Harrar

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Harrar
Miejsce pochodzenia: Koros-Strohna
Rasa: Yuuzhanin Vong
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Czarne
Przynależność: Imperium Yuuzhan Vongów
Harrar był yuuzhańskim arcykapłanem, który miał duży wpływ na koniec wojny z Nową Republiką.

Biografia

Początki Wojny, plany związane z Elan (25 ABY)

Dzieciństwo Harrara nie jest znane. Wiadomo jedynie to, że był bliskim przyjacielem przyszłego mistrza wojennego, Tsavonga Laha. Budzący respekt Yuuzhanin z kasty wojowników nazywał go "przyjacielem" co dawało Harrarowi duży prestiż.

Tuż po Bitwie o Ithor Harrar oraz wielu kapłanów po raz pierwszy wlecieli do galaktyki, w której rodzili się rycerze Jedi. Podczas składania ofiary złożonej z jeńców zdobytych podczas walk o Obroa-skai Harrar dowiedział się o Mocy z ust gotalskiego kapłana. Zainteresował sie tą wszechogarniającą siła i postanowił ją bliżej zbadać.

Trochę później, wraz z komandorem Tlą, Nomem Anorem, taktykiem Raffem oraz Elan, wymyślił plan zabicia Jedi. Do tego celu posłużyła Elan, która miała zabić rycerzy za pomocą bo'tousów. Plan jednak nie powiódł się, a Harrar został zesłany na Rubieże galaktyki.

Hapes, służba u Czulkanga Laha (27 ABY)

Harrar został wysłany na Myrkr, na który poleciał swoim kapłanostatkiem. Ścigał nim także Jainę Solo, która ukradła fregatę Noma Anora - Ksstarra.

Podczas bitw o Borleias, Harrar pełnił służbę u Czulkanga Laha, ojca Tsavonga. Doradzał mu, lecz pod koniec misji Czulkang nakazał mu opuścić swój światostatek. Harrar odleciał, a w Domenę Hul uderzyła Lusankya niszcząc światostatek.

Podróż na Zonamę Sekot (29 ABY)

Cztery lata po rozpoczęciu inwazji, Harrar wraz z Nen Yim i Prorokiem wyruszył na poszukiwania żywej planety - Zonamy Sekot. W poszukiwaniach towarzyszyli im rycerze Jedi: Corran Horn oraz Tahiri Veila.

Po wylądowaniu na planecie Harrar zakochał się w niej. Przypominała bardzo ojczyznę Yuuzhan Vongów, którą dawno stracili. Okazało się, że Prorok to naprawdę Nom Anor. Anor zabił wpierw Nen Yim, a później próbował zamordować Harrara, lecz ten przeżył.

Zonama Sekot i Bitwa o Yuuzhan'tar (30 ABY)

W 30 ABY Harrar odnalazł się na Zonamie Sekot i spotkał rycerzami Jedi. Uznał, że skoro Zonama Sekot to ojczyzna Yuuzhan Vongów, powinien chronić ja za wszelką cenę. Postanowił pomóc Jedi w walce ze swoimi ziomkami i ich władcą.

Gdy Zonama Sekot przeskoczyła w przestworza Coruscant, Harrar wybrał się wraz z Hanem i Leią Solo oraz z Noghrimi na powierzchni planety. Pomógł wylądować Millennium Falconem w Atrium Studni Mózgu Świata. Spotkał tam arcymistrzynię przemian Qelah Kwaad, z którą okiełznał dhuryama.

Gdy Luke Skywalker zabił Shimrrę, a Jacen Solo pokonał Onimiego, Harrar zamieszkał na Zonamie Sekot wraz z reszta swojego społeczeństwa.

Źródła