Kapitan

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Kapitan to ranga bardzo często spotykana we flocie, wojskach lądowych, organizacjach cywilnych, a także tytuł zwyczajowy stosowany do wskazywania na czyjeś obowiązki dowódcze.

Flota gwiezdna

Generalnie kapitan odpowiadał randze pułkownika w wojskach lądowych. Ranga ta plasowała się powyżej komandora (ang. commander) i poniżej komodora (ang. commodore). Tak było w Starej Republice, Imperium Galaktycznym, Rebelii i najprawdopodobniej także w Nowej Republice. Zazwyczaj kapitan dowodził pojedynczym okrętem, choć zdarzało się, że osoby o tym stopniu dowodziły grupami jednostek – zazwyczaj o hierarchii dowodzenia decydowało w takim przypadku starszeństwo stażu na stopniu kapitana.

W Imperium istniała ranga kapitana linii. Osoba z takim stopniem mogła dowodzić linią bojową, czyli grupą jednostek składającej się zazwyczaj z czterech okrętów. Stopień ten przyznawany był często adiutantom admirałów.

Dodatkowo każdy oficer z uprawnieniami do dowodzenia większymi okrętami, mogącymi samodzielnie prowadzić operacje w przestrzeni międzysystemowej, mógł być zwyczajowo nazywany kapitanem.

Myśliwce

W Imperium i Nowej Republice stopień kapitana plasuje się powyżej porucznika i poniżej stopnia komandora. Kapitan zazwyczaj dowodził eskadrą myśliwców (tuzin maszyn).

Wojska lądowe

W wojskach naziemnych kapitanowie zazwyczaj dowodzili kompanią. Ranga ta była umiejscowiona w hierarchii powyżej porucznika. Pełnili funkcję dowódców, ale też często byli to adiutanci. W wielu wojskach rangą powyżej kapitana jest major, ale w niektórych specjalnych oddziałach Imperium powyżej kapitana stał komandor.

Cywilne znaczenie tytułu

Cywil dowodzący jakimkolwiek statkiem, także lekkim frachtowcem, także nazywany jest kapitanem. Osoba taka musiała przejść liczne testy aby uzyskać licencję kapitana. Dokument taki był niezbędny do legalnego kupienia statku.

Źródła


Stopnie wojskowe
[Pokaż/Ukryj]