Domena

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Domena była u Yuuzhan Vongów odpowiednikiem klanu (czy wręcz rodziny, rodu). Zwykle cała domena przyporządkowana była do jednej kasty.

Po wojnie silentyjsko-abominoryjskiej Yuuzhan Vongowie, zafascynowani swoją potęgą, rozpoczęli ekspansję na galaktyczną skalę, pragnąc oczyścić swoją galaktykę ze wszelkiej technologii mechanicznej. Wkrótce wyniszczyli albo zniewolili wszystkie inne rasy.

Podczas okresu gwałtownej ekspansji społeczeństwo Yuuzhan podzieliło się na domeny. Te skłóciły się ze sobą i przez stulecia toczyły walki, w których pustoszyły kolejne obszary galaktyki. Był to konflikt zwany wojną cremleviańską. W pewnym momencie układ sił wykrystalizował się i wyłoniło się dwóch silnych przywódców - mistrzowie wojenni Steng oraz Yo'gand. Między ich domenami istniał konflikt, ponieważ pierwszy z nich obraził drugiego. Konflikt trwał długo, aż w końcu Yo'gand wygrał i obwołał się najwyższym lordem. Efektem szalejącej wojny było jednak znaczące spustoszenie galaktyki Yuuzhan Vongów.

Yuuzhanie zniszczyli swoją planetę-matkę, przeciwko której obrócili się podczas wojny. W konsekwencji zostali odcięci od Mocy, z którą byli związani za pośrednictwem Yuuzhan'tara. Nie znaleźli żadnego świata na którym mogliby zamieszkać, więc rozpoczęli wyprawę przez międzygalaktyczne przestworza w poszukiwaniu innych galaktyk. Podczas podróży, która trwała wiele wieków, domeny Yuuzhan wciąż ze sobą rywalizowały, omal nie doprowadzając do zagłady całej rasy. W końcu Yuuzhanie znaleźli Galaktykę zdatną do zamieszkania i rozpoczęli inwazję na nią.

Po wojnie (25 - 30 ABY) ocalali Yuuzhanie osiedli na Zonamie Sekot. Tam wybudowano dla nich La'okio, miasteczko, w którym mieli nauczyć się żyć bez podziałów na kasty i domeny.

Znane Domeny Yuuzhan Vongów

Źródła