Nom Anor

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Nom Anor
Data i miejsce śmierci: 29 ABY (przypuszczalnie)
Rasa: Yuuzhan Vong
Wzrost: 177 cm
Kolor włosów: Brak
Kolor oczu: Jedno niebieskie, w miejscu drugiego plaeryin bol
Przynależność: Imperium Yuuzhan Vongów
Profesja: Egzekutor
Nom Anor był yuuzhańskim egzekutorem, czcicielem bogini zwodzicielek – Yun-Harli. Podobnie jak wielu Yuuzhan, Nom Anor mocno okaleczył własne ciało. Pozbawił się między innymi jednego oka, na miejsce którego zainstalował plaeryin bola.

Biografia

Przed inwazją

Nom Anor należał do pierwszych Yuuzhan Vongów, których wysłano do galaktyki rycerzy Jedi - trafił tam kilka lat po bitwie o Endor. Z początku, pod przykrywką pomocy dla Xandela Carivusa, chciał całkowicie zniszczyć Imperium. Swojego dzieła nie skończył, gdyż otrzymał inne rozkazy.

Wczesna inwazja

Powrócił tuż przed inwazją Yuuzhan. Zakaził sto osób nieuleczalnym wirusem (wyjątek to Mara Jade, którą uleczyły łzy Vergere) i doprowadził do konfliktu między Osarią a Rhommamoolem, a następnie sfingował własną śmierć. Następnie powrócił do swoich mocodawców, którzy rozpoczęli już inwazję na galaktykę - Anor natomiast miał być dla nich swego rodzaju informatorem, gdyż wiedział o wrogu najwięcej ze wszystkich swoich ziomków. Popadł jednak w niełaskę, gdy pierwsza baza Yuuzhan na Helsce 4 została zniszczona. Na jego szczęście wkrótce Shedao Shai zginął i kierowaniem ataku na Nową Republikę zajął się ktoś inny, nie mający żadnych uprzedzeń do egzekutora. Powierzono mu więc dwie kolejne misje. Pierwszą było dostarczenie rycerzom Jedi yuuzhańskiej renegatki – Elan, której celem było wybicie jak największej ich ilości. Plan ten nie powiódł się, ale Nom Anor uratował swój honor, gdy udało mu się pozyskać szpiega zajmującego wysoką pozycję wśród władz Nowej Republiki. Pokierował także działalnością Huttów, by zmylić Nową Republikę i zaatakować Fondor.

Późniejsze etapy inwazji

Następnie wyruszył na Duro, gdzie udając jednego z naukowców pracujących nad odnowieniem planety, przeszkadzał w działalności kolonii uchodźców. Został odkryty przez Marę i Jainę, ale zdążył już przygotować planetę na inwazję Yuuzhan, co było jego głównym celem, po czym zbiegł.

Następnie pomagał Quarangowi Lahowi w akcji na stacji kosmicznej unoszącej się nad Yag'dhul. Zabił tam kilku wojowników będących świadkami jego tchórzostwa - uniknął bowiem walki z Anakinem Solo. Następnie udał się z poselstwem do Borska Fey'lyi, co zakończyło się incydentem w Senacie Republiki. Kilka dni później dostał od Tsavonga Laha kolejne zadanie - pojmać bliźnięta Solo, Jacena i Jainę. Mimo wielu dostępnych środków, Anor tylko częściowo wypełnił misję, łapiąc Jacena. Nie udało mu się też uchronić królowej voxynów od śmierci z rąk grupy uderzeniowej Jedi.

Herezja i narodziny Yu'Shaa

Nom Anor

Nom Anor uczestniczył w tizo'pil Yun-'tchila na przemianowanej na Yuuzhan'tar planecie Coruscant. Próbował nawrócić Jacena na yuuzhańską wolę bogów. Gdy na planecie wylądował Shimrra, egzekutor odkrył straszną prawdę: ósmy rdzeń nie istniał, co ostatecznie podważyło jego wiarę zarówno w najwyższego lorda, jak i samych bogów.

Ponownie popadając w niełaskę, po nieudanej bitwie o Ebaq IX, Nom Anor ukrył się w trzewiach Yuuzhan'tara. Tam poznał zhańbionego heretyka o imieniu Vuurok I'pan. Postanowił improwizować i zaczął głosić Herezję Jeedai, ogłaszając się Yu'shaa, prorokiem. Po kilku miesiącach tej działalności, Anor poleciał wraz z Corranem Hornem, Tahiri Veilą, Nen Yim i Harrarem na żywą planetę, Zonamę Sekot. Na jej powierzchni zabił mistrzynię przemian, próbował też zniszczyć samą planetę, co ostatecznie mu się nie udało.

Gdy powrócił na Yuuzhan'tar, Shimrra awansował go na prefekta planety. Po przylocie Zonamy Sekot do systemu Coruscant, podczas ostatecznej bitwy z Sojuszem znów przybrał rolę Yu'Shaa i poprowadził yuuzhańskich heretyków do walki z wojownikami Nasa Choki. Pomógł rycerzom Jedi dotrzeć na najwyższy poziom cytadeli Shimmry, który okazał się statkiem kosmicznym i po jakimś czasie skierował się na orbitę planety, sterowany przez Onimiego. Gdy okazało się, że błazen Onimi przez cały czas inwazji kontrolował najwyższego lorda, a także że oboje nie żyją, Nom Anor został na skazanym na zagładę statku i (prawdopodobnie) zginął.

Szpiegowanie

Nom Anor podczas swojej służby udawał następujące osoby:

  • Udelen w kontaktach z Mandalorianami
  • Pedric Cuf w kontaktach z Huttami
  • Dassid Cree'Ar jako naukowiec na Duro
  • Ammorn w kontaktach ze Zhańbionymi pod powierzchnią Yuuzhan'tara
  • Yu'Shaa jako przywódca Zhańbionych
  • Hooley Krekk podczas poszukiwań ósmego rdzenia

Źródła

Nom Anor