Kapsuła ratunkowa

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Kapsuła ratunkowa.

Kapsuła ratunkowa był to mały pojazd przeznaczony do ucieczki z danego statku kosmicznego. Był on uruchamiany od środka, lub od zewnątrz przez droida astromechanicznego. Niektóre kapsuły były wyposażone w autopilota i spadały na najbliższą zdatną do życia planetę, a niektóre posiadały hipernapęd, dzięki któremu mogły podróżować dużo dalej. Mogły jednocześnie być kierowane przez człowieka, a nie tylko przez komputer.

Budowaniem kapsuł zajmowało się głównie Corellian Engineering Corporation. Wyposażano w nie każdy nowo wybudowany statek. Kapsuły były bardzo ważne, w szczególności na okrętach wojennych, ponieważ gdy okręt był zbombardowany, ostrzelany czy spadał, załoga mogła uciec.

Historia

Rozbita kapsuła na Taris.

Wojna domowa Jedi

Przypadek użycia kapsuł miał miejsce w czasie trwania wojny domowej Jedi w 3956 BBY. Nad planetą Taris odbyła się bitwa, pomiędzy krążownikiem Endar Spire, a flotą Sithów. Okręt został zniszczony, jednak przed tym dzięki kapsułom ratunkowym, zdążyło się ewakuować kilku republikańskich żołnierzy. Kapsuły rozbiły się w różnych miejscach na powierzchni, wśród ocalałych byli m.in. Bastila Shan, Carth Onasi i Revan. Sithowie przeszukiwali potem miejsca lądowań, w celu pochwycenia rozbitków.[1]

Przypisy

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
kapsuł ratunkowych.


Wyposażenie statku kosmicznego
[Pokaż/Ukryj]