Luminara Unduli/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Luminara Unduli
Data i miejsce śmierci: 19 BBY
Miejsce pochodzenia: Mirial
Rasa: Mirialanka
Wzrost: 176 cm[1]
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Niebieskie
Kolor skóry: Żółta
Przynależność:
Profesja: Jedi




Luminara Unduli była mistrzynią Jedi z rasy Mirialan, żyjącą w schyłkowym okresie Republiki. Była mistrzynią Barrissy Offee.

Biografia

Luminara otrzymała tytuł mistrza Jedi kilka lat przed wydarzeniami na Naboo (32 BBY). Jej ostatnią padawanką była Barrissa Offee, która - podobnie jak poprzedni uczeń - pochodziła z planety Mirial. Zgodnie z wolą tamtejszego ludu, wszystkie dzieci oddane na szkolenie do świątyni Jedi miały trafiać pod opiekę mentorów tej samej rasy.

Luminara pomogła Qui-Gonowi Jinnowi w śledztwie dotyczącym Arwena Cohla, kryminalisty z jej rodzinnej planety.

Misja na Ansion

W 22 BBY Unduli jako świetna dyplomatka i zaufana doradczyni Rady Jedi, została wysłana wraz z Obi-Wanem Kenobi oraz ich padawanami z misją na Ansion. Zadaniem Jedi było zapobiec odłączeniu się planety od Republiki i dołączenia do Separatystów. Na miejscu, wraz z Barrissą, zostały zaatakowane przez sporą grupę napastników, z pomocą przyszli im jednak Obi-Wan i Anakin. Sprawy zaczęły się komplikować coraz bardziej, dlatego Jedi wyruszyli w głąb stepów by odszukać czołowy klan nomadów zwany Alwari i przekonać ich do zajęcia stanowiska przeciw secesji planety. Po drodze natknęli się na kilka innych klanów.

Na życzenie jednego z nich Luminara zaprezentowała taniec nad ziemią wśród wirujących ziarenek piasku. Wywarła tym samym ogromne wrażenie na nomadach a także współtowarzyszach, w tym na Anakinie, dla którego umiejętność jednoczesnego kontrolowania własnego ciała i tysięcy pojedynczych ziarenek piasku przekraczała wszelkie granice jego wyobrażeń. Jednak o wiele ważniejszym i niebezpieczniejszym wyczynem, którego omal nie przepłaciła życiem, było zdobycie garści wełny z grzywy dojrzałego białego samca surepp. Trudność polegała na odnalezieniu takiego okazu wśród ogromnego stada zwierząt o niebieskim bądź zielonym futrze i dokonania tego w sposób tradycyjny, ceremonialnym nożem ludu Borokiich. Gdy Luminara zdobyła wymagany dar, poślizgnęła się i omal nie została stratowana, z pomocą przyszedł jej Kenobi wraz z padawanami. Wypełnienie tego zadania umożliwiło kontynuację rozmów z Radą klanu i zakończenie misji.

Wojny klonów

Bitwa o Geonosis

Mistrzyni wraz ze swą padawanką były częścią grupy ratunkowej wysłanej na Geonosis pod dowództwem Mace'a Windu. Grupa miała uwolnić pojmanych przez Geonosjan: Anakina Skywalkera, Obi-Wana Kenobiego oraz Padmé Amidalę. Jako jedna z niewielu przeżyła walkę na tamtejszej arenie, a po przybyciu Wielkiej Armii Republiki, uczestniczyła w walkach na stepach planety.

Kilka miesięcy po bitwie o Geonosis, Luminara została dowódcą 41 Elitarnego Legionu. Zaprzyjaźniła się z komandorem CC-1004 "Gree", który pełnił funkcję bezpośredniego dowódcy Legionu.

Kryzys Malevolence

Po licznych walkach z nową bronią Separatystów, superkrążownikiem Malevolence, w końcu udało się poważnie uszkodzić okręt. Jednak dzięki jego rozmiarom flota mistrza Kenobiego nie była w stanie go zniszczyć. Ahsoka Tano i mistrz Plo Koon wysłali prośbę o pomoc do Luminary, która przebywała w pobliżu ich lokalizacji. Mirialanka musiała jednak odmówić, gdyż sama toczyła ciężką bitwę. Mimo jej odmowy, dzięki sabotażowi Anakina Skywalkera, Malevolence został zniszczony[2].

Eskorta Nute'a Gunraya

Nawet z zamglonym umysłem potrafię rozpoznać styl walki hrabiego Dooku. Twoja wersja jest słaba, amatorska, niechlujna.
— Luminara do Asajj Ventress.[3]

Jakiś czas później, na Rodii, senator Padmé Amidala schwytała przywódcę Federacji Handlowej Nute'a Gunraya[4]. Luminara, z polecenia Rady Jedi udała się na planetę by przejąć więźnia. Tam zaskoczyło ją nieoczekiwane pojawienie się Ahsoki Tano, uczennicy Skywalkera. Mistrzyni na samym początku dostała zapewnienie od Togrutanki, że ta jest bardziej zdyscyplinowana niż jej mentor. Słysząc te słowa mistrzyni zezwoliła na pomoc Ahsoki[5].

Luminara i Ahsoka Tano na pokładzie Spokojnego.

Obie Jedi udały się na pokład Tranquility i tam przekazały Gunraya członkom Gwardii Senackiej, pod dowództwem kapitana Faro Argyusa. Po jakimś czasie Luminara rozpoczęła przesłuchanie Separatysty. Dzięki stoickiemu spokojowi i sztuczkom Jedi, sprawiła, że Neimoidianin zaczął się łamać na duchu. Mimo to nie chciał zdradzić żadnych informacji. Dopiero interwencja Ahsoki, która pogroziła mu mieczem świetlnym, spowodowała jego chęć do współpracy. Mistrzyni Unduli nie była jednak zadowolona i nie poinformowała o tym uczennicę. Nieoczekiwanie nastąpił atak Separatystów chcących odbić Gunraya. Po wysłuchaniu raportu z walk w hangarach, mistrzyni oraz komandor Gree udali się w tamtą stronę by wspomóc pozostałych żołnierzy. Wkrótce w hangarach wszyscy nie żyli, a Luminara i Gree dołączyli do walk na jednym z korytarzy. Tam mistrzyni zniszczyła większość droidów za pomocą swojego miecza. Gdy wydawało się, że niebezpieczeństwo minęło, wyczuła za pomocą Mocy, że Ahsoka jest niebezpieczeństwie. Niezwłocznie pobiegła z powrotem do bloku więziennego, gdzie znalazła walczące Tano i Ventress. Mirialanka dołączyła do walki. Jako, że Jedi miały przewagę Luminara nakazała się poddać swojej przeciwniczce. Ta nieoczekiwanie posłuchała, ale użyła podstępu i wysadziła główny reaktor w maszynowi, co pozwoliło jej uciec.

Walka z Asajj Ventress.

Ahsoka rzuciła się za nią w pościg. Luminara powstrzymała ją jednak przed wskoczeniem do szybu turbowindy, gdyż winda właśnie zjeżdżała. Uczennica podziękowała za ratunek. Mistrzyni natomiast postanowiła, że będzie ścigać zabójczynię. Nakazała by Ahsoka, Faro Argyus oraz komandor Gree zostali na straży Gunraya podczas jej nieobecności. Mirialanka trafiła do maszynowni Spokojnego. Nagle pojawiła się Ventress, po czym zaczęła się walka. W początkowej fazie potyczki, zabójczyni uszkodziła swoim mieczem jedną z rur co wyzwoliło na twarz Luminary gorącą parę, powodując podrażnienie oka. Mistrzyni uskoczyła przed ciosem i spróbowała dojść do siebie. Powiedziała Asajj, że rozpoznaje w niej styl hrabiego Dooku lecz zbytnio chaotyczny. To rozwścieczyło Ventress. Z nowym zapałem rzuciła się do walki.

Tym razem przeciwniczki spróbowały walki Mocą, jednak obie posiadały przybliżone możliwości. W końcu Ventress wzniosła się w górę i obcięła kilka rur za pomocą swojego miecza. Zaskoczona Luminara nie mogła powstrzymać upadku szczątków, przez co została przywalona. W chwili gdy Mroczna Jedi miała wykonać na niej wyrok, pojawiła się Ahsoka i odepchnęła ją Mocą. Tano przeprosiła mistrzynię, że zignorowała rozkaz. Unduli, biorąc po uwagę dług wobec Togrutanki, nie miała tego za złe. Obie Jedi stawiły czoła zabójczyni. Ta jednak dorównywała im umiejętnościami. Po jakimś czasie do Ventress przyszedł tajny sygnał od zdradzieckiego kapitana Argyusa, że Gunray został uwolniony. Tym samym, nie mając już po co walczyć, Asajj uciekła.

"Pokonane" Jedi obserwowały jej odlot z uszkodzonego niszczyciela. Następnie Luminara i Ahsoka złożyły raport Skywalkerowi i mistrzowi Yodzie. Unduli powiedziała, że nie wszystko jest stracone, gdyż Gunray i jego towarzysze ukradli statek należący do Republiki, co pozwoliłoby na ich wyśledzenie. To zadanie powierzono mistrzowi Fisto. Po dokonaniu niezbędnych napraw Spokojnego, Luminara pożegnała się z Ahsoką i odeszła do innych spraw[3].

Druga bitwa o Geonosis

U boku Anakina.

W bliżej nieokreślonym czasie trwania konfliktu zbrojnego, arcyksiążę Geonosis - Poggle Mniejszy} - wraz z senatorem Federacji Kupieckiej - Lottem Dodem - postanowili odbudować fabrykę klonów zniszczoną podczas pierwszej bitwy na Geonosis. Zgodnie z wolą Rady, zostali tam zawezwani generałowie Obi-Wan Kenobi, Anakin Skywalker i Ki-Adi-Mundi, oraz dowódca Ahsoka Tano. Po skończonej pierwszej fazie bitwy, w której to ranni Kenobi i Mundi zostali odesłani, na miejsce przybyła Luminara wraz ze swoją uczennicą - Barrissą. Offee została przedstawiona Ahsoce.

Spotkanie z uczennicą.

Unduli miała już przyszykowany plan: ona wraz ze Skywalkerem miała zostać na zewnątrz, a ich padawanki dostały za zadanie włamać się do powstającej fabryki, odnaleźć główny reaktor, po czym go wysadzić. W celu dodatkowego "ubezpieczenia", mistrzyni zleciła przedtem Barrissie, aby nauczyła się na pamięć dwustu skrzyżowań na drodze do serca fabryki. Obu uczennicom udało się dostać do reaktora, ale w wyniku wysadzenia zostały przygniecione przez gruz. Jednak dzięki umiejętnością Ahsoki udało im się bezpiecznie wydostać z pułapki. Luminara ucieszyła się z powodu, iż Offee została przy życiu, jednak jak sama stwierdziła - "gdy nadejdzie czas, będzie gotowa wypuścić ucznia".

Misja na Ilum

Kryształ jest sercem ostrza. Serce jest kryształem Jedi. Jedi to kryształ Mocy, a Moc jest ostrzem serca i wszystkie są splecione razem. Kryształ ostrzy Jedi. Jesteście jednym.
— Luminara do Barrissy Offee, kiedy ta składała miecz świetlny.[6]
Luminara obserwująca rytuał składania miecza świetlnego przez swoją padawankę, Barrissę Offee.

Cztery miesiące po bitwie o Geonosis, Luminara wraz ze swoją padawanką udała się na Ilum, do Świątyni kryształów, gdzie Barrissa miała zbudować swój miecz świetlny. Po odnalezieniu odpowiedniego kryształu, padawanka zaczęła składać swoją broń. Luminara obserwowała to w skupieniu i mówiła jej, co oznacza kryształ dla miecza, Jedi i Mocy. Kiedy Barrissa zakończyła budowę, Unduli oficjalnie poinformowała swoją uczennicę, iż jej szkolenie zostało zakończone. Moment później Luminara wyczuła, że ktoś obcy wtargnął na teren świątyni.

Luminara walczy z droidami.

Po chwili okazało się, że to separatystyczne droidy bojowe typu Chameleon podkładają ładunki wybuchowe na ścianach świątyni. Rozpoczęła się walka. Widząc, iż ładunki wybuchowe zaraz eksplodują, obydwie Mirialanki zaczęły przenosić je Mocą ze ścian na wrogie roboty. Jednak robiły to za wolno i nastąpił wybuch. Większa część Świątyni zawaliła się. Uwięzione w ruinach Mirialanki telepatycznie wysłały prośbę o pomoc do mistrza Yody.

Po pewnym czasie, Yoda przybył na Ilum wraz z Padmé Amidalą i jej służbą. Po pokonaniu reszty droidów, Yoda uwolnił Luminarę i jej padawankę. Kilka chwil potem R2-D2 podłączył się do jednego ze zniszczonych droidów i wyświetlił wiadomość od Hrabiego Dooku. Okazało się, iż to on ujawnił Separatystom miejsce Świątyni kryształów.

Pasowanie uczennicy

Barrissa otrzymała tytuł rycerza Jedi w 25 miesiącu wojen klonów, po pomyślnie zakończonej misji na Drongarze. Cały czas pozostawała jednak w ścisłym kontakcie ze swoją mistrzynią.

Bitwa o Kashyyyk

Luminara tuż przed atakiem droidów.

W roku 19 BBY Luminara wraz z komandorem Gree, jego oddziałem oraz mistrzem Yodą uczestniczyli w bitwie o Kashyyyk, by wspomóc wookieech w walce z Separatystami. W pewnym momencie walki, klony otrzymały od kanclerza Palpatine'a Rozkaz 66, mający na celu wyeliminowanie wszystkich Jedi. Yodzie udało się ujść z życiem, zabijając w obronie własnej komandora Gree, natomiast Luminara zginęła.

Ciekawostki

Śmierć Mistrzyni Unduli.
  • W Ataku klonów Luminarę grała Mary Oyaya, a w Zemście Sithów rolę tą odgrywała Fay David.
  • W angielskiej wersji serialu rysunkowego Wojny klonów (serial rysunkowy) głosu Luminarze użyczyła Cree Summer. W angielskiej wersji Wojny klonów (serial 3D) o tej samej nazwie głosu Mirialance użyczyła Olivia d'Abo.
  • Luminara nosiła nakrycie głowy, które chroniło dodatkowe organy zmysłowe wrażliwe na wysuszenie.
  • Samo imię Luminara wydaje się być inspirowane łacińskim słowem określającym światło lumen/lumin.

Przypisy

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Luminary Unduli.