Duro

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Duro
Astrografia
Region: Światy Jądra
Sektor: Duro
Układ: Duro
Gwiazda: Duro
Księżyce: Brak
Współrzędne: M-11
Długość dnia: 33 godziny
Długość roku: 420 dni
Geografia
Typ: Skalista
Średnica: 12 765 km
Grawitacja: Standardowa
Dominujący krajobraz: Dżungle (dawniej pustkowia)
Społeczeństwo i inne
Języki:
Rząd: Korporacyjny
Ludność: 18,5 miliarda
Struktura demograficzna:
Import:
Eksport:
  • Żywność
  • Rudy metali
  • Siła robocza
Przynależność:
Duro to macierzysta planeta rasy Durosów.

Historia

Duro została zbadana około 100 000 lat przed bitwą o Yavin przez rasę Columi, która uznała ją za niezdatną do zamieszkania.

Duro, jak wiele innych planet, została opanowana przez Bezkresne Imperium, a jej mieszkańcy mieli pomagać w budowie Gwiezdnej Kuźni. Tolerowali oni jednak swoją niewolę, gdyż uważali ją za doskonałą okazję, by poznać technologię swoich panów - zwłaszcza napęd międzygwiezdny.

Gdy rakatańskie Imperium rozpadło się około roku 25200 BBY, Durosi dokonali buntu, po czym, w mieście Ranadaast, utworzyli dziedziczną monarchię, która trwała aż do zburzenia i przejęcia miasta przez bandytów.

Mniej więcej w tym czasie Duro stało się jedną z trzech planet (obok Coruscant i Korelii), które dzięki swojej agresywnej eksploracji galaktyki zapewniły powstającej Republice Galaktycznej stabilność. Kilka lat później Duro dołączyło do Handlowego Imperium Hergliców.

Następnie, w dużej mierze dzięki prowadzonej kolonizacji, miał miejsce gwałtowny rozwój cywilizacji Durosów. Przenieśli oni prawie całkowicie swój przemysł i ośrodki miejskie na orbitę. Spowodowało to jednak upadek tej części cywilizacji, która zdecydowała się nie opuszczać planety.

W roku 3962 BBY, podczas wojen mandaloriańskich, planeta została prawie całkowicie zniszczona. Mieszkańcy planety rozpoczęli jej odbudowę, która trwała aż do wojen Sithów. Gdy nastały wojny Armii Światła z Bractwem Ciemności, kolonia Durosów na Harpori została całkowicie unicestwiona. Duro było później jeszcze kilkakrotnie miejscem zaciętych bitew: między innymi podczas wojen klonów w 20 BBY i operacji Ręka Cienia w 10 ABY.

Podczas wojny z Yuuzhan Vongami, Nowa Republika usiłowała terraformować Duro tak, aby można było na niej osiedlić uchodźców z innych planet. Podczas tego procesu planeta została jednak zaatakowana przez Yuuzhan Vongów, którzy wymordowali mieszkańców i zniszczyli większość miast znajdujących się na orbicie. Następnie przeprowadzili oni własną terraformację planety, która ironicznie zakończyła się powodzeniem. Dzięki temu Duro stało się zielonym światem, którym nie było przez ponad cztery tysiące lat.

Po odparciu międzygalaktycznych najeźdźców, planeta dostała się pod panowanie Sojuszu Galaktycznego, a później Imperium Sithów Dartha Krayta.

Źródła