Emiter promienia ściągającego

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Droid używający promienia.

Emiter promienia ściągającego (ang. tractor beam) to urządzenie wykorzystywane zarówno do celów militarnych jak i cywilnych przez pojazdy kosmiczne i naziemne do zdalnego manipulowania obiektami.

Charakterystyka

Emiter promienia ściągającego był urządzeniem, które wysyłało wiązkę pola siłowego w kierunku danego obiektu. Odpowiednie manipulowanie ową wiązką umożliwiało manipulowanie obiektem z odległości nawet kilkuset kilometrów. Taka możliwość była jednak uzyskiwana kosztem bardzo dużej ilości energii, którą zużywał emiter. Z tego właśnie powodu takie urządzenia były montowane przede wszystkim na pokładach okrętów kosmicznych, które były w stanie zapewnić im dostateczną moc.

Istniały jednak również słabsze wersje emiterów promienia ściągającego, które co prawda nie były w stanie poruszać obiektem z odległości kilkuset kilometrów, ale za to mogły być instalowane na niewielkich statkach kosmicznych lub też używane przez kilkuosobowe załogi na powierzchni planety.

Ceny emiterów promieni ściągających to od 50 000 cr wzwyż. Podczas galaktycznej wojny domowej szeroko stosowanym modelem promienia ściągającego był Phylon Q7.

Wykorzystanie

Emitery promienia ściągającego znalazły szerokie zastosowanie cywilne. Używano ich na przykład w hangarach stacji kosmicznych, aby ułatwić nadlatującemu statkowi dokowanie, albo też do manipulowania kontenerami kosmicznymi. Stosowano je również jako mechanizm obronny przed asteroidami i kometami.

Wojsko natomiast używało emiterów promieni ściągających do innych celów. Duże okręty przy ich pomocy mogły przeprowadzić operację pojmania wrogiego statku. Takie emitery wymagały licznej, nawet dziesięcioosobowej załogi i były stosowane głównie przeciwko większym pojazdom. Pojmanie mniejszego, zwrotnego myśliwca, czy frachtowca wymagało wielu emiterów obsługiwanych przez wyszkolone załogi. Małe myśliwce natomiast udało się wyposażyć w zminiaturyzowane wersje emiterów dopiero około 3 ABY (były to między innymi maszyny TIE Defender i TIE Advanced), które to dzięki nim mogły utrudniać manewry pojazdowi przeciwnika ułatwiając sobie jego zestrzelenie. Statki Sojuszu dla Przywrócenia Republiki natomiast wielokrotnie używały promieni ściągających do ratowania pilotów, którzy katapultowali się ze swych maszyn.

Źródła


Wyposażenie statku kosmicznego
[Pokaż/Ukryj]