Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Bitwa o Ebaq IX

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bitwa o Ebaq IX
Konflikt Wojna z Yuuzhan Vongami
Data 28 ABY
Miejsce Ebaq IX
Wynik Całkowite zwycięstwo Sojuszu Galaktycznego
Strony
Galaktyczna Federacja Niezależnych Sojuszów Imperium Yuuzhan Vongów
Dowódcy
Siły
StratyBitwa o Ebaq IX była jedną z najważniejszych bitew w wojnie z Yuuzhan Vongami. Była to pułapka wymyślona przez Admirała Gial Ackbara, zastawiona przez Sojusz Galaktyczny w celu zniszczenia floty Yuuzhan Vongów.

Preludium

Uparty wróg

Po upadku Coruscant oraz bitwie o Borleias siły Nowej Republiki wycofały się na Kalamar w celu wybrania nowych władz.

Tymczasem najwyższy lord zwołał naradę wojenną na Yuuzhan'tarze, podczas której poruszono między innymi problem ilości wojowników, których życiami wyżsi dowódcy za bardzo szarfowali. Postanowiono też zgładzić Cala Omasa, potencjalnego kandydata Jedi na Prezydenta Republiki. Nom Anor dowiedział się o herezjach, uprawianych przez Shimrrę i całkowicie stracił wiarę w imperium Yuuzhan Vongów, ich bogów i przywódców.

Plan Ackbara

Admirał Gial Ackbar - twórca planu

Gial Ackbar po uzyskaniu informacji o Yuuzhan Vongach od Jacena wywnioskował, że mają oni niewystarczająca ilość wojowników do kontynuowania inwazji i jednocześnie utrzymania swojego terytorium. Dlatego też będą szukali szybkiego sposobu na zakończenie wojny.

Ackbar wymyślił plan, który zakładał, aby na dziewiątym księżycu Ebaqa ponownie założyć bazę. Baza ta miała się stać tymczasowym miejscem pobytu najważniejszych osób w ledwo co powstałym Sojuszu Galaktycznym. Dodatkowa w bazie miała przebywać Jaina Solo. Gdy flota Yuuzhan Vongów chwyci przynętę, czekające siły Sojuszu miały zaatakować, odcinając możliwość ucieczki.

Proponuję, żebyśmy ponownie zajęli dziewiąty księżyc Ebaqa i wykorzystali go jako przynętę w zastawionej pułapce - powiedział. - Musimy koniecznie sprawić, żeby się wydał Yuuzhan Vongom łakomym, ale i łatwym kąskiem. Kiedy nieprzyjaciele rozpoczną szturm, odetniemy im odwrót i przekształcimy system Treskova w krwawą rzeźnię, w której zniszczymy yuuzhańskie siły, a wojowników wybijemy do ostatniego.[1]
Admirał Gial Ackbar

Zastawianie pułapki

Aby plan Giala Ackbara mógł się powieść, Yuuzhan Vongowie musieli uwierzyć, że na Ebaq IX znajdą się najważniejsze osoby w Sojuszu. W tym celu trzeba było tak manipulować informacjami, aby siatka szpiegowska, która była rozciągnięta w Nowej Republice połknęła przynętę. Mara Jade Skywalker wraz z Ayddarem Nylykerką, szefem wywiadu Nowej Republiki, połączyli siły. Mara odnalazła szpiegów Yuuzhan Vongów, a Nylykerka zadbał o to, aby otrzymali oni fałszywe informacje. Pojedyncze informacje były przekazywane różnym agentom, tak aby Yuuzhan Vongowie sami mogli domyślić się, co się święci.

Wkrótce pojawiły się plotki, jakoby Ebaq IX był Ostatnią Redutą w Głębokim Jądrze, w której schronili się nowo wybrani przywódcy Sojuszu Galaktycznego, a wraz z nimi Jacen i Jaina Solo, tak bardzo poszukiwanie przez Shimrrę (Jaina za ogłoszeniem się awatarem ich bóstwa Yun-Harla, a Jacen za to, że nawrócił się na religię Yuuzhan Vongów, a następnie ich zdradził). Nom Anor dał się nabrać i przekazał te informacje najwyższemu lordowi. Ten zaś zezwoli Mistrzowi Wojennemu Tsavong Lah na zabranie floty i przypuszczenie ataku.

Bitwa

Początek

Możliwość zadania Sojuszowi Galaktycznemu ostatecznego ciosu przyciągnęła nad Ebaq IX sporą część floty Vongów pod dowództwem Mistrza Wojennego Tsavong Lah. Flota nie była tak liczna jak podczas szturmu na Coruscant, niemniej jednak była dość pokaźna.

Wsparcie okrętów Sojuszu

Plan sprawdzał się bardzo dobrze. Wsparcie w postaci kilku statków i myśliwców pilotowanych przez Kypa Durrona, Saby Sebatyne i jej Dzikich Rycerzy, Corrana Horna i Alemy Rar, które przybyło, nie wzbudziło żadnych zmian w taktyce mistrza wojennego.

W tym samym czasie trzydzieści lat świetlnych od pola bitwy, w wąskim przesmyku długiego szlaku wiodącego do Ebaqa i jego księżyców, niewielka flota szturmowa Sojuszu Galaktycznego rozmieszczała interdyktora, wzorowanego na dovinbasalowej minie Yuuzhan Vongów oraz konwencjonalne miny, wyposażone w czujniki zbliżenia, wypełnione materiałami wybuchowymi i zaopatrzone w silniczki manewrowe. Miało to uniemożliwić wycofanie się floty Vongów.

Kilka chwili później do bitwy przyłączyły się statki Sojuszu Przemytników.

Krytyczny moment

To właśnie w tej chwili nieprzyjaciele mogą zacząć podejrzewać, że zamierzamy ich zwabić w zasadzkę.[1]
Admirał Gial Ackbar

Przylot kolejnych statków nie zmienił decyzji mistrza wojennego, który nakazał swoim pozostałym jednostkom zajęcie się nowo przybyłymi statkami. Gdy wszystkie miny zostały już założone, Admirał Kre'fey wydał odpowiednie rozkazy i wkrótce z kryjówek w Głębokim Jądrze na pole bitwy wyskakiwały eskadra po eskadrze i flota po flocie oraz kolejne okręty liniowe.

Ebaq IX

Jaina podczas bitwy o Ebaq IX.

Gdy większość koralowych skoczków została wyeliminowana lub wycofała się, Eskadra Bliźniaczych Słońc dostała zezwolenie na wycofanie się do bazy na Ebaq IX.

Mistrz wojenny Tsavong Lah widząc nieuchronną klęskę wydał rozkaz skierowanie swojej grupy szturmowej na Ebaq IX.

Nie przewidziałem tego![1]
Admirał Gial Ackbar

Jacen próbując zyskać na czasie wysłał na przeciwko tej grupy szturmowej statki Sojuszu Przemytników. Sam zaś udał się na księżyc. Tymczasem Jaina wraz ze swoimi pilotami zamknęła się w szybach kopalnianych. W wyniku wybuchu spowodowanych przez Vergere nastąpiła dekompresja w szybach kopalnianych, co zaowocowało zagładą wszystkich Yuuzhan Vongów z wyjątkiem mistrza wojennego, niestety Vergere zginęła. Mistrz wojenny Tsavong Lah został zabity w pojedynku z Jainą Solo.

Skutki

Bitwa zakończyła się całkowitym zwycięstwem Sojuszu Galaktycznego. Prawie połowa floty Tsavong Lah została zniszczona wraz z jej głównodowodzącym. Szala zwycięstwa w wojnie z Yuuzhan Vongami przechyliła się na stronę Sojuszu.

Przegrana wywołała u Yuuzhan Vongów kilka znacznych zmian:

Przypisy

Źródła


Ważniejsze bitwy i kampanie
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!