Układ Koreliański

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Ten artykuł dotyczy układu planetarnego. Zobacz też: Traktat koreliański.

Układ Koreliański jest najważniejszą częścią sektora Koreliańskiego, zawierając pięć zamieszkałych planet, znanych także jako Pięciu Braci. Uważa się, iż cały system został stworzony przez Architektów. Mieli oni sprowadzić wszystkie pięć planet przez nadprzestrzeń przy pomocy Stacji Centerpoint około 1000000 BBY i umiejscowić na obecnych orbitach. Dowodem na to miałyby być znalezione gigantyczne planetarne repulsory na każdej z planet.

Korelia, Selonia i Drall orbitują jedyną gwiazdę systemu Korel, zaś Podwójne światy, czyli planety Talus i Tralus, krążą wokół stacji Centerpoint, która obiega również Korel. Cały Układ Koreliański należy do Światów Środka.

Prawdopodobnie zaraz po stworzeniu systemu Architekci osiedlili na planetach ludzi, Selonian i Drallów. Między tymi rasami często dochodziło do napięć i konfliktów. Ostatecznie to ludzie osiedleni na Korelii zdobyli przewodnictwo nad systemem. Mimo to Drallowie i Selonianie zachowali odrębność kulturową i pewną władzę na swoich rodzimych planetach. Tymczasem ludzka populacja na Talusie i Tralusie wywalczyła sobie pewną autonomię dzięki Federacji Podwójnych Światów zwanej w skrócie FedDub (ang. Federation of the Double Worlds).

Gwiazda

Planety układu

Źródła