Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Kiepski interes

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kiepski interes.jpg
Kiepski interes
Bad Business
Scenariusz: John Ostrander
Ilustracje: Francis Portela
Kolory: David Nestelle
Tusz: Howard M. Shum
Litery: Steve Dutro
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Dark Horse Comics
13 czerwca 2001
Wydanie polskie: Egmont Polska
17 sierpnia 2011
Przekład: Zbigniew Grzędowicz
Typ publikacji: Pojedynczy komiks
Seria/Cykl: Tales
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era upadku Republiki
Czas akcji: 32 BBY


Kiepski interes to pojedyncza historia komiksowa zawarta w ósmym numerze magazynu Tales. W Stanach Zjednoczonych została wydana przez wydawnictwo Dark Horse Comics 13 czerwca 2001 roku. W Polsce komiks został wydany w dniu 17 sierpnia 2011 roku przez Egmont Polska w trzydziestym szóstym numerze Star Wars Komiks.

Nota wydawnicza

Wydanie polskie
Głównym bohaterem opowieści jest Vilmarh Grahrk, przemytnik i najemnik z rasy Devaronian. To on odegrał niechlubną rolę w wydarzeniach ukazanych w komiksie Rada Jedi: Działania wojenne („Star Wars Komiks Wydanie Specjalne” 2/2011). Wtedy się ulotnił, a teraz powrócił, by odebrać dług od Watta – tego samego, który jeszcze niedawno był właścicielem małego niewolnika, Anakina Skywalkera. (Egmont Polska, 2011)

Streszczenie

Vilmarh Grahrk oraz Watto w czasie rozmowy.
Do sklepu Watta w Mos Espie na Tatooine wchodzi Vilmarh Grahrk. Devaronianin zwraca się do właściciela lokalu z żądaniem uregulowania długu powstałego w wyniku gry w sabaka. Gdy widzi droidy techniczne serii DUM oznajmia, że zabierze je w ramach swojej rekompensaty, na co Toydarianin oznajmia, że są one złym wyborem, gdyż są zawodne i posiadają zmodyfikowane oprogramowanie. Mimo słów handlarza, Villie obstaje przy swoim wyborze, gdyż uważa, że Watto odmawiając oddania robotów, próbuje zaoszczędzić majątek, który są warte. Najemnik żąda, by przetransportowano je na jego statek, Inferno, a następnie odchodzi na spotkanie z klientką.

Gdy wierzyciel Watta odchodzi, ten śmieje się w głos co powoduje pytanie Shmi Skywalker o przyczynę takiego zachowania. Toydarianin mówi jej, że nie mógł się pozbyć techników przez długi czas, a teraz wcisnął je Grahrkowi. Następnie mężczyzna wydaje polecenie niewolnicy, by przetransportowała droidy na statek Villie'ego.

W kosmoporcie Vilmarh rozmawia z księżniczką Miarią Prrt, która chce wynająć go, by zawiózł ją na jej rodzinną planetę Felacat. Kobieta wyjawia swemu rozmówcy, że podczas swojej ostatniej podróży została porwana, lecz gdy statek, którym leciała wyszedł z nadprzestrzeni wszyscy na pokładzie byli martwi, z wyjątkiem jej. Devaronianin jest zaskoczony jej opowieścią, lecz mimo to zaprasza ją na swój statek. Prrt przyjmuje zaproszenie i prosi, by w czasie lotu przemytnik wykonywał krótkie skoki w nadprzestrzeni, gdyż długotrwałe loty w nadświetlnej poważnie szkodzą przedstawicielom jej rasy. Villie obiecuje spełnić jej prośbę. W tej samej chwili zostaje odnaleziony przez Shmi Skywalker, która dostarcza mu droidy techniczne typu DUM.

Ucieczka przed księżniczką.
Po potwierdzeniu odbioru, mężczyzna zostaje zaczepiony przez NT 600, który nie może uwierzyć, że ten zamierza przewieźć księżniczkę z powrotem na Felacat. Grahrk odpowiada mu, że inną opcją byłoby porwanie pasażerki co i tak przyniosłoby mu zadowolenie i korzyści.

Jakiś czas później, w przestrzeni kosmicznej Villie i Miaria rozmawiają w kajucie na pokładzie Inferno. Kobieta stwierdza, że jej przewoźnik jest uroczy, po czym pyta go czy nie powinien pilotować swego statku i pilnować, by skoki nadprzestrzenne nie były zbyt długie. Ten odpowiada jej, że używa astronawigacji oraz posiada droida, który jest jego drugim pilotem. Nieoczekiwanie księżniczkę zaczyna boleć głowa, przez co pyta kiedy wyjdą z hiperprzestrzeni. Devaronianin postanawia to sprawdzić, dlatego pyta NT 600 o status lotu. Droid odpowiada mu, że jego nowe droidy otrzymane od Watta postanowiły przeprowadzić w nim naprawy i pozbawiły go możliwości kontroli Inferno. Słysząc to, Villie postanawia zająć się tym osobiście, dlatego opuszcza Miarię.

Po jego wyjściu, silny ból głowy księżniczki wywołany nadmiernym poziomem stresu związanego z podróżą w nadprzestrzeni wywołuje w Prrt transformację w zwierzęcą formę charakterystyczną dla jej rasy.

W kokpicie, Grahrk jest świadkiem chaosu wywołanego przez poczynania nowych robotów. Chcąc opanować sytuację mówi technikom, by nie naprawiali rzeczy, które aktualnie są w użytku. W tej samej chwili do kabiny wchodzi Miaria, która będąc w swej drugiej postaci, informuje Villie'ego, że zje go na obiad. Kontynuując przypomina, że prosiła go o krótkie przebywanie w nadprzestrzeni, co uchroniłoby ją przed przemianą. Devaronianin zwraca się do NT 600, by natychmiast wyciągnął ich z hiperprzestrzeni, lecz droid informuje go, że w tej chwili to niemożliwe. Najemnik sięga po swój pistolet blasterowy i wymierza go w swoją pasażerkę, lecz ta informuje go, że takie zachowanie jeszcze bardziej podwyższa jej poziom stresu. W związku z tym mężczyzna rzuca się do ucieczki, a drapieżna księżniczka zaczyna go gonić.

Vilmarh Grahrk odzyskuje panowanie nad Inferno.
Biegnąc przez korytarze Inferno, Villie decyduje się wejść pod pokład co na chwilę uwalnia go od Prrt. Po jakimś czasie wraca do kokpitu gdzie chce strzelić do swoich nowych droidów. NT 600 odmawia mu tego, przez co przemytnik rzuca w techników swoim blasterem. Broń trafia w czułe punkty robotów co je dezaktywuje. Po chwilowym tryumfie, Devaronianin ponownie zostanie odnaleziony przez Miarię, dlatego poleca swemu astronawigatorowi, by aktywował kapsułę ratunkową. Droid jest zaskoczony, że jego pan chce uciec oraz informuje go, że wciąż są w nadprzestrzeni. Grahrk, ponownie uciekając przed księżniczką, żąda by jego rozkaz został niezwłocznie spełniony. NT 600 wykonuje go, a w tym samym momencie, Villie podstępem wprowadza Prrt do kapsuły. Widząc takie zachowanie, robot oznajmia, że nie pozwoli, by najemnik pozostawił ich pasażerkę w hiperprzestrzeni, gdyż to spowodowałoby, że umrze. Vilmarh mówi mu, że nie zamierza jej zostawiać, a przetransportować na jej ojczysty świat za pomocą promienia ściągającego.

Gdy plan przemytnika zostaje wprowadzony w życie, kończy on swoją podróż bez dalszych problemów. Po wylądowaniu na planecie Felacat, uwalnia księżniczkę z wnętrza kapsuły. Po wyjściu z nadprzestrzeni kobieta znów jest w swej spokojniejszej postaci, przez co oboje udają się na spotkanie z jej ojcem. W czasie rozmowy z monarchą Villie żąda zapłaty za swoją pracę, lecz jego rozmówca oznajmia, że pieniądze go stresują, a Devaronianin przekonał się już co oznacza stres dla Felacatian. Przestraszony jego słowami, Grahrk pospiesznie opuszcza planetę. W czasie lotu jest w dobrym humorze, a gdy NT 600 pyta go dlaczego, oznajmia, że zostawił droidy techniczne na powierzchni i polecił im, by naprawiły Felacatianom ich planetę.

Zawartość

Galeria

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2001, 13 czerwca
(w Tales 8)
USA --- Dark Horse Comics 12 stron Druk (miękka) 5.99 USD
2011, 17 sierpnia
(w Star Wars Komiks 8/2011)
Polska --- Egmont Polska 12 stron Druk (miękka) 6,50 PLN

Linki zewnętrzne


Star Wars Tales
[Pokaż/Ukryj]
Tales 1 Życie, śmierć i Moc - Mara Jade: Noc w miasteczku - Zagłada 1 - Skippy - robot Jedi
Tales 2 Rutyna - Zagłada 2 - Stop That Jawa! - Incydent na stacji Horn
Tales 3 Śmierć kapitana Tarpalsa - Umowa z demonem - Ślicznotka - Troje przeciwko galaktyce
Tales 4 Chwila zwątpienia - Narodziny Gwiazdy Śmierci - Spare Parts - Piaszczysty podmuch
Tales 5 Opowieść Yaddle: Istota z podziemi - What They Called Me - Letni sen - Hoth - Komandosi Landa: Na orlich skrzydłach
Tales 6 Buda na Terk Street - A Hot Time in the Cold Town Tonite! - Fortune, Fate, and the Natural History of the Sarlacc
Junkheap Hero - The Hidden - Dzięki, stwórco
Tales 7 Pojedyncza cela - Nerf Herder - Jedi Chef - Przelicytowany, lecz niepokonany - Force Fiction
Tales 8 Kapitan C-3PO - The One That Got Away - The Secret Tales of Luke's Hand - Piraci z Gwiazdy Śmierci - Kiepski interes
Tales 9 Wskrzeszony - Hate Leads to Lollipops - The Rebel Four
Tales 10 Żołnierz - Skreej - Bezimienny - A Wookiee Scorned - Wolna pamięć
Tales 11 Zdobycz - In the Beginning - The Princess Leia Diaries - Tall Tales - Duch
Tales 12 A Day in the Life - Broń Jedi - The Revenge of Tag & Bink - Ugryziony - Obowiązek
Tales 13 Puzzle Peace - Tajemnica Tet-Ami - Niedobitki - Kamienie - Sith pośród cieni - Dzieci Mocy
Tales 14 Apokalipsa na Endorze - The Emperor's Court - Urwisy - Fale grozy - Lekcja - Przemytniczy splin - Mitologia
Tales 15 Burza piaskowa - First Impressions - Spadająca gwiazda - Zrób to albo nie - Śliskie zbocze - Szczęśliwe gwiazdy
Tales 16 Ktoś jeszcze - Best Birthday Ever - The Long, Bad Day - Kessel Run - Przerwa śniadaniowa - Jądro ciemności
Tales 17 Planeta umarłych - All for You - Mroczne widma - Ghosts of Hoth - Uczeń - Dark Journey
Tales 18 Numer dwa w galaktyce - Odpłata - Być Bobą Fettem - Ścieżka wojownika - Upiory
Tales 19 Nowe imperia upadają - Bez dobrego wywiadu nie ma udanej kampanii - Raczej ciemność widoma - The Rebel Club
Zaginiony miecz - Podróż w nieznane - Storyteller
Tales 20 George R. Binks - Who's Your Daddy - Fred Jawa - Luke Skywalker: Detective - Hunger Pains
Failing Up With Jar Jar Binks - Nobody's Perfect - Problem Solvers - Melvin Fett - Young Lando Calrissian
Tales 21 Nomad Chapter One - Wyznaczona ścieżka - Podobieństwa i różnice
Tales 22 Więzy honoru - Nomad Chapter Two - Rozbitkowie
Tales 23 Cienie i światło - Nomad Chapter Three - Szczęściarz
Tales 24 Naznaczony - Fett Club - Niewidziani, niesłyszani - Nomad Chapter Four
Wydania zbiorcze Volume 1 - Volume 2 - Volume 3 - Volume 4 - Volume 5 - Volume 6 - Opowieści - Najlepsze opowieści

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!