Turbolaser

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Strzał z turbolasera typu XX-9 zainstalowanego na Gwieździe Śmierci.

Turbolaser był jedną z najpotężniejszych odmian broni energetycznej. Był on standardowym uzbrojeniem okrętów kosmicznych i stacji kosmicznych. Bywały również sytuacje, gdy instalowano go w placówkach naziemnych.

Charakterystyka

- Jak myślisz Złoty Pięć, ile mają dział?
- Około dwudziestu, część na powierzchni, część w wieżach.[1]

Zasada działania turbolasera była dość podobna do zasady działania działa laserowego. Różnice dotyczyły przede wszystkim znacznie większej mocy oraz dwufazowego tworzenia wiązki blasterowej. Najpierw powstawał promień lasera, który był przepuszczany przez pojemnik z naładowanym gazem blasterowym, co gwałtownie zwiększało jego zdolność niszczenia. Później natomiast, wiązka była skupiana przez cewki galwenowe (ang. galven coils) umieszczone na końcu lufy. Taki mechanizm dawał moc co najmniej trzykrotnie większą w porównaniu ze zwykłym działem laserowym.

Uzyskanie takiej mocy wymagało jednak wielu dodatkowych urządzeń. Każdy turbolaser potrzebował własnej turbiny oraz wielu zestawów kondensatorów. Ponadto, konieczna była liczna załoga, aby monitorowała ona przepływ energii w urządzeniu. Nieumiejętna obsługa turbolasera mogła doprowadzić do jego eksplozji. Na dodatek turbolaser wymagał bardzo drogiego i skomplikowanego układu chłodzącego. Z tego powodu takie uzbrojenie było montowane właściwie tylko na okrętach i stacjach kosmicznych. Instalowano je w kadłubie lub na wieżach, a stanowiska artyleryjskie posiadały dodatkowe opancerzenie.

TIE/e1 - jeden z nielicznych myśliwców wyposażonych w turbolaser.

Innymi wadami turbolaserów była ich mała szybkostrzelność i trudne celowanie. Teoretycznie, działo tego typu mogło bez problemu zestrzelić przy pomocy jednego strzału myśliwiec kosmiczny. W praktyce, dla pilota myśliwca nie było w zasadzie żadnym problemem, aby uniknąć takiego trafienia.

Z drugiej strony jednak, turbolaser był idealną bronią do walki z dużymi, często potężnie opancerzonymi okrętami. Nie licząc pocisków rakietowych i torped protonowych była to jedyna broń zdolna im zagrozić. Połączone w baterie działa turbolaserowe kilku krążowników mogły zagrozić dowolnemu przeciwnikowi, nawet superniszczycielowi. Umiejętności artylerzystów natomiast często przesądzały o wyniku bitwy. Przy pomocy turbolaserów możliwe było również przeprowadzenie bombardowania orbitalnego.

W 3 ABY inżynierowie Imperium Galaktycznego skonstruowali myśliwiec kosmiczny wyposażony w turbolaser, a był to TIE/e1. Była to jedna z niewielu, o ile nie jedyna próba uzbrojenia myśliwca w taki osprzęt.

Galeria

Przypisy

  1. How many guns do you think Gold Five? - Say about twenty guns, some on the surface, some on the towers. - Nowa nadzieja

Źródła


Wyposażenie statku kosmicznego
[Pokaż/Ukryj]