Zapraszamy do udziału w konkursie


Głębokie Jądro

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Głębokie Jądro.

Głębokie Jądro (Deep Core) - region galaktyki położony w bezpośredniej bliskości jądra, obszar stanowiący jej centrum.

Ten najskrytszy, świetlisty rejon był pełen gwiazd leżących blisko siebie, więc nawigacja i loty w nadprzestrzeni były utrudnione, a życie występowało tam bardzo rzadko. Mimo że bardzo blisko Głębokiego Jądra przez tysiąclecia znajdowało się centrum galaktycznej cywilizacji, większość tych obszarów pozostawała nieodkryta.

Podróżowanie w tym regionie było albo bardzo trudne, albo wręcz niemożliwe. Gwiazdy znajdowały się bardzo blisko siebie, a więc wystarczył drobny błąd pilota, by kolizja czy katastrofa była gotowa. Istniało kilka tras nadprzestrzennych, ale było ich mało i musiały być nieustannie poprawiane.

Głęboko wewnątrz tego obszaru, gwiazdy, będące bardzo blisko siebie, wytwarzały gąszcz cieni mas, który uniemożliwiał skok w nadprzestrzeń. W samym zaś środku galaktyki nie było żadnych gwiazd - jedynie gazy, które krążyły spiralnie do wnętrza ogromnej czarnej dziury.

Historia

Era starożytna

Przez wiele tysiącleci głównym światem Głębokiego Jądra była Cesarzowa Teta (zwana wcześniej Koros Major). Starożytni Korosjanie odkryli w dawnych czasach nowy sposób podróżowania pomiędzy gwiazdami - na czas wyprawy zamrażali podróżników w karbonicie. Dzięki temu sposobowi skończyła się era tzw. "statków pokoleniowych".


Niedostępność Głębokiego Jądra była kilkukrotnie wykorzystana w kampaniach wojennych.

Palpatine

Podczas wojen klonów Separatyści wykorzystali pozyskane przez Palpatine'a z archiwów Republiki tajne plany tras nadprzestrzennych do przeprowadzenia niespodziewanego ataku na Coruscant. Palpatine wykorzystywał Jądro jako bazę niektórych spośród swoich najbardziej tajnych operacji.

Wojna z Yuuzhan Vongami

Wiele lat później, podczas wojny z Yuuzhan Vongami, jedna ze ślepo kończących się tras nadprzestrzennych została wykorzystana przez siły Sojuszu do schwytania w pułapkę i wyeliminowania znaczących sił wroga.

Źródła


Galaktyka
[Pokaż/Ukryj]