Repulsor/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


To oburzające. Nie macie dowodów!

Ten artykuł wymaga uzupełnienia źródeł.


To hasło nie posiada kompletu źródeł dla zawartych w nim informacji. Jeśli znasz ich pochodzenie, skoryguj/dodaj ich spis w sekcji Źródła oraz zweryfikuj ich prawdziwość. Następnie poproś Strażników o usunięcie szablonu.

Śmigacz Luke'a Skywalkera korzystający z repulsorów.

Repulsor (antygrawitator, generator napędu grawitacyjnego) to urządzenie służące do niwelowania przyciągania grawitacyjnego i dzięki temu umożliwiające unoszenie obiektów i swobodne ich przemieszczanie.

Urządzenie to funkcjonuje jedynie w obrębie działania źródeł grawitacji (to jest studni grawitacyjnych planet bądź na pokładach stacji i pojazdów wyposażonych w sztuczną grawitację). Można używać pojedynczych cewek repulsorowych lub łączyć je w większe grupy, zwiększające udźwig i wydajność. Samo urządzenie zużywa bardzo mało energii, nie wymaga specjalistycznego chłodzenia i jest praktycznie zupełnie niezawodne. Dlatego może być bez obaw nieustannie używane.

Zastosowanie

Pojazdy

Najczęściej repulsory stosowane są w różnorakich pojazdach.

  • W pojazdach klasyfikowanych jako grawitacyjne, stanowią one główny napęd.
  • W pojazdach zdolnych do podróży w przestrzeni kosmicznej, stanowią napęd pomocniczy, ułatwiający lądowanie i dokowanie.

Platformy

Stacjonarne platformy, takie jak antygrawitacyjne miasta czy stanowiska wydobywcze, także stosują repulsory.

  • Miasta powietrzne, takie jak Miasto w Chmurach czy miasta na Ithorze, mają zainstalowane potężne repulsory, by móc unosić się w atmosferze planet. Takie repulsory wymagają dużych nakładów energii, a także, dla stabilizacji, pustych szybów wewnątrz właściwej swej konstrukcji.

Droidy

Także cybernetyka nie może obejść się bez repulsorów w niektórych sytuacjach.

  • Niektóre typy droidów posiadają napęd grawitacyjny służący im do poruszania się w powietrzu lub innych gazach, w obrębie źródła grawitacji. Do takich automatów należą choćby zdalniaki.
  • Droidy niszczyciele używają serii repulsorów, by móc się toczyć z dużą prędkością.

Sprzęt

Urządzenia rozmaitych typów czasem także wyposażone są w urządzenia antygrawitacyjne.

  • Niektóre typy cięższych broni, jak wyrzutnia pocisków PLX-2M mają wbudowane repulsory, by stabilizować je, niwelować ich ciężar bądź ułatwiać transport.
  • Różnego rodzaju sprzęt, by łatwiej go było transportować i rozstawiać, posiada urządzenia repulsorowe.

Źródła


Wyposażenie statku kosmicznego
[Pokaż/Ukryj]