Federacja Handlowa

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Logo Federacji Handlowej.

Federacja Handlowa powstała za czasów Republiki Galaktycznej, około 350 BBY. Zajmowała się wymianą handlową między terytoriami światów środka, a Rubieżami. Jej najsłynniejszym prezesem był Neimoidianin - Nute Gunray. Została rozwiązana po śmierci prezesa w 19 BBY. Przedstawicielem firmy w Senacie był Lott Dod.

Historia

Federacja już na samym początku swojego istnienia zawarła sojusz z zakładami Baktoid Armor Workshop i Xi Char, by te produkowały dla niej okręty i droidy dla ochrony swoich konwojów.

Z czasem Federacja stała się na tyle potężna, że znalazło się dla niej miejsce w Senacie Galaktycznym. Po upływie kolejnych kilkunastu lat zaczęła reprezentować planety z Rubieży. Same rządy tamtych planet z chęcią oddawały Federacji głosy, gdyż zapewniało im to korzystną wymianę handlową. W celu ochrony swoich interesów Federacja zaczęła rozbudowywać flotę oraz wojska lądowe.

W 44 BBY, kiedy wybuchła wojna nadprzestrzenna Starka, Federacja stanęła po stronie zakładów Starka. Droidy przeszły wtedy swoisty chrzest bojowy. Mimo to Stark i jego sojusznicy przegrali. Podczas wojny wyróżnił się członek Federacji - Nute Gunray. Trafił on do grona przywódców organizacji. Monopol Federacji sprawił, iż około 40 BBY zaczęły się pojawiać grupy terrorystyczne, atakujące statki Federacji. W związku z zaistniałym kryzysem Senat uchwalił nową, niekorzystną dla Federacji ustawę – wprowadzającą podatki na szlaki handlowe. Po pewnym czasie Gunray, z tytułem wicekróla, chciał przejąć władzę w Federacji. W tym celu Neimoidianin zwrócił się o pomoc do tajemniczego lorda Sithów - Sidiousa. Lord pomógł mu w jego planach i wymordowano przywódców Federacji. Jako jej nowy prezes, Gunray wyznaczył Lotta Doda na przedstawiciela w Senacie i Rune Haako jako przywódcę armii droidów. Z czasem właśnie ta armia powiększyła się kilkukrotnie, flota została mocno rozbudowana i pozycja organizacji w galaktyce stała się bardzo mocna. Widzący to Sidious kazał Gunrayowi zablokować szlaki handlowe małej planety Naboo. Tak też się stało. W 32 BBY potężne krążowniki typu Lucrehulk okrążyły planetę i nie przepuszczały żadnych statków. Po pewnym czasie padł rozkaz do inwazji i zajęcia planety. Oddziały droidów i czołgów opanowały planetę i rozpoczęły jej okupację. Gunray chciał wymusić na tamtejszej królowej - Padmé Amidali - podpisanie paktu o współpracy. Królowa odmówiła. Okupacja stała się bardziej okrutna. Wkrótce rozpoczęło się powstanie przeciw Federacji. Okręt dowodzenia droidami - Saak'ak - został zniszczony, a droidy wyłączone. Fedracja przegrała, a Gunray stanął przed sądem.

Jednak dzięki wpływom Sidiousa, udało mu się wyjść z procesu bez kary. Od 24 BBY Federacja wspierała antyrepublikański Ruch Separatystyczny. Dwa lata później, w 22 BBY, by zemścić się na Republice, Gunray przyłączył swoją organizację do Konfederacji Niezależnych Systemów, która chciała wywołać wojnę z Republiką. To posunięcie oznaczało oddanie swoich wojsk i floty Separatystom oraz utratę miejsca w Senacie. Pakt o sojuszu podpisano na Geonosis. Dowiedziawszy się o tym Republika wysłała na Geonosis świeżo utworzoną Armię Klonów. Na planecie rozegrała się bitwa. Wojska Separatystów, w tym Federacja, przegrały bitwę. Rozpoczęły się krwawe wojny klonów.

Droidy bojowe, czołgi i myśliwce Federacji stanowiły trzon separatystycznej armii droidów. W 19 BBY, kiedy na Mustafar zabito Nute'a Gunraya i pozostałych przywódców Federacji, rozwiązano ją.

Nute Gunray.

Ważni członkowie

Armia

Wojska lądowe

Droid bojowy typu B1.

Piechota:

Czołgi i transportery :

Flota

Myśliwce :

Okręty :

Planety kontrolowane przez Federację

Źródła