Nute Gunray/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Nute Gunray
Data i miejsce śmierci: 19 BBY, Mustafar[1]
Miejsce pochodzenia: Cato Neimoidia
Rasa: Neimoidianin
Wzrost: 191 cm[2]
Kolor oczu: Czerwone
Kolor skóry: Zielona
Przynależność:
Profesja: Wicekról
Nute Gunray był Neimoidianinem pochodzącym z planety Cato Neimoidia. Swoje dzieciństwo spędził jak wielu innych Neimoidian, w kokonie, walcząc o potrzebny do przeżycia pokarm. Rasa z której pochodził słynęła ze swojej dwulicowości, dużego sprytu oraz smykałki do interesów. Jego zastępcą i doradcą był Rune Haako.

Biografia

Kariera

Nute Gunray w 32 BBY.

Nute Gunray był zwykłym ministrem Federacji Handlowej, aż do czasu gdy wybuchła wojna nadprzestrzenna Starka. W tej wojnie Gunray wykazał się zdolnościami i uzyskał tytuł wicekróla Federacji Handlowej. Mimo tego zaszczytu miał pewne problemy z Dyrektoriatem Federacji Handlowej. Poza tym chciał ją wyeliminować, by zostać najwyższym przywódcą Federacji. Skontaktował się z tajemniczym Lordem Sithów o imieniu Darth Sidious. Gunray wyżalił mu się, powiedział o swoich planach względem Dyrektoriatu. Sidious obiecał Gunrayowi że uczyni jego armię droidów bojowych silniejszą i liczniejszą, oraz pomoże mu pozbyć się Dyrektoriatu. Droidy wymordowały wszystkich członków Dyrektoriatu na planecie Eriadu. Gdy Nute Gunray został najwyższym przedstawicielem władzy w Federacji Handlowej, zrobił Lotta Doda senatorem swojej organizacji.

Gunrayowi wszystko układało się pomyślnie, aż do momentu kiedy ponownie pojawił się Darth Sidious i kazał wicekrólowi nałożyć blokadę na szlaki handlowe planety Naboo. Plany operacji zapisano w holokronie Sithów, który został skradziony przez jednego ze współpracowników Gunray'a - Hatha Monchara.

Gunray postanowił wynająć łowczynię nagród Mahwi Lihnn, by zabiła Monchara, zanim o całej sprawie dowie się Darth Sidious. Jednak Lord Sithów wiedział już o tym zajściu i wysłał swojego ucznia - Dartha Maula w celu odzyskania holokronu i zgładzenia zdrajcy.

W czasie misji Darth Maul zabił Mahwi Lihnn. Mimo, że na drodze pojawiły się trudności w postaci dwóch Jedi, przemytnika i droida, Darth Maul wypełnił swoją misję.

Blokada Naboo

Dzięki zaangażowaniu Maula w sprawę pozbycia się Hatta Monchara nikt nie dowiedział się o planach nałożenia blokady, Gunray bez problemu mógł podjąć działania. Do statku dowodzenia Federacji Handlowej znajdującego się na orbicie Naboo zawitali negocjatorzy Kanclerza Valoruma, którzy mieli podjąć negocjacje z wicekrólem w sprawie blokady Naboo. Jednak gdy odkryto że negocjatorzy są naprawdę rycerzami Jedi postanowiono ich zgładzić. Bezskutecznie. Jedi uciekli na powierzchnię Naboo i postanowili poinformować o blokadzie głowę państwa tej planety - królową Amidalę. Nie zdążyli wszakże zapobiec inwazji. Dzięki Jedi jednak królowej udało się zbiec z planety. Podczas nieobecności królowej Amidali na Naboo, Wicekról wprowadził terror mający zmiękczyć Amidalę i zmusić ją do podpisania przez nią traktatu zatwierdzającego blokadę. Królowa wróciła i z pomocą przyjaciół doprowadziła do aresztowania Nute Gunray'a i Rune'a Haako - doradcy wicekróla. Pomimo kilku procesów przed Sądem Najwyższym Republiki, nie pozbawiono Gunraya tytułu wicekróla Federacji Handlowej.

Wojny klonów

Bitwa o Geonosis

W 22 BBY, wicekról był obecny wraz ze swoimi zastępcami na Geonosis. Powodem jego pobytu było spotkanie liderów Separatystów i podpisanie przez nich (w tym Gunray'a) paktu o wstąpieniu do organizacji. Warunkiem Gunraya było zabicie senator Amidali. Hrabia Dooku zapewnił go, że prędzej czy później ona zginie. To przekonało wicekróla, który podpisał pakt.[3]

Gdy pojmano Obi-Wana Kenobiego, Anakina Skywalkera i Padmé Amidalę, oglądał ich egzekucję ze specjalnej loży, ale gdy zjawili się Jedi musiał uciekać. Początkowo zbiegł na swój statek dowodzenia, ale kiedy na planetę przybyła Armia Klonów i bitwa przeniosła się niedaleko jego okrętów, uciekł osobistym kutrem na orbitę.[3]

Członek Rady Separatystów

Nute Gunray.

Gunray zasiadł w Radzie Separatystów jako reprezentant Federacji Handlowej. Jego rola miała duże znaczenie bowiem jego organizacja posiadała liczną armię droidów oraz flotę, oraz sam Gunray był głową rady separatystów.

Porwanie

W czasie wojen klonów, Neimoidianin przybył na planetę Rodia. Tamtejszy senator, Onaconda Farr, obiecał przyłączenie się do Separatystów w zamian za pomoc gospodarczą na jego planecie. Na Rodii pojawia się również senator Amidala. Zdradzona przez Onacondę została schwytana i przekazana Gunrayowi. Udało jej się jednak przekonać senatora Farra żeby powrócił do Republiki. Z pomocą Jar Jar Binksa udało się pojmać Neimoidianina.[4]

Gunray na Rodii.

Gunray był eskortowany przed sąd wojenny przez Ahsokę Tano i mistrzynię Luminarę, na pokładzie niszczyciela Tranquility. W czasie podróży był przesłuchiwany przez Jedi. Wyrzekł się wszelkiej winy i twierdził, że jest tylko pionkiem w grze Separatystów. W czasie podróży niszczyciel został zaatakowany przez Asajj Ventress i droidy bojowe B3, którym udało przedostać się na statek. Podczas gdy mistrzyni Lumianara była zajęta walką z robotami, Ventress udało się dostać do Gunray'a. Po krótkim pojedynku unieszkodliwiła Ahsokę. W czasie ucieczki z Neimoidianinem została zatrzymana przez Luminarę. Podczas gdy Jedi walczyła z zabójczynią, strażnik Gunraya Faro Argyus zdradził Republikę i pomógł mu uciec. Dobiegli bez przeszkód do hangaru, a tam ukradli korwetę i uciekli z pokładu niszczyciela. Ucieczka udała się również Ventress.[5]

Konflikty z Generałem Grievousem

Nute Gunray był jedynym spośród Rady Separatystów który nie bał się dowódcy armii droidów Konfederacji. Generał Grievous oraz wicekról niemalże się nienawidzili, gdyż Gunray lekceważył Grievousa i nie oddawał mu należnego szacunku. Wytykał błędy generała Hrabiemu Dooku.

Śmierć

Śmierć Gunraya.

Nute Gunray skończył tragicznie swój żywot gdy Darth Vader przybył do siedziby separatystów na planecie Mustafar aby ich wymordować. Mimo błagań Gunray'a, Vader nie okazał litości i zabił wicekróla mieczem świetlnym.[6]

Ciekawostki

Przypisy

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Nute'a Gunraya.
Zobacz kolekcję cytatów
Nute'a Gunraya.