Siódma bitwa o Ruusan

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Siódma bitwa o Ruusan.

Siódma bitwa o Ruusan, często nazywana skrótowo Bitwą o Ruusan, kończyła kampanię ruusańską na którą składało się siedem potyczek o planetę Ruusan, kończących nowe wojny Sithów. Miała miejsce w 1000 BBY, toczyła się pomiędzy Armią Światła, a Sithami z Bractwa Ciemności.

Podczas poprzedniej bitwy Darth Bane, sugerując że działa z pełnomocnictwa lorda Kaana, nakazał flocie Sithów przerwać blokadę i zaatakować statki z posiłkami dla Jedi, dzięki czemu większość z nich przedarła się na planetę, wzmacniając nieprzyjaciela. Służyło to Bane'owi, mającemu plan doszczętnego zniszczenia Bractwa Ciemności. Podsunął Kaanowi plany bomby myśli, zdolną w chwili eksplozji wchłonąć dusze wszystkich użytkowników Mocy w pobliżu. Sam Bane wymigał się od udziału w bitwie, w zasadzie na życzenie Kaana.

Ostatnia bitwa.

Kampania trwała już przeszło dwa lata i zgarnęła swoje żniwo. Morale po obu stronach osiągnęło punkt krytyczny. Wielu Jedi i Sithów zaczęło się zastanawiać, czy ich przywódcy nie oszaleli. Sam lord Hoth zwątpił, czy wciąż jeszcze służył światłu, czy też nienawiść do wroga pochłonęła go do reszty. Jego zwiadowcy donieśli mu, że Bractwo rozpoczęło odwrót do jaskiń. Świadom podstępu, liczył że Sithowie nie będą mieli czasu na jego porządne przygotowanie. Przeliczył się jednak: Kaanowi udało się przeprowadzić rytuał. Lordowie Kopecz i Githany domyślili się, że wbrew temu co mówił, bomba uśmierci również jej twórców, więc uciekli z jaskini. Kopeczowi udało się dotrzeć do okrążających ją Jedi. Poprosił dowodzącego oddziałem Valenthyne'a Farfallę o śmierć, woląc umrzeć od ostrza miecza świetlnego, niż w eksplozji bomby. W zamian opowiedział mu o złowieszczym planie Kaana, umożliwiając części Jedi odwrót. Sam Hoth wiedział, że jeśli nie osaczy przywódców Bractwa w jaskini, uciekną i wojna rozpocznie się od nowa. Zdecydował się zmusić ich do odpalenia bomby. Udał się na miejsce z setką Jedi-ochotników, gotowych poświęcić życie dla sprawy. Gdy doszli do kręgu Mrocznych Lordów, Kaan uwolnił niszczycielską siłę, która w przeciągu sekund zabiła wszystkich: jego, Hotha, Githany, uciekającą korytarzami, oraz wszystkich Jedi i Sithów znajdujących się w jaskini.

Eksplozja bomby myśli.

Reszta Jedi, dowodzona przez Farfallę, ocalała i wzięła w niewolę poddających się masowo żołnierzy Sithów. Sithowie zostali uznani za wymarłych; tylko jeden Mroczny Lord ocalał: był to Darth Bane, konstruktor całej katastrofy. Na pobojowisku po bitwie znalazł Zannah, młodą dziewczynkę, stojącą nad trupami dwóch Jedi. Była silna w Mocy; oświadczyła, że chce się u niego uczyć tajników ciemnej strony. Do historii przeszła jako Darth Zannah, uczennica założyciela Zasady Dwóch.

Bitwa zakończyła nowe wojny Sithów, po których nastał w Republice okres prawie tysiąca lat pokoju, przerwany dopiero przez wybuch wojen klonów w 22 BBY.

Lata później, rycerz Jedi Johun Othone zbudował monument, upamiętniający Jedi poległych w bitwie. Z czasem miejsce detonacji bomby zostało znane jako Dolina Jedi.

Źródła


Bitwy o Ruusan
[Pokaż/Ukryj]