Gwiazda Śmierci (powieść)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Gwiazda Śmierci
Death Star
Autor/rzy:
Ilustracja na okładce: John Harris
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Del Rey
16 października 2007
Wydanie polskie: Wydawnictwo Amber
20 stycznia 2011
Przekład: Błażej Niedziński
Typ publikacji: Powieść
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era Imperium
Czas akcji: 1 - 0 BBY


Gwiazda Śmierci (org. Death Star) to powieść autorstwa Michaela Reavesa i Steve'a Perry'ego, przedstawiająca historię powstania i funkcjonowania pierwszej Gwiazdy Śmierci. Książka została wydana 16 października 2007[1] roku w USA nakładem wydawnictwa Del Rey.

W Polsce premiera odbyła się 20 stycznia 2011[2] roku, a wydana przez wydawnictwo Amber w przekładzie Błażeja Niedzińskiego.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
“THAT’S NO MOON.”Obi-Wan Kenobi

The Death Star’s name says it all, with bone-chilling accuracy. It is a virtual world unto itself–equipped with uncanny power for a singularly brutal purpose: to obliterate entire planets in the blink of an eye. Its annihilation of the planet Alderaan, at the merciless command of Grand Moff Tarkin, lives in infamy. And its own ultimate destruction, at the hands of Luke Skywalker, is the stuff of legend. But what is the whole story, and who are the players, behind the creation of this world-killing satellite of doom?

The near extermination of the Jedi order cleared the way for Palpatine–power-hungry Senator and Sith Lord–to seize control of the Republic, declare himself Emperor, and usher in a fearsome, totalitarian regime. But even with the dreaded Darth Vader enforcing Palpatine’s sinister will, the threat of rebellion still looms. And the Emperor knows that only abject fear–and the ability to punish dissent with devastating consequences–can ensure his unchallenged control of the galaxy. Enter ambitious and ruthless government official Wilhuff Tarkin, architect of the Emperor’s terrifying dream come true.

From inception to completion, construction of the unprecedented Death Star is awash in the intrigues, hidden agendas, unexpected revelations, and daring gambits of those involved on every level. The brightest minds and boldest egos, the most ambitious and corrupt, the desperate and the devious, all have a stake in the Death Star–and its potential to control the fate of the galaxy.

Soldiers and slaves, loyalists and Rebels, spies and avengers, the innocent and the evil–all their paths and fates will cross and intertwine as the Death Star moves from its maiden voyage to its final showdown. And a shadowy chapter of Star Wars history is stunningly illuminated in a thrilling, unforgettable adventure.[1](Del Rey, 2007)

Wydanie polskie
Senator Palpatine, Mroczny Lord Sithów, przejął kontrolę nad galaktyką. Lecz wie, że tylko absolutny strach zapewni mu niekwestionowane panowanie. Nawet przerażająco okrutny Darth Vader nie jest w stanie stłumić ducha Rebelii. Tak rodzi się straszliwe marzenie Imperatora - budowa gigantycznej bojowej stacji kosmicznej.

Najbardziej błyskotliwe umysły i niezwykłe osobowości, najbardziej ambitni i najbardziej zdeprawowani, żołnierze i niewolnicy, szpiedzy i mściciele – ich losy krzyżują się, gdy Gwiazda Śmierci przemierza drogę od dziewiczego lotu do ostatecznego unicestwienia w najmroczniejszym rozdziale historii Gwiezdnych wojen.[2](Wydawnictwo Amber, 2011)

Streszczenie

W tym haśle należy dodać lub rozbudować streszczenie oraz spis zawartości.

Część 1: Budowa

Zawyła syrena alarmowa, więc porucznik Villian "Vil" Dance obudził się, złapał swój kask i wybiegł na korytarz skręcając w prawo, i sprintem pobiegł w stronę pokładu startowego. "Vil" zastanawiał się czy to ćwiczenia, ponieważ ostatnio często je urządzano, żeby piloci zachowali czujność, ale teraz to nie były ćwiczenia. Kiedy wbiegł do hangaru zauważył, że została wezwana tylko jego jednostka, więc to nie mogło być poważny problem. Wiedział, że jego statkiem był "Czarny-11" jeden z jego ulubionych. Oficer dyżurny zamachał na Vila, który się spytał co się dzieje. Kapitan odpowiedział mu, że grupie więźniów udało się przejąć najnowszy prom klasy Lambda i, że nie pozwoli, żeby to się stało na jego wachcie. Po skończeniu rozmowy porucznik i jego jednostka polecieli w stronę promu. Później zaczął rozmawiać z jego pilotem. "Vil" nakazał mu, żeby wrócił do bazy. Jednak pilot odpowiedział, że nie ma na to ochoty. Potem porucznik zagroził, że otworzy ogień, jednak pilot grał na zwłokę. Później prom otworzył do niego ogień, ale "Vil" był o ułamki sekund szybszy. Następnie zestrzelił go i kazał sprawdzić pilotom czy ktoś żyje. Okazało się, że wszyscy zginęli, więc odlecieli z powrotem na niszczyciel o nazwie Stalowy Szpon. I wtedy zobaczył ogromną stację kosmiczną z odległości stu kilometrów. Nawet z tej odległości wydawała się ogromna, a był to zaledwie szkielet i każdy niszczyciel wydawał się przy niej mały. Mówili na nią Gwiazda Śmierci.

Część 2: Próba ogniowa

Plany Gwiazdy Śmierci zostały skradzione z bazy wojskowej na Danucie przez Kyle’a Katarna i wysłane do Sojuszu. Wieść dotarła do Tarkina. Wielki moff skontaktował się w tej sprawie z Darthem Vaderem, by poprosić Sitha o pomoc. Ustalili, że będą w stałym kontakcie. Mroczny Lord skierował się w stronę Tatooine przewidując, że tamtędy będzie lecieć rebeliancki statek ze skradzionymi planami.

Villian Dance przeprowadził ćwiczenia myśliwców TIE, które zostały przerwane przez atak rebeliantów. Przegrupował załogę i ruszyli do ataku na transportowiec Lucrehulk. W międzyczasie Tarkin nawiązał połączenie z Daalą. Okazało się, że admirał jest w drodze na stację bojową. Po chwili połączenie zostało przerwane przez atak na jej statek. Wielki Moff odwołał flotę gwiezdnych niszczycieli i rozkazał użycie superlasera po ujrzeniu pięciuset X-wingów wylatujących z transportowca wroga. Gwiazda Śmierci miała zaledwie cztery procent energii, a i tak jej strzał zniszczył doszczętnie statek. X-wingi rzuciły się w stronę stacji. Nie podejmowały walki z TIE tylko parły naprzód, przez co zostały zmasakrowane przez myśliwce. Vil zaliczył dziesięć trafień. Tarkin zarządził przeniesienie Gwiazdy Śmierci na drugą stronę Despayre obawiając się kolejnego ataku ze strony rebeliantów.

Daala została przeniesiona do centrum medycznego, gdzie zajął się nią zespół najlepszych chirurgów. Zabieg poszedł pomyślnie, jednak pojawiły się przypuszczenia o komplikacjach w sferze zaniku pamięci. Chirurg zdał sprawozdanie Tarkinowi o stanie zdrowia jego kochanki. Finalnie kobieta została odesłana z powrotem do Laboratorium Otchłani.

Lord Vader przypuścił atak na Tantive IV. Pojmał wszystkich ocalałych i wysłał oddział szturmowców na Tatooine po otrzymaniu informacji o wystrzelonej kapsule podczas szturmu. Podejrzewał, że księżniczka schowała w środku plany stacji bojowej.

Wieści o bitwie rozeszły się bardzo szybko po stacji. Tarkim wraz z Mottim zaczęli zastanawiać się nad możliwościami bojowymi superbroni. Postanowili przetestować ją przy trzydziestu procentach dostępnej energii.

Vil wyznał Teeli, że nie podobała mu się bitwa. Nie uznał jej za wyzwanie, którego pragnął. W przeciwieństwie do niego reszta pilotów TIE jest zadowolona i świętuje zwycięstwo w kantynie Memah.

Vader skontaktował się z Imperatorem. Mistrz poinformował swojego ucznia o rozwiązaniu senatu i zalecił mu, żeby udał się na Gwiazdę Śmierci w celu przekazania informacji Tarkinowi. Sith zgodził się chcąc wypełnić wolę swojego pana.

Kantyna Memah została zamknięta na czas konserwacji, więc Twi'lekanka postanowiła spędzić czas z Ratuą. Zelosianin zdradził jej swój plan na zarobek (kradzież holoprojektorów i odsprzedawanie ich innym pracownikom). Wyjął jedną sztukę, po czym włączył holotransmisję z więziennej planety. Ich oczom ukazała się destrukcja Despayre laserem z Gwiazdy Śmierci. Planeta nie została całkowicie zniszczona. Laser o mocy trzydziestu procent wywołał trzęsienia ziemi, spalił atmosferę, wzburzył morza oraz wybudził wulkany. W ten sposób zginęły wszystkie istoty znajdujące się na powierzchni. Przez ten czyn Nova Stihl wyczuł zakłócenia w Mocy.

Ze stacji bojowej oddano kolejny strzał o tej samej mocy, który spowodował pęknięcia w skorupie oraz zawalenie się gór. Dopiero trzeci strzał rozsadził planetę. Vader wyczuł zakłócenia w Mocy w trakcie podróży na Gwiazdę Śmierci.

Podczas spotkania w sali konferencyjnej omówiono szczegóły dalszego działania. Lord Vader pokazał niedowiarkom, co znaczy potęga Mocy.

Uli spotkał w sekcji więziennej Vadera prowadzącego Leię do celi. Doktor wrócił do centrum medycznego. Mroczny Lord przeprowadził przesłuchanie księżniczki z pomocą droida przesłuchującego, jednak nie dowiedział się czegokolwiek. Kazał zanieść ją do sekcji medycznej, gdzie zajął się nią Uli.

Po skończonej zmianie doktor udał się do „Twardego Serca”. Spotkał tam Stihla, który z kolei rozpoznał Ratuę. Napięta atmosfera rozmyła się po kilku chwilach. Nova postanowił nie wydawać Zelosianina.

Vader wyznał Tarkinowi, że przesłuchanie Leii nie przynosi rezultatów. Wielki Moff wpadł na pomysł, dzięki któremu księżniczka miała zacząć kolaborację. Sith udał się do celi po Leię. Napotkał w niej Ulego, który zajmował się księżniczką. Vader zabrał ze sobą więźnia do centrum dowodzenia. Tarkin zagroził księżniczce, że zniszczy Alderaan, jeśli ta nie wyjawi lokalizacji bazy rebeliantów. Dziewczyna ugięła się i podała nazwę Dantooine, ale nic to nie dało – Alderaan tak czy siak został zniszczony. Bosman niechętnie wykonał rozkaz. Zaczął odczuwać wyrzuty sumienia. Nova ponownie odczuł zakłócenia w Mocy i tym razem stracił przytomność.

Imperialny zwiad dokonał rekonesansu na Dantooine. Odnaleźli ślady opuszczonej, rebelianckiej bazy. Tarkin wściekł się i rozkazał Vaderowi zgładzenie księżniczki.

Nova dowiedział się o tym, że jest wrażliwy na Moc. Podjął decyzję o opuszczeniu wojska po wygaśnięciu kontraktu.

Atour Riten zalecił droidowi P-RC3, żeby znalazł w archiwalnych planach Gwiazdy Śmierci jakiś słaby punkt.

Sokół Millenium został schwytany i zwodowany do hangaru stacji. Tarkin odroczył rozkaz zgładzenia Leii chcąc ją wykorzystać jako przynętę dla wybawców i zarządził przeszukanie frachtowca. Nic na nim nie znaleziono, ale Vader wyczuł obecność Obi-Wana Kenobiego.

P-CR3 oświadczył archiwiście, że ktoś uzyskał dostęp do głównego komputera w sterowni hangaru. Droid zdobył obraz z kamer i przekazał go Atourowi. Mężczyzna obejrzał scenę rozmowy między Hanem, a Luke. Zorientował się, że ich planem jest odbicie więźnia. Pomógł im przekazując zdalnie kod dostępu do windy, którą mieli się przemieścić.

Ratua, Rodo, Memah, Atour, Vil, Nova i Teela spotkali się w kantynie Twi'lekanki. Wszyscy opowiedzieli się za ucieczką ze stacji. Archiwista przyznał, że posiada predyspozycje do umożliwienia im tego przedsięwzięcia.

Vader oznajmił Tarkinowi, że na pokładzie znajduje się jego dawny mistrz, z którym musi się zmierzyć. W trakcie ich rozmowy rozległ się alarm oznajmiający ucieczkę zbiegów.

Nova został oddelegowany do złapania uciekinierów. Natknął się na Hana i Chewbaccę. Sabotował akcję przeciągając otwarcie grodzi, a następnie dał fałszywy trop odnośnie kierunku ucieczki, mimo że wyczuł poprawną trasę, dzięki Mocy.

Vader spotkał w końcu Kenobiego, z którym starł się. Wiedział, że wygra, gdyż czuł opad sił starca. Pojedynek przykuł uwagę szturmowców oraz Luke’a Skywalkera, który biegł w stronę Sokoła. Ben wystawił się na cios byłego ucznia. Sith zabił Jedi, ale zdziwił się, kiedy jego ciało zniknęło. Poczuł strach z powodu swojej niewiedzy.

Tarkin zapoznał się z materiałem z pojedynku przed powrotem Mrocznego Lorda. Omówili sprawę nadajnika na frachtowcu i „ucieczce” rebeliantów.

Atour z pomocą P-CR3 zdobył kody dostępu do frachtowca medycznego oraz do promienia ściągającego. Pojawił się problem z uzyskaniem kodu do wrót hangaru, jednak wspólnie znaleźli rozwiązanie – mieli ustawić łączność do kontroli lotów w bibliotece, a droid miał się podać za oficera.

Baza Rebelii została zlokalizowana na księżycu Yavin IV po lądowaniu Sokoła. Gwiazda Śmierci przybyła do wskazanego układu, by raz na zawsze zmiażdżyć wrogów Imperium.

Uli, Teela, Nova, Memah, Rodo, Ratua, Atour i Vil ponownie spotkali się w „Twardym Sercu”. Archiwista wyjawił im swój plan i zlecił im, by ustawili kanał łączności biblioteki w ich interkomach. Miał ich powiadomić o gotowości planu. Po powrocie do biblioteki spotkała go niespodzianka. Dwóch strażników osaczyło jego droida. Okazało się, że wpadł podczas zdobywania kodu. Został zabrany przez nich na badania pamięci.

W trakcie powolnego namierzania księżyca na cel z orbity Yavin 4 wystartowały myśliwce, które ruszyły w stronę Gwiazdy Śmierci, by podjąć bitwę. Tarkin zarządził, że tylko artylerzyści mają zająć się wrogimi jednostkami. Vader przeciwstawił się tej decyzji i zarządził swojej elitarnej jednostce TIE, by wzięli udział w walce.

Atour zabezpieczył łącze z hangarem, które stworzył dla niego P-CR3. Powiadomił resztę o gotowości planu.

Teela przejrzała jeszcze raz plany stacji bojowej. Zrozumiała zamiary buntowników i pobiegła na miejsce zbiórki.

Uli został aresztowany w trakcie pakowania walizki. Powodem było prowadzenie nielegalnych badań (sprawa midichlorianów we krwi Nova Stihla). W trakcie konwoju zdarzył się cud – jedna ze ścian eksplodowała i oddzieliła go od konwojentów. Uciekł na miejsce zbiórki.

Vader wiedział, że rebelianci coś knują i sam ruszył na pole bitwy. Podjął pościg za trzema Y-wingami, które oddzieliły się od reszty floty i wleciały do rowu prowadzącego do słabego punktu. Rozgromił je wszystkie.

Wszyscy stawili się na miejsce zbiórki oprócz Atoura. Przekazał im informację, że nie będzie w stanie przybyć, gdyż musi przejąć rolę swojego droida i musi umożliwić ucieczkę reszcie załogi. Grupa udała się do hangaru medycznego. Napotkali dwóch strażników i po drobnych komplikacjach Rodo oraz Nova musieli ich obezwładnić. Niefortunnie na miejsce przybyło kolejnych piętnastu, którzy nie uwierzyli w bajkę o trującym gazie. Jeden z nich wziął na muszkę dezerterów, ale od wystrzału powstrzymał go Ratua, który wykorzystał swoją umiejętność szybkiego przemieszczania się i staranował strażnika. Rzuciło nim o ścianę, przez co padł nieprzytomny na ziemię. Zelosianin wrócił hangaru i zamknął go za sobą. Grupie udało się wejść na prom, dzięki sprytnej perswazji Ulego na imperialnym sierżancie. Nova i Rodo walczyli z grupką strażników do momentu, aż zostali przez nich zabici.

Po odpaleniu silników odezwał się oficer ze sterowni hangaru. Uli wysłał mu rozkaz na jego prośbę. Atour odebrał połączenie i zmylił rozmówcę. Wydał pozwolenie na start dla frachtowca. Po otwarciu hangaru załoga wyleciała statkiem. Odezwał się do nich kontroler lotów. Vil próbował go okłamać. Po chwili skontaktował się z nim Vader. Zażądał powrotu statku do hangaru. Mroczny Lord wyczuł, że na pokładzie są dezerterzy i podleciał do frachtowca. Widząc, że nie są skłonni do zawrotu, otworzył ogień w ich stronę.

Vil wycofał w ostatnim momencie i rozpoczął ucieczkę. Promień ściągający nie zadziałał, ponieważ Atour go wyłączył. Vader podjął się pościgu, z którego zrezygnował po chwili, ponieważ doszła do niego informacja o X-wingach próbujących tego samego manewru, co Y-wingi. Ponadto wyczuł kogoś wrażliwego na Moc. Zszokowany Vil ruszył przed siebie, jednak wiązka dosięgnęła go, kiedy udało się ją odzyskać. Nie byli w stanie uciec frachtowcem i podjęli decyzję o wysadzeniu statku z powodu przeciążenia silników.

Vader i jego dwaj skrzydłowi wlecieli do rowu. Zniszczyli dwa myśliwce oraz jednostkę R2-D2 u lidera. W momencie, w którym Vader namierzył ostatniego X-winga i miał oddać strzał, wydarzyła się niespodziewana rzecz – prawy skrzydłowy Sitha został zestrzelony przez Sokoła. Lewy wpadł w panikę i zderzył się z TIE Mrocznego Lorda. Zginął w wybuchu, a sam Vader wpadł w korkociąg wypadając z tunelu. Po kilku sekundach odzyskał panowanie nad maszyną.

Tenn Graneet dostał rozkaz do oddania strzału w stronę Yavin IV. Próbował przeciągać chwilę pociągnięcia za wajchę najdłużej, jak tylko mógł. W międzyczasie w centrum dowodzenia gruchnęła wieść o trafionej torpedzie, która wleciała w szyb wentylacyjny do reaktora.

Nagle prom medyczny uwolnił się z wiązki ściągającej i ruszył do przodu. Gwiazda Śmierci wybuchła, co oznaczało, że byli wolni. Parli naprzód, żeby nie oberwać odłamkami, ani falą uderzeniową. Odnieśli sukces. Vil, Uli i Teela postanowili przyłączyć się do Sojuszu. Ratua postanowił podjąć się legalnej pracy w jego rodzinnej firmie i chce poznać Memah z rodzicami.

Vader znajdował się w bezpiecznej odległości w trakcie eksplozji stacji bojowej. Zaczął zastanawiać się nad tym, kim był pilot, któremu udało się wysadzić Gwiazdę Śmierci. Wykonał skok w nadprzestrzeń, by wrócić do Palpatine'a i zdać mu raport.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Modele droidów

Wydarzenia

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Galeria

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2007, 16 października USA 9780345477422 Del Rey 384 strony Druk (twarda) 25,95 USD
2008, 25 listopada USA 9780345477439 Del Rey 448 stron Druk (miękka) 7,99 USD
2011, 20 stycznia Polska 9788324138647 Wydawnictwo Amber 360 stron Druk (miękka) 37,80 PLN
2011, 28 stycznia USA 9780307795847 Del Rey 448 stron Ebook 7,99 USD

Recenzje

Ciekawostki

  • Książka jest podzielona na dwie części:
    • Budowa (46 rozdziałów)
    • Próba ogniowa (29 rozdziałów)
  • Jest to czwarta powieść napisana wspólnie przez Michael Reavesa i Steve'a Perry'ego.

Przypisy

  1. 1,0 1,1  Death Star (Star Wars) w katalogu sklepu internetowego Amazon.com
  2. 2,0 2,1  Gwiazda śmierci w katalogu Wydawnictwa Amber (Link zapasowy z dnia 23.04.2015 na web.archive.org)

Linki zewnętrzne