Korelia/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Korelia
Astrografia
Region: Światy Jądra
Sektor: Koreliański
Układ: Koreliański
Pozycja w układzie: 1
Gwiazda: Korel
Księżyce: Gus Talon
Współrzędne: M-11
Długość dnia: 25 h
Długość roku: 329 dni
Geografia
Średnica: 11 000 km
Atmosfera: Tlenowa
Klimat: Umiarkowany
Grawitacja: Standardowa
Dominujący krajobraz:
 • Pola
 • Lasy
 • Morza
 • Wyspy
 • Dżungla
Społeczeństwo i inne
Języki: Basic
Ludność: ok. 15 miliardów
Struktura demograficzna:
Import:
 • Artykuły luksusowe
 • Surowce
 • Broń
Eksport:
 • Alkohol
 • Statki
 • Towary rolne
Przynależność:
Korelia (ang. Corellia) to główna i największa planeta sektora koreliańskiego, należąca do Pięciu Braci - zamieszkałych planet w układzie koreliańskim.

Korelia słynie ze swojej kuchni i trunków. Warto tu choćby wspomnieć o słodkim ryshcate czy whisky o nazwie Rezerwa Whyrena. Innym rozpoznawalnym elementem koreliańskiej kultury są koreliańskie lampasy, przyznawane ze odwagę.

Środowisko naturalne

Korelia to świat wielu wzniesień, gęstych lasów, żyznych pól i rozległych mórz. Chociaż planeta jest zaliczana do światów uprzemysłowionych, jej stocznie znajdują się na orbicie planetarnej, dzięki czemu w dużym stopniu oszczędzono środowisko naturalne. Większość populacji zamieszkuje farmy albo małe miasta położone na trzech kontynentach. Naturalnie są tu interesujące formy życia. Trawiasty wąż czy pantera piaskowa są najbardziej warte wzmianki. Ostatnie z wymienionych zwierząt jest dość złośliwe i budzi postrach.

Największe miasto na planecie i zarazem jej stolica to Koronet. Inne miasta to: Kor Vella, Tyrena, Doaba Guerfel oraz Bela Vistal>

Koreliańskie stocznie to siedziba Corellian Engineering Corporation, która znana jest z produkcji takich statków jak koreliańska korweta CR90, zwana łamaczem blokad czy frachtowce ze sławnej serii YT, której jednym z najbardziej znanych przedstawicieli jest Millennium Falcon.

Historia

Stara Republika

Korelia kilka lat po 3653 BBY.

Korelianie byli jedną z pierwszych nacji, które stworzyły napęd hiperprzestrzenny – było to około 25000 BBY. Dzięki temu dokonali oni licznych odkryć, m.in. odkryli takie planety jak Nowy Plympton, Goroth Prime, Koboth, Raaban Socorro, Trulalis czy Trifalis. Pomimo iż Korelia była założycielem Republiki, była dumna ze swojej odrębności i postanowiła zachować swoje własne tradycje i prawa, na które galaktyczny rząd nie miał żadnego wpływu, a historia odnotowała przynajmniej kilka przypadków prób secesji z Republiki. System koreliański był tak bogaty, by móc utrzymywać własną flotę i siły obronne. Służby Ochrony Korelii (KorSek) pozostały niezależne nawet gdy Korelia znajdowała się oficjalnie pod władzą Imperium. Warto wspomnieć, że nawet koreliańscy Jedi mają swoje odrębne tradycje.

W 380 BBY koreliański Jedi imieniem Keiran Halcyon pokonał piratów Afarathu, sektę seloniańskich terrorystów, która próbowała zabić wszystkich ludzi zasiedlających Korelię.

312 BBY król Berethron e Solo ustanowił demokratyczny rząd, który zastąpił monarchię absolutną. Jednakże 162 lata później potężne korporacje, który powstały na Korelii obaliły konstytucyjną monarchię i królewski dom Solo, tworząc nowy rząd, który wspierał nieograniczony handel. Rząd ten nosił nazwę Dyktatu.

Kiedy powstał ruch Separatystów Korelia próbowała zachować neutralność. Nie chcą przykładać ręki do wojny podczas głosowania nad aktem o utworzeniu wojsk, senator Garm Bel Iblis wstrzymał się od głosu. Granice układu zostały zamknięte w nadziei na przeczekanie konfliktu. Jednakże próba izolacji nie powiodła się i Korelia także została wciągnięta w wojny klonów.

Galaktyczna wojna domowa

Po powstaniu Imperium Korelia próbowała uwolnić się od centralnej władzy na Coruscant, ale nie przyłączyła się aktywnie do Rebelii. Koreliańskie stocznie były kontrolowane przez imperialną flotę, a wielu Korelian chcąc nie chcąc musiało służyć Imperium. Koreliańska flota została wysłana w różne części galaktyki, by walczyć przeciwko rebeliantom, sama planeta musiała borykać się z piratami, którzy utrudniali handel, dzięki któremu Korelia tak długo pozostawała niezależna.

Garm Bel Iblis wycofał się z polityki, by móc zaangażować się w prywatną wojnę z Imperium, jednak wielu mieszkańców Korelii zasiliło szeregi Rebelii. Kiedy Sojusz zaczął odnosić znaczące sukcesy, na Korelii zaostrzono przepisy, ograniczono handel i ruch statków w regionie. Spowodowało to nasilenie izolacji i doprowadziło do ksenofobicznej niechęci wobec przybyszów spoza sektora.

Po bitwie o Endor i upadku Imperium, Korelia ucierpiała na skutek wycofywania się imperialnych sił. Koreliański Dyktat, który był niczym więcej jak marionetkowym rządem podległym Imperium, stracił swoja siłę i stał się celem ataku Korelian i musiał uciekać, co spowodowało całkowity upadek koreliańskiego rządu.

Członek Nowej Republiki

W tym momencie na scenie pojawiła się Nowa Republika, która z pomocą nowego przywódcy powoli przywróciła sytuację do normy i 12 ABY Korelia przyłączyła się do Republiki. Nowym gubernatorem generalnym został Micamberlecto. Jednakże wielu Korelian, którym wcale nie powodziło się źle pod panowaniem Imperium pogardzało nowym rządem, a także istotami pochodzącymi spoza systemu koreliańskiego, co stanowiło nie lada wyzwanie dla Nowej Republiki.

Kryzys koreliański

W 18 ABY Prezydent Leia Organa Solo razem ze swoją rodziną udała się na Korelię, jako gość szczytu handlowego, chcąc w ten sposób pomóc w rozwiązaniu niektórych problemów z jakimi borykał się sektor. Niestety na planecie wybuchła rebelia, która nieomalże spowodowała upadek republikańskich rządów na Korelii.

Sakoriańska Triada, tajna rada dyktatorów złożona z ludzi, Drallów i Selonian, która rosła w siłę od upadku Imperium, próbowała przejąć władzę w sektorze, chcąc w ten sposób zapewnić mu niezależność. Przewodził jej Thrackan Sal-Solo. Triada przejęła kontrolę nad Stacją Centerpoint i wykorzystując jej potężny turbolaser (grożąc niszczeniem kolejnych systemów) oraz możliwość wytwarzania pola interdykcyjnego trzymała w szachu cały układ, domagając się spełnienia swoich żądań. Leia Organa została uwięziona na Korelii, jednak jej dzieciom i Chewbaccę oraz Drallowi imieniem Ebrihim udało się uciec z planety na pokładzie Sokoła, natomiast Han Solo został uwięziony przez Thrackana Sal-Solo. Sprawdziły się najgorsze przewidywania Hana i Sal-Solo okazał się by jego dawno zaginionym kuzynem. Han był trzymany w celi z Selonianką imieniem Dracmus. Dzięki niej udało mu się uciec z więzienia i razem z innymi Selonianami Solo udał się na Selonię. Istoty miały zamiar użyć Hana jako karty przetargowej w negocjacjach z Triadą.

Rząd na Coruscant nie mogąc porozumieć się z nikim w systemie koreliańskim, ani też nie mogąc pozwolić sobie na uszczuplenie sił obronnych Republiki, korzystając z pomocy Luke'a Skywalkera poprosił o pomoc Bakurian, którym udało się zbudować urządzenie niwelujące skutki działania pola interdykcyjnego.

Okazało się, że tylko przejęcie kontroli nad repulsorem planetarnym może pozwolić na unieszkodliwienie Stacji. Na Selonii próbował uczynić to Han i jego żona, niestety bezskutecznie. Udało się to na Dralli dzieciom Solo, co jednak przyciągnęło uwagę Thrackana, który porwał młodych Solo i zażądał od Republiki uznania niepodległości całego sektora, z nim samym jako jego przywódcą. Szczęśliwie dzieci Hana i Leii same uwolniły się z rąk Sal-Solo.

Najbardziej znani bohaterowie Republiki w swoich nie mniej sławnych statkach wzięli udział w bitwie z siłami Triady, które pojawiły się w sektorze po opuszczeniu pola interdykcyjnego. Siedmioipółletni Anakin Solo udał się na Dralię, by uruchomić jej repulsor. W czasie bitwy zniszczeniu uległy wszystkie bakuriańskie statki, a na pokładzie jednego z nich śmierć poniosła Gaeriela Captison. Z pomocą przybyłej na odsiecz floty admirała Ackbara Republice udało się pokonać nieprzyjacielską flotę. Stację Centerpoint, która przygotowywał się do zniszczenia kolejnej gwiazdy w ostatnim momencie unieszkodliwił niewidzialny promień wystrzelony z repulsora Dralli przez Anakina.

Po tym kryzysie i krytyce jaka ją spotkała Leia Organa Solo wycofała się z polityki, a nowym Prezydentem wybrano Ponca Gavrisoma. Sektor koreliański zyskał też nowego gubernatora w osobie Drallki Marchy.

Wojna z Yuuzhan Vongami

Po raz drugi Thrackan próbował przejąć władzę – tym razem skutecznie – podczas wojny z Yuuzhan Vongami, a dokładnie podczas bitwy o Fondor.

Ciekawostki

 • W Ślubie księżniczki Leii zasugerowano, że Han Solo jest ostatnim członkiem koreliańskiej rodziny panującej i dziedzicem tronu.
 • Nazwa Korelia może pochodzić od Republiki Koreliańskiej z książki Isaaca Asimova pt. Fundacja. Republika ta położona była na planecie Korell. W początkowych wersjach scenariusza Nowej nadziei Korelia nazywała się "Corell".

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Korelii.
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Akademii Power of the Light Side. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Akademii.