Planeta/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Może źle rozumiem ich prymitywny dialekt...

Ten artykuł wymaga zredagowania.


Prosimy, zredaguj go tak, aby jego treść była zrozumiała i spójna logicznie, lub napisz go od nowa, po polsku.

Życie wydaje się prostsze, kiedy coś naprawiasz.

Ten artykuł wymaga dopracowania.


Prosimy, dopracuj go pod względem języka i formy, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji. W tym artykule należy: pododawać przypisy do informacji.

Planeta Ambria.

Planeta to ciało niebieskie okrążające gwiazdę. Wiele znanych planet galaktyki charakteryzowało się posiadaniem jednej dominującej strefy klimatycznej i nieznacznie zróżnicowanym ukształtowaniem powierzchni, aczkolwiek często zdarzało się, że planety były mocno zróżnicowane pod względem geograficznym.

Klimat

Mustafar.

W galaktyce istniało wiele planet o bardzo kontrastowych klimatach. Można wyróżnić kilka podstawowych grup:

  • Klimat suchy: najczęściej cała powierzchnia planet reprezentujących tę grupę składa się z pustyń/równin i formacji skalnych. Przykłady:
  • Klimat wilgotny — spotykany na planetach z bujną roślinnością (dżunglą)
  • Klimat polarny: planety o tym klimacie najczęściej nie są zdatne do zamieszczania dla ludzi i gatunków o podobnych cechach biologicznych. Przykłady — Alzoc III, Hoth, Ilum, Orto Plutonia.
  • Klimat zróżnicowany: określenie używane w stosunku do planet, na których jeden typ klimatu nie dominuje nad innymi, a jest zróżnicowany (może występować tutaj zarówno klimat suchy, jak i polarny). Przykłady — Ryloth, Malastare

Ukształtowanie terenu

Krajobraz Felucji.

Geografia planet galaktyki może być dramatycznie różna. Nietrudno napotkać planety o jednolitej strukturze geograficznej. Poniżej wymienione zostają najczęściej spotykane typy.

  • Planety wodne — pokryte w całości lub w większości oceanami. Przykłady — Kalamar, Kamino, Manaan.
  • Planety całkowicie zabudowane — na wielu planetach istnieją rozmaite metropolie, ale znamy tylko kilka światów zabudowanych miastem w całości. Najsłynniejsze to Coruscant (na której klimat kontrolowany jest przez WeatherNet) oraz Taris znajdująca się na Zewnętrznych Rubieżach.

Ciekawostki

  • Ziemska definicja planety jest nieco bardziej precyzyjna niż w uniwersum Gwiezdnych wojen: planeta to ciało niebieskie o średnicy większej niż 1000 km; o znacznej masie; nie emitujące światła samodzielnie i zazwyczaj okrążające gwiazdę. Termin pochodzi od greckiego słowa πλανήτης, planētēs (wędrowiec).

Źródła


Galaktyka
[Pokaż/Ukryj]