Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Troje przeciwko galaktyce

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Troje.jpg
Troje przeciwko galaktyce
Scenariusz Rich Hedden
Rysunki Rick Leonardi
Tytuł oryginalny Three Against the Galaxy
Wydanie polskie Egmont
18 grudnia 2008 (w Star Wars Komiks 4/2008)
Wydanie USA Dark Horse Comics
29 marca 2000 (w Tales 3)
Tłumaczenie Jarosław Grzędowicz
Liczba stron 22
Cena 4,90 PLN
Czas akcji 4 ABY


Troje przeciwko galaktyce (Three Against the Galaxy) to 22-stronicowy komiks który ukazał się 29 marca 2000 w trzecim numerze pisma Tales. W Polsce został opublikowany 18 grudnia 2008 przez wydawnictwo Egmont w czwartym numerze magazynu Star Wars Komiks.

Historia opowiedziana w komiksie została włączona do kanonu na mocy artykułu Unusual Suspects w Star Wars Gamer 6.

Opis

Oto opowieść o trojgu bohaterów, pochodzących z różnych galaktycznych ras i warstw społecznych, których łączy jedno: zostali życiowymi rozbitkami. Choć w komiksie nie występują filmowi bohaterowie, czytelnicy znajdą w nim nawiązania do klasycznej trylogii Star Wars.

Streszczenie

Gamorreański gladiator Grissom siedzi w kantynie na Otunii, wspominając dawne czasy: śmierć swoich współplemieńców, swojej rodziny, karierę wojskową, służby u Jabby i w końcu wędrówkę po całej galaktyce. W tej samej chwili do kanjpy wchodzi Arista Kabul, młoda córka Lorna Kabula, najpotężniejszego człowieka na planecie. Napastowana przez Grana, wpada na Grissoma, niechcący wywołując bójkę. Kończy się ona wtargnięciem do kantyny sił porządkowych, które skazują wszystkich jej uczestników na przymusową pracę w lokalnej kopalni.

Tydzień później Arista skarży się swojemu ojcu na urządzenie śledzące zamontowane na jej nodze. Wyjaśnienie starszego Kabula, że robi to tylko dla jej dobra, przerywa Seth, brat Lorna. W międzyczasie Grissom ciężko pracuje w kopalni, zastanawiając się, czym zasłużył sobie na taki los.

Wieczorem Seth kontaktuje się przez hologram z imperialnym moffem Harshem, informując go o szczegółach zaplanowanego na jutro zamachu na Lorna i Aristę w jednym z tuneli kopalni, który będą wizytować. Dzięki temu Seth przejmie kontrolę nad Zakładami Kabul i, w przeciwieństwie do brata, bez żadnych oporów nawiąże kontakty handlowe z Imperium.

Następnego dnia Lorn i niechętna Arista przybywają do kopalni. Dziewczyna rozpoznaje wśród jednego z górników Gamorreanina z kantyny. Grissom z kolei podświadomie wyczuwa niebezpieczeństwo. Zauważa na jednym z dźwigarów ładunek wybuchowy, po czym błyskawicznie podbiega i wrzuca go do szybu. Eksplozja zabija jednak wszystkich poza Kabulami i Gamorreaninem. Wyciąga on z gruzów nieprzytomną Aristę, a konający Lorn pojmuje, że za zamachem stoi jego brat. Nakazuje Grissomowi zabrać jego córkę jak najdalej z planety i oddać jej jego pierścień, po czym umiera. Gladiator, kierując się węchem, wyprowadza dziewczynę z ruin kopalni na pustynię.

Dwa dni później Seth dowiaduje się, że Arista mogła przeżyć. Wysyła na poszukiwania łowców nagród, ich przywódcy przekazując odbiornik sygnału z nadajnika Kabulówny. Rozkazuje im przynieść jej ciało. Tymczasem na pustyni Grissom i Arista nie mogą się ruszyć z miejsca ze względu na słabą kondycję dziewczyny. Gamorreanin bezskutecznie usiłuje zdjąć bransoletkę z jej nogi, nie wiedząc, że obserwuje ich z oddali pewien Jawa.

Wieczorem łowcy docierają do obozu uciekinierów, gdzie Grissom zrzuca na nich skały. Na pomoc parze przychodzi ten sam Jawa, który zestrzeliwuje skiffa bandytów wyrzutnią rakietową. Nazywa się Tek i oferuje pomoc przy zdjęciu bransolety, czego dokonuje krótko potem w swojej jaskini. W międzyczasie wyjaśnia, że wyznaczono za niego nagrodę w wysokości 12 tysięcy kredytów za użycie przez pewnego farmera zakupionego od Teka sprzętu w niewłaściwy sposób, co przyczyniło się do jego śmierci. Grissomowi świta w głowie pewien plan.

Następnego dnia zabiera Teka do miasta granicznego, gdzie przekazuje go policji, odbierając nagrodę. Wieczorem jednak, wespół z Aristą, wydostaje go z aresztu. Cała trójka kieruje się do posiadłości Kabulów, teraz pełną imperialnych szturmowców. Arista i Grissom zaskakują Setha w jego pokoju. Wuj błaga dziewczynę o darowanie życia, na co ta przystaje, jednocześnie dając sygnał Tekowi, by aktywował rozmieszczone wcześniej po całej kopalni ładunki. Obiecuje Sethowi, że pewnego dnia zapłaci za wszystko, po czym wszyscy uciekają z Otunii na pokładzie frachtowca.

Tek wspomina, że przed zniszczeniem kopalni wydostał z niej wszystkich robotników. Martwi się jednak, że cała nagroda poszła na łapówkę dla pilota statku. Arista odpowiada, że zawsze jeszcze raz mogą zainkasować nagrodę za Jawę.

Bohaterowie

Oryginalne logo komiksu.

Ciekawostki


Star Wars Tales
[Pokaż/Ukryj]
Tales 1 Życie, śmierć i Moc - Mara Jade: Noc w miasteczku - Zagłada 1 - Skippy - robot Jedi
Tales 2 Rutyna - Zagłada 2 - Stop That Jawa! - Incydent na stacji Horn
Tales 3 Śmierć kapitana Tarpalsa - Umowa z demonem - Ślicznotka - Troje przeciwko galaktyce
Tales 4 Chwila zwątpienia - Narodziny Gwiazdy Śmierci - Spare Parts - Piaszczysty podmuch
Tales 5 Opowieść Yaddle: Istota z podziemi - What They Called Me - Letni sen - Hoth - Komandosi Landa: Na orlich skrzydłach
Tales 6 Buda na Terk Street - A Hot Time in the Cold Town Tonite! - Fortune, Fate, and the Natural History of the Sarlacc
Junkheap Hero - The Hidden - Dzięki, stwórco
Tales 7 Pojedyncza cela - Nerf Herder - Jedi Chef - Przelicytowany, lecz niepokonany - Force Fiction
Tales 8 Kapitan C-3PO - The One That Got Away - The Secret Tales of Luke's Hand - Piraci z Gwiazdy Śmierci - Kiepski interes
Tales 9 Wskrzeszony - Hate Leads to Lollipops - The Rebel Four
Tales 10 Żołnierz - Skreej - Bezimienny - A Wookiee Scorned - Wolna pamięć
Tales 11 Zdobycz - In the Beginning - The Princess Leia Diaries - Tall Tales - Duch
Tales 12 A Day in the Life - Broń Jedi - The Revenge of Tag & Bink - Ugryziony - Obowiązek
Tales 13 Puzzle Peace - Tajemnica Tet-Ami - Niedobitki - Kamienie - Sith pośród cieni - Dzieci Mocy
Tales 14 Apokalipsa na Endorze - The Emperor's Court - Urwisy - Fale grozy - Lekcja - Przemytniczy splin - Mitologia
Tales 15 Burza piaskowa - First Impressions - Spadająca gwiazda - Zrób to albo nie - Śliskie zbocze - Szczęśliwe gwiazdy
Tales 16 Ktoś jeszcze - Best Birthday Ever - The Long, Bad Day - Kessel Run - Przerwa śniadaniowa - Jądro ciemności
Tales 17 Planeta umarłych - All for You - Mroczne widma - Ghosts of Hoth - Uczeń - Dark Journey
Tales 18 Numer dwa w galaktyce - Odpłata - Być Bobą Fettem - Ścieżka wojownika - Upiory
Tales 19 Nowe imperia upadają - Bez dobrego wywiadu nie ma udanej kampanii - Raczej ciemność widoma - The Rebel Club
Zaginiony miecz - Podróż w nieznane - Storyteller
Tales 20 George R. Binks - Who's Your Daddy - Fred Jawa - Luke Skywalker: Detective - Hunger Pains
Failing Up With Jar Jar Binks - Nobody's Perfect - Problem Solvers - Melvin Fett - Young Lando Calrissian
Tales 21 Nomad Chapter One - Wyznaczona ścieżka - Podobieństwa i różnice
Tales 22 Więzy honoru - Nomad Chapter Two - Rozbitkowie
Tales 23 Cienie i światło - Nomad Chapter Three - Szczęściarz
Tales 24 Naznaczony - Fett Club - Niewidziani, niesłyszani - Nomad Chapter Four
Wydania zbiorcze Volume 1 - Volume 2 - Volume 3 - Volume 4 - Volume 5 - Volume 6 - Opowieści - Najlepsze opowieści

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!