Yuuzhan Vongowie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Wojownik rasy Yuuzhan Vong.

Yuuzhan Vongowie to wojownicze istoty, które wywołały jeden z największych konfliktów w historii Galaktyki. Pochodzili z innej galaktyki, a ich macierzystą planetą był Yuuzhan'tar. Były to istoty humanoidalne, lecz wyższe i lepiej zbudowane niż ludzie oraz mniej owłosione. Yuuzhanie byli bardzo religijni, czuli wstręt do technologii oraz wszelkich innych inteligentnych istot. Ich statki, broń oraz inne wytwory były zmodyfikowanymi genetycznie żywymi organizmami. Wygląda na to, ze Moc omijała Yuuzhan, co bardzo uprzykrzało życie walczących z nimi Jedi.

Społeczeństwo

Cały system w Imperium Yuuzhan Vongów był podzielony kastowo. Władca miał tytuł najwyższego lorda, jedynego pośrednika z bogami. W ich społeczeństwie można było wyodrębnić następujące kasty:

Najwyższy lord

Rządził Imperium Yuuzhan Vongów. Jedyny władca, piastujący urząd dożywotnio. Znani najwyżsi lordowie to Yo'gand, Quoreal, Shimrra Jamaane, Onimi oraz Nas Choka (Nas Choka rządził na Zonamie Sekot demokratycznie).

Kasta kształtowników

Kształtownicy to yuuzhański odpowiednik naukowców i badaczy. Tworzyli oni wszystko, począwszy od broni, a kończąc na statkach międzygwiezdnych. Kasta kształtowników dzieliła się na arcymistrza przemian, mistrzów przemian, adeptów oraz nowicjuszy. Kształtownicy posiadali charakterystyczny wygląd - mieli na głowie kołpaki wyglądające jak kłębowiska węży oraz wielopalczaste dłonie zrobione ze skorupiaków (organiczne implanty).

Kasta kapłanów

Kapłani byli pośrednikami ze wszystkimi bogami oprócz Yun-Yuuzhana. Kasta ta dzieliła się na kapłanów oraz odczytywaczy. Kapłani mieli poszczególne rangi: arcykapłan, wysoki kapłan, kapłan oraz nowicjusz. Odczytywacze nie posiadali rang.

Kasta wojowników

Yuuzhański wojownik.
Zobacz główny artykuł: Kasta wojowników.

Wojownicy byli zbrojnym ramieniem cywilizacji Yuuzhan Vongów. Wysocy i mocno umięśnieni, budzili postrach wśród niewiernych. Wojownicy składali własne ofiary cielesne bogu wojny Yun-Yammce, byli więc bardziej wytatuowani i okaleczeni niż inni Yuuzhanie. Zakuci w zbroje z kraba vonduun, wojownicy mogli piastować następujące funkcje: mistrz wojenny, najwyższy komandor, komandor, młodszy oficer oraz wojownik. Chazrachowie odznaczający się wysoką odwagą lub siłą mogli stać się podrzędnymi wojownikami.

Kasta intendentów

Intendenci odpowiedzialni byli za funkcjonowanie Imperium Yuuzhan Vongów. Byli oni odpowiednikami urzędników Nowej Republiki. Jednak niektórzy intendenci pełnili funkcje szpiegów, dywersantów lub sabotażystów, jak np. Nom Anor. Rangi u intendentów to: arcyprefekt, prefekt, egzekutor, konsul oraz nowicjusz.

Kasta robotników

Kasta ta była najliczniejsza. Robotnicy to prości Yuuzhan Vongowie, pracujący jako budowniczowie, sprzątaczki, gospodynie, a czasem nawet jako poganiacze niewolników.

Zhańbieni

Zobacz główny artykuł: Zhańbieni.

Zhańbieni to Yuuzhanie wyrzuceni poza ich społeczeństwo. Nie byli wspominani nawet przez członków innych kast. Yuuzhanin mógł zostać zhańbionym, gdy jego ciało odrzuciło organiczny implant, jego rany przestały się zabliźniać lub po prostu wykazał się wielkim tchórzostwem lub popełnił inny haniebny czyn. Po wojnie przemianowano ich na Odmiennych.

Historia

Początki rasy

Yuuzhan Vongowie żyli w innej galaktyce niż rycerze Jedi, a ich pradawną ojczyzną była planeta posiadająca własną świadomość - Yuuzhan'tar. Pewnego razu wybuchła wojna pomiędzy dwoma rasami droidów - Silentium i Abominor - znana później jako wojna silentyjsko-abominoryjska. To właśnie podczas tego konfliktu Yuuzhanie nabawili się technofobii i od tego czasu żywili nienawiść do wszelakiej technologii oprócz organicznej.

Zobacz główny artykuł: Wojna silentyjsko-abominoryjska.

Gdy konflikt między tymi dwiema rasami droidów dotarł na Yuuzhan'tar, yuuzhańskie społeczeństwo obroniło się statkami wyhodowanymi według jego wskazówek. Zafascynowani swoją potęgą rozpoczęli ekspansję na galaktyczną skalę, pragnąc oczyścić ją ze wszelkiej technologii mechanicznej. Wkrótce wyparli ze swojej galaktyki obie wojujące rasy, a innych napotykanych po drodze obcych albo niszczyli, albo zniewalali - wśród nich znaleźli się np. Chazrachowie.

Wojna cremleviańska

Zobacz główny artykuł: Wojna cremleviańska.

Jakiś czas po wojnie silentyjsko-abominoryjskiej społeczeństwo Yuuzhan Vongów podzieliło się na domeny, które zaczęły ze sobą prowadzić stuletnie walki. Wybuchła kolejna wojna - cremleviańska - podczas której Yuuzhanie stali się brutalni i przestali szanować życie, podbijając i pustosząc coraz to nowe obszary swojej galaktyki.

Symbol Yuuzhan Vongów.

Konflikt trwał długo, mimo sprzeciwu rodzinnej planety Yuuzhan, która dążyła do jego zakończenia. Mistrz wojenny Steng był przywódcą jednej ze stron. Jego rywalem był Yo'gand. To właśnie on, używając techniki zwanej jądrem Yo'ganda, zniszczył Ygziir - planetę, z której dowodził jego rywal. Na tym skończyła się wojna, a Yo'Gand stał się pierwszym najwyższym lordem.

Wszystkie czyny Yuuzhan Vongów podczas wojny sprawiły, że Yuuzhan'tar wyrzucił ich, zrywając z nimi wszelką więź. Yuuzhanie postanowili więc - jeszcze podczas wojny - zniszczyć ojczyznę (przed śmiercią żywy umysł planety zdążył wysłać w międzygalaktyczną pustkę swoje nasiono, które wkrótce wyewoluowało w "żywą planetę" - Zonamę Sekot). Okazało się później, że wydarzenie to miało największe konsekwencje ze wszystkich. W wyniku utraty symbiozy ze swoim światem Yuuzhanie zostali odcięci od Mocy, przez co doświadczyli ogromnego cierpienia i doszli do wniosku, że ból jest jedynym sposobem powrotu do tej symbiozy. Z tego też wynikł ich późniejszy kult bólu i samookaleczenia ciała. Przez wieki jednak sami o tym zapomnieli i robili to podświadomie, określając te czynności jako hołd oddawany bogom.

Efektem szalejącej wojny było znaczące spustoszenie galaktyki Yuuzhan Vongów. Zostali pozbawieni ojczyzny, przeciwko której zwrócili się podczas wojny. Zaczęli prowadzić tryb życia nomadów, przemierzając zrujnowaną galaktykę i szukając nowego miejsca zamieszkania. Gdy nie udało im się go znaleźć, odlecieli na masywnych światostatkach w poszukiwaniu innych galaktyk. W końcu znaleźli jedną, w której rodzili się rycerze Jedi. Yuuzhanie, by przebyć tą drogę, musieli pokonać międzygalaktyczne przestworza.

Inwazja na galaktykę rycerzy Jedi

Zobacz główny artykuł: Wojna z Yuuzhan Vongami.

Wtargnięcie do galaktyki

Nie wiadomo kiedy dokładnie pierwszy raz Yuuzhanie wkroczyli do galaktyki. Między 229 BBY a 89 BBY Zonama Sekot - nasienie Yuuzhan'tara - zawędrowała do Szczeliny Gardaji. W 32 BBY Zonamę zaatakowali Yuuzhanie. Mieszkańcy Zonamy nazwali ich Przybyszami z Dali. Po krótkiej bitwie na okręcie dowodzenia wylądowała Foshanka, rycerz Jedi imieniem Vergere. Zho Krazhmir, dowódca wyprawy, zdecydował się na odlot w stronę konwoju światostatków.

Proroctwo o Zonamie Sekot i zakazy Quoreala

W 29 BBY, po odwrocie sił Krazhmira z Zonamy Sekot, najwyższy lord Quoreal zakazał inwazji. Uznał nasienie Yuuzhan'tara (choć nie wiedział że to część ich pradawnej ojczyzny) za zagrożenie. Potwierdzili to kapłani. Nie podobało się to jednak niektórym intendentom, mistrzom przemian i wojownikom. Decyzji tej nie pochwalał też Shimrra Jamaane. Z pomocą zdrajców zabił on Quoreala i sam zasiadł na polipowym tronie, stając się najwyższym lordem. Wtedy też nakazał przygotować wojska do inwazji.

Pakty i badania

Między 27 BBY a 22 ABY Yuuzhanie zawarli pakt z rasą Vagaari.

W 25 BBY wylądowali na planecie Bimmiel. Zamieszkał tam komandor Mongei Shai i zaczął prowadzić badania Galaktyki. W tym czasie Yuuzhanie zaczęli porywać istoty różnych ras, między innymi Talzów, Verpinów i ludzi.

Przygotowania generalne

W okresie 3,5 ABY-9 ABY wielki admirał Thrawn odleciał do Nieznanych Regionów, by pomóc swym pobratymcom w przygotowaniach do walki z przeciwnikiem spoza Galaktyki. W rezultacie stworzył nowy organizm polityczny, znany jako Imperium Ręki.

W 11 ABY szpiedzy Imperium Yuuzhan Vongów zaczęli przenikać w społeczeństwo Nowej Republiki i Imperium. Jednym z nich był niesławny Nom Anor. Śledził on działania Rady Moffów i próbował zniszczyć od środka Imperium. Pomógł Xandelowi Carivusowi dojść do władzy, ale wkrótce Xandel zbuntował się przeciw Yuuzhaninowi. Nom Anor odszedł od niego, ale wkrótce, bez pomocy Noma Anora, Carivus został zabity.

A'Sharad Hett morduje Yuuzhan Vongów

Jakiś czas później (data bliżej nieokreślona) agent Yuuzhan, E'thinaa, wylądował na Lhwekku i wprowadził zamęt w Imperium Ssi-Ruuvi. E'thinaa tak manipulował rządem planety, że Keeramak stał się przywódcą Ssi-ruuków, a on sam zaczął władać wojskiem.

W dwudziestym czwartym roku po bitwie o Yavin do załogi bazy ExGal-4 na Belkadanie dołączył Yomin Carr. Wtedy też Tsavong Lah został mistrzem wojennym.

Na krótko przed rozpoczęciem inwazji na Galaktykę Yuuzhan Vongowie ukrywali się w Nieznanych Regionach. W tym okresie przebywał tam również A'Sharad Hett, Jedi, który przetrwał Czystkę i zaczynał kroczyć ścieżką Sithów. Yuuzhan Vongowie zaatakowali go, ale widząc jego niezwykłe umiejętności, zdecydowali się go nie zabijać i wzięli do niewoli. Hett został umieszczony na jednym ze statków Yuuzhan. Najeźdźcy przez długi czas torturowali Hetta, trzymając go w Objęciach Cierpienia. Hett, który w wyniku walki z Obi-Wanem Kenobi utracił rękę i oko, miał w ich miejscach mechaniczne protezy. Vongowie - brzydząc się wszelką mechaniką wymienili je na organiczne implanty. Na statku Hett spotkał się z Jedi, która zaginęła jeszcze w czasach Starej Republiki. Była to Vergere. Dyskutowała ona z A'Sharadem na temat Sithów, ale wkrótce opuściła go i nie zamierzała mu pomóc w ucieczce, gdyż wiedziała, że Hett się jej nie podporządkuje. Wkrótce A'Sharad uwolnił się z Objęć Cierpienia i zabił wszystkich na pokładzie. W dzień inwazji opuścił statek, ale nie powiedział nikomu o nadchodzącym niebezpieczeństwie, gdyż nie chciał się jeszcze ujawniać.

Rhommamool i Praetorite Vong

Na Rhommamoolu yuuzhański agent, Nom Anor, doprowadził do wojny. Zaogniał ten konflikt by odciągnąć flotę Nowej Republiki od sektorów znajdujących się na krawędzi galaktyki. W tym czasie frakcja Praetorite Vong wleciała przez wektor pierwszy do Ramienia Tingel. Szybko założyli bazę na planecie Helska 4, a Yomin Carr zatruł Belkadan za pomocą żuków dweebit. Praetorite wysłało też dovin basala na planetę Sernpidal. Użyli przy tym taktyki jądra Yo'ganda; na planecie zginęły miliony istot oraz bohater Nowej Republiki, Chewbacca. Praetorite Vong przegrało jednak w starciu pod Helską z siłami Nowej Republiki, którą wspomagali rycerze Jedi. W wyniku tej bitwy ich baza oraz tak jak i trzy światostatki uległa zniszczeniu.

Podboje Shedao Shaia i początek wojny

Wojna jednak dopiero się zaczynała, gdyż przybyły główne siły Yuuzhan Vongów. Szybko podbili Bimmiel, Dubrillion, Garqi i Dantooine. Wkrótce w ich łapy wpadł tez znany Ithor, gdzie dowódca sił Yuuzhan, Shedao Shai, stoczył pojedynek z rycerzem Jedi, Corranem Hornem. Komandor Shai przegrał, lecz Corran został obwiniony o utratę Ithora. Nom Anor w tym czasie stworzył kolaborancką organizację, zwaną później Brygadą Pokoju.

Zdrada Huttów

Yuuzhanie podpisali pakt z Huttami, w którym obiecywali nietykalność ich terytoriów. Wkrótce jednak Huttowie zdradzili Yuuzhan, w wyniku czego ich rodzinna planeta Nal Hutta została zaatakowana i spustoszona. W tym czasie flota Yuuzhan została zdziesiątkowana przez gwiazdogrom Stacji Centerpoint.

Duro i ultimatum Tsavonga Laha

Inwazja nadal trwała. Nom Anor, podszywając się pod doktora imieniem Dassid Cree'Ar, sabotował Duro. Wkrótce wylądował tam Tsavong Lah i walczył z Jacenem Solo. Po pojedynku, w którym Jedi odciął mistrzowi wojennemu stopę, Tsavong Lah ogłosił ultimatum: Yuuzhanie zaprzestaną podboju galaktyki, gdy Nowa Republika odda im wszystkich rycerzy Jedi.

Tsavong Lah, mistrz wojenny ludu Yuuzhan Vong

Czystka Jedi

Rozpoczęło się polowanie na Jedi, przypominające dawną Wielką Czystkę Jedi. Wkrótce Brygada Pokoju wylądowała na Yavinie 4, w celu porwania młodych adeptów Prakseum Jedi. Mistrzynie przemian Mezhan Kwaad i Nen Yim próbowały przemienić Tahiri Veilę w Yuuzhankę. Nie udało im się, a Mezhan została zabita. Wtedy też powstała herezja Jedi, szerząca się do końca wojny wśród zhańbionych. Następnym celem była planeta Yag'Dhul.

Voxyny i misja na Myrkr

Dwa lata po rozpoczęciu wojny Yuuzhanie zaczęli hodować voxyny. Anakin Solo i jego grupa uderzeniowa wylądowali na Baanu Rassie, światostatku, gdzie klonowano potwory. Z siedemnastu Jedi których wysłano, przeżyło zaledwie jedenaście, Jacen Solo dostał się do niewoli, a Raynar Thul został porwany przez mrocznych Jedi. W tym czasie flota Imperium Yuuzhan Vongów zaatakowała Coruscant, stolicę Galaktyki. Podczas szturmu zginął przywódca Nowej Republiki, Borsk Fey'lya. Yuuzhanie po stoczeniu bitwy przejęli Coruscant, a jej nazwa została zmieniona na Yuuzhan'tar. Niewiele później zaczęli przekształcać zdobytą planetę na kształt ich dawnej, zaginionej ojczyzny. Przyleciał też tam nasieniostatek, z dhuryamem i Jacenem Solo na pokładzie. Jacen podczas lotu na Yuuzhan'tar zabił wszystkie inne dhuryamy, przez co nie można było wybierać spomiędzy dwunastu Mózgów Świata, które miałyby zacząć przekształcanie planety.

Nowa Republika przeniosła stolicę na Kalamar, gdzie wywiad Nowej Republiki stworzył nową broń - zabójczy wirus Alpha Red, zabijający Yuuzhan Vongów i wszelkie stworzone przez nich formy życia.

Porażka pod Ebaq IX

Zobacz główny artykuł: Bitwa o Ebaq IX.

Po ucieczce Jacena Solo i Veregere z Yuuzhan'tara nowy rząd, utworzony z popiołów Nowej Republiki - Sojusz Galaktyczny - wprowadził flotę Yuuzhan w pułapkę w układzie Ebaq. Na powierzchni Ebaq IX zginął mistrz wojenny, Tsavong Lah. Zabiła go Jaina Solo, bliźniacza siostra Jacena.

Herezja Jeedai

Zdegradowany egzekutor, Nom Anor, w obawie przed gniewem Shimrry uciekł w podziemia Yuuzhan'tara. Spotkał tam Zhańbionych Yuuzhan, zafascynowanych herezją Jedi. Anor stał się więc Yu'Shaa, Prorokiem, głosząc dalej herezję wśród wyrzutków społeczeństwa Yuuzhan. Wkrótce razem z Nen Yim, Harrarem, Tahiri oraz Corranem Hornem odleciał na Zonamę Sekot. Próbował zniszczyć planetę, co mu się jednak nie udało.

Ostateczna bitwa

Jacen Solo pokonujący Onimiego.
Zobacz główny artykuł: Druga bitwa o Coruscant (29 ABY).

Zbliżało się ostateczne starcie. Sojusz Galaktyczny wszystkimi siłami zaatakował Yuuzhan'tar, a grupa Jedi wraz z oddziałami szturmowymi wylądowała na powierzchni planety. Rozpoczęła się ogromna bitwa, która trwała praktycznie w całym układzie Coruscant. Rycerze wdarli się do twierdzy Shimrry. Luke Skywalker zabił najwyższego lorda, a Jacen Solo jego błazna Onimiego, który okazał się prawdziwym władcą Yuuzhan Vongów, kontrolującym Shimrrę dzięki Mocy. Nas Choka, de facto najwyższy lord, zniszczył okręty swojej floty w słońcu Coruscant i zawarł pokój z Sojuszem Galaktycznym. Mózg Świata pozostał na planecie, a ocalali Yuuzhanie zamieszkali na Zonamie Sekot.

Wojna z Yuuzhan Vongami pochłonęła 61 tysięcy planet oraz około 365 bilionów istnień.

Czasy po inwazji

Zonama Sekot odleciała w Nieznane Regiony, a później w kierunku krawędzi Galaktyki w poszukiwaniu ojczystego Yuuzhan'tara. Bothanie jednak nie zrezygnowali z ar'kai (którego przyczyną było zabicie przez Yuuzhan Borska Fey'lyi) i nadal poszukiwali planety.

Wojownik Yuuzhan Vongów.

Jakiś czas po wojnie na Zonamie Sekot założono La'okio, miasteczko, w którym Yuuzhanie mieli nauczyć się żyć wspólnie, bez podziału na kasty. Zhańbieni zostali przemianowani na Odmiennych. Eksperymentowi przewodziła Tahiri Veila oraz Tekli. Mimo to postępy były słabo widoczne, ponieważ wciąż dochodziło do różnych kłótni pomiędzy przedstawicielami dawnych kast.

Około roku 127 ABY powstał Projekt Ossus, który zainicjowali rycerze Jedi na czele z mistrzem Kolem Skywalkerem. Polegał on na przywróceniu ekosystemu planety Ossus do stanu sprzed kataklizmu w gromadzie Cron. Realizacji tego zadania mieli się podjąć mistrzowie przemian Yuuzhan Vongów. Jedi pokładali bowiem nadzieję w ich biotechnologii, dzięki której podczas inwazji na Galaktykę wiele lat wcześniej zdołali terraformować tysiące planet (najlepszym przykładem może być Coruscant, przemienione na Yuuzhan'tar w 27 ABY).

Skoczek koralowy nad prakseum Jedi na Ossusie.

Projekt zakończył się całkowitym sukcesem, a Ossus znów stał się pełen życia. Gdy Jedi ujawnili wspaniałe wyniki Galaktyce, wiele zniszczonych przez wojnę światów zwróciło się do Yuuzhan Vongów z prośbą o wykonanie podobnych projektów. Zostało wybranych sto planet. Początkowo wszystko szło bardzo dobrze - kształtownicy Yuuzhan realizowali projekty, wspierani przez rycerzy Jedi.

Mniej więcej w tym samym czasie Sithowie, na czele których stał Darth Krayt i imperialna moff Nyna Calixte, wspólnie uknuli intrygę, sabotując projekt terraformowania planet. Z ramienia Sithów była to Darth Maladi, która używając ciemnej strony Mocy zdołała zarazić wiele form życia Yuuzhan Vongów, które wkrótce zaczęły się mutować. Mutacje przeniosły się w końcu na istoty różnych ras (z planet, na których przeprowadzano projekty przemiany), powodując wyrastanie z ich ciał dziwacznych, kościstych odrostów. Mistrzowie przemian byli przerażeni i nie wiedzieli, co robić.

Wiele osób zaczęło za katastrofę obwiniać Yuuzhan Vongów, pamiętając wciąż krzywdy, jakie wyrządzili Galaktyce kilkadziesiąt lat wcześniej. Jedi jednak podświadomie wiedzieli, że stoi za tym zupełnie kto inny, lecz nie mogli znaleźć dowodów na niewinność Yuuzhan Vongów. Namówili jednak Sojusz Galaktyczny, by wstawił się za Yuuzhan Vongami.

Rada Moffów stwierdziła, że cały ten sabotaż jest aktem wypowiedzenia wojny. Wkrótce postawiła Sojuszowi ultimatum, które jego władze odrzuciły. Nowe Imperium Galaktyczne wypowiedziało więc Sojuszowi wojnę.

Technologia

Yuuzhan Vongowie używali tylko organicznej technologii. Ich statki zbudowane były z żywego korala yorik a ich wszelka broń była organizmami żywymi.

Wierzenia

Yuuzhanie byli bardzo oddani swoim bogom. Uważali, że życie jest tylko przygotowaniem do śmierci. Czczili ból i cierpienie. Twierdzili, iż zadając sobie ból, oddają hołd Yun-Yuuzhanowi, gdyż on w podobnych cierpieniach stworzył wszechświat i ich samych.

Yun-Yuuzhan

Zobacz główny artykuł: Yun-Yuuzhan.

Bóg-Stworzyciel albo Stwórca. Yun-Yuuzhan był najważniejszym bogiem Yuuzhan Vongów. Wierzyli, że poświęcił wszystkie członki swego ciała aby stworzyć ich rasę, innych bogów oraz galaktyki. Yun-Yuuzhan stworzył cztery inteligentne rasy, ale pierwsze trzy zostały uznane przez niego za gorsze, więc je zniszczył. Zhańbieni heretycy nazywali Moc resztkami oddechu Yun-Yuuzhana.

Yun-Yammka

Zobacz główny artykuł: Yun-Yammka.

Najważniejszy bóg kasty wojowników, zwany Zabójcą, Rzeźnikiem lub Oprawcą. Przypominał stworzenie mózgopodobne z jednym okiem i tysiącami macek o różnej długości i szerokości. Yun-Yammka (yuuzańskie Bóg-Wojny) został stworzony z oczu Yun-Yuuzhana, tuż po stworzeniu wszystkich galaktyk. Yammoski, koordynatory wojenne, bywały czasem nazywane żywymi reinkarnacjami Yun-Yammki.

Yun-Harla

Zobacz główny artykuł: Yun-Harla.

Bogini-zwodzicielka, zwana też Ukrytą Boginią, była patronką kłamstwa i oszustwa. Yun-Harla (yuuzańskie Bóg-Oszustwa) stała razem z Yun-Yammką na najwyższym stopniu, oprócz Yun-Yuuzhana, panteonu bóstw Yuuzhan Vongów. Nigdy nie pojawiała się w widocznej postaci; raczej wchodziła w ciała innych by nimi kierować. Podczas bitew w Konsorcjum Hapes i Borleias, Jaina Solo nazywała sama siebie Yun-Harlą.

Yun-Ne'Shel

Zobacz główny artykuł: Yun-Ne'Shel.

Yun-Ne'Shel była patronką mistrzów przemian i ich adeptów (yuuzańskie Ta-która'kształtuje). Ponoć mistrzowie przemian mogli z nią nawiązywać kontakt przy wszczepianiu i wyciąganiu guza vaa.

Yun-Shuno

Zobacz główny artykuł: Yun-Shuno.

Jeden z pomniejszych bogów nim zaczęła się wojna. Yun-Shuno był bogiem-odkupicielem, do którego musieli się modlić zhańbieni. Miał on tysiąc par oczu i mógł odkupić zhańbionego. Po wylądowaniu na "cząstce Yuuzhan'tara", czyli na Zonamie Sekot, Yun-Shuno stał się ważnym bogiem dla wszystkich Yuuzhan Vongów. Najwyższy lord Onimi nazwał Jacena Solo Yun-Shunem.

Yun-Txiina i Yun-Q'aah

Zobacz główny artykuł: Yun-Txiina i Yun-Q'aah.

Yun-Txiin (yuuzańskie Bóg-Nienawiści) i Yun-Q'aah (yuuzańskie Bóg-Miłości) byli bliźniaczymi bogami, zwanymi też bogami przeciwieństw. Jeden z nich był płci męskiej, a drugi żeńskiej, aby całkowicie się uzupełniali. Wszyscy związani ze sobą yuuzhańscy kochankowie powinni byli modlić się do bliźniaczych bogów.

Ciekawostki i spekulacje

  • Sama nazwa Yuuzhan Vong pochodzi od francuskiej restauracji Vong w Nowym Jorku, do której chodziły Sue Rostoni i Shelly Shapiro. Piły tam między innymi herbatę Yunnan i początkowo zdecydowały się na połączenie tych słów. Dopiero potem z czasem Yunnan Vong przerodzili się w Yuuzhan Vong.
  • Postać Noma Anora została zapożyczona z komiksu Karmazynowe Imperium II: Rada we krwi, gdzie pojawił się jako nowy nieznany gracz. Gdy pomysł serii komiksowej NEJ upadł, Nom Anor, którego już wtedy włączono do projektu, stał się obok śmierci Chewbaccy, największym wkładem twórców komiksów w NEJ.
  • Fani spekulują, że tajemniczy statek zwiadowczy, o którym opowiadał Canderous Ordo na blisko cztery tysiące lat przed bitwą o Yavin (w grze Knights of the Old Republic, miałby być jednostką Yuuzhan. Nie jest to jednak potwierdzona informacja - inne spekulacje mówią w tym przypadku na przykład o jednostce Rakatan, lub też jakiejś innej, nieznanej rasy.

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Yuuzhan Vongów.
Zobacz przedstawicieli
rasy Yuuzhan Vongów.
Yuuzhan Vongowie.


Yuuzhan Vongowie
[Pokaż/Ukryj]