Kyle Katarn

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Ten artykuł dotyczy Jedi. Zobacz też: inne znaczenia słowa Katarn.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji
Ten artykuł wymaga poszerzenia o: serie Dziedzictwo Mocy i Przeznaczenie Jedi.

Kyle Katarn
Data i miejsce narodzin: ok. 22 BBY
Miejsce pochodzenia: Sulon
Rasa: Człowiek
Wzrost: 180 cm
Kolor włosów: Brązowe
Kolor oczu: Brązowe
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Profesja:
Kyle Katarn był jednym z najlepszych agentów Sojuszu Rebeliantów, odpowiedzialnym za zdobycie planów Gwiazdy Śmierci, a w późniejszych czasach rycerzem Nowego Zakonu Jedi i bohaterem Nowej Republiki.

Biografia

Dzieciństwo i młodość

Kyle urodził się na Sulonie, jednym z księżyców planety Sullust, w rodzinie Morgana i Patricii Katarnów. Jego towarzyszem dziecięcych zabaw był WeeGee, droid zbudowany przez jego ojca, dzięki któremu Kyle nauczył się języka binarnego, używanego przez maszyny. Matka Kyle'a zginęła, zabita przez uszkodzonego droida obronnego BT-16, kiedy Kyle był w wieku 18 lat, pozwalającym mu podjąć szkolenie w Akademii Imperialnej na Caridzie. Traumatyczne doświadczenie sprawiło, że młody Katarn chciał na jakiś czas zmienić otoczenie, zaciągnął się więc od razu. Jego ojciec był dumny z jego decyzji, chociaż potajemnie wspierał Rebelię - wiedział bowiem, że, ze względu na trudną sytuację materialną rodziny Katarnów, tylko w Akademii młody Kyle mógł uzyskać stosowne wykształcenie. Morgan został wkrótce zabity podczas ataku Imperium na kryjówkę Sojuszu na Sulonie, jednak Kyle usłyszał od swoich przełożonych wersję, jakoby to Rebelia stała za zabójstwem jego ojca. Sprawiło to, iż zapałał on do niej szczerą nienawiścią i poprzysiągł walczyć przeciwko Sojuszowi.

Żołnierz Imperium

Kyle po ukończeniu Akademii Imperialnej

Kyle szybko zaczął osiągać sukcesy podczas szkolenia w akademii na Caridzie, głównie dzięki racjonalnemu podejściu do życia i chłodnemu, analitycznemu umysłowi. Jego instruktor, Hong, był pełen podziwu dla tego młodego i utalentowanego człowieka, czemu zresztą dał wyraz w ćwiczeniu Omega, polegającym na sprawdzeniu kadetów w boju. Kyle miał dowodzić jednostką szturmowców w ataku na niewielką placówkę Sojuszu na asteroidzie AX-456. Tam zostali jednak przygwożdżeni i wielu szturmowców zginęło, w tym sierżant-major Hong. Po dłuższej wymianie ognia, zabarykadowaniu się w kuchni i przeprowadzonym dla podniesienia morale konkursie na największą kanapkę udało się jednak Kyle'owi utrzymać pozycję na tyle długo, by dać czas posiłkom na przybycie. Tym niemniej miał zbyt dobre serce, by po wszystkim kazać zabić pochwyconych Rebeliantów. Cała ta akcja sprawiła, że Katarn został obwołany bohaterem.


Po zakończeniu szkolenia na Caridzie Kyle brał udział w wielu akcjach przeciwko Sojuszowi, dając upust swojej nienawiści. Zmieniło się to jednak, gdy spotkał Jan Ors (z którą zdarzało mu się przelotnie widywać już wcześniej), agentkę Wywiadu Imperialnego, która była przy okazji szpiegiem Rebelii. Jan powiedziała Kyle'owi prawdę o śmierci jego ojca: Imperium torturowało go i zamordowało pod zarzutem zdrady. Te rewelacje sprawiły, że Katarn przeniósł swoją wściekłość z Sojuszu na swoich dawnych mocodawców, opuścił szeregi szturmowców i został najemnikiem. Ponieważ Jan doskonale zdawała sobie sprawę, do czego Kyle jest zdolny, postanowiła wykorzystać jego nienawiść i przekonać go do Rebelii. Przedstawiła go Mon Mothmie, przywódczyni Sojuszu, która powierzyła mu rolę szpiega.

Agent Rebelii

Po przejściu na stronę Sojuszu Katarn otrzymał statek, który miał mu służyć przez wiele następnych lat i ochrzcił go mianem Moldy Crow. W roku 0 BBY Kyle dostał najważniejszą misję w swojej karierze Rebelianta; miał wziąć udział w operacji Skyhook i wykraść część planów Gwiazdy Śmierci z placówki Imperium na planecie Danuta. Udało mu się to, dzięki czemu mogło dojść do zwycięstwa nad Yavinem 4.

Katarn jako agent Rebelii

Jakiś czas później Mon Mothma poprosiła Kyle'a, by zbadał przyczyny zniszczenia Bazy Tak w trakcie bitwy o Talay. Ślady pozostawione w jej zgliszczach wiodły na Anoat, gdzie rezydował słynny konstruktor broni, moff Rebus. Okazało się, że Imperium było w zaawansowanym stadium prac nad projektem Mroczny szturmowiec, dowodzonym przez Roma Mohca. Kyle niemal samodzielnie zniweczył plany Mohca i Imperium: najpierw eliminując laboratorium badawcze na planecie Fest, gdzie testowano nowy minerał: phrik, następnie niszcząc kopalnie w systemie Gromas, które były zarazem miejscem budowy ciemnych szturmowców w pierwszym stadium, by wreszcie zrobić to samo na planecie Anteevy, dokąd zaprowadził go nadajnik, umieszczony na frachtowcu z Ramsees Hed na Cal-Seti. W międzyczasie musiał uwolnić generała Crixa Madine'a, schwytanego przez Imperium i trzymanego w więzieniu na planecie Orinackra, a także starł się z Huttem Jabbą podczas wizyty na Nar Shaddaa. Jabba porwał Jan i zmusił Kyle'a do walki ze smokiem Kell na pokładzie swojego jachtu kosmicznego, Katarn jednak poradził sobie i udało mu się uciec wspólnie z panną Ors. Następnie zakradł się na Coruscant do budynku Imperialnego Biura Bezpieczeństwa, by zdekodować dane nawigacyjne, zdobyte na Nar Shaddaa; starł się wtedy też z Bobą Fettem i odparł jego atak - co wspominał później jako jedną z najcięższych walk w swojej karierze. Dane, które zdobył, pozwoliły mu zakraść się na pokład Executora, skąd udało mu się przedostać na okręt będący montownią trzeciej fazy ciemnego szturmowca, Arc Hammera. Tam Kyle zabił Roma Mohca i zniszczył jedynego gotowego droida owej trzeciej fazy konstrukcji, by następnie wysadzić w powietrze cały okręt i obrócić zarazem Projekt Ciemny szturmowiec w niwecz. Został za to nagrodzony przez Mon Mothmę Gwiazdą Alderaanu.

Kyle był typem samotnego agenta i rzadko zdarzało mu się współpracować z kimkolwiek w polu; jedyną towarzyszką, która względnie stale z nim współpracowała i potrafiła znosić jego humory, była Jan Ors. Z jednej strony Katarn miał łagodną i dobroduszną naturę, z drugiej często bywał szorstki, opryskliwy, a nawet cyniczny. Było to również przyczyną faktu, iż preferował samotną pracę. Mimo wszystko właśnie w okresie galaktycznej wojny domowej kierował oddziałem partyzantów znanych jako Komandosi Katarna (nazwanym tak od katarna, drapieżnego zwierzęcia z Kashyyyka), w tym okresie również przylgnęła do niego opinia osobistego agenta Mon Mothmy; od niej bowiem otrzymywał bezpośrednie polecenia, co było niejakim ewenementem w organizacji Sojuszu. Wreszcie, to właśnie w tym okresie, krótko przed bitwą o Endor, Kyle został członkiem Oddziału Specjalnego składającego się z Corvina Shelway'a, Shiry Brie i Erlinga Tredwaya. Ich zadaniem był sabotaż superlasera drugiej Gwiazdy Śmierci na planecie D'rinba IV.


Rycerz Jedi

W 5 ABY Kyle zapragnął wyjaśnić kilka kwestii dotyczących swojej przeszłości, które przez cały czas galaktycznej wojny domowej nie dawały mu spokoju. Skontaktował się z brokerem informacji, droidem 8t88, w celu wyjaśnienia tajemnicy śmierci swojego ojca, a szczególnie tożsamości mordercy. 8t88 akurat pracował dla tego mordercy, którym okazał się być mroczny Jedi Jerec, poszukujący Doliny Jedi, sanktuarium przechowującego dusze Jedi i Sithów poległych w trakcie bitwy o Ruusan. Duch rycerza Jedi, Qu Rahna, nawiedził Kyle'a we śnie i uświadomił mu znaczenie Doliny oraz przestrzegł, że Jerecowi nie wolno posiąść jej potęgi. Katarn dowiedział się również, że jego ojciec był strażnikiem mapy wskazującej drogę na Ruusan. Wraz z nieodłączną Jan Ors Kyle udał się zatem na Sulon, gdzie znalazł miecz świetlny Rahna, przechowywany przez Morgana Katarna, a który ukryty był we wnętrzu Wee-Gee i przeznaczony dla Kyle'a. Dowiedział się również o swojej wrażliwości na Moc. Niestety mapa była już w rękach Mrocznych Jedi Jereca. Po krótkim ćwiczeniu w posługiwaniu się nową bronią Kyle poleciał do Barons Hed, gdzie miał nadzieję odnaleźć wskazówki co do położenia Ruusan, a przy okazji wyrównać rachunki z 8t88 (który jeszcze na Nar Shaddaa nasłał na niego uzbrojonych zbirów). Tam jednak czekał go pojedynek z mrocznym Jedi Yunem, który zniszczył mapę i umożliwił ucieczkę droidowi, sam jednak został pokonany. Kyle darował mu życie i pozwolił uciec, widząc młodzieńczą arogancję i nieświadomość Yuna. Sam natomiast poleciał śladem 8t88, który po zniszczeniu mapy zachował jej kopię w swojej pamięci. Po starciu z innymi Mrocznymi Jedi, Gorcem i Picem, Katarnowi udało się zdobyć głowę 8t88, która zaprowadziła go na Ruusan.

Kyle z mieczem świetlnym.

Jerec i jego ludzie cały czas byli jednak o krok przed nim. Na Ruusan Kyle i Jan zastali ustawioną już prefabrykowaną bazę Imperium, w której Katarn musiał zmierzyć się z kolejnym mrocznym Jedi, Mawem. Pokonał go, jednak zbliżył się niebezpiecznie do ciemnej strony. Krytyczna chwila nastąpiła, gdy Jerec i jego ludzie schwytali Jan, a jego samego pozostawili na zmierzającym ku katastrofie frachtowcu, z którego ledwo udało mu się uciec swoim statkiem. Ucieczka zakończyła się rozbiciem Gawrona, a nieprzytomny Kyle wpadł w ręce Yuna i jego mrocznych towarzyszy: Sariss i Boca. Ten ostatni zniszczył miecz Kyle'a, ale gdy Sariss chciała go dobić, Yun zasłonił go własnym ciałem. Sam przy tym zginął, ale to dało Kyle'owi czas na chwycenie jego miecza i przebicie Sariss. Następnie Kyle podążył za Bocem, który więził Jan; jego ślad z kolei prowadził prosto do Doliny Jedi i Jereca. Katarnowi udało się uwolnić Ors, zabić Boca i stanąć naprzeciwko Jereca, którego udało mu się rozbroić. Ponieważ nie chciał zabijać bezbronnego przeciwnika, rzucił mu jego miecz, co Jerec chciał wykorzystać, atakując go w plecy. Kyle zdołał się obronić i zabił mrocznego Jedi, uwalniając dusze poległych na Ruusan tysiąc lat wcześniej istot, których esencję życiową przed chwilą przejął Jerec. Wraz ze śmiercią Jereca Ruusan było wolne.

Wkrótce potem Luke Skywalker, będący pod wrażeniem wyczynów Katarna, zaoferował mu szkolenie. Kyle jednak odmówił, z obawy przed ciemną stroną.

Komandor Nowej Republiki

Kyle zajął się natomiast bardziej aktywną działalnością w szeregach Nowej Republiki. Incydent z Jerecem pozwolił mu oczyścić umysł i wyzwolić się z okowów przeszłości, stał się więc bardziej znośny dla otoczenia i częściej podejmował współpracę z innymi, jak chociażby Komandosami Katarna pod dowództwem Juddera Page'a, z którymi wykonał kilka misji na Kashyyyku, Boudolayz czy Garos IV. Współpracował też z Beyem, Dashem Rendarem i Guri podczas infiltracji twierdzy Tofów na planecie Saijo, a także podjął się eliminacji kettońskiego szpiega na Stacji Kwenn, Derridy. Ponadto cały czas blisko współpracował z Mon Mothmą i Jan Ors.

Blisko 5 lat po pokonaniu Jereca, podczas kontrofensywy odrodzonego imperatora w 10 ABY, Kyle dowodził bazą Nowej Republiki na Altyr V, gdzie odnalazła go była Ręka Imperatora, Mara Jade, i nakłoniła, żeby - chociaż odmówił szkolenia Jedi - poświęcił z nią trochę czasu na trening, gdyż ona może na tym wiele zyskać, a i Kyle'owi nie zaszkodzi. Szkolenie szło dobrze do momentu ataku sił Imperium na bazę, podczas którego Katarn odkrył szlak prowadzący do lokalizacji dawno zapomnianego sanktuarium Sithów, planety Dromund Kaas, będącej wcześniej siedzibą Kościoła Ciemnej Strony. Kyle pozostawił Marę i poleciał zbadać tę planetę, jednak spowijająca ją energia ciemnej strony okazała się zbyt silna, by mógł się jej oprzeć. Z jej objęć wyrwała go Mara, która po pewnym czasie ruszyła mu na ratunek, stawiając jednocześnie czoła niebezpieczeństwom Dromund Kaas. Dzięki niej Kyle odrzucił ciemną stronę i poprzysiągł, że już nigdy nie będzie miał nic wspólnego z Mocą i Jedi. Siłą rzeczy ich treningi dobiegły końca, a Katarn pozostawił swój miecz Luke'owi Skywalkerowi i bez reszty oddał się pracy dla dobra Nowej Republiki.

Wyrzutek Jedi

Kyle? Kyle Katarn? To ten legendarny bohater, który zabił Jereca w Dolinie Jedi? Wyglądasz co najwyżej na pastucha banth.
Hmmm, a ty wyglądasz jak przerośnięta kowakiańska małpojaszczurka. Pozory widać mylą. A teraz ją wypuść.
- Pierwsze spotkanie Kyle'a i Desanna[1][2]

Przez kolejne 3 lata Kyle i Jan działali w Wywiadzie Nowej Republiki, przyjmując zlecenia tak od generała Crackena, jak i od Mon Mothmy, nawet wtedy, gdy przestała ona być prezydentem i odsunęła się od świata polityki. Jego zażartość w eliminacji szturmowców z różnych frakcji Resztek Imperium osiągnęła apogeum, a wcześniejsza zgorzkniałość wróciła wraz z kryzysem wieku średniego. Katarn miał cichą nadzieję, że nigdy nie będzie miał już do czynienia z Jedi.

Wtedy (12 ABY) dostał wraz z Jan zadanie infiltracji placówki Resztek Imperium na planecie Kejim. Odkrył tam, iż admirał współpracujący z Odrodzonym Imperium, Galak Fyyar, pracował nad możliwością transferu Mocy ludziom pozbawionym nań wrażliwości. Ślady działalności Fyyara prowadziły na Artus Prime, gdzie wyszło na jaw, że za całą operacją stoi Mroczny Jedi Desann, który w bezpośrednim starciu pokonał odwykłego od Mocy Kyle'a i porwał Jan Ors, sugerując Katarnowi, że ją zabił. Wściekły Kyle ruszył do Doliny Jedi, by zdobyć Moc niezbędną do pokonania Desanna, nie wiedział jednak, że Mroczny Jedi go śledził. Następnie Kyle udał się swoim Raven's Claw do Prakseum Jedi na Yavinie 4, by odebrać pozostawiony tam miecz świetlny i przejść krótkie szkolenie. Luke zdał sobie sprawę, że jest w nim nowy mrok, i stwierdził prosty fakt: Kyle był jedyną osobą znającą lokalizację Doliny Jedi, a poddanie się ciemnej stronie oznaczałoby utratę tej wiedzy dla Nowego Zakonu Jedi. Katarn przyznał mu rację i podał koordynaty Ruusan, jednak nie chciał, aby Luke mieszał się w jego vendettę. Skywalker zgodził się, jednak niedługi czas po odlocie Kyle'a poleciał na Ruusan wraz z Eskadrą Łotrów, by przegonić stamtąd siły Desanna i odkryć, że w międzyczasie zaczął on korzystać z Doliny Jedi, by przekazać Moc wojownikom jej pozbawionym. Nieświadomy tego Kyle ponownie zawitał na Nar Shaddaa, poszukując śladów Desanna. Tam wydobył z więzienia Lando Calrissiana, który naprowadził go na działalność Odrodzonego Imperium na planecie Bespin, na której Kyle starł się później z uczennicą Desanna, Tavion, która wyjawiła mu, że Jan Ors jednak żyje. By ją uwolnić, udał się do bazy Desanna w pasie asteroid Cairn, a stamtąd na pokład Doomgivera, flagowego okrętu Fyyara, wysłanego z misją zniszczenia Praxeum Jedi. Kyle jednak i tym razem stanął na wysokości zadania: nie tylko pomógł Eskadrze Łotrów zniszczyć Siewcę zagłady, ale też uwolnił Jan i zabił admirała Fyyara, a później przedarł się przez armię Odrodzonych i szturmowców cienia, by pokonać samego Desanna. Po tym wszystkim, i po krótkiej rozmowie z Lukiem Skywalkerem, Kyle doszedł do wniosku, iż w ostateczności potrafi oprzeć się ciemnej stronie, a jego porażka na Dromund Kaas tak naprawdę nigdy porażką nie była. Zgodził się zatem wstąpić do Zakonu i służyć mu jako pełnoprawny Jedi.

Kyle Katarn przyjmuję ofertę Luke'a Skywalkera, aby ponownie wstąpić do Zakonu Jedi

Mistrz Jedi

Kyle kontynuował działalność w Praxeum Jedi i już w roku 14 ABY osiągnął status mistrza Jedi i fechmistrza Zakonu (chociaż w tej materii był samoukiem), oraz przyjął dwójkę uczniów: Rosha Penina i Jadena Korra. Ich szkolenie zbiegło się z zamieszaniem, jakie spowodował Kult Ragnosa pod przewodnictwem byłej uczennicy Desanna, Tavion. Kyle w tym czasie poświęcił się szkoleniu swoich uczniów, nie brał więc udziału w głównych działaniach przeciwko Kultystom. Brał jednak udział między innymi w powstrzymaniu ich działań terrorystycznych na Korelii, Tatooine czy w pozostałościach po planecie Byss, a także innych, pomniejszych misjach, jak na przykład uwolnienie więźniów Huttów z planety Nar Keeta. Brał udział również w poszukiwaniach śladów Kultu w Dolinie Jedi oraz na Vjun, gdzie po raz kolejny zmierzył się z Tavion. Przywódczyni Kultu udało się przeciągnąć Rosha Penina na swoją stronę, jednak nie na długo; na Taspir III Kyle wraz z Jadenem nawrócili Rosha, Korr ponadto pokonał uczennicę Tavion, Alorę, a potem na Korriban samą Tavion i sprzymierzonego z nią ducha Mrocznego Lorda Sithów, Marki Ragnosa. Kyle był bardzo dumny ze swoich uczniów, nie wiadomo jednak, czy wziął kolejnych.

Wiadomo natomiast, że jako fechmistrz Zakonu nauczał walki mieczem kolejne pokolenia Jedi. To on też, gdy Akademia Ciemnej Strony najechała Yavin IV, pokonał i zabił byłą Rękę Imperatora, Jenga Drogę. Podczas konfliktu z Yuuzhan Vongami Katarn aktywnie walczył z najeźdźcami, wspomagając Resztki Imperium podczas walk na Ord Sedra. Był również autorem kilku zagrywek taktycznych przeciwko Vongom. W międzyczasie (chociaż dokładnie nie wiadomo kiedy) napisał podręcznik dla szpiegów pt.: Elementarz szpiega. Gdy Zonama Sekot zgodziła się pomóc powstrzymać wroga, Kyle był jednym z Jedi, którzy otrzymali sekotańskie statki do walki o Coruscant.

Po zakończeniu wojny do Kyle'a dotarły pogłoski, że Sithowie wciąż istnieją. Podążając za poszlakami z Ord Sedry, poprzez Yaga Minor Katarn dotarł do Opończy Sithów, a konkretniej planety Roon, gdzie zaginął. Na ratunek wyruszyli Mara Jade Skywalker, Jaden Korr i Alpha Blue pod dowództwem Jan Ors. Okazało się, że Kyle był przetrzymywany przez Daye'a Azur-Jamina, który przeszedł na ciemną stronę na początku konfliktu z Yuuzhanami; Daye został ostatecznie nawrócony i wyjawił odkryte przez siebie rewelacje o wrażliwej na Moc Yuuzhance. Po powrocie Kyle wszedł w skład Najwyższej Rady Jedi, jako jeden z bardziej znanych i szanowanych mistrzów. W 35 ABY brał udział w wojnie z Mrocznym Gniazdem, prowadząc walki naziemne na Kr, a także dowodząc eskadrą myśliwców Stealth-X, złożoną z rycerzy Jedi.

Alternatywy

 • W niekanonicznym zakończeniu gry Dark Forces II: Jedi Knight Kyle wybierając ciemną stronę, sam zabija Jan podczas pierwszej konfrontacji z Jerekiem. Podczas ucieczki z frachtowca Sulon Star jego statek nie ulega rozbiciu. U stóp Doliny Kyle spotyka się z Yunem, którego zabija. Po pokonaniu Boca i Jereka wykorzystuje moc Doliny, żeby zwiększyć własną potęgę, a następnie z Sariss udaje się na Coruscant. Kyle zostaje nowym imperatorem, a Sariss jest jego prawą ręką, która dostaje zadanie zniszczyć małe rebelianckie powstanie na planecie Danuta.
 • W "mrocznym" zakończeniu gry Jedi Knight: Jedi Academy uczeń Kyle'a - Jaden wybiera ciemną stronę i atakuje Rosha. Ten, śmiertelnie ranny, zostaje odnaleziony przez Katarna, który już nie jest w stanie go uratować. Rosh umiera na rękach Kyla. Katarn dogania Jadena w krypcie Ragnosa na Korribanie. Korr pokonuje go, zabiera berło i przysypuje Katarna gruzem, po czym ucieka. Do krypty dociera Luke i pomaga Kyle'owi wydostać się spod gruzu. Katarn wyrusza na poszukiwanie Jadena, żeby przywrócić go jasnej stronie.

Wyposażenie

Bronie

Pistolet blasterowy Bryar

Pistolet blasterowy Bryar był ulubionym narzędziem walki Kyle'a. Korzystał z niej, pracując jako najemnik na służbie Sojuszu Rebeliantów. Nie rozstał się z nią nawet po wstąpieniu do Zakonu Jedi.

Miecz świetlny

 • Pierwszy miecz będący w posiadaniu Katarna należał niegdyś do mistrza Jedi, Qu Rahna. Kyle znalazł go we wnętrzu WeeGee w roku 5 ABY w domu swojego ojca na Sulonie. Jego klinga była koloru zielonego. Podczas podróży do Doliny Jedi na Ruusanie, kiedy Kyle uciekł z rozbijającego się frachtowca Sulon Star, co skończyło się rozbiciem jego statku, jego miecz został zniszczony przez mrocznego Jedi, Boca. Później kiedy Sariss chciała go zabić, Yun obronił Katarna, parując jej uderzenie, a mroczna Jedi zabiła młodzieńca jednym ciosem. Katarn po śmierci mrocznego Jedi przejął jego miecz.
 • Drugi miecz, który Kyle przejął po śmierci Yuna na Ruusanie, miał klingę koloru żółtego. Miecz posłużył mu m.in. do pokonania Sariss, Boca oraz samego Jereca. Był to najprawdopodobniej ten sam miecz, którego Katarn używał w roku 10 ABY m.in. podczas szkolenia Mary Jade, jednak tym razem pojawił się z pomarańczową klingą. Katarn używał go aż do momentu, kiedy Mara wyrwała go z objęć ciemnej strony.
Trzeci miecz świetlny Kyle'a
 • Trzeci miecz, który po "porażce" na Dromund Kaas Kyle już sam stworzył, miał klingę koloru niebieskiego. Katarn jednak pozostawił go Luke'owi Skywalkerowi, przysięgając, że nigdy nie będzie miał nic wspólnego z Mocą ani Jedi. Zmienił jednak zdanie w roku 12 ABY, kiedy to mroczny Jedi Desann upozorował śmierć Jan. Po raz kolejny wyruszył do Doliny Jedi, a następnie do Akademii Jedi na Yavinie 4, aby ponownie rozpocząć trening Jedi i odebrać pozostawiony tam miecz. Później używał go w dalszym ciągu.

Ciekawostki

 • Pojmanie Katarna przez Daye'a oraz misja ratunkowa przedstawione zostały jako pomysł na przygodę do SW RPG na stronie Wizards of the Coast, stąd bywają wątpliwości co do ich wiarygodności.
 • Postać Kyle'a Katarna miała być uśmiercona w książce Gwiazda po gwieździe, jednak w ostatniej chwili anulowano tę scenę. Istniały spekulacje, iż planuje się gry mające miejsce w okresie nowej ery Jedi z Kylem w roli głównej, jednak plotki te nie zostały potwierdzone.
 • Kyle doczekał się swojej podobizny w grze bitewnej Star Wars Miniatures.

Aktorzy

Przypisy

 1. Jedi Knight II: Jedi Outcast
 2. Kyle? Kyle Katarn? You're the legendary hero who killed Jerec at the Valley Of The Jedi? You look like nothing more than a bantha herder.
  Well, you look like an overgrown Kowakian monkey-lizard, so I guess looks don't count for much. Hand her over.

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Kyle'a Katarna.