Darth Bane: Droga zagłady

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Darth Bane: Droga zagłady
Darth Bane: Path of Destruction
Autor/rzy: Drew Karpyshyn
Redakcja:
Ilustracja na okładce: John Jude Palencar
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Del Rey
26 września 2006
Wydanie polskie: Wydawnictwo Amber
23 sierpnia 2007
Przekład: Aleksandra Jagiełowicz
Typ publikacji: Powieść
Seria/Cykl:
Tom/Część: 1 z 3
Następny/a: Zasada dwóch
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era Starej Republiki
Czas akcji: 1003 - 1000 BBY


Darth Bane: Droga zagłady (org. Darth Bane: Path of Destruction) to powieść autorstwa Drew Karpyshyna, której akcja rozgrywa się w latach 1003 - 1000 BBY. Stanowi pierwszy tom trylogii, której głównym bohaterem jest tytułowy Sith, Darth Bane, twórca Zasady Dwóch. Książka zadebiutowała 26 września 2006[1] roku, kiedy to ukazała się w Stanach Zjednoczonych nakładem wydawnictwa Del Rey.

W Polsce ukazała się 23 sierpnia 2007[2] roku nakładem wydawnictwa Amber w przekładzie Aleksandry Jagiełowicz. Ponownie do sprzedaży trafiła 9 lutego 2012 roku, jako pierwszy tom Kolekcji książek Star Wars.

Droga zagłady doczekała się kontynuacji w postaci wydanej 26 grudnia 2007 roku Zasady dwóch i Dynastii zła, która ukazała się 8 grudnia 2009 roku. Za wszystkie trzy tomy odpowiada Drew Karpyshyn.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
Once the Sith order teemed with followers. But their rivalries divided them in endless battles for supremacy. Until one dark lord at last united the Sith in the quest to enslave the galaxy–and exterminate the Jedi. Yet it would fall to another, far more powerful than the entire Brotherhood of Darkness, to ultimately realize the full potential of the Sith, and wield the awesome power of the dark side as never before.

Since childhood, Dessel has known only the abuse of his hateful father and the dangerous, soul-crushing labor of a cortosis miner. Deep in the tunnels of the desolate planet Apatros, endlessly excavating the rare mineral valued throughout the galaxy, Dessel dreams of the day he can escape–a day he fears may never come. But when a high-stakes card game ends in deadly violence, Dessel suddenly finds himself a wanted man.

On the run from vengeful Republic forces, Dessel vanishes into the ranks of the Sith army, and ships out to join the bloody war against the Republic and its Jedi champions. There, Dessel’s brutality, cunning, and exceptional command of the Force swiftly win him renown as a warrior. But in the eyes of his watchful masters, he is destined for a far greater role in the ultimate Sith plan for the galaxy–if he can prove himself truly worthy.

As an acolyte in the Sith academy, studying the secrets and skills of the dark side at the feet of its greatest masters, Dessel embraces his new Sith identity: Bane. However the true test is yet to come. In order to gain acceptance into the Brotherhood of Darkness one must fully surrender to the dark side through a trial by fire that Bane, for all his unquenchable fury and lust for power, may not be strong enough to endure . . . especially since deception, treachery, and murder run rampant among the Sith disciples, and utter ruthlessness alone is the key to survival. Only by defying the most sacred traditions, rejecting all he has been taught, and drawing upon the long-forgotten wisdom of the very first Sith can Bane hope to triumph–and forge from the ashes of that which he must destroy a new era of absolute dark power.[1](Del Rey, 2006)

Wydanie polskie
Dawno temu obdarzony niezwykłymi zdolnościami chłopak uciekł z rodzinnej planety i trafił do Akademii Sithów. Zgłębiając arkana Ciemnej strony Mocy, przyjął imię Bane i okazał się niezwykle pojętnym uczniem.

Prawdziwa próba ma jednak dopiero nadejść. Tylko rzucając wyzwanie najstarszym tradycjom i czerpiąc z zapomnianej mądrości pierwszego Sitha, Bane może liczyć na zwycięstwo. I na to, że pewnego dnia z popiołów tego, co musi zniszczyć, podźwignie nową erę Ciemnej Strony Mocy.[2](Wydawnictwo Amber, 2007)

Streszczenie

Dessel, zwany przez innych Bane (ang. zguba, zagłada), jest młodym górnikiem cortosis w zarządzanej przez korporację KGZR kopalni na planecie Apatros. Ojciec, prześladujący go w młodości, zmarł, zostawiając go w olbrzymim długu wobec firmy.

Pod koniec szychty w kopalni Bane zostaje zaatakowany przez jednego z górników. Dzięki darowi "widzenia przyszłości" wygrywa starcie, poważnie raniąc przeciwnika. Za karę zostaje pozbawiony możliwości pracy w kopalni aż do momentu, gdy jego przeciwnik wyzdrowieje (co efektywnie zwiększa dług Bane'a wobec korporacji, odbierając mu możliwość zarabiania pieniędzy). Dessel idzie do kantyny, aby chociaż częściowo odegrać się podczas gry w sabaka z załogą republikańskiego frachtowca. Wygrywa dużą kwotę pieniędzy, jednak wracając do swojej kwatery zostaje zaatakowany przez przegranych i zabija w samoobronie republikańskiego oficera. Jest zmuszony uciekać z planety - a jedyna możliwość to skorzystanie z "usług" werbowników do armii Sithów.

Rok później Dessel jest już sierżantem w armii Sithów. Dzięki nieświadomemu korzystaniu z Mocy jest jednym ze skuteczniejszych żołnierzy i liderów, wchodzi jednak w konflikt ze swoim bezpośrednim dowódcą - niekompetentnym porucznikiem, który chce wysłać swój oddział na pewną śmierć. Dessel obezwładnia dowódcę, przejmuje dowodzenie i wykonuje misję w skuteczny sposób, jednak po powrocie zostaje aresztowany celem odstawienia przed sąd wojenny.

Zamiast przed sąd trafia jednak do Akademii Sithów na Korribanie - Mroczni Lordowie wyczuli jego potencjał i zaczynają szkolić go w świadomym użyciu Mocy. Mimo, że jest starszy, niż większość kandydatów, Bane (takie wybiera sobie nowe imię) szybko się uczy i wkrótce zaczyna wygrywać walki treningowe (toczone bronią symulującą miecze świetlne). Podczas jednej z nich w gniewie zabija Mocą swojego przeciwnika, Fohargha, a następnie, analizując swoje postępowanie, uświadamia sobie, że lata wcześniej to on, korzystając nieświadomie z Mocy, wywołał atak serca u swojego torturującego go ojca. Przerażony potęgą Ciemnej Strony umysł Bane'a zamyka się na Moc, na skutek czego Mroczny Jedi zaczyna tracić swoje umiejętności i jego pozycja w Akademii znacząco spada. W rozpaczy wyzywa do walki najsilniejszego z adeptów i zostaje przez niego zmasakrowany. Rekonwalescencja trwa długo.

W międzyczasie w galaktyce toczą się ciężkie walki. Sithowie odnoszą zwycięstwo w czwartej bitwie na Ruusan, a do akademii przybywa na naukę Githany - była Jedi, która zdradziła Armię Światła i doprowadziła do tej jej klęski. Githany pomaga Bane'owi wyjść ze stanu apatii, gdyż chce wykorzystać go jako pomoc w walce z Sirakiem. Aby nie pozostać w tyle za Mroczną Jedi, Bane na nowo podejmuje szkolenie, przekonując Kas'ima do udzielania mu potajemnych lekcji szermierki.

Czerpiąc wiedzę z materiałów zgromadzonych w bibliotece Akademii, z potajemnych szkoleń udzielanych mu przez Githany oraz ze spotkań z Kas'imem, Bane zaczyna na nowo rosnąć w potęgę, choć udaje osłabionego i strachliwego. W pewnym momencie Githany chce go sprowokować do zabójstwa Siraka, ale on postanawia kolejny raz wyzwać go do otwartego pojedynku. Tym razem kontroluje walkę i ostatecznie okalecza Zabraka, nie zabija go jednak, czym naraża się na gniew Githany. Po walce Bane otrzymuje od Kas'ima miecz świetlny jego dawnego mistrza, natomiast Qordis, przełożony Akademii, zabrania mu kontynuować potajemne spotkania z Githany. Po gwałtownej dyskusji Bane porzuca akademię i udaje się w pojedynkę do Doliny Mrocznych Lordów, pragnąc spotkać tam duchy starożytnych Sithów. Dwutygodniowe poszukiwania niczego nie dają, pozwalają mu jednak przemyśleć aktualny stan Bractwa, co doprowadza go do decyzji o wybraniu się na Lehon.

W tym czasie lord Kaan na Ruusan podejmuje decyzje o przyłączeniu do swojej armii wszystkich adeptów z Akademii. Bane wraca do świątyni w sam raz, by zostać mianowany lordem. Porzuca jednak Sithów, przyjmuje tytuł Dartha i uprowadza osobisty statek kosmiczny Qordisa, wyruszając na planetę Rakatan. Tam w świątyni odnajduje holokron Dartha Revana, z którego uczy się Mocy. Postanawia też dokonać całkowitej reformy sposobu działania Sithów.

W międzyczasie Kaan, pod wpływem wizji Mocy, którą miała Githany, wysyła Kas'ima z Ruusanu na Lehon z zadaniem przyprowadzenia lub uśmiercenia Bane'a. Na Ruusanie dochodzi do różnicy zdań między Hothem a Farfallą, w wyniku której ten drugi odłącza się od sił pozostających na planecie i udaje się do Jedi nie biorących udziału w walkach, pozostających poza planetą.

Kas'im i Bane spotykają się i walczą w świątyni - z początku Bane ma znaczącą przewagę, która jednak niknie, gdy mistrz szermierki zaczyna korzystać z dwóch mieczy świetlnych. Bane ostatecznie pokonuje go przez zawalenie na niego portyku świątyni. Wysyła następnie komunikat do Kaana, proponując mu sojusz - a jako załącznik przesyła mu opis rytuału tworzenia bomby myśli. Kaan wysyła na umówione spotkanie Githany, która przez pocałunek aplikuje Bane'owi śmiertelną truciznę.

Przekonani o śmierci Bane'a Sithowie szykują się do ostatecznej rozprawy z Lordem Hothem, którego armia, korzystając z pory deszczowej, toczy z nimi wojnę partyzancką. Hoth pogodził się z Farfallą, jednak siły tego drugiego nie mogą przyjść mu z pomocą ze względu na blokadę planety przez flotę Sithów. Tymczasem Bane odzyskuje siły dzięki uzdrowicielowi Calebowi i rusza na Ruusan, by przeprowadzić swój plan zniszczenia zakonu Sithów. Pod jego przewodnictwem Sithowie wywołują burzę Mocy, która niszczy las i rozbija ukrywającą się w nim armię Jedi. Kaan przerywa jednak rytuał i wespół z innymi lordami uderza na uciekające z pożaru wojska Republiki metodami konwencjonalnymi. Bane wysyła do floty Sithów polecenie ataku na jednostki Republiki, co pozwala posiłkom Jedi przedostać się na powierzchnię planety i rozbić siły Kaana. Ten, na krawędzi szaleństwa, decyduje się użyć bomby myślowej.

Sithowie wycofują się do jaskiń. Siły Jedi osaczają ich, większość armii Ciemnej Strony oddaje się do niewoli. Lordowie Sithów w jaskini rozpoczynają rytuał wyzwalający bombę. Jedi dowiadują się o tym od Kopecza i setka z nich, pod dowództwem Hotha, wyrusza do jaskiń, aby spróbować przerwać rytuał. Nie udaje się to - bomba myślowa zostaje uaktywniona, więżąc esencje życiowe Sithów oraz setkę Jedi. Giną wszyscy Sithowie poza Bane'em, który wcześniej oddalił się na bezpieczną odległość. Bane wyrusza na poszukiwanie ucznia.

Rain i Laa odpoczywają na leśnej polanie, gdzie odnajduje ich dwójka Jedi. Laa ginie z ręki Jedi, których z kolei zabija Rain. Odnajduje ją Bane, a ona, przyjmując imię Zannah, stwierdza, że chce zostać jego uczennicą.

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.
[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Galeria

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2006, 26 września USA 9780345477361 Del Rey 324 stron Druk (twarda) 25,95 USD
2007, 23 sierpnia Polska 9788324128938 Wydawnictwo Amber 320 stron Druk (miękka) 34,80 PLN
2007, 26 czerwca USA 9780345477378 Del Rey 416 stron Druk (miękka) 7,99 USD
2011, 28 czerwca USA 9780307795823 Del Rey 416 stron Ebook 7,99 USD
2012, 9 lutego (wydanie II) Polska 9788324141715 Wydawnictwo Amber 304 strony Druk (miękka) 13,99 PLN
2012, 30 października USA 9780385361828 Random House Audio 736 minut Audiobook 24,00 USD (cyfrowy)
2012, 5 listopada
(w The Darth Bane Series)
USA 9780345541192 Del Rey 1104 stron Ebook 18,99 USD

Przypisy

Recenzje

Linki zewnętrzne


Darth Bane
[Pokaż/Ukryj]