Mos Espa

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Mos Espa z lotu ptaka.

Mos Espa to osada na planecie Tatooine. W mieście tym spędził dzieciństwo Anakin Skywalker. Poza tym mieszkali tu m.in. Shmi Skywalker i handlarz złomu Watto.

Charakterystyka

Mos Espa jest portem kosmicznym pełnym kopułowych dachów domów - takich jak na całej Tatooine. Wkrótce jednak kontrolę nad miastem objęli Huttowie, a przed bitwą o Naboo nieoficjalną, ale pełną władzę sprawował tu już Hutt Jabba. Wiele dochodów przynoszą coroczne wyścigi ścigaczy w święto Boonta, które przyciągają tłumy fanatyków ścigaczy. Mieszkańcami miasteczka są głównie niewolnicy, drobni handlarze, pozyskiwacze wilgoci i drobni przestępcy zajmujący się "układami" z Huttami. Najprawdopodobniej Jabba ma swoją dodatkową rezydencję gdzieś w mieście.

Historia

Mos Espa byłą początkowo kolonią górniczą. Kiedy okazało się, że przemysł górniczy nie jest opłacalny, opuszczaną osadą zainteresowali się Huttowie i rozwinęli tam swój biznes - handel, niewolnictwo, a także zabójcze wyścigi ścigaczy.

W czasie kiedy Federacja Handlowa zablokowała Naboo do Mos Espy przybyli Padmé Naberrie, Jar Jar Binks i Qui-Gon Jinn w poszukiwaniu hipernapędu. Zanim udało się zdobyć ową część, Qui-Gon założył się także o wolność młodego niewolnika - Anakina Skywalkera, który był wtedy własnością handlarza złomem - Watto. Jedi wygrał zakład i Anakin udał się na Coruscant gdzie rozpoczął szkolenie w Świątyni Jedi.

Kiedy Imperium przejęło kontrolę nad Tatooine wyścigi ścigaczy zostały zakazane i miasto podupadło.

Źródła