Vergere

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Vergere
Data i miejsce śmierci: 28 ABY
Rasa: Foshanka
Wzrost: 127 cm[1]
Kolor oczu: Czarne[2]
Kolor skóry: Fioletowy
Przynależność:
Vergere była rycerzem Jedi za czasów Starej Republiki. Jej mistrzynią była Thracia Cho-Leem, a mistrzem Sithów - Darth Sidious. Pomogła Nowemu Zakonowi Jedi podczas wojny z Yuuzhan Vongami.

Biografia

Kariera Jedi i nauki Sithów

Thracia Cho-Leem wychowywała i trenowała Vergere od maleńkości, gdy ta tylko wykluła się z jajka. Foshanka była jej najzdolniejszą uczennicą, ale niewiele wiadomo o jej młodości i treningu. W 33 BBY była częścią grupy uderzeniowej Jedi, której zadaniem było schwytanie liderów terrorystycznego Frontu Mgławicy na planecie Asmeru.[3]

Vergere.

Chociaż Vergere była Jedi, w skrytości ducha gardziła starą Najwyższą Radą za jej ograniczone poglądy i wątpliwe sposoby zdobywania wiedzy, np. poprzez wykuwanie na pamięć formułek. Sztywne reguły nauki Jedi nie były dla niej; Vergere poznawała więc różne techniki i ścieżki, które nie stanowiły części szkoły Jedi. Raz po raz ogarniały ją wątpliwości. W końcu, szukając odpowiedzi, zapoznała się z poglądami Hrabiego Dooku, którego Darth Sidious nieco wcześniej przyjął na swojego ucznia. Wkrótce - pomiędzy 32 a 30 BBY - Palpatine przyjął Vergere jako kandydatkę na Sitha. Foshanka podczas odbierania nauk od Mrocznego Lorda Sithów poznała jego prawdziwą naturę - widziała jego słabości, jego zachłanność, żądzę władzy i pragnienie manipulacji wszystkimi innymi istotami. Wtedy też uświadomiła sobie, że Sidious może zostać najbardziej niszczycielską żywą siłą galaktyki. Postanowiła go więc zabić.

Problem w tym, że Vergere za wcześnie przystąpiła do działania i Palpatine nie zginął. W odwecie nasłał na Foshankę skrytobójców. Vergere przez jakiś czas korzystała z możliwości Zakonu Jedi, aby móc ukryć się przed prześladowcami. Wkrótce postanowiła uciec przed Sidiousem, przyjmując od Rady Jedi pewną misję. Otóż Jedi dowiedzieli się o nowej planecie, umiejscowionej gdzieś w Szczelinie Gardaji w Ramieniu Tingel, daleko poza granicami Republiki. Krążyły plotki, że budowano tam jedyne w swoim rodzaju statki gwiezdne. Cała sprawa związana była ze światem podobno zwanym Zonama Sekot, przez niektórych uważanym za legendę. Jednak trzy lata wcześniej w rejonie Gardaji miała miejsce inwazja nieznanego gatunku, który zdołał opanować technikę lotów w przestrzeni. To właśnie miała zbadać Vergere. A przy okazji sprawdzić, czy uda jej się znaleźć Zonamę. Był to rok 30 BBY[4].

Vergere poddaje się Yuuzhan Vongom na Zonamie Sekot.

Vergere w istocie udało się dotrzeć na powierzchnię planety-legendy, która ją oczarowała. Okazało się, że Zonama Sekot była żywą planetą, o własnej świadomości, światem gęstej dżungli, pełnym niespotykanych gatunków. Foshanka na własne oczy widziała ogromne, drzewiaste formy życia - zwane bora - i ukryte fabryki produkujące organiczne statki. Z najdalej wysuniętej placówki zdołała przekazać Radzie Jedi krótki komunikat, potwierdzający legendę, a potem wśród Jedi słuch o niej zaginął.

Vergere.

Okazało się bowiem, że planetę zaatakowali Yuuzhan Vongowie, obca rasa z innej galaktyki. Najeźdźcy chcieli poznać sekrety organicznej technologii Ferroan, mieszkańców Zonamy, gdyż sami korzystali z podobnej. Wybuchł konflikt. "Przybysze z Dali" (jak Ferroanie nazywali Yuuzhan) starli z powierzchni planety połowę Zonamy. Vergere widziała ich siłę oraz technologię; zdała sobie sprawę, że ani Republika ani Jedi nie są przygotowani na inwazję tak nietypowego i potężnego wroga. Zaproponowała im więc układ: ona, w zamian za zostawienie planety w spokoju. Obcy, zaintrygowani jej zdolnościami, zgodzili się i zaprzestali dalszych ataków, wycofując się wraz z nią w stronę konwoju światostatków, zmierzającego powoli ku obrzeżom galaktyki. Vergere ocaliła swoją osobą świat, w którym się zakochała, choć miała zapłacić za to wielką cenę - pięćdziesiąt lat życia pośród obcej rasy. Zaraz przed odlotem z Yuuzhan Vongami, Foshanka zdołała zostawić wiadomość w swoich nasionach-partnerach, opowiadając o tym co widziała i gdzie się udaje. Rok później wiadomość odczytał młody Anakin Skywalker.

Yuuzhan Vongowie

Vergere i A'Sharad Hett.

Przez następne pięćdziesiąt lat, Vergere była powierniczką kapłanki Falung. Przyswajała jak najwięcej informacji o Yuuzhan Vongach, ich technologii, wierzeniach i kulturze, wiedząc, że w przyszłości mogą się okazać bezcenne dla galaktyki. Opanowała mistrzostwo w ukrywaniu swojej obecności w Mocy. Niestety Falung zmarła i Vergere została powierniczką Elan, która nie miała już takich wpływów w yuuzhańskim społeczeństwie.

Na krótką przed inwazją, Vergere przebywała wraz z Yuuzhan Vongami na jednym z ich statków, w Nieznanych Regionach. W tym czasie przelatywał tam A'Sharad Hett, Jedi, który zdołał przetrwać rozkaz 66 i zaczynał wstępować na ścieżkę Sithów. Yuuzhanie zaatakowali go, ale nie zabili, ponieważ Hett wykazał się wyjątkowymi umiejętnościami. Pochwycono go i wzięto do niewoli. Umieszczono go na statku, gdzie przebywała Vergere. Na statku Hettowi wymieniono mechaniczną protezę ręki i oka na organiczne implanty oraz umieszczono go w Objęciach Cierpienia. Foshanka wkrótce odwiedziła Hetta i wyjaśniła mu kto go wziął do niewoli. Powiedziała mu też o planach Yuuzhan o inwazji na galaktykę. Vergere wyczuła w A'Sharadzie ciemność i zaczęła z nim toczyć dysputy na temat Mocy. Hett uważał, że Zasada Dwóch ustanowiona ponad tysiąc lat temu powinna zostać zniesiona, a Sithów powinno być wielu. Vergere zrozumiała, że Hett nie będzie posłuszny jej naukom, zatem opuściła go. Pomimo próśb, nie pomogła mu w ucieczce i opuściła statek. A'Sharad jednak zdołał się uwolnić. Zabił wszystkich Yuuzhan na pokładzie i w dzień inwazji opuścił pokład statku.

Inwazja

Gdy inwazja obcych zaczęła przybierać na sile, yuuzhański kapłan Harrar wraz z młodą Elan i Nomem Anorem opracowali plan, mający na celu wyeliminowanie jak największej ilości rycerzy Jedi. Elan miała przedostać się na łono Nowej Republiki pod pretekstem politycznego azylu i - wykorzystując okazję - zarazić jak najwięcej Jedi zarodnikami bo'tous - wirusem, który wyniszczał już organizm Mary Jade.

Vergere.

Nieświadomy podstępu wywiad Nowej Republiki przejął Elan i jej powierniczkę Vergere. Uciekinierki zostały potajemnie przeniesione na planetę Wayland, którą to wkrótce zaatakowali Yuuzhanie, aby potwierdzić prawdziwość "zdrady" Elan. Kapłance i jej pomocniczce udało się oczywiście przeżyć. Poinformowały Republikę o kolejnym celu Yuuzhan Vongów, a miała to być planeta Ord Mantell, gdzie po jakimś czasie pospiesznie zaczęły się gromadzić wojska Imperium i Nowej Republiki. Jednocześnie Elan poprosiła o możliwość spotkania z rycerzami Jedi.

Plan Harrara został tak dobrze ułożony, że nabrała się na niego nawet kolaborancka Brygada Pokoju, która uznała, że Elan naprawdę jest zdrajczynią, po czym ułożyła plan przechwycenia Yuuzhanki. Vongowie, nie mogąc już powstrzymać Brygady, zostali biernymi obserwatorami akcji. Wywiad Nowej Republiki postanowił przenieść cenne (według ich mniemania) uciekinierki na Bilbringi, równocześnie rozsyłając dwie inne (fałszywe) grupy na inne planety. Jedi ostatecznie zgodzili się zaaranżować spotkanie z Yuuzhanką i jej powierniczką. Na ich szczęście Brygada Pokoju zaatakowała statek, którym agenci Republiki przewozili uciekinierki. Następnie szybko i sprawnie obezwładnili wszystkich z nich. Major Showolter przekazał misję Hanowi Solo, który przypadkiem znalazł się na pokładzie, także lecąc na Bilbringi

Po kilku perypetiach Elan i Vergere dostały się na pokład Millennium Falcon, jednak Han przejrzał ich plan. Nastąpił konfrontacja. Kapłanka zamierzała zabić go bo'tousami, ale w rezultacie sama od nich zginęła. Vergere natomiast dała Hanowi niespodziewany prezent – fiolkę z własnymi łzami. Chwilę później opuściła pokład w kapsule ratunkowej. Substancja pomogła uleczyć Marę Jade.

Mniej więcej w tym okresie Vergere wyruszyła na poszukiwania kogoś, komu mogłaby przekazać nauki Sithów. Wkrótce spotkała Lumiyę, {Mroczną Lady Sithów, która była już kiedyś szkolona przez Dartha Vadera. Vergere postanowiła kontynuować jej nauczanie[5].

Jacen Solo

Vergere.

Rok później Vergere powróciła do Yuuzhan Vongów. Wylądowała na flagowym statku floty Tsavonga Laha, Sunuloku, by spotkać się z mistrzem wojennym. Wcześniej zdradziła Yuuzhanom kilka szczegółów o "niewiernych" (jak nazywali resztę galaktyki), by ponownie wkupić się w ich łaski. Samemu Tsavongowi poradziła, że jeśli chce dopaść Jacena Solo, który upokorzył go na powierzchni Duro, musi odnaleźć Millennium Falcon, z którego jakiś czas wcześniej uciekła[6].

Mniej więcej pół roku później Tsavong Lah wysłał ją i Noma Anora na Baanu Rass, by powstrzymać grupę uderzeniową Jedi pod dowództwem Anakina Solo przed zabiciem królowej voxynów.

Po długiej i morderczej wyprawie, podczas której zginęła spora część grupy uderzeniowej, Jedi w końcu osiągnęli swój cel: gniazdo królowej-matki. Przez całą drogę po piętach deptała im Vergere i Nom Anor z oddziałem wojowników. Ostatecznie Foshanka pomogła rycerzom zabić królową, przy okazji porwała jednak Jacena Solo.

Wszystko, co ci mówię, to kłamstwo. Każde pytanie, które ci zadaję, to zasadzka. Nie znajdziesz we mnie prawdy. Nie musisz wierzyć w nic innego, niech to będzie cała twoja życiowa prawda.[7]
— Vergere do Jacena Solo
Vergere w okresie trzymania Jacena w niewoli.

Wkrótce razem trafili na nasieniostatek z dhuryamami. Młody Solo został umieszczony w Objęciach Cierpienia, które raz po raz po torturowały. Podczas bolesnych sesji Vergere wykładała mu swoje filozofie. Początkowo młodzieniec opierał się słuchaniu jej słów, nie docierało do niego to co istota chciała mu przekazać. Z czasem jednak nauczył się pokory i dostrzegania w jej słowach głębszego znaczenia. Vergere wiedziała, że znalazła idealnego kandydata na poniesienie dziedzictwa Sithów. Nie dawała mu jednak o tym znać; jej słowa i sposób działania nie były dla chłopca tożsame ani z Jedi, ani z Sithami.

Pod jej wpływem Jacen zabił jedenaście dhuryamów, oszczędzając tylko jednego, który jednocześnie stał się automatycznie przyszłym Mózgiem Świata Yuuzhan'tara, czyli przemienionej na modłę Yuuzhan planety Coruscant. Po wylądowaniu na jej powierzchni Vergere uciekła wraz z Solo w głębiny planety. Tam zdradziła swojego "ucznia", zostawiając go na pastwę Yuuzhan Vongów.

Ostatecznie Vergere i Jacen uciekli z Yuuzhan'tara na pokładzie Yorik-Ta i skierowali się w stronę Kalamara. W kapsule Jacen opowiedział jej o historii Anakina Skywalkera i Palpatine'a, lecz Vergere wydawała się nie być zainteresowana Imperatorem - wspomniała jedynie o Anakinie, którego pamiętała jako młodego chłopca. Gdy wylądowali na planecie, Foshanką zajął się Luke Skywalker. Podczas jej przesłuchiwania mistrz Jedi zapoznawał się z jej nietypowymi poglądami na naturę Mocy. W tym samym czasie naukowcy Republiki oraz Chissów zakończyli prace nad Alphą Red - wirusem, który zabijał Yuuzhan Vongów i wszelkie wytwory ich biotechnologii. Opcja wypuszczenia zarazy i jednocześnie wyeliminowania za jednym zamachem całej rasy była bardzo prawdopodobna, mimo tego, że Jedi się temu ostro sprzeciwiali. Sprawę rozwiązała właśnie Vergere, która zniszczyła wyprodukowane próbki wirusa, neutralizując je własnymi łzami. Nowa Republika uznała to za akt zdrady i Foshanka musiała się ukryć.

Wkrótce nastąpiła bitwa o Ebaq IX, do której Yuuzhanie ściągnęli sporo swoich posiłków. Znalazła się tam także Vergere. Na powierzchni księżyca walczyły bliźnięta Solo; Jacen w pewnym momencie znalazł się w dużych tarapatach. Wtedy też Vergere porwała szybkiego i zwinnego A-winga z pokładu Ralroosta i poświęciła życie, wbijając się pilotowanym przez siebie myśliwcem w tunele wydrążone na powierzchni księżyca, zabijając przy tym wielu wojowników Yuuzhan Vongów i jednocześnie ratując życie młodzieńca.

Vergere w okolicach wydarzeń wokół Ebaq IX.
Vergere: Nie ma nic bardziej bezsensownego niż niemożliwe do spełnienia życzenie.
Jacen Solo: To wszystko twoja sprawka, prawda?
Vergere: To było konieczne, żebym mogła uwolnić cię od twoich wyborów.
Jacen Solo: Nie wybrałem najlepiej, prawda?
Vergere: Wybierałeś, kierując się podszeptami serca. A poza tym... przecież osiągnąłeś cel, prawda? Twoja siostra przeżyła. Ja także osiągnęłam swój cel. Jesteś wolny i możesz teraz stawić czoło swojemu przeznaczeniu.
Jacen Solo: Właśnie uświadomiłem sobie, co się stało. Nie żyjesz, prawda?

Dziedzictwo

Troszczyła się o ciebie. Troszczyła się o los galaktyki. Dbała o wszystkie żywe istoty. Mara Jade dostała od niej lekarstwo, żeby mogła urodzić tego chłopca. Vergere była Sithem, a jednak to tylko dzięki niej Luke Skywalker ma w tej chwili syna. Mogła stać się bezwzględna i okrutna, prawda? A jednak każdy jej rzekomo bezwzględny postępek przyczyniał się do poprawy galaktyki. Ty także pod jej wpływem zmieniłeś się na lepsze.[8]
— Lumiya w rozmowie z Jacenem Solo

W 40 ABY Lumiya - próbując przeciągnąć Jacena Solo na ciemną stronę - poprowadziła jego, Bena i Nelani do siedziby Dartha Vectivusa. Będąc sam na sam z młodym Solo, opowiedziała mu wiele rzeczy o sobie oraz Sithach, w tym o przeszłości Vergere. Młodzieniec początkowo nie chciał wierzyć w słowa kobiety, ale po namyśle zdał sobie sprawę, że ukryte fakty z przeszłości Foshanki, które przed chwilą mu zdradziła, wreszcie pozwoliły mu w pełni zrozumieć dawną mentorkę. Argument odnoście Vergere ostatecznie przekonał Jacena o słuszności obrania ścieżki Sithów; Solo zabił Nelani i wymazał Benowi pamięć, stają się sekretnym uczniem Lumiyi.

Ciekawostki

  • W czasach służby Republice jako Jedi, Vergere posiadała miecz świetlny o szkarłatnym ostrzu.[3]
  • Według Tsavonga Laha, Vergere wyglądała jak "koszmarny żart mistrza przemian".[6]

Przypisy

Źródła

Zobacz kolekcję cytatów
Vergere.
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Vergere.