Nas Choka

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Nas Choka
Miejsce pochodzenia: Światostatek
Rasa: Yuuzhan Vong
Przynależność: Imperium Yuuzhan Vongów
Nas Choka był najwyższym dowódcą floty Yuuzhan Vongów, od 28 ABY mistrzem wojennym, a od 30 ABY najwyższym lordem.

Biografia

Komandor

Gdy w 29 BBY intendent Shimrra Jamaane uznał, że Quoreal stanowi przeszkodę w rozwoju Imperium Yuuzhan Vongów, Nas Choka pomógł mu wraz ze swoją domeną oraz innymi rodami Yuuzhan obalić najwyższego lorda. Gdy Shimrra objął tron Nas Choka został mianowany na stanowisko najwyższego dowódcy.

Najwyższy dowódca

Inwazja na galaktykę rozpoczęła się w 25 ABY. Nas Choka w tym roku dostał okręt Yammkę - krążownik klasy miid ro'ik. Wtedy to też pracował przy planie mającym na celu zabicie Jedi. Wykonawcą planu miała być kapłanka Elan, córka Jakana. Plan obmyślał Nas Choka, Nom Anor, sama Elan, taktyk Raff, komandor Tla, kapłan Harrar oraz Vergere. Plan się nie powiódł, przez co skierowano Nasa Chokę do przestrzeni Huttów.

Nas Choka prowadził bitwę o Tynnę oraz bitwę o Kalarbę. Poprowadził też atak na Fondor, który zakończył się rozgromieniem jego sił przez Stację Centerpoint. Jednak siły Nowej Republiki ucierpiały bardziej.

Mistrz wojenny

Po śmierci Tsavonga Laha, Shimrra nadał Nas Choce tytuł mistrza wojennego. Chociaż Nas Choka nie spodziewał się tego awansu, przyjął tytuł z godnością. Wkrótce wysłał do przestworzy Resztek Imperium oraz Gromady Koornacht komandora B'shitha Vorrika. Chociaż nie udało mu się wygrać, Nas Choka nie stracił stanowiska. Niedługo później obmyślił plan mający na celu zlikwidowanie HoloNetu. Mistrzowie przemian wyhodowali magabut kanyy - mniejsze wersje skoczków koralowych z dovin basalami, które zakłócały sieć HoloNetu.

Brak HoloNetu pomógł mu bardzo podczas bitwy o Bilbringi. W 30 ABY Nas Choka prowadził gigantyczną armadę Yuuzhan Vongów na bitwę o Mon Calamari. Rozkazywał wtedy ze statku o nazwie Góra Yammki. Bitwy nie wygrał, ponieważ Shimrra kazał mu wrócić w przestworza Yuuzhan'tara gdzie pojawiła się Zonama Sekot.

Nas Choka prowadził więc bitwę o Yuuzhan'tar. Miał plan, który miał na celu zakażenie Zonamy wirusem zwanym Alpha Red. Na nieszczęście dla Yuuzhan, Luke Skywalker zabił Shimrrę, a Jacen Solo Onimiego. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Sojuszu.

Najwyższy lord

Po przegranej z wojskiem Sojuszu, Nas Choka został automatycznie mianowany najwyższym lordem, z powodu, że był najwyższy stanowiskiem wśród ocalałych Yuuzhan (Drathul zginął, Jakan i Qelah Kwaad nie chcieli stanowiska). Brał udział w podpisaniu pokoju w hangarze Ralroosta, oraz pozostawił dhuryama na Coruscant. Nas Choka zamieszkał na Zonamie Sekot razem z resztą społeczeństwa.

Źródła