Kontener kosmiczny

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Kontenery kosmiczne to seria specjalnych pojemników produkowanych przez firmę Xizor Transport Systems przeznaczonych do przechowywania najróżniejszych ładunków w przestrzeni kosmicznej.

Wyposażenie

Wszystkie piętnaście kontenerów tej serii było wyposażonych w słabe generatory osłon zapewniające pewną ochronę przed trafieniami z blasterów, jak i efektami kolizji z innymi obiektami.

Rodzaje

Kontener typu A

Kontener typu A.

To jeden z kilku kontenerów zdolnych z przechowywania najróżniejszych materiałów. Miał on kształt i kolor cegły i z tego powodu był tak w skrócie nazywany (ang. brick). Jego długość to 76 metrów. Został on wykorzystany przy konstrukcji kontenerowców i frachtowców BFF-1.

Kontener typu B

Kontener typu B.

Mający kształt graniastosłupa o podstawie ośmiokąta kontener typu B był specjalnie przystosowany do tego, aby być łączonym w łańcuchy kontenerowe. Umożliwiały to dwie silne cumy umieszczone po bokach. Kontener ten miał długość 55 metrów. Jego kształt powodował, że był idealny, aby przechowywać i transportować w nim gotowe pojazdy i urządzenia.

Kontener typu C

Kontener typu C.

Kolejny rodzaj kontenera kosmicznego. Mający długość 72 metrów i kształt silnie spłaszczonej elipsoidy kontener typu C był głównie stosowany do przechowywania łatwopalnych gazów.

Kontener typu D

Kontener typu D.

Kontener typu D miał długość 48 metrów i bardzo skomplikowany kształt. Był przystosowany do przechowywania pożywienia. Był również kolejnym pojemnikiem tej serii, który mógł był łączony w łańcuchy.

Kontener typu E

Kontener typu E.

Mający kształt brylantu kontener typu E był zaprojektowany do współpracy z transporterami modułowymi. Miał długość 36 metrów i służył do przechowywania najróżniejszych materiałów.

Kontener typu F

Kontener typu F.

Kontener typu F miał długość 50 metrów i został zaprojektowany do przechowywania półproduktów w pobliżu fabryk. Były jednak widziane przypadki łączenia tych pojemników w łańcuchy kontenerowe.

Kontener typu G

Kontener typu G.

Mający kształt klepsydry, kontener typu G był przystosowany do przechowywania suchych materiałów. Miał długość 14 metrów.

Kontener typu H

Kontener typu H.

Możliwości kontenera typu H były uzupełnieniem możliwości kontenera typu G, gdyż był on przystosowany do przechowywania ciekłych substancji. Miał on kształt spłaszonego kamyka i długość 21 m.

Kontener typu I

Kontener typu I.

Kontener typu I, podobnie jak kontener typu F został zaprojektowany, aby pomagać fabrykom. Był jednak szczególnie przystosowany do przechowywania gotowych urządzeń i pojazdów. Miał długość 36 metrów i był często łączony w łańcuchy.

Kontener typu J

Kontener typu J.

Największym kontenerem tej serii był kontener typu J. Miał on kształt graniastosłupa o podstawie sześciokąta i długość 90 metrów. Został zaprojektowany, aby przechowywać wielkie materiały i obiekty, których nie można było rozmontować.

Kontener typu K

Kontener typu K.

Kontener typu K był najmniejszym produktem tej serii. Miał zaledwie 8 metrów długości i prostopadłościenny kształt. Możliwe było przechowywanie w nim dowolnych przedmiotów poza materiałami wybuchowymi i łatwopalnymi. Zdobył dużą popularność.

Kontener typu L

Kontener typu L.

Mający kształt zbliżony do kuli, kontener typu L, był innym małym pojemnikiem tej serii. Miał 9 metrów długości. Był bardzo uniwersalny i dzięki temu zdobył dużą popularność.

Kontener hangarowy

Kontener hangarowy.

Kontener hangarowy był specjalnym pojemnikiem, którego pierwotnym zadaniem było przechowywanie innych kontenerów. Z czasem jednak znalazł on zastosowanie w projekcie Imperium, gdzie służył do przechowywania eksperymentalnych bezzałogowych myśliwców TIE. Miał długość 96 metrów.

Kontener ciśnieniowy

Kontener ciśnieniowy.

Kontener ciśnieniowy był specjalnym pojemnikiem służącym do przechowywania gazów pod wysokim ciśnieniem, takich jak propan. Miał kształt walca i długość 75 m.

Kontener transportowy

Kontener transportowy.

Kontener transportowy był jednym z najmniejszych pojemników. Miał 10 metrów długości i był specjalnie przystosowany, aby być transportowanym przez różne, nawet bardzo małe statki.

Źródła