Bitwa o Hoth/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Ten artykuł dotyczy bitwy która odbyła się pomiędzy Imperium i Rebelią w 3 ABY. Zobacz też: zestaw Mocy Bitwa o Hoth, dodatku do gry Star Wars: Gra karciana.
Bitwa o Hoth
Konflikt Galaktyczna wojna domowa
Data 3 ABY
Miejsce Hoth
Wynik Zwycięstwo Imperium.
Strony
Imperium Galaktyczne Sojusz dla Przywrócenia Republiki
Dowódcy
Generał Carlist Rieekan
Siły
Straty
Co najmniej dwie maszyny AT-AT, niewielkie straty w ludziach Baza, duża ilość sprzętu i ludziBitwa o Hoth stoczona została między siłami Sojuszu Rebeliantów i Imperium Galaktycznego w trakcie galaktycznej wojny domowej w roku 3 ABY. Zakończyła się zwycięstwem Imperium.

Preludium

Po dekonspiracji bazy na Yavinie i przedłużającym się poszukiwaniu nowej, bezpiecznej i permanentnej lokalizacji dla kwatery głównej, Rebelianci osiedlili się ostatecznie na lodowej planecie Hoth. Jednak zanim jeszcze udało im się przystosować do działania tam całości posiadanego sprzętu, ich obecność została wykryta przez droida zwiadowczego - jednego z dziesiątków wysłanych przez Imperium. Intuicja i wyczucie Mocy Dartha Vadera sprawiły, że szczątkowa informacja zniszczonej przez rebeliantów sondy nie została zignorowana, lecz na Hoth udała się cała eskadra imperialna pod bezpośrednim dowództwem admirała Ozzela, nadzorowana przez Mrocznego Lorda.

Bitwa

Flocie imperialnej nie udało się uzyskać przewagi zaskoczenia, gdyż wyszła ona z nadprzestrzeni zbyt blisko i została zauważona przez rebeliantów, a ci osłonili swoją bazę tarczą energetyczną. Była ona dostatecznie silna, aby uniemożliwić bombardowanie orbitalne i zmusiło Imperium do wykorzystania sił naziemnych. Porażkę tę admirał Ozzel przypłacił życiem, a jego miejsce z nadania lorda Vadera zajął Firmus Piett.

Od samego początku Imperium posiadało przygniatającą przewagę w liczebności i w sprzęcie, w związku z czym siły naziemne Rebelii prowadziły jedynie działania opóźniające, starając się zyskać jak najwięcej czasu dla ewakuacji Kwatery Głównej. Zarazem jednak ponosiły duże straty. Sprzęt i obsługa bazy wywożona była w transportowcach GR-75, a każdy z nich był eskortowany jedynie przez dwa X-wingi. Aby umożliwić bezpieczny przelot przez imperialną blokadę, Rebelianci użyli planetarnego działa jonowego, które skutecznie osłoniło odwrót uszkadzając niszczyciele.

Znaczenie

W bitwie o Hoth Sojusz Rebeliantów utracił bardzo dużą ilość ciężkiego sprzętu oraz zaopatrzenia. Poniósł też znaczące straty w ludziach i po raz kolejny utracił swoją kwaterę główną. Mimo tego jednak, bitwę uznaje się raczej za taktyczną porażkę sił Imperium, którym mimo znaczącej przewagi nie udało się ani pojmać, ani zabić czołowych dowódców Sojuszu. Z pułapki umknęli między innymi Mon Mothma, Leia Organa i Luke Skywalker, a także Han Solo i Chewbacca. Podczas bitwy po raz pierwszy wykorzystano także nowatorską taktykę zwalczania imperialnych maszyn kroczących AT-AT przy pomocy lin z harpunami.

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
bitwy o Hoth.


Ważniejsze bitwy i kampanie
[Pokaż/Ukryj]
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z Wikipedii (zgodnie z licencją CC-BY-SA 3.0). Jej historię i autorów możesz obejrzeć pod tym adresem.