Egmont Polska

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Życie wydaje się prostsze, kiedy coś naprawiasz.

Ten artykuł wymaga dopracowania.


Prosimy, dopracuj go pod względem języka i formy, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji. W tym artykule należy: poszerzyć o brakujące pozycję oraz uzupełnić historię, a także przeorganizować listy by jakoś zgrabniej wyglądały.

Logo wydawnictwa.

Egmont Polska to polskie wydawnictwo należące do Grupy Egmont. Marka powstała w 1990 roku, a jej nakładem ukazują się książki, komiksy, magazyny oraz gry planszowe. Przedsiębiorstwo zajmuje się wydawaniem publikacji związanych z uniwersum Gwiezdnych wojen od 1999 roku.

Historia

Wydawanie książek i komiksów, spod znaku Gwiezdnych wojen, wydawnictwo rozpoczęło w roku 1999 od książek z serii Uczeń Jedi i miesięcznika Gwiezdne wojny Komiks, który zawieszono rok później ze względu na niezadowalającą sprzedaż. W roku 2002, po premierze Ataku klonów, wydawnictwo zrezygnowało z publikacji z uniwersum Gwiezdnych wojen, twierdząc, że jest to po prostu nieopłacalne.

31 lipca roku 2008 Egmont poinformował, że zamierza wrócić do wydawania komiksów spod znaku Gwiezdnych wojen. Nowy miesięcznik Star Wars Komiks, będący swoistą kontynuacją poprzedniego, debiutował 16 września tego samego roku. Rozpoczęto także publikację serii Dziedzictwo, premiera pierwszego tomu której nastąpiła 13 października 2008 roku.

30 czerwca 2009 roku ukazał pierwszy numer kwartalnika Star Wars Komiks - wydanie specjalne liczący 96 stron, a także zawierający cztery części historii Bitwa o Jabiim oraz także plakat.

6 października 2009 roku rozpoczęto publikację serii Mroczne czasy, poprzez wydanie jej pierwszego tomu.

19 kwietnia 2010 roku nakładem wydawnictwa Egmont ukazał się pierwszy tom serii komiksowej Rycerze Starej Republiki.

22 grudnia 2010 roku wydawnictwo Egmont wypuściło na rynek pierwszy numer nowego kwartalnika Star Wars Komiks Extra.

14 lipca 2011 roku wydawnictwo poinformowało na swoim profilu na portalu społecznościowym Facebook, że od września tego samego roku planuje wrócić do wydawania przewodników i innych publikacji książkowych ze świata Gwiezdnych wojen, zapowiadając trzy pierwsze pozycje. 22 sierpnia tego samego roku wydano encyklopedię postaci z serialu Wojny klonów, a także album z naklejkami związanymi z tą produkcją. 5 września 2011 roku wydano trzeci zapowiedziany przewodnik o zbroi Dartha Vadera.

10 września 2011 roku wydawnictwo Egmont podało informacje że planuje wydanie miesięcznika dla dzieci w wieku 5 - 10 lat, mającego zawierać komiksy, zagadki, konkursy oraz różnego rodzaju gadżety. Magazyn został nazwany The Clone Wars, a pierwszy numer trafił do sprzedaży 26 października 2011 roku.

21 czerwca 2012 roku wydano ostatni numer kwartalnika Star Wars Komiks Extra.

9 września 2013 roku wydano ostatni numer kwartalnika Star Wars Komiks - wydanie specjalne.

22 sierpnia 2014 roku został wydany ostatni numer magazynu Star Wars Komiks przed półtoraroczną przerwą.

20 stycznia 2015 roku do sprzedaży trafił pierwszy numer magazynu Star Wars Rebelianci. Magazyn przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat i każdy numer kosztuje 9,99 PLN. Na początku był miesięcznikiem, ale później został przekształcony na dwumiesięcznik.

W lipcu 2015 roku poinformowano o powrocie do wydawania Star Wars Komiks, na którego łamach mają się ukazywać nowe historie wydawane przez wydawnictwo Marvel Comics. Ujawniono też przybliżony termin ukazania się na półkach sklepowych, wrzesień. Miesiąc później poinformowano, że na pierwszą opowieść opublikowaną na łamach magazynu został wybrany Star Wars: Skywalker atakuje, a komiks będzie miał 148 stron w cenie 19,99 zł. Oprócz samej historii, wewnątrz znajdziemy też publicystykę (napisana przez Jacka Drewnoskiego). 16 września po półtorarocznej przerwie do sprzedaży trafił pięćdziesiąty dziewiąty numer dwumiesięcznika Star Wars Komiks.

30 lipca 2015 roku do sprzedaży trafił pierwszy numer magazynu LEGO Star Wars. Miesięcznik przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 5 do 9 lat i każdy numer kosztuje 9,99 PLN. Do każdego numeru dołączony jest mini zestaw LEGO.

30 kwietnia 2020 roku korporacja HarperCollins wykupiła dział książkowy Egmontu. Od 1 maja wydawnictwo skupia się na wydawaniu czasopism, komiksów, gier planszowych, handlu elektronicznym oraz usługach marketingowych.

12 maja 2022 został wydany ostatni numer Star Wars Komiks, a wydawnictwo poinformowało o zawieszeniu wydawania tego periodyku. Następne komiksy z Gwiezdnych wojen wydawane są w formie albumów.

Magazyny

Okładka pierwszego numeru Star Wars The Clone Wars.

Star Wars The Clone Wars

Star Wars Rebelianci

Okładka pierwszego numeru Star Wars Rebelianci.

Star Wars Adventures

LEGO Star Wars

LEGO Star Wars Komiks

Książki

Powieści młodzieżowe

Okładka pierwszej książki serii Uczeń Jedi

Książki dla dzieci

Przewodniki

Okładka przewodnika The Clone Wars: Encyklopedia postaci, pierwszej gwiezdnowojennej publikacji książkowej wydanej przez Egmont po 2002 roku.

Komiksy

Okładka Opowieści Jedi: Złoty wiek Sith, jednego z pierwszych gwiezdnowojennych albumów komiksowych wydanych przez Egmont.

Albumy


Planowane

Star Wars Legendy

Magazyny

Gwiezdne wojny Komiks

Okładka pierwszego numeru magazynu Gwiezdne wojny Komiks, będącego zarazem pierwszym komiksem z uniwersum Star Wars wydanym przez Egmont.
Okładka ostatniego numeru magazynu Gwiezdne wojny Komiks.

Star Wars Komiks

Okładka pierwszego numeru Star Wars Komiks, pierwszej gwiezdnowojennej pozycji komiksowej wydanej przez Egmont po 2002 roku.
Okładka piątego numeru miesięcznika 'Star Wars Komiks.
Okładka jedenastego numeru miesięcznika 'Star Wars Komiks.
Okładka siedemnastego numeru miesięcznika Star Wars Komiks.
Okładka dwudziestego trzeciego numeru miesięcznika Star Wars Komiks.
Okładka dwudziestego dziewiątego numeru miesięcznika Star Wars Komiks.
Okładka trzydziestego piątego numeru miesięcznika Star Wars Komiks.
Okładka pięćdziesiątego dziewiątego numeru miesięcznika Star Wars Komiks.
Okładka siedemdziesiątego dziewiątego numeru miesięcznika Star Wars Komiks.
Okładka ostatniego zeszytu Star Wars Komiks o numerze dziewięćdziesiątym trzecim.

Star Wars Komiks - wydanie specjalne

Okładka pierwszego wydania specjalnego magazynu Star Wars Komiks.

Star Wars Komiks Extra

Ciekawostki

  • Wydawnictwo początkowo korzystało z loga Gwiezdnych wojen własnej roboty - dopiero po publikacji komiksów z serii Opowieści Jedi uzyskało prawa do oryginalnego Star Wars. Co ciekawe, w publikacjach książkowych polskie logo obecne było do samego końca.
  • Wydawnictwo jest numerem jeden w Polsce pod względem wydanych przewodników z Gwiezdnych wojen.

Linki zewnętrzne

Zobacz też

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
okładek od wydawnictwa Egmont Polska.