkolonych imperialnych szturmowców, co także jest częścią planu Palpatine'a. Luke wraz z Vaderem staje przed obliczem Imperatora, a ten stara się przeciągnąć go na ciemną stronę Mocy. Wyjawia mu, że "przejęcie" planów drugiej Gwiazdy Śmierci przez rebeliantów było przez niego zaplanowane, że na Endorze czeka na grupę szturmową Hana legion doborowych żołnierzy. Na dodatek oznajmia, że stacja jest w rzeczywistości w pełni sprawna. Pragnąc to udowodnić, wydaje rozkaz zniszczenia superlaserem jednego z krążowników gwiezdnych Sojuszu.

Na Endorze jednak nie wszystko idzie tak, jak chciał Imperator, gdyż pojmanym rebeliantom pomaga w walce wielu wojowniczych Ewoków. Rozpętuje się strzelanina, a Han i Leia starają się po raz drugi dostać do bunkra. Bitwa trwa na terenie lasów dookoła imperialnego kompleksu, gdzie Ewoki dzielnie walczą z szturmowcami Imperium, skutecznie przerzedzając ich szeregi. Han znajduje w końcu sposób, by wysadzić bunkier i rebelianckie myśliwce na czele z Lando Calrissianem rozpoczynają szturm na reaktor Gwiazdy Śmierci.

Umierający Anakin Skywalker.

Tymczasem na samej stacji Luke zaczyna pojedynek na miecze świetlne z Vaderem. Podjudzany przez własnego ojca, w końcu wyzwala z siebie cały gniew i pokonuje Sitha, odcinając mu rękę. Imperator gratuluje mu czynu, prosząc Luke'a, aby zabił Vadera i zastąpił go u jego boku. Skywalker widzi jednak, jak bardzo stał się podobny do własnego ojca i jak niewiele brakuje, by sam pogrążył się w ciemnej stronie. Po chwili podejmuje decyzję - nie zabije go, gdyż jest rycerzem Jedi, tak jak niegdyś Vader. Imperator, wiedząc już że nie przeciągnie młodego Luke'a na swoją stronę, zaczyna razić go błyskawicami ciemnej strony Mocy. Zwijając się z bólu, Skywalker prosi ojca o pomoc. Gdy jest już o krok od śmierci, jego ojciec nawraca się i pomaga synowi, wrzucając Imperatora do głębokiego szybu i kończąc tym jego żywot. Luke prowadzi wyczerpanego ojca ku promowi, ten jednak nie może iść dalej i prosi, by syn zdjął mu maskę, po czym żegna się z nim i umiera. Skywalkerowi, wraz z ciałem ojca, udaje się uciec ze stacji.

W międzyczasie myśliwce Rebelii docierają do wnętrza Gwiazdy i niszczą reaktor torpedami protonowymi, co w rezultacie wywołuje reakcję łańcuchową i doprowadza do jej zniszczenia. Widząc to, imperialni dowódcy zaczynają się wycofywać z pola bitwy. Sojusz wygrywa.

W całej galaktyce setki milionów istot świętuje zwycięstwo nad Imperium Galaktycznym. Luke urządza Vaderowi pogrzeb na Endorze, po czym dołącza do świętujących przyjaciół. Anakin Skywalker jednoczy się z Mocą i jako duch, wraz z Kenobim i Yodą, ukazuje się Luke'owi w wiosce Ewoków.

Produkcja

Początkowo Powrót Jedi miał nosić tytuł Zemsta Jedi (ang. Revenge of the Jedi). Istnieją dwie teorie na temat zmiany tytułu. Pierwsza zakłada, że Lucas po jakimś czasie uznał, że słowo zemsta nie pasuje do filozofii i nauczania rycerzy Jedi i postanowił zmienić podtytuł na bardziej pasujący do intencji szlachetnych wojowników. Zwolennicy drugiej teorii głoszą, że Lucas od początku chciał zatytułować swoje dzieło Powrót Jedi, jednak w pierwszej zapowiedzi filmu podał tytuł Zemsta Jedi, aby nazwa nie wyjawiała części akcji. W każdym razie, Lucas dokonał zmiany tytułu na sześć miesięcy przed startem kinowym i kosztowało go to kilka tysięcy dolarów, głównie z powodu wydrukowanych już wielu egzemplarzy plakatów promujących film z tytułem Revenge of the Jedi.

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.
[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Postacie główne

Postacie poboczne

Stworzenia

Modele droidów

Wydarzenia

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Obsada

Luke Skywalker Mark Hamill
Han Solo Harrison Ford
Księżniczka Leia Organa Carrie Fisher
Obi-Wan Kenobi (Pojawienie jako duch Mocy) Alec Guinness
Lando Calrissian Billy Dee Williams
R2-D2 Kenny Baker
C-3PO Anthony Daniels
Chewbacca Peter Mayhew
Sheev Palpatine Ian McDiarmid
Darth Vader David Prowse
Głos Darth Vadera James Earl Jones
Anakin Skywalker Sebastian Shaw, Hayden Christensen (tylko w edycji DVD)
Boba Fett Jeremy Bulloch
Wedge Antilles Denis Lawson
Mon Mothma Caroline Blakiston
Admirał Ackbar Tim Rose
Crix Madine Dermot Crowley
Bib Fortuna Michael Carter
Admirał Firmus Piett Kenneth Colley
Moff Tiaan Jerjerrod Michael Pennington
Wicket Warwick Davis
Paploo Kenny Baker
Oola Femi Taylor

Ekipa filmowa

Reżyseria Richard Marquand
Scenariusz Lawrence Kasdan, George Lucas
Producent Howard G. Kazanjian
Współproducenci Robert Watts, Jim Bloom
Zdjęcia Alan Hume
Scenografia Norman Reynolds
Montaż Sean Barton, Marcia Lucas, Duwayne Dunham
Dźwięk Ben Burtt
Kostiumy Aggie Guerard Rodgers, Nilo Rodis-Jamero
Muzyka John Williams

Wersja polska

W roku 2011 Powrót Jedi został wydany na nośniku Blu-ray z polskim dubbingiem.

Opracowanie wersji polskiej: SDI MEDIA POLSKA
Reżyseria: Wojciech Paszkowski
Tłumaczenie: Elżbieta Gałązka-Salamon
Adaptacja: Barbara Robaczewska
Dubbing:

Dystrybucja

Dystrybucja domowa

Powrót Jedi został wydany na VHS w 1997 roku. Wydanie zawierało film, a także komentarz twórców.

W roku 2004 ukazało się wydanie DVD składające się z jednej płyty, na której zawarto film z możliwością wyboru poszczególnych scen, a także ekskluzywne wywiady z twórcami i obsadą.

W 2008 roku na rynku ukazało się wydanie DVD w edycji limitowanej. W dwupłytowym zestawie pierwsza część zawierała wersję filmu z 2004 roku, a także wywiady z George'em Lucasem, Benem Burttem, Dennisem Murenem oraz Carrie Fisher. Druga płyta zawierała oryginalną wersję filmu z 1980 roku, a także zwiastun i wersję demo gry LEGO Star Wars II: The Original Trilogy.

W 2015 roku Powrót Jedi ukazał się w wydaniu kolekcjonerskim na nośniku Blu-ray. Wydanie zawierało odświeżoną wersję filmu z 2011 roku, komentarz George'a Lucasa, a także wywiady z twórcami oraz obsadą produkcji.

Wycięte sceny

Burza piaskowa na Tatooine

Burza piaskowa na Tatooine to pierwsza scena, jaką nakręcono do Powrotu Jedi. Miała mieć miejsce pomiędzy sceną rozprawienia się bohaterów z Jabbą a ich odlotem z Tatooine. Jednak Lucas zmienił pierwotny zamysł i wyciął ten fragment, argumentując to tym, że spowalnia tempo filmu.

Nagrody

 • 1984: John Williams (I) (nominacja) Oscar najlepsza muzyka
 • 1984: Norman Reynolds (nominacja) Oscar najlepsza scenografia
 • 1984: Mark Hamill (I) Saturn najlepszy aktor
 • 1984: Saturn najlepsze efekty specjalne
 • 1984: Carrie Fisher (nominacja) Saturn najlepsza aktorka
 • 1984: Richard Marquand (nominacja) Saturn najlepszy reżyser
 • 1984: John Williams (I) (nominacja) Saturn najlepsza muzyka
 • 1984: Billy Dee Williams (nominacja) Saturn najlepszy aktor drugoplanowy
 • 1984: Lawrence Kasdan (nominacja) Saturn najlepszy scenariusz
 • 1984: George Lucas (nominacja) Saturn najlepszy scenariusz
 • 1984: BAFTA najlepsze efekty specjalne
 • 1984: Norman Reynolds (nominacja) BAFTA najlepsza scenografia
 • 1984: John Williams (I) (nominacja) Grammy najlepsza muzyka
 • 1984: (nominacja) Oscar najlepsze efekty specjalne Akademia Filmowa
 • 1984: (nominacja) Oscar najlepszy dźwięk
 • 1984: Ben Burtt (nominacja) Oscar najlepszy montaż dźwięku

Galeria

Plakaty

Wydania

Niewykorzystane sceny i materiały dodatkowe

 • Vader's Arrival and Reaching out to Luke - Rozszerzona scena przylotu Dartha Vadera na drugą Gwiazdę Śmierci. Sith podąża wąskim korytarzem, wchodzi do windy, a następnie udaje się do pomieszczenia medytacyjnego, w którym stara się wyczuć obecność syna i przekonać go do przejścia na ciemną stronę Mocy. Luke słyszy głos ojca, po chwili refleksji kontynuuje budowę nowego miecza świetlnego. Po jej zakończeniu włącza zielone ostrze i chwilę mu się przygląda. Przez chwilę rozmawia z R2. Asrtomech wychodzi z jaskini, spogląda na stojący w ukryciu myśliwiec Luke'a i Millennium Falcona, a następnie wraz z C-3PO udaje się do pałacu Jabby.
 • Tatooine Sandstorm - Po zniszczeniu barki Jabby rozpoczyna się burza piaskowa. Bohaterowie z trudem wchodzą do Falcona. Han dziękuje za pomoc Skywalkerowi, który wychodzi i udaje się do X-winga.
 • Rebel Raid on Bunker - Endor; Rebelianci wdzierają się do bunkra na Endorze. Pokonują kolejne oddziały szturmowców Imperium. Schodzą coraz głębiej i docierają wreszcie do centrum dowodzenia. Po opanowaniu pomieszczenia zaczynają rozkładać materiały wybuchowe.
 • Jerjerrod's Conflict - Gwiazda Śmierci; Luke rozmawia z Vaderem i imperatorem. Palpatine wydaje polecenia Tiaanowi Jerjerrodowi, który przekazuje je dalej. W chwili kiedy Lord rozkazuje ostrzelać statki rebeliantów, Tiaan się waha. Ukazana zostaje reakcja mężczyzny, gdy już wiadomo że za kilka sekund statki Rebelii dotrą do wnętrza stacji bojowej.
 • Battle of Endor: Lost Rebels - Usunięte sceny z kabin pilotów, a następnie wnętrze Millennium Falcona w trakcie bitwy o Endor. Rebelianci biegną przez statek, niosą skrzynki z amunicją, następnie udają się w kierunku działek. Jeden z rebeliantów stara się naprawić uszkodzony system Falcona.

Linki zewnętrzne

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Powrotu Jedi.


Filmy i seriale z uniwersum Gwiezdnych wojen
[Pokaż/Ukryj]