Wojny klonów (serial rysunkowy)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Ten artykuł dotyczy serialu rysunkowego. Zobacz też: serial The Clone Wars lub inne znaczenia tego hasła.
Gwiezdne wojny: Wojny klonów
Star Wars: Clone Wars
Twórcy
Producenci wykonawczy: Genndy Tartakovsky
Reżyser/rzy: Genndy Tartakovsky
Scenarzyści:
Dystrybucja i emisja
Dystrybucja oryginalna: Cartoon Network
Dystrybucja w Polsce: Cartoon Network Polska
Czas emisji oryginalnej: 7 listopada 2003 -
25 marca 2005
Czas emisji w Polsce: 10 listopada 2003
Informacje ogólne
Rodzaj produkcji: Serial animowany
Ilość sezonów: 3
Ilość odcinków: 25
Czas trwania odcinka:
 • 3-7 min. (sezon pierwszy i drugi)
 • 12-15 min. (sezon trzeci)
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era upadku Republiki
Czas akcji: 22 BBY - 19 BBY


Wojny klonów (ang. Star Wars: Clone Wars, 2003-2005) to telewizyjny serial rysunkowy osadzony w świecie Gwiezdnych wojen, opowiadający o wydarzeniach rozgrywających się podczas wojen klonów.

Akcja serialu rozgrywa się w okresie pomiędzy Atakiem klonów a Zemstą Sithów.

Seria została wyprodukowana przez Genndy'ego Tartakovsky'ego, znanego wcześniej z takich filmów jak Samuraj Jack i Laboratorium Dextera.

Wojny klonów składają się z 25 odcinków: 20 krótkich, 3 minutowych (20. odcinek trwał 7 minut) oraz 5 dłuższych, 12-13 minutowych.

Serial można było obejrzeć w Polsce na Cartoon Network podczas bloku Toonami:

 • Odcinki od 1-10: od 10 do 23 listopada 2003 roku oraz 6 i 7 marca 2004 roku.
 • Odcinki od 11-20: od 29 marca do 11 kwietnia 2004 roku.
 • Odcinki od 21-25 jako Gwiezdne wojny: Wojny klonów, część 2: od 25 do 30 kwietnia 2005 roku.

Streszczenie

"Wątpię, by nawet mistrz Qui-Gon mógł przygotować Jedi na coś takiego"
-Obi-Wan, obserwując przygotowania klonów.

Klan bankierów buduje flotę na planecie Muunilinst. Obi-Wan ze swoim padawanem oraz mistrz Yoda uzgadniają z Wielkim Kanclerzem sprawę dowództwa nad wysyłaną tam armią. Palpatine proponuje Anakina, ale mistrzowie stwierdzają, że nie jest jeszcze gotowy. Może jednak brać udział w walkach. Obi-Wan, obserwując przygotowania stwierdza, że nawet mistrz Qui-Gon nie mógłby przygotować Jedi na coś takiego. Tymczasem flota powoli zaczyna lot. Anakin Skywalker rzuca jeszcze ostatnie spojrzenie na ukochaną Padmé i dołącza do reszty floty.

"Żołnierze, zostaliście wybrani, bo jesteście najlepsi. Sukces waszej misji jest kluczem do szybkiego zwycięstwa."
- Obi-Wan do oddziału Muunilinst 10.
Walka na orbicie.

Podczas lotu Obi-Wan odbywa rozmowę z oddziałem Muunilinst 10, który został wyznaczony do zniszczenia działa jonowego, a następnie schwytania przywódców klanu bankierów. Potem rozmawia jeszcze z Anakinem, który ma mu za złe, że nie pozwala mu samodzielnie dowodzić, mimo, że jest jednym z najlepszych w Zakonie. Flota wychodzi z nadprzestrzeni, nadlatują myśliwce typu Nantex którymi zajmują się Anakin wraz z myśliwcami V-19 Torrent. Tymczasem kanonierki LAAT lądują w pobliżu miasta i rozpoczyna się bitwa o Muunilinst. Tymczasem oddział Muunilinst 10 w swojej kanonierce leci do działa jonowego. Nie docierają jednak na miejsce, ponieważ zostają zestrzeleni przez droida bojowego, który użył wyrzutni rakiet. Załodze nic się jednak nie stało.

Komandosi po zniszczeniu działa jonowego.

Wychodząc ze zniszczonej kanonierki, zostają zaatakowani przez droidy bojowe. Dzięki skanerom odkrywają jednak pozycje wroga i niszczą je ciężką bronią. Po drodze natykają się na czołg AAT, który jeden z komandosów sprawnie niszczy od środka. Dzięki wysłanej sondzie oddział lokalizuje działo i powiadamia o tym generała Kenobiego, który każe rozpocząć drugą fazę operacji. Dzięki linom z kotwiczkami wspinają się w pobliże działa i niszczą ochronę. Podkładają ładunki wybuchowe i wchodzą na szczyt pobliskiego budynku, w którym znajduje się stanowisko dowodzenia.

"Te działa niszczą nasze wysunięte pozycje, Republika się przedziera!"
— San Hill, podczas obserwacji pola walki.

W tym samym czasie Anakin wraz ze swoimi oddziałami prowadzi walkę na orbicie, a Obi-Wan z armią na lądzie. W mieście armia Kenobiego wygrywa, głównie dzięki działom dalekosiężnym SPHA. San Hill i jego doradcy nie wiedzieli co robić, jednak łowca nagród Durge w końcu wkroczył do bitwy ze swoim oddziałem robotów lansjerów na śmigaczach 105-K. Zniszczył bez problemu działa Republiki, przechylając szale zwycięstwa na stronę Separatystów.

Bąbel niszczy działo.

W międzyczasie Quarreńska Liga Izolacjonistyczna występuje przeciwko Radzie Kalamari na planecie Kalamar. Yoda uznał, że Kalamarianie sami nie poradzą sobie z Separatystami. Wysyła więc mistrza Kita Fisto, aby pomógł Kalamarianom odzyskać wolność. Z pomocą mieszkańców planety toczy podwodną bitwę. Jednym z większych zagrożeń jest podwodne działo, ale Fisto niszczy je za pomocą skoncentrowanego Mocą bąbla powietrznego. Następnie Kalamarinie, dzięki swym wierzchowcom zrzucili je w otchłań.

Tymczasem hrabia Dooku wyrusza na Rattatak, na tamtejszą arenę walk, pragnąc znaleźć wielkiego wojownika. Wcześniej uprzedzony zarządca areny powiadamia go, że wszystko jest zaaranżowane, tak jak tego sobie życzył. Ogląda walki gladiatorów bez większego entuzjazmu, ale gdy na arenę wchodzi Asajj Ventress, wydaje się być zadowolony. Korzystając z Mocy, Ventress pokonuje wszystkich przeciwników i stwierdza, że jest silna, bo jest Sithem.

Dooku razi Ventress błyskawicami.
"Jesteś głupim starcem, który nic nie wie o ciemnej stronie."
"Ha, ha, ha. Zapewne."
Asajj Ventress i hrabia Dooku.

Hrabia Dooku, korzystając z Mocy, lewituje na arenę i kontynuuje rozmowę z Asajj. Stwierdza, że wyczuwa w niej wiele obaw, co oznacza, że nie jest Sithem. Asajj stwierdza, że jest głupcem i rzuca się na niego. Hrabia jednak ciska w nią błyskawicą Mocy, doprowadzając do nieprzytomności. Gdy się budzi, leży w jakimś pomieszczeniu, na łóżku, a jej miecze na stole. Nagle pojawia się hrabia. Toczy z nim pojedynek, ale przegrywa. Zniszczone zostają też jej miecze. Jednak Lord Sidious, który oglądał pojedynek stwierdza, że może być użyteczna. Dostaje misję zabicia Skywalkera.

Obi-Wan chroni się przed miotaczem ognia.

Na stanowisku dowodzenia na Muunilinst, Obi-Wan zostaje poinformowany, że niszczone są ich działa. Wyrusza więc z oddziałem własnych lansjerów. Wrogie armie się ścierają, a Obi-Wan postanawia pokonać dowódcę Separatystów, Durge'a. Niszczy wrogi ścigacz, ale jego przeciwnik zdołał przetrwać wybuch. Nie ginie też przebity na wylot mieczem świetlnym, tylko śmieje się pogardliwie. Następnie odrzuca Jedi od siebie i strzela pociskami, a następnie ogniem, ale Obi-Wan Mocą zmienia trajektorię tych broni. Następnie odzyskuje miecz świetlny niszczy karabiny łowcy nagród i walczy dalej. Broni się za pomocą tarczy energetycznej, ale w końcu odcina mu rękę, a chwilę potem przepoławia przeciwnika. Gdy odjeżdża, Durge zrasta się...

Obi-Wan rozrywa Durge'a od środka.
"Zdaje się, że narobiłem strasznego bałaganu, prawda?"
"Tak jest!"
Obi-Wan Kenobi i Alpha-77

Obi-Wan wraz z klonami docierają do centrum dowodzenia przeciwnika. Szybko niszczą droidy bojowe i przystępują z dowódcami do omawiania kapitulacji. W tym momencie nadlatuje Durge. Klony strzelając, niszczą jego plecak odrzutowy, a następnie strzelają w niego z ciężkiej broni. Durge przeżył i po chwili walki wchłania Obi-Wana. Pozostałe klony próbują walczyć dalej, ale Durge jest dla nich zbyt silny. Kenobi jednak, korzystając z Mocy, rozsadza łowcę nagród od środka. Przerażony bankier poddaje się.

Na orbicie jednak walka trwa nadal. Anakin robi co może, ale wrogów jest bardzo wielu. Siły wroga otrzymują posiłki. Anakin postanawia ich wykończyć podstępem. Każe wystrzelić rakiety pod dziób Acclamatora, a sam jako przynęta zwabia tam wiele wrogich myśliwców. Pozostałe rakiety lecą jednak za myśliwcem Anakina. Ten jednak kieruje się na stację bojową i rakiety niszczą ją. Acclamatory niszczą pozostałe platformy. Wtedy pojawia się Asajj w myśliwcu typu Ginivex. Anakin rozpoczyna z nim walkę.

"Anakin, słyszysz mnie? Nie leć za tym statkiem! To rozkaz! Anakin!"
"Przykro mi, sir. Twój sygnał się urywa."
— Obi-Wan próbujący potrzymać Anakina.

Mimo wykonywania najbardziej karkołomnych manewrów, Anakin nie jest w stanie trafić wrogiego statku. Przekonuje się, że to nie droid jest pilotem, ale żywy człowiek. W dodatku emanuje Mocą. Pościg przenosi się do miasta na planecie. Obi-Wan widząc to, kontaktuje się z padawanem. Tymczasem wrogi statek wykonuje skok w nadprzestrzeń, ale Arfour uzyskuje koordynaty. Mimo sprzeciwów mistrza, Anakin także skacze, goniąc statek i jego tajemniczego pilota. Obi-Wan wysyła za nim oddział żołnierzy.

Broń miażdży żołnierzy i wytwarza falę uderzeniową.

W tym czasie na Dantooine, zaniepokojony dziwnymi odgłosami młody chłopak biegnie zobaczyć co się dzieje. Ze szczytu wzgórza widzi oddziały walczące w dolinie. Spośród kłębowiska ludzi i droidów wyróżnia się jedna postać z fioletowym mieczem świetlnym - to Mace Windu walczy na czele swej armii. Nagle roboty zabezpieczają broń. Zaniepokojony Windu dostrzega ogromny czołg sejsmiczny, przesuwający się nad pole bitwy. Maszyna wysuwa walec, miażdżąc znajdujących się pod sobą żołnierzy zarówno Republiki jak i droidy Separatystów. Powstała fala uderzeniowa przewraca żołnierzy i Windu. Pojazd uderza kolejny raz, tym razem odrzucony Windu traci swoją broń i zostaje otoczony przez Suberdroidy bojowe.

Mace napotyka chłopca podczas bitwy.

Mace się nie poddaje, nawet bez miecza świetlnego, walcząc jedynie Mocą i wręcz, niszczy kolejne droidy bojowe. Czołg ponownie atakuje, a Windu zaczyna biec w jej stronę, niszcząc po drodze kolejne droidy. Ponownie fala uderzeniowa odpycha Windu, ale lecąc dostrzega swój zgubiony miecz i przyciąga go do siebie. Udaje mu się doskoczyć do wielkiego pojazdu i wejść do środka wycinając otwór mieczem świetlnym. Uszkadza wrażliwe punkty pojazdu i wyskakuje tuż przed eksplozją. Ląduje na wzgórzu, gdzie jest chłopiec. Ten podaje mu bukłak z wodą. Windu wypija nieco, po czym wraca do swoich ludzi.

Barrissa konstruuje swój miecz świetlny.
"Jedi to kryształ Mocy, a Moc jest ostrzem serca i wszystkie są splecione razem. Kryształ, ostrze, Jedi - jesteście jednym."
— Luminara Unduli do swej padawanki.

Na planecie Ilum lądują droidy. Jeden z nich namierza świątynię. W jej wnętrzu znajdują się Luminara Unduli i jej padawanka Barrissa Offee, która właśnie konstruuje swój miecz świetlny, co kończy jej trening. Mistrzyni wyczuwa, że coś wtargnęło do świątyni. Droidy zastawiają ładunki wybuchowe, chcąc zniszczyć świątynię. Roboty mają pola maskujące, ale Jedi wyczuwały gdzie są. Zniszczyły wiele z nich, ale gdy zostały odpalone ładunki, zostały uwięzione pod stertą głazów.

"Na Ilum spieszyć musimy."
— Yoda, wyczuwając zagrożenie.

Yoda wyczuł, że Jedi są w niebezpieczeństwie. Lecąc statkiem senator Amidali nalegał na zmianę kursu, aby mógł pomóc dwójce Jedi. Ochroniarz Amidali, Gregar Typho nie chciał się na to zgodzić, ale Yoda przekonał go, że powinni tak postąpić. Yoda wyrusza. Po drodze zostaje zaatakowany przez droidy, część z nich niszczy mieczem, pozostałe zaś zrzucając na nie ogromne głazy. Ostatecznie dociera do świątyni, do skał, pod którymi leżą Jedi i próbuje je przesunąć.

Yoda poznaje tożsamość wroga.

Zdaniem senator Amidali, mistrz Yoda zbyt długo nie wraca. Postanawia zatem także wyruszyć wraz ze swoimi droidami R2-D2 i C-3PO. Skaner Artoo wykrywa wiele obiektów, prawdopodobnie droidów. Po chwili zaczynają strzelać, dzięki temu, mimo że są niewidoczne, Padmé trafia je strzałami z miotacza. Gdy przestają, wysyła Threepio jako przynętę i niszczy pozostałe. Po chwili pojawia się także Yoda, wraz z Luminarą i Barris. R2 podłączając się do droida wykrywa, że to Dooku stoi za atakiem na Ilum.

"Będziesz musiała zapłacić za to co zrobiłaś!"
— Anakin do Asajj.
Pojawienie się Ventress.

Tymczasem Anakin wychodzi z nadprzestrzeni na planecie Yavin 4. Anakin rozgląda się po okolicy, tymczasem lądują żołnierze wysłani przez Kenobiego. Jednak Ventress zabija klony jednego po drugim, korzystając z Mocy. Po chwili Anakin zauważa eksplozję - to zniszczony został transportowiec i jego myśliwiec. Wtedy spośród płomieni wychodzi Ventress i aktywuje miecze. Anakin czyni to samo, po czym rzucają się na siebie i zaczynają walczyć.

Anakin kontra Asajj.

Walka trwa nadal. Asajj zaczyna ciskać w Anakina pniami drzew, ale ten je przecina. Gdy jeden z nich go trafia, Skywalker szybko go odpycha. Walka przenosi się na wyższe konary drzew, a także na liany. Później Asajj zrzuca Anakina i walka przenosi się w pobliże świątyni Massassi. Anakin zaczyna przegrywać, trafiają go ciężkie płyty budujące świątynię, aż pada na ziemię. Zaczyna padać deszcz. W młodym Jedi wzrasta gniew.

Anakin pokonuje Ventress.

Gniew daje Anakinowi siłę do dalszej walki. I tym razem szala zwycięstwa przesuwa się na jego stronę. Ventress jest widocznie spychana do defensywy. Po chwili chowa się w jaskini. Wyskakuje nagle z mroku, włączając miecze, ale nie jest w stanie zaskoczyć Anakina. Walczą dalej, wskakując do świątyni. Docierają aż na szczyt świątyni. Traci swój miecz, ale zabiera jeden Asajj i walczy dalej. W końcu mroczna Jedi wpada w otchłań ze szczytu świątyni Massassi. Anakin ochłonąwszy, wyrzuca także miecz Asajj i odchodzi.

Grievous walczy z mistrzami Jedi.
"Hmm... Ciemność, nadchodząca burza narasta. Jak czarna chmura Sith cień rzuca na wszystkich."
— Yoda, wyczuwając nadchodzący mrok.

Na ulicach Muunlinst walczy Jedi. W pewnym momencie droidy zostają zdezaktywowane. To Obi-Wan zmusił Klan Bankowy do kapitulacji. Republika zwycięża. Skywalker wraca do mistrza statkiem Ventress. Oznajmia, że pokonał Sitha. Obi-Wan dostaje meldunek od mistrza Barreka z planety Hypori. Otrzymuje wiadomość, że Jedi są otoczeni i pokonani i pojawił się nieznany typ droida. Obi-Wan wysyła tam oddział Muunilinst 10. Tymczasem na Hypori rzeczywiście Jedi chronią się we wnętrzu zniszczonego Acclamatora. Wewnątrz są Ki-Adi-Mundi, Shaak Ti, Aayla Secura, Sha'a Gi oraz Tarr Seirr. Rozlega się głos generała Grievousa oznajmiający, że zostaną zniszczeni. Padawan Sha'a Gi nie wytrzymuje nerwowo i rzuca się na zewnątrz, gdzie zostaje zmiażdżony przez cyborga. Grievous rozpoczyna walkę z Jedi i zaczyna wygrywać.

Ki nad ranną Shaak Ti.
"W wojny czasie każdy rycerz potrzebny. Niezwykła młodego Skywalkera droga była. Jego Próba też taka będzie. Ufność w Mocy pokładam. Rycerzem będzie on."
— Mistrz Yoda o pasowaniu Anakina na rycerza Jedi.

Oddział Muunilinst 10 w kanonierce zbliża się do mistrzów Jedi. Przygotowują broń oraz blokują sygnał. Przedzierają się przez droidy bojowe B2, wyrzucając po drodze ładunki wybuchowe. Pilot w kanonierce powstrzymuje ataki droidów, tymczasem reszta oddziału biegnie na ratunek. Grievous zostaje ostrzelany, ale udaje mu się unikać strzałów, zabijając po drodze kilku klonów. Ostatecznie ucieka przed ostrzałem z kanonierki, która następnie zabiera rannych Jedi. Aayla oraz Shaak Ti są ciężko ranne, Ki-Adi-Mundi jest w dobrym stanie, pozostali zginęli. Ładunki wybuchowe zostają zdetonowane, a oddział wraz z Jedi ucieka. Po powrocie w Świątyni Jedi odbywa się posiedzenie Rady dotyczące Grievousa i pasowania nowych Jedi. Obi-Wan proponuje swojego ucznia - Anakina. Swój wybór potwierdza jego sukcesem na Yavinie 4, gdzie pokonał mroczną Jedi Asajj Ventress oraz wyczynami wojennymi. W międzyczasie Anakin spotyka się w tajemnicy z Padmé na dolnych poziomach Coruscant. Anakin ze złością stwierdza, że ma dość ukrywania ich miłości, jakby była czymś złym. Jak zwykle, wspólne chwile spędzone razem przerywa im Threepio, który zgubił się w tłumie. Anakin zauważa, że został pomalowany na złoto. Nieoczekiwanie dostaje powiadomienie od swojego mistrza, że został wezwany przez Radę Jedi. Przybywa tam i wchodzi do sali. Yoda każe mu uklęknąć w kręgu Jedi. Wraz ze słowami "Anakin Skywalker, z upoważnienia naszej Rady i z woli Mocy, czynię cię Jedi... Rycerzem Republiki!" odcina mu warkoczyk padawana mieczem świetlnym. Ofiaruje ten warkoczyk Padmé, która wkłada go razem z wisiorkiem, podarowanym na Tatooine. Ona natomiast daje mu w darze Artoo.

Anakin w ciężki warunkach polowych dożywia się robakami.
"Jeżeli będziemy napierać, ich siłowe pole padnie za trzy miesiące."
"Ale tkwimy tu już od miesiąca!"
"Tak, sir. Dokładnie zgodnie z planem."
— Cody i Obi-Wan.

Anakin bierze udział w kolejnych walkach w czasie wojen klonów. Za każdym razem wykazuje się umiejętnościami i siłą Mocy. W czasie jednej z takich wypraw zdobywa bliznę biegnącą z jego prawego policzka, przez oko, aż do czoła. Jednak poza tym nic mu nie jest. Na kolejnej misji ma zdobyć bazę wroga wraz z Obi-Wanem i armią klonów. Zgodnie z planem pole siłowe wroga ma zostać zniszczone po 3 miesiącach, ale Anakin znajduje starożytny kanał zbudowany pod miastem i z pomocą Kenobiego granatami niszczy generator.

"A więc nasz plan to przedostać się kanałem do generatora pola, przedrzeć się przez obronę, wysadzić generator, wyłączyć pole, wprowadzić nasze wojska do środka i pokonać wroga."
"Tak. Idziemy!"
- Obi-Wan i Anakin.

To przechyla szalę zwycięstwa na stronę Republiki. Tymczasem Separatyści jednak podbijają i niewolą kolejne planety. Grievous natomiast trenuje walkę mieczem świetlnym z hrabią Dooku. Chwali się swoimi trofeami - mieczami świetlnymi własnoręcznie zabitych Jedi. Dooku stwierdza, że aby pokonać najlepszych Jedi ten musi mieć lęk, zaskoczenie i strach po swojej stronie. Następnie Grievous zdaje raport Sidiousowi - stwierdza, że siły Republiki bezskutecznie próbują bronić się przed ofensywą.

Stwór z Nelvaan.

Darth Sidious każe zadać ostateczny cios Republice - napaść na Coruscant i porwać Wielkiego Kanclerza Palpatine'a. Skywalkerowi i Kenobiemu udało się zająć bazę. Otrzymują wiadomość z dowództwa - Grievous był wielokrotnie widziany na planecie Nelvaan. Podobno jest tam także teraz. Anakin i Obi-Wan mają wyruszyć natychmiast, aby go pokonać i zakończyć konflikt. Na miejscu nie znajdują śladów jednostek wroga. Wyruszają jednak w rejon dziwnej, geotermicznej aktywności, aby to sprawdzić. Zostają zaatakowani przez wielkiego stwora, który niszczy cały oddział, zanim ostatecznie Anakin nie zabija go, wbijając miecz świetlny w jego mózg. Wtedy ukazują im się mieszkańcy planety - Nelvaanie.


Atak Separatystów na Coruscant.
"Nie wierzę własnym obwodom! Armia droidów!? Tutaj!?"
— C-3PO na widok armii droidów.

Coruscant jest atakowane przez siły Separatystów. Mace Windu wraz z Saesee Tiinem wsiadają do myśliwców, aby wspomóc obronę miasta. Tymczasem na Nelvaanie Anakin i Obi-Wan docierają do wioski, gdzie znajdują się tylko kobiety i dzieci. Dowiadują się, że wszyscy wojownicy, jeden za drugim, byli wysyłani do czegoś, co dręczy Nelvaan. Mieli wysłać następnego, sprawdzając go w walce, ale to Skywalker zabił stwora. Na Coruscant Padmé zamierza udać się do schronu. Windu niszczy kolejne maszyny wroga, aż któraś z nich niszczy jego myśliwiec. Spadając, udaje mu się trafić na Myśliwiec typu Vulture i przejąć nad nim kontrolę, grzebiąc w obwodach.

Anakin zostaje poddany rytualnemu oznaczeniu.

Tiin dowodzi natomiast flotą Republiki, walczącą na orbicie. Ląduje na Venatorze, a następnie wraz z klonami dokonuje abordażu na Krążownik typu Providence i przejmuje go. Starszy wioski na Nelvaanie dokonuje rytuału, wrzuca do ognia zioła, a dym tworzy widmo ręki. Wtedy Obi-Wan pokazuje sztuczną rękę Anakina. Yoda niszczy Mocą maszyny wroga. Następnie udaje się do zagrożonego Sektora Czwartego. Anakin zostaje naznaczony przez robaki, które malują na jego ciele niebieskie linie. Starszy wioski przekazuje mu jeszcze niejasne wskazówki i młody Skywalker wyrusza. Yoda i Windu docierają do Sektora Czwartego i przechylają szalę zwycięstwa na stronę Republiki. Tymczasem Shaak Ti udają się do gabinetu Kanclerza, chcąc doprowadzić go do schronu. Ten nie chce iść, tymczasem do gabinetu, przez okno, dostaje się Grievous.

Grievous nieustępliwie ściga Wielkiego Kanclerza.
"Podążaj za wiatrem, bo to płacz matki. Podróżuj do jej łez, to zamrożony strach. Wejdź do ust matki, to obudzi jej wewnętrzny ogień."
— Wskazówki starszego wioski dla Anakina.

Jedi zabierają Kanclerza, gdy tymczasem klony i Gwardia Senacka walczą z wrogim generałem, jednak zostają zabici. Jedi wraz z Palpatine'm uciekają turbowindą. Grievous jednak nadal ich ściga. Na dole napotykają droidy bojowe typu B2, które jednak ithoriański mistrz Jedi pokonuje. Uciekając przed Grievousem, napotykają dwa MagnaGuardy. W międzyczasie na Nelvaanie Anakin kierując się wskazówkami dociera do jaskini, gdzie doznaje wizji. Widzi czarne linie, które atakują Nelvaan. Jeden z wojowników niszczy je, jednak traci rękę, a zamiast niej ma właśnie taką czarną linię. Z początku nowa ręka jest bardzo przydatna - potężniejsza od poprzedniej, pomaga niszczyć wrogie stworzenia, jednak ostatecznie, nie panując nad nią niszczy wszystkich, na których mu zależało.

Wizja przemiany w Vadera.

Ostatecznie przekształca się w postać z linii. Anakin jeszcze o tym nie wiedział, ale wizja dotyczyła jego i jego przemiany w Dartha Vadera. Dalej w jaskiniach Anakin znajduje urządzenia Unii Technokratycznej. Na Coruscant Jedi zmuszeni są ostatecznie podjąć walkę z MagnaGuardami i Grievousem. Walcząc i uciekając na zmianę, docierają na dworzec, gdzie niszczą droidy. Shaak Ti pozbywa się Grievousa, przywiązując Mocą jego płaszcz do pociągu, który po chwili odjeżdża. Następnie biegną dalej. Tymczasem Anakin dociera do pomieszczeń kontrolnych i napotyka nelvaańskich wojowników, najwyraźniej zmutowanych przez technokratów. Na jego oczach rozpoczyna się mutacja kolejnego. Zaczyna walkę z droidami, a tymczasem uwolnieni zostają zmutowani Nelvaanie i wydany im zostaje rozkaz ataku.

Anakin po zniszczeniu maszyny - bohater Nelvaan.
"Anakin, najtrudniejsza próba Jedi to spojrzeć wewnątrz siebie samego. Widzimy rzeczy, których nie chcemy zobaczyć. Ale na szczęście nic nie jest pewne, bo to nasze decyzje kształtują przeznaczenie."
— Obi-Wan do Anakina

W międzyczasie na Coruscant trwa obrona Sektora Czwartego. Żołnierze atakują prawą stronę, a Mace i Yoda zajmują się lewą flanką. Jedi zdają sobie sprawę, że mimo potęgi inwazji, wróg nie atakuje Świątyni Jedi ani Senatu, więc prawdziwym celem musi być Palpatine. Tymczasem Jedi wraz z Kanclerzem nadal uciekają. Shaak Ti zostaje, by zatrzymać wrogów, natomiast pozostali odjeżdżają. Na Nelvaanie Anakin jest atakowany przez zmutowanych wojowników Nelvaan. Tymczasem uwalnia się Nelvaanin poddawany mutacji i mówi Anakinowi, że to dzięki pasom technokraci mogą ich kontrolować. Obaj zaczynają je zrywać ze zmutowanych wojowników. Odzyskują oni władzę nad swoimi ciałami. Natomiast na Coruscant Shaak walczy z MagnaGuardami. Traci swój miecz świetlny, lecz walczy dalej bronią wroga. Anakin natomiast idzie zniszczyć główny generator, Nelvaanie w tym czasie niszczą droidy bojowe. Wyjmuje kryształ zasilający, ten wybucha niszcząc jego protezę ręki. Zniszczenie maszyny sprawia, że klimat na Nelvaanie wraca do normalności. W gniewie Skywalker zabija pozostałych technokratów, a ostatniego dusi Mocą.

Shaak Ti próbuje ratować Wielkiego Kanclerza.

Mutanci wracają do wioski. Z początku kobiety brzydzą się ich i boją, jednak gdy do jednego podchodzi dziecko i mówi "Tato", przełamują lody i witają się z mężami. Powoli życie na Nelvaanie wraca do dawnego stanu. Kanclerz i dwaj Jedi docierają do schronu, jednak Grievous już tam na nich czeka. Shaak Ti walczy nadal, jednak droidy nagle się wycofują. Ti pojmuje, że Grievous musiał dopaść Kanclerza. Gdy dociera na miejsce dwaj Jedi już nie żyją, a generał trzyma Palpatine'a. Gdy Grievous i Kanclerz wsiadają do promu, pojawia się Windu i Mocą miażdży mu płuca, co do śmierci będzie się objawiać u niego kaszlem. Anakin tymczasem na Venatorze kończy konstrukcję nowej protezy, z pomocą Artoo. Nagle otrzymują pilną wiadomość z Coruscant. Mace informuje ich, że miasto jest oblężone, a Grievous pojmał Kanclerz. Muszą natychmiast wracać. Anakin każe załodze Venatora natychmiast wykonać skok w nadprzestrzeń.

Dubbing

Oryginalny

Polski

Odcinki w czasowym porządku chronologicznym

Odcinki po przecinkach w jednym punkcie oznaczają, że ich akcja działa się mniej więcej w tym samym czasie.

 • Odcinek 1 (częściowo)
 • Odcinek 6
 • Odcinek 7
 • Odcinek 1 (częściowo)
 • Odcinek 2, Odcinek 3, Odcinek 5, Odcinek 10, Odcinek 12 (po nim 13), Odcinek 14 (po nim 15 i 16)
 • Odcinek 4, Odcinek 3, Odcinek 5, Odcinek 10, Odcinek 12 (po nim 13), Odcinek 14 (po nim 15 i 16)
 • Odcinek 8, Odcinek 3, Odcinek 5, Odcinek 10, Odcinek 12 (po nim 13), Odcinek 14 (po nim 15 i 16)
 • Odcinek 9, Odcinek 5, Odcinek 10, Odcinek 12 (po nim 13), Odcinek 14 (po nim 15 i 16)
 • Odcinek 11, Odcinek 5, Odcinek 12 (po nim 13), Odcinek 14 (po nim 15 i 16)
 • Odcinek 17, Odcinek 5, Odcinek 12 (po nim 13), Odcinek 14 (po nim 15 i 16)
 • Odcinek 18, Odcinek 5, Odcinek 12 (po nim 13), Odcinek 14 (po nim 15 i 16)
 • Odcinek 19, Odcinek 5, Odcinek 12 (po nim 13), Odcinek 14 (po nim 15 i 16)
 • Odcinek 20, Odcinek 5, Odcinek 12 (po nim 13), Odcinek 14 (po nim 15 i 16)
 • Odcinek 21
 • Odcinek 22
 • Odcinek 23
 • Odcinek 24
 • Odcinek 25

Wydania DVD

Ciekawostki

 • W polskiej wersji językowej aktorzy głosowi nie odmieniają słowa Sith przez przypadki. Przykładem może być rozmowa Asajj Ventress z hrabią Dooku:
- "Ciemna strona jest we mnie silna, bo jestem Sith."
- "Ha, ha, ha. Odważne stwierdzenie, ale nie jesteś Sith."
 • Głos Grievousa w serialu znacznie różni się od tego, znanego z Zemsty Sithów i serialu 3D Wojny klonów. Bardziej przypomina głos droida bojowego B1 niż ten słyszany w filmie.


Sezon 1 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
Sezon 2 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20
Sezon 3 21 - 22 - 23 - 24 - 25
Filmy i seriale z uniwersum Gwiezdnych wojen
[Pokaż/Ukryj]