TIE Advanced

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
To oburzające. Nie macie dowodów!

Ten artykuł wymaga uzupełnienia źródeł.


To hasło nie posiada kompletu źródeł dla zawartych w nim informacji. Jeśli znasz ich pochodzenie, skoryguj/dodaj ich spis w sekcji Źródła oraz zweryfikuj ich prawdziwość. Następnie poproś Strażników o usunięcie szablonu.

TIE Advanced
Podstawowe dane
Pełna nazwa: TIE/ad
Producent: Sienar Fleet Systems
Rodzaj: TIE
Specyfikacja techniczna
Długość: 7,5 m
Silniki: 2 silniki jonowe
Prędkość w kosmosie: 133 MGLT
Uzbrojenie:
Różne
Załoga: 1 pilot
Przynależność: Imperium Galaktyczne



TIE/ad (zwany też przez pilotów TIE Avenger) był zaawansowanym myśliwcem imperialnym z rodziny TIE.

Historia

W 3 ABY, krótko po bitwie o Hoth imperialni konstruktorzy skonstruowali napęd nadprzestrzenny dostatecznie mały, by zastosować go w myśliwcach klasy TIE bez obniżania innych pozostałych parametrów. W Sienar Fleet Systems powrócono do projektów linii /x1 - /x2 - /ad i pod przewodnictwem admirała Zaarina rozpoczęto tworzenie nowego myśliwca.[źródło?] Po wprowadzeniu kilku znaczących zmian do oryginalnych planów (m. in. kształt kadłuba, owiewka kokpitu, oraz skrzydła z symetrycznym wycięciem z przodu i z tyłu), rozpoczęto produkcję nowej maszyny pod nazwą TIE Advanced.

Charakterystyka

W odróżnieniu od poprzednich maszyn rodziny TIE, T/A został zbudowany w dużym stopniu według filozofii promowanej swego czasu przez Incom i przyjętej przez Rebeliantów. Była to maszyna samodzielna, zdolna do lotów w nadprzestrzeni, wyposażona w generatory osłon oraz wyrzutnie rakiet. TIE Advanced był również szybszy i zwrotniejszy od wszystkich swoich konkurentów (wliczając w to A-winga), a na dodatek posiadał siłę ognia połączonego TIE Interceptora i TIE Bombera, bez dziedziczenia ich wad. Z tych względów odziedziczył też po poprzednich modelach błysków miano Avenger (Mściciel)[źródło?]. Nie trzeba chyba dodawać, co mieli na myśli piloci-oblatywacze, nadając nowej maszynie taką nazwę.

T/A był myśliwcem przechwytującym i eskortowym. W walce bezpośredniej dorównać mu mogły ewentualnie tylko A-wingi, nad którymi posiadał jednak przewagę we wszystkich parametrach. Pomimo tych niewątpliwych zalet, T/A nie stał się podstawowym myśliwcem Marynarki Imperialnej. Uniemożliwiła to wysoka cena jednostkowa, czas i trudności wiążące się z budowaniem tych maszyn i przeszkoleniem do nich obsługi, a także fakt, że większość fabryk wystarczająco zaawansowanych technicznie, by mogły brać udział w produkcji Avengerów, została zniszczona w czasie buntu admirała Zaarina przeciw Imperatorowi. W początkowych stadiach tego konfliktu obie walczące strony były zdecydowane jak najszybciej uniemożliwić nieprzyjacielowi seryjne budowanie błysków i obu w zasadzie się to udało. Poza nielicznymi ocalałymi egzemplarzami, T/A praktycznie zniknął z map konfliktów Galaktyki.[źródło?]

Istniał jeszcze jeden powód, dla którego T/A miał problemy z wejściem do służby, ten sam, który był wyrokiem śmierci dla myśliwców Xg-1 StarWing oraz kanonierek Skipray. Wprowadzenie do akcji myśliwców wyposażonych w hipernapęd wymagałoby niemal całkowitej zmiany doktryny wojennej Imperium oraz założeń taktycznych i strategicznych. Tak więc, te nieliczne T/A, które przetrwały, traktowane były raczej jako prototypy do testowania nowych rozwiązań technicznych (jak na przykład lekkiej, pokładowej wersji emitera promienia ściągającego), niż jako maszyny bojowe.[źródło?]

Źródła


TIE
[Pokaż/Ukryj]
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.