Darovit

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Darovit
Data i miejsce narodzin: 1013 BBY
Data i miejsce śmierci: 990 BBY
Miejsce pochodzenia: Somov Rit
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Zielone
Przynależność:
Profesja: Jedi
Darovit (znany w dzieciństwie jako Tomcat) to rycerz Jedi należący do Armii Światła, członek Bractwa Ciemności i uzdrowiciel rasy ludzkiej żyjący w latach 1013 BBY - 990 BBY. Był kuzynem Darth Zannah.

Biografia

Rycerz Jedi

Darovit znajduje miecz świetlny Torra Snapita

Darovit urodził się w roku 1013 BBY na Somov Rit. Był wychowywany przez miejscowego żołnierza, Roota. Chłopiec od zawsze marzył aby zostać Jedi i trenował aby osiągnąć swój cel. Okazja do poważniejszego treningu pojawiła się gdy na jego planetę przybył mistrz Torr Snapit. Pomimo początkowej niechęci do Darovita zwerbował go oraz jego kuzynostwo, Hardina (ps.Bug) i Zannah (ps. Rain), do Armii Światła. Podczas podróży na Ruusan, statek którym lecieli został zestrzelony przez siły Sithów. Tomcat przeżył upadek z wysokości i razem z Bugiem oraz mistrzem Torrem musiał udać się do punktu zbiorczego na piechotę. W czasie wędrówki zostali napadnięci przez sługów Sithów. Wówczas Darovit po raz pierwszy zabił człowieka. W czasie dalszej ucieczki Torr poświęcił się aby uratować dwóch kuzynów. Darovit postanowił odzyskać miecz świetlny mistrza. Kiedy już go odnalazł odkrył, że Torr nadal żyje. Nie zrobił jednak nic aby uratować mu życie. Chwilę potem razem z Hardinem natrafił na oddział rycerza Jedi, Kiela Charnego, który zaprowadził ich do obozu. Darovit początkowo był przydzielony do ekipy kuchennej, szybko jednak zgłosił się na ochotnika do walki u boku Charnego. Walczył podczas szóstej bitwy o Ruusan. Po skończonej walce, Darovit był przerażony okrucieństwem wojny. Nie rozumiał dlaczego nie wyglądała ona tak jak ją przedstawiano w pieśniach. Niedługo po kolejnym ataku Sithów i odsieczy Farfalli był światkiem pojedynku Charnego i Githany. Darovita przekonały słowa mrocznej Jedi. Postanowił przyłączyć się do Sithów, a jako dowód swych chęci zabił generała Charnego.

Członek Bractwa Ciemności

Darovit kontra Hardin
Darovit przechodzi na Ciemną Stronę Mocy

Następnie razem z Githany udał się do pobliskiej jaskini, gdzie dowiedział się, że Sithowie planują zdetonowanie bomby myśli. Darovit i Githany, nie chcąc brać w tym udziału, uciekli w głąb jaskiń. Natrafili tam na zwiad Jedi, wśród których był Hardin. Tomcat stanął z nim do pojedynku. W czasie walki wybuch bomy myślowej zaczął wysysać energię życiową z Hardina, a następnie spowodował zawalenie się stropu jaskini. Darovit przeżył, gdyż nie był wystarczająco wrażliwy na Moc by odczuć skutki wybuchu bomby. Chwilę potem w jaskini pojawił się Darth Bane ze swoją nową uczennicą, kuzynką Darovita, Zannah. Dziewczynka chcąc ratować kuzyna przed walką ze swoim mistrzem użyła Mocy aby wysadzić mu rękę.

Uzdrowiciel

Uzdrawiający Pustelnik

Po zakończeniu kampanii ruusańskiej Darovit pozostał na planecie i uczuł się medycyny naturalnej. Z czasem zyskał przydomek Uzdrawiającego Pustelnika. Po czterech latach błąkania się, w roku 1000 BBY, zamieszkał na stałe w prostej chacie, natomiast po kolejnych dziesięciu latach odkrył że na Ruusanie trwają prace nad monumentami przedstawiające wybuch bomby myślowej. Sabotował prace do chwili, gdy nakrył go Johun Othone. Darovit został zabrany do corusańskiej świątyni Jedi, skąd został uwolniony przez Darth Zannah tylko dlatego, że mroczna Jedi obawiała się zdemaskowania. Uzdrowiciel towarzyszył swojej kuzynce w podróży na Ambrię, gdzie namówił Caleba, do wyleczenia Dartha Bane'a. Ustalił, że Zannah wyśle wiadomość do świątyni Jedi na Coruscant zawierającą informacje o pobycie Sithów. Wówczas Caleb zgodził się ratować Bane'a ale tylko dlatego aby zatrzymać go i jego uczennicę w jednym miejscu i pozwolić przybyłym później Jedi go aresztować. Gdy Bane już wracał do zdrowia, Zannah postanowiła oszukać dwóch uzdrowicieli. Zabiła i poćwiartowała ciało Caleba, a przy pomocy alchemii Sithów doprowadziła Darovita do szaleństwa. Przybyli Jedi pod dowództwem Tho'natu uznali właśnie jego za Sitha, którego szukali. Nie mając innego wyboru zdecydowali się zabić Darovita i opuścić planetę. Prawdziwi Sithowie pozostali niewykryci.

Źródła