Działo blasterowe

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Śmigacz Flash uzbrojony w działo blasterowe.

Działo blasterowe znane również jako działo świetlne (ang. flash cannon) to rodzaj uzbrojenia opartego na technologii blasterowej, które było montowane na myśliwcach, śmigaczach i innych niewielkich pojazdach atmosferycznych i kosmicznych. Było ono również używane jako artyleria.

Charakterystyka

Technologia blasterowa znakomicie sprawdziła się przy produkcji broni osobistej takiej jak pistolety, czy karabiny. Konstruktorzy postanowili więc zastosować tę technologię również przy produkcji większych broni. W ten sposób powstało działo blasterowe, w które wyposażono niektóre śmigacze i myśliwce. Używano ją również jako artylerię, a przykładem takiej broni może być blaster E-Web.

Myśliwiec Z-95 - przykład myśliwca wyposażonego w działa blasterowe.

Jak się później okazało, broń tego typu znakomicie sprawdzała się podczas bitew toczonych w atmosferze. Artyleria blasterowa była w stanie zdziesiątkować oddziały przeciwnika strzelając z wielkiej odległości. Jako uzbrojenie statków kosmicznych działa blasterowe nie odniosły jednak takiego sukcesu. Większość myśliwców zamiast blasterów była wyposażona w działa laserowe, które posiadały większą moc.

Uzbrajania pojazdów kosmicznych w działa blasterowe zaprzestano prawie całkowicie podczas galaktycznej wojny domowej. W galaktyce można było jednak spotkać mnóstwo starszych pojazdów, które posiadały broń tego typu. Należy to wymienić przede wszystkim sławne Z-95 Headhunter i patrolowce typu Firespray. Niektóre maszyny zaś, jak B-wingi czy promy typu Lambda, były wyposażone zarówno w działa blasterowe, jak i działa laserowe.

Źródła


Wyposażenie statku kosmicznego
[Pokaż/Ukryj]