Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Senat Galaktyczny/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


LottDodZrodla.png
To oburzające. Nie macie dowodów!

Ten artykuł wymaga uzupełnienia źródeł.


To hasło nie posiada kompletu źródeł dla zawartych w nim informacji. Jeśli znasz ich pochodzenie, skoryguj/dodaj ich spis w sekcji Źródła oraz zweryfikuj ich prawdziwość. Następnie poproś Strażników o usunięcie szablonu.

Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Logo Senatu.

Senat Galaktyczny był znajdującym się na Coruscant organem władzy w czasach Republiki. Wielki Kanclerz Republiki wraz z wybranymi w wolnych wyborach senatorami decydowali tu o sprawach najwyższej wagi dla całej Republiki. Politycy dyskutowali o podatkach, prawach, budżecie, wojnach nadając tory życiu miliardów istnień wszystkich Republikanów, mieszkających od Jądra po Zewnętrzne Rubieże.

Sposób działania

Rotunda.

W wolnych wyborach wybierani byli senatorowie mający reprezentować interesy swoich sektorów. Zwycięzcy udawali się na Coruscant, gdzie przez czas swojej kadencji mieszkali (zwykle w Pięćsetce Republiki). Wśród nich wybierano jednego, który zostawał Wielkim Kanclerzem. Miał on wiele specjalnych uprawnień, reprezentował sobą ideały jakimi kierował się w obecnej chwili Senat. Uchwały poddawane były głosowaniu, przechodziły te, na które zgodziła się większość. Chociaż senatorowie ustalali prawa, musieli sami podporządkować się Konstytucji Republiki. Wraz z zbiegiem czasu równowaga sił pomiędzy kanclerzem, a Senatem przechodziła raz na jedną, raz na drugą stronę. Senat bardzo często zamiast reprezentować dobro swoich wyborców, troszczył się tylko o swój majątek, co prowadziło do korupcji i chaosu. W czasach wymagających silnych rządów Senat mógł obdarzyć kanclerza władzą absolutną, co miało na celu szybkie zażegnanie kłopotów.

Organy władzy Senatu

Budynek Senatu.

Żeby ułatwić pracę Senatu, wydzielano z niego odrębne, niezależne od siebie komisje, które zajmowały się poszczególnymi częściami pracy rządu (np. budżet). Cześć z nich była stała, inne powoływali senatorowie zrzeszający się w jednym celu, chociaż te ostatnie nie miały żadnych specjalnych przywilejów (np. Delegacja 2000). Do organów stałych należały:

Oraz osobowe:

Historia

Hala.

Senat powstał najprawdopodobniej wraz z początkiem istnienia Republiki około 25000 BBY. Niewiele wiadomo o tym okresie, ani sposobie jego działania. Przez kolejne tysiąclecia zasady, prawa i sposób pracy rządu ulegały zmianom, chociaż większość z nich była raczej drobna. Wraz z rozszerzaniem się terytorium Republiki liczba senatorów gwałtownie wzrastała. W końcu interesy poszczególnych sektorów przestawały być widoczne w tłumie. To oraz zmniejszenie się władzy kanclerza doprowadziło do eksplozji korupcji i zaniedbywania interesów społeczności galaktycznej.

Wraz z powstaniem Nowego Ładu, ustanowiono Senat Imperialny w miejsce istniejącego Senatu Galaktycznego. Wraz z utworzeniem Nowej Republiki, przywrócono instytucję Senatu, który odzyskał swoją dawną władzę.

Wybrane uchwały

Budynek

Budynek Senatu.

Zbudowano go około 4000 BBY, prawdopodobnie po uszkodzeniu starego budynku w czasie inwazji Sithów. Dzielnicę, w której się znajdował nazwano Dzielnicą Senacką. Sam budynek miał kształt grzyba. Za drzwiami wchodzący znajdował się w Atrium wypełnionym posągami herosów. Dalej leżały osobiste, spersonalizowane biura dla deputowanych. Rozmowy odbywały się w Sali Konwokacyjnej. Olbrzymia rotunda, przy której ścianach znajdowały się platformy repulsorowe, na których rezydowali senatorowie. Jeżeli jeden z nich chciał coś powiedzieć to podlatywał, do podium gdzie stali kanclerz, wicekanclerz i Starszy Administrator Pomocy. Pod podium w małym pomieszczeniu kanclerz mógł przygotowywać się do posiedzeń. Samo podium mogło być wsuwane i wysuwane, w zależności od potrzeby.

Źródła