Huttowie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Huttowie
Planeta macierzysta: Varl (później Nal Hutta)
Język: Huttański
Waga: Ponad tona
Kolor oczu: Różny
Kolor skóry: Pomarańczowa, żółta, zielona, niebieska, brązowa
Cechy charakterystyczne: Duża waga powoduje trudności w poruszaniu
Huttowie to ogromne, brzuchonogie istoty przypominające ślimaki. Ich rodzinną planetą była Nal Hutta. Byli uważani za bardzo sprawnych intrygantów, polityków i manipulatorów (uważali się za istoty najinteligentniejsze w galaktyce). Często zakładali organizacje przestępcze i przewodzili im. Byli także w znaczącym stopniu odporni na Moc.

Fizjologia

Huttowie zaliczali się do najbardziej długowiecznych spośród istot galaktyki. Mogli żyć nawet 1000 lat, a ich waga sięgała do 1,5 tony - im większy i masywniejszy był dany Hutt, tym większym poważaniem cieszył się wśród istot swojej rasy. Ze względu na to, iż żyli tak długo, rzadko się rozmnażali.

Każda istota tej rasy miała tłuste ciało z mięsistym ogonem i małymi rączkami. Podobnie jak morskie ssaki, mogli zamykać swoje nozdrza, a duże płuca pozwały im na wielogodzinne przebywanie pod wodą. Właściwie nie posiadali szkieletów, jeżeli nie liczyć chrząstek i membran utrzymujących masywne głowy w pionie. Mieli wyjątkowo twardą skórę, która była zdolna do ochrony przed wysoką temperaturą czy działaniem środków chemicznych. Huttowie wydalali pot i śluz przez skórę, dzięki którym zachowywali ją śliską i mokrą.

Istoty te były swoistą odmianą obojnaków. W zależności od cyklu życia mogły posiadać narządy rozrodcze zarówno męskie, jak i żeńskie. Hutt mógł świadomie "zmienić swoją płeć". Był to konieczny zabieg, kiedy zdecydował się spłodzić dziecko.

Huttowie byli żyworodni, a za każdym razem rodziło się tylko jedno młode, które na początku było małe, ślepe i nierozumne. Młode przebywały przy matce lub w jej torbie przez okres około 50 lat. Kiedy opuszczały matkę, dorównywały inteligencją 10-letniemu dziecku rasy ludzkiej. Dopiero podczas dorastania nabierają inteligencji, masy i coraz większych rozmiarów.

Religia

Zanim osiedlili się na Nal Hutta, Huttowie mieszkali na planecie Varl. Planeta posiadała 2 słońca, którym Huttowie składali hołd i uważali je za bóstwa. Jednak jedno ze słońc, zwane Evoną, zostało wciągnięte w głąb czarnej dziury, a drugie, zwane Ardosem, przeistoczyło się w białego karła. Następnie kawałki słońca zaczęły razić powierzchnię Varl. Huttowie jednak ocaleli i zaczęli wierzyć, iż są ważniejsi od swoich bóstw.

System władzy

Planetą Nal Hutta rządziła rada starszych, składająca się z najstarszych członków klanów sędziwych. Klany były rodzinami, których przodkowie urodzili się na Varlu. Na obrady starszych nie był wpuszczany nikt oprócz Huttów. Decyzje rady wpływały na wszystkich Huttów. Znaczącym elementem struktury społeczeństwa Huttów były też tworzone przez nich indywidualnie organizacje, z reguły o nacechowaniu przestępczym, znane jako kajidic - zasięg władzy tych organizacji sięgały nierzadko na całą galaktykę.

Życie codzienne

W życiu codziennym Huttowie starali się robić wszystko, co mogą, by oni sami, ich kajidic oraz ich klan rósł w siłę, a jego skarbiec bogacił się o kolejne kredyty. Fortuny klanowe przechodziły z pokolenia na pokolenie. Pozwalało to Huttom kontrolować znaczną część złóż cennych surowców i minerałów. Na ogół Huttowie nie byli dobrymi wynalazcami ani konstruktorami, ale najczęściej pośredniczyli w handlu. Jednak woleli działać cicho i dyskretnie.

Źródła

Zobacz przedstawicieli
Huttów.
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Huttów.