Krążownik typu Lucrehulk

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Krążownik typu Lucrehulk
Podstawowe dane
Producent: Hoersch-Kessel Drive Inc.
Rodzaj: Krążownik
Specyfikacja techniczna
Długość: 3170 m
Silniki:
Hipernapęd: Klasy 2 (zapasowy klasy 10)
Uzbrojenie: 42 poczwórne działa laserowe
Różne
Załoga:
Pasażerowie: 139 000 droidów bojowych
Ładowność: 5 000 000 ton metrycznych
Rola:
  • Frachtowiec
  • Okręt wojenny
Przynależność:Krążownik typu Lucrehulk to rodzaj krążowników używanych przez Federację Handlową i Konfederację Niezależnych Systemów podczas wojen klonów.

Historia

Gdy Darth Sidious nawiązał kontakt z Federacją Handlową, zaproponował organizacji rozbudowę swojej floty. Namówił jednak wicekróla Gunraya i pozostałych przywódców, aby nie zamawiali oni nowej maszyny, lecz modyfikowali już istniejące. Miało to szczególnie duże znaczenie z dwóch powodów. Po pierwsze, było to tańsze rozwiązanie, a po drugie, pozwoliło ukryć liczebność sił Federacji przed Republiką Galaktyczną.

Modyfikowanie floty polegało głównie na przebudowie frachtowców typu LH-3210 Lucrehulk. W wyniku tych działań powstały krążowniki typu Lucrehulk, czyli w pełni uzbrojone i przygotowane do wojny okręty bojowe. W niektórych maszynach modyfikacje poprowadzono dalej uzyskując okręty kontroli droidów typu Lucrehulk.

Flota złożona ze wszystkich trzech typów pojazdów dokonała inwazji na Naboo w 32 BBY. Wśród nich znajdował się Saak'ak. Dziesięć lat później zaś, maszyny tego typu weszły w skład zawiązanej na Geonosis Konfederacji Niezależnych Systemów. Następnie przez całe wojny klonów były jednym z podstawowych okrętów wojennych tej organizacji. Po przegranej w 19 BBY niemalże wszystkie tego typu okręty zostały wyłączone i zezłomowane. Ostatnią operację, w której wziął udział krążownik typu Lucrehulk była próba ataku na Gwiazdę Śmierci przeprowadzona przez rebeliancki okręt Fortessa w 0 BBY.

Charakterystyka

O ile frachtowce typu Lucrehulk miały być dużymi, dobrze uzbrojonymi i chronionymi pojazdami, których głównym celem było transportowanie towaru, o tyle krążowniki typu Lucrehulk były już przewidziane jako okręty wojenne, które miały brać udział w regularnych walkach w przestrzeni kosmicznej. Z tego powodu zdecydowano się je wyposażyć w znaczną ilość sprzętu wojskowego, zmniejszając w zamian za to przestrzeń ładunkową pięciokrotnie.

Z początku, dodano dwie dodatkowe baterie poczwórnych dział laserowych, czyli zwiększono ich ilość z 28 do 42. Później stopniowo dodawano coraz to więcej takiego uzbrojenia. Główną siłą krążownika nie były jednak jego własne działa, lecz jednostki, które stacjonowały w jego rozległych hangarach. Wymienić tu należy przede wszystkim 1500 myśliwców typu Vulture, które w tej ilości były w stanie nawiązać walkę z przeciwnikiem. Na potrzeby przeprowadzania ataku naziemnego natomiast, krążownik typu Lucrehulk dysponował 50 pojazdami C-9979, 550 MTT, 1500 PAC, 6250 AAT i 139 000 droidów bojowych.

Ciekawostki

  • Krążownik typu Lucrehulk wyglądał niemalże identycznie, co frachtowiec typu Lucrehulk. Od okrętu kontroli droidów można go natomiast było odróżnić brakiem szesnastu dodatkowych anten na kadłubie.

Źródła