Dziedzictwo 18: Smocze szpony, część 5

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Dziedzictwo 18:
Smocze szpony, część 5
Legacy 18: Claws of the Dragon, Part 5
Scenariusz: John Ostrander
Ilustracje: Jan Duursema
Kolory: Brad Anderson
Tusz: Dan Parsons
Litery: Michael Heisler
Redakcja: Randy Stradley
Ilustracja na okładce: Travis Charest
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Dark Horse Comics
2 stycznia 2008
Wydanie polskie: Egmont Polska
16 marca 2009
Przekład: Jacek Drewnowski
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl: Dziedzictwo
Zeszyt/Tom: 18 z 50
Poprzedni: Dziedzictwo 17: Smocze szpony, część 4
Następny: Dziedzictwo 19: Smocze szpony, część 6
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era Dziedzictwa
Czas akcji: Ok. 137 ABY


Dziedzictwo 18: Smocze szpony, część 5 (org. Legacy 18: Claws of the Dragon, Part 5) to osiemnasty zeszyt serii komiksowej — Dziedzictwo. Komiks ukazał się 2 stycznia 2008 roku w Stanach Zjednoczonych nakładem wydawnictwa Dark Horse Comics. W Polsce historia została wydana 16 marca 2009 roku przez wydawnictwo Egmont Polska w wydaniu zbiorczym.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
Hoping to free their friend Cade Skywalker from the clutches of the Sith, Deliah Blue and Jariah Syn receive help from a surprising source. And Cade, who was captured by the Sith while trying to free Jedi Hosk Trey'lis, discovers that Hosk has found his own path to freedom, via the Force.

The good, evil, and those in-between are coming together, and the result is going shake the foundations of the Empire!

This is the future of Star Wars, the continuation of the story that started in the original trilogy, and none of it has been seen before.

The full story of Darth Krayt's origin is revealed!(Dark Horse Comics, 2008)

Streszczenie

Cade Skywalker jest torturowany przez Dartha Krayta w Objęciach Cierpienia. Krayt odsłania przed Skywalkerem fragment swojej historii.

Okazuje się, że w 25 ABY Hett przelatywał przez Nieznane Regiony, wtedy jego statek zostaje zaatakowany przez Yuuzhan Vongów, którzy przygotowywują się do inwazji na galaktykę. Hett nie ma szans z obcymi, ale wykazuje nadnaturalne umiejętności, więc Yuuzhanie nie zabijają go. Zostaje pochwycony i przetransportowany na jeden ze statków obcej rasy. Mężczyzna zostaje umieszczony w Objęciach Cierpienia. Vongowie wymieniają jego mechaniczne implanty, rękę i oko, które stracił w pojedynku z Kenobim na organiczne protezy. W końcu odwiedza go Vergere - foshańska mistrzyni Jedi, która zniknęła w czasach Starej Republiki. Opowiada mu o obcej rasie która go pochwyciła oraz o ich planach inwazji na Galaktykę. Hett prosi o pomoc w ucieczce, jednak Vergere odmawia i odchodzi. A'Sharad spędza kolejne dni badany przez mistrzów przemian. Wkrótce Vergere odwiedza go po raz kolejny. Podczas rozmowy z nią ma wizję siebie samego, stojącego na czele Zakonu Sithów. Mówi Vergere, że Sithów powinno być wielu, a Zakon powinien być tworzony w sekrecie. Twierdzi, że jego zakon będzie właśnie tak wyglądał. Vergere uważa, że to sponiewieranie doktryny Dartha Bane'a. Hett ma głęboki szacunek do Bane'a, ale uważa, że czasy się zmieniły i ta zasada już nie jest aktualna. Foshanka nie zgadza się z A'Sharadem i opuszcza go. W dzień inwazji Hett uwalnia się z Objęć i zabija wszystkich Yuuzhan na pokładzie statku, na którym był przetrzymywany. Porywa skoczek koralowy i odlatuje. Nikogo nie informuje o nadciągającym zagrożeniu, gdyż nie chce, aby wydały się jego plany dotyczące stworzenia Nowego Zakonu Sithów. Hett wraca na Korriban gdzie nazywa siebie "Darthem Kraytem". Zdobywa pierwszych uczniów i rozpoczyna nauki. Do swojego Zakonu zaprasza też Mroczną Jedi Lumiyę, ale ma ona inne plany, związane z jej nowym uczniem, Darthem Caedusem. Krayt uważa, że powinien poczekać na odpowiedni moment, gdy będzie mógł zrealizować swój plan podboju Galaktyki i zapada w trans leczniczy, przekazując władzę swojemu uczniowi, Darth Wyyrlokowi.

Krayt kończy swoją opowieść twierdząc, że teraz jest czas Sithów. Po zakończeniu opowieści Krayta Cade pyta się go czego właściwie od niego chce. Mroczny Lord żąda od niego, by ten uleczył jego ciało. Skywalker mówi, że nie potrafi tego zrobić, ale Krayt odpowiada, że w końcu stanie się to możliwe, tylko musi się nauczyć więcej o ciemnej stronie Mocy. Tymczasem przyjaciele Cade'a ciągle przebywają w pobliżu Świątyni i czekają na odpowiednią chwilę by odbić Skywalkera. Cade sam jednak próbuje uciec. Trafia jednak na Darth Talon która ogłusza go i zaprowadza przed oblicze swojego mistrza. Krayt jest wściekły i ma dość tej sytuacji. Daje Cade'owi miecz świetlny i nakazuje zabić Hoska Trey'lisa. Grozi mu, że jeśli tego nie zrobi, to zabije jego. Skywalker mówi mu, że wie, że to kłamstwo bo potrzebuje go do uleczenia ciała. Krayt odpiera, że w takim razie on sam zabije Hoska. Hosk mówi Cade'owi, że jego czyny świadczą o tym, że zasługuje na nazwisko Skywalker oraz że przebacza mu to, że niegdyś oddał go do niewoli Sithom. Twierdzi też, że jest gotów za niego umrzeć. Kraytowi z kolei mówi, że jest mu go żal. Wściekły Krayt zabija go. Jego ciało znika, ale dodaje jeszcze z zaświatów, że nie ma śmierci i że Moc będzie zawsze z Cade'em. Skywalker wpada we wściekłość, ale w tym momencie objawia mu się duch jego ojca. Mówi mu, że "to co leczy, może także zniszczyć", a następnie znika. Cade rozumie słowa ojca, porywa należący do niego miecz świetlny, który Krayt trzyma w gablotce i staje do walki z Darth Talon, Darth Nihlem i Kraytem. Przyjaciele Skywalkera widzą, że coś się dzieje i postanawiają działać. Tymczasem Cade rani Talon i staje przed Kraytem, jednak Nihl zagradza mu drogę do swojego mistrza. Krayt zaczyna go kusić by zemścił się za to, że Nihl zabił jego ojca...

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.
[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Galeria

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2008, 2 stycznia USA --- Dark Horse Comics 40 stron Druk (miękka) 2,99 USD
2009, 16 marca Polska --- Egmont Polska 144 strony Druk (miękka) 39,90 PLN

Linki zewnętrzne

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Dziedzictwo 18: Smocze szpony, część 5.


Dziedzictwo i Legacy II
[Pokaż/Ukryj]